בעקבות נאום שנשאנו בוועדת הכנסת בנוגע להרחבת בז"ן, החליטה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, למנות וועדה שתבחן את כלל מפגעי המפרץ


סוף סוף קצת נחת!

היום התקיימה ישיבה בועדת הפנים בכנסת בראשות יו"ר הועדה ח"כ מירי רגב – ישיבה חשובה ואולי אפילו מכוננת עבור עתיד חיפה. אני גאה לומר שהדברים שנשאתי בישיבה זו היוו נקודת מפנה שהסיטה את הדיון מתחום זיהום הסביבה ובז"ן בלבד, לכלל הבעיות התכנוניות של מפרץ חיפה, בכלל זה גם פרויקט נמל המפרץ.

לשביעות רצוננו הרבה, דבריי הביאו את היו"ר להחלטתה להקים ועדת משנה לבירור יסודי של המתרחש במפרץ חיפה בהקשרים של סביבה ותכנון, בראשה יעמוד ח"כ חנין.

בעקבות השריפה האחרונה שהתקיימה בבתי הזיקוק בחיפה ולאור ההתנגדות העזה המורגשת בציבור נגד הרחבת בתי הזיקוק, התקיים הבוקר (ד', 19.3.14) דיון מהיר בסוגיית הסכנות הבריאותיות והסביבתיות העלולות להיגרם כתוצאה מהרחבת בתי הזיקוק. את הדיון יזם ח"כ דב חנין, בשיתוף עם ח"כ תמר זנדברג, מתוך כוונה לדון בסוגיית בתי-הזיקוק ותכנית הרחבתם. את הישיבה פתח ח"כ חנין, והציג את מהות תכנית הרחבת בתי הזיקוק (שלטענת בעלי בז"ן היא 'תכנית מסדירה בלבד'). לאחריו דיברה ח"כ זנדברג על ההשתקה המחרידה של אירוע השריפה האחרון בתקשורת, והאירה את חשיבות חשיפת המתרחש במפרץ חיפה.

כאשר קיבלתי את רשות הדיבור אחריהם, ביקשתי מהנוכחים להתבונן על המתרחש במפרץ חיפה בראייה כוללת. הסברתי שגם אני פעלתי רבות כנגד תכנית הרחבת בז"ן, אבל שהתמקדות רק בה מצמצמת את שדה הראייה שלנו. תכנית בז"ן היא תכנית אחת מתוך תכניות רבות, "קטנות", "מקומיות", כביכול "תמימות", כל אחת רק "מסדירה", אבל ביחד הן יוצרות מציאות חדשה לכל מפרץ חיפה – נמל המפרץ החדש, עורף הנמל העצום, קרקעות הצפון, חוות המיכלים, מסילות הרכבת, וכמובן… בז"ן.

הסברתי שמערכות התכנון של מדינת ישראל בראשות מנהל התכנון, הרגולטורים (רספ"ן), והגופים האינטרסנטים הגדולים של המפרץ (חנ"י), בניצוחם של מספר קטן של פוליטיקאים – רוקחים עבורנו את המציאות של המחר, בלי שיש לנו החיפאים יכולת להבין מה קורה שם או לקחת חלק אמיתי בתהליך.

זו השיטה – הרבה תכניות קטנות, כביכול לא קשורות אחת לשניה, כל אחת מקבלת את אישור המוסדות הנכונים, כל אחת מקבלת את החותמות שלה, כל אחת נראית כביכול תמימה ומלאת כוונות טובות – אבל ביחד הן הופכות את מפרץ חיפה ל'מערב פרוע'. דומה הדבר בעיני לקריסת מערכות כללית.

לשמחתי הרבה יו"ר הועדה ח"כ מירי רגב התחילה להתעניין בתכנית הכוללת של מפרץ חיפה. היא פנתה למר יוסף משלב, הממונה מטעם משרד הפנים על מחוז חיפה, בבקשה להציג את המצב לאשורו. משלב הזכיר את תמ"א 30 (תכנית מתאר ארצית מס' 30), שאמורה להסדיר את כל האינטרסים במפרץ חיפה, והסביר שהיא מאושרת.

אלא שמר משלב טעה. תמ"א 30 אינה מאושרת! לא רק שהיא לא מאושרת, היא כבר לא רלוונטית בגלל שינויים מרחיקי לכת שאותם מקדמת חנ"י (חברת נמלי ישראל) בעבור נמל המפרץ החדש.

לאחר שהעברתי את המידע הזה ליו"ר, היא פנתה לנציגי המשרד להגנת הסביבה, לברר אם אכן כך. הם אישרו את דבריי, הסבירו שתמ"א 30 היא 'כמעט מאושרת' אך אין בה את הנמל ועורף הנמל, ולכן עומדים "לגזור" ממנה את השטחים שאותם צריך הנמל, על מנת שהם יועברו לשירותו. הם ניסו להמעיט בחשיבות העניין, כביכול כאילו שמדובר בפרט קטן ושולי, אבל כל השאר נשאר כמעט ללא שינוי… הם רק שכחו לציין שכל השטחים הירוקים הם אלה שנעלמים בתכנית תמ"א 30, ובמקומם יכנסו מרכזים לוגיסטיים, חניוני מכולות ומחסנים אפורים, מזהמים ומשמימים.

עוד הסברתי היום בועדה כי קריסת מערכות התכנון והרגולציה בנושא מפרץ חיפה עומדת להמיט אסון על חיפה ולהפוך את לב המטרופולין לפצע ענק , הולך וגדל, שלא יהיה לו מזור עשרות רבות של שנים. הפצע הזה לא יאפשר את החיבור של חיפה עם ערי הקריות ובכך ימנע מחיפה להפוך להיות עיר-מטרופולין, כפי שהיא ראויה להיות. הסברתי שהנזק של כל תכניות המפרץ על עתידה של חיפה הוא בלתי הפיך, ושממשלת ישראל במו ידיה הורסת את העיר חיפה. הורסת.

לשמחתי הרבה הורתה מירי רגב על בדיקת המתרחש במפרץ גם בהיבטים הסביבתיים וגם בהיבטים התכנוניים, ולא רק סביב בז"ן אלא בשילוב של כל התכניות כולן. אנחנו כמובן נהיה שם כדי לייצג את גישתנו ולהעביר את הידע הרב שאספנו בשנים האחרונות על כשלונות המערכת. אני מבטיחה להמשיך ולעדכן אתכם.

עינת קליש רותם
 

5 תגובות על ״בעקבות נאום שנשאנו בוועדת הכנסת בנוגע להרחבת בז"ן, החליטה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, למנות וועדה שתבחן את כלל מפגעי המפרץ״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s