"תקציב העירייה כבר אושר מראש, הוא תקציב דל חזון" צפו בדברים שנשאה עינת בהצבעה על התקציב

לצפייה בסרטון הנאום בישיבת ההצבעה על התקציב

אוניות-על-רקע-חיפה

 

תקציב העירייה 2014

כמה מילים לפני שמתחילה 'הצגת הדמוקרטיה'. זו לא הצעה לסדר יום, כי ברור לגמרי שהתקציב כבר מאושר מראש, כל מי שחתם על ישיבה בקואליציה אישר אותו עוד לפני שראה אותו. ולכן לא אכנס איתכם לדין ודברים על סעיף זה או אחר, אלא אעלה רק כמה סוגיות עקרוניות. בימים האחרונים ישבתי עם הספרים, סימנתי המון סימני שאלה, וגם סימני קריאה, ואני מבטיחה לך, כבוד ראש הקואליציה, שעוד לא התחלנו את השיח ביננו. לשיח הזה הפעם יצטרף גם הציבור.

3 נושאים:

מזה חודשים רבים שאני בדיונים עם תושבים בחיפה, האם לעירייה הנוכחית יש חזון. אני סבורה שלעירייה הנוכחית אין חזון. תושבים רבים מסכימים איתי, למרות שיש תמיד את אלה שמנסים להסביר לי כי מדובר בחזון שהוא רק שונה משלי. אני קוראת את ספרי התקציב והנהלת החשבונות ומוצאת אותם מרתקים. כל סעיף, כל מספר, כל סכום, וכל שורה ריקה – הם מרכיב בפאזל הענק שנקרא 'חזון', שהולך ומתבהר לי מידי יום. אז הנה המרכיב המרגש ביותר בחזון של ראש העירייה, שמופיע אפילו בפתיח 'דבר ראש העיר': "תנופת הפיתוח של העיר היתה דרמטית בהיסטוריה של העיר. לאחרונה אני נהנה לצפות בסרטון שפורסם ברשת האינטרנט, המראה ממעוף הציפור את רשת המחלפים והמסעפים החדשים שנסללו בחיפה. אתה צופה בסרטון נדהם, ומתקשה להאמין כי רק לפני כמה שנים לא היה במקום דבר".

מר יהב – אני נדהמת מזה שאתה נדהם. אפילו עין בלתי מקצועית תראה בכל 'תרשימי העוגה' שנמצאים במסמך 'תקציב הפיתוח' כי המרכיב העיקרי והחשוב ביותר לפיתוח העיר, על פי העירייה הנוכחית, הוא כבישים ודרכים (47% מההשקעות שנעשות בעיר, כ- 383 מליון ש"ח). לעומת זאת, תכנון ארוך טווח, המקום שבו אמורים לגבש את החזון העירוני, מתוקצב בכ- 1 מליון ש"ח בלבד, מתוך 43 מליון למינהל ההנדסה. אני נדהמת שאתה עדיין מתרגש מאספלט ומבטון, ונדהמת עוד יותר לראות שאתה סבור כי תושבי חיפה מוצאים הנאה או נחמה באספלט, עליו הם משלמים הון עצום. אני חייבת להבין: בתוך 400 המליון האלה יושבת גם המטרונית אותה הזכרת, מערכת תחבורה שאמנם התגלתה כבעייתית מאד, אבל לפחות חיובית במהותה, בגלל שהיא ציבורית. אבל רגע! רק לפני חודשיים, כאן, בישיבת מועצת העיר, אמרת שהמטרונית לא עלתה אגורה למשלמי המיסים החיפאים, היות ומימונה הגיע מתקציבי הממשלה ממשרד התחבורה, וטיפולה היה בידיים המסורות של 'יפה נוף' (אני מניחה שנראה את הפרויקט הזה בגרעונות של ספרי התאגיד 'יפה נוף'). אם כך, מדוע אתה מזכיר את הפרויקט הזה בספר התקציב של העירייה כחלק מההוצאות על התחבורה? לא ברור לי – האם שילמנו על המטרונית או לא שילמנו עליה? האם יכול להיות שכמעט 400 מליון ש"ח על אספלט אינם כוללים אפילו את הוצאות המטרונית?

מר יהב, האם שמעת על תכנון עירוני בר קיימא? האם שמעת על ערים ששינו את גישתן לפיתוח עירוני כמו קוריטיבה, קופנהגן, טורונטו, ולאחרונה גם בוגוטה, בירת קולומביה? ראש העיר לשעבר של בוגוטה, אנריקה פנלוסה, זרק לפח תוכנית לבניית כביש ראשי חדש והשתמש בכסף ליצירת מאות קילומטרים של שבילי אופניים, לחיזוק התחבורה ציבורית, להקמת פארקים ולבניית רחבות ציבוריות. אני ממליצה לך לקרוא על המחקרים והסקרים שעשו בעקבות ההחלטות הלא-שגרתיות שלו, כי הוא בהחלט מודל מרשים להנהגה עם חזון. הוא המודל שלי. מחקריים פורצי דרך מראים ש"עיר יכולה להיות או ידידותית למכוניות או ידידותית לבני אדם, אבל לא גם וגם". חיפה היא עיר שבה מרחבים לכלי רכב מועדפים על מרחבים לבני אדם כבר שנים רבות. האם עוד אספלט זה מה שחיפה צריכה כדי לחזור להיות עיר חזקה בריאה ושוקקת? הגיע הזמן שתתעדכן.

חיפה היא כבר לא עיר. לא ממש. היא סוג של פרבר הולך וגדל, פרבר של תל-אביב, שנכנס לתחרות מטופשת עם תל-אביב ועל הדרך משדר רגשי נחיתות. חיפה היא עיר שאין לה עיר, והיא לא יודעת להחזיר לעצמה את העיר, את העירוניות, ואת הכוח הכלכלי שמביאה איתה עיר. במקום לשאוף לחיזוק כוחה הכלכלי והתרבותי של העיר, מוציאה העירייה הון תועפות כדי לעשות רעש, והיא עוד קוראת לזה 'תרבות'. זה בדיוק ההבדל בין עיר מבדרת לעירייה מבדרת. מי מכם שרוצה לדעת איך זה מרגיש לחיות בעיר אמיתית, מוזמן בימי חמישי בין שעה 21:00 לשעה 23:00 למתחם שכולל שניים ורבע רחובות. כי בדיוק אז נפתח עבורכם חלון הזדמנויות קטן שבו תוכלו להרגיש שאתם חיים בעיר. השתדלו בבקשה לא להגיע חצי שעה קודם, או לאחר, כי כמו אצל סינדרלה, הכירכרה נעלמת בדיוק בחצות.

התרבות עולה לנו 83+22 (105) מליון, מתוכן הממשלה מכניסה רק 1+12 (13) מליון. על כל שקל מהממשלה, העירייה מוסיפה בתקציב הרגיל עוד 7 שקלים.

לעומתה-

החינוך עולה לנו 430+84 (514) מליון, מתוכן הממשלה מכניסה 233+50 (283) מליון. על כל שקל מהממשלה, העירייה מוסיפה עוד 80 אגורות בתקציב הרגיל והבלתי רגיל.

הרווחה עולה לנו 280+108 (388) מליון, מתוכן הממשלה מכניסה 190+62 (252) מליון. על כל שקל מהממשלה העירייה מוסיפה בתקציב הרגיל עוד 50 אגורות.

אין לי מושג מדוע אתם מכניסים את שלושת האגפים האלה, שנקראים 'חת"ר', לאותה השורה בספרי התקציב, כשברור שהם לא מקבלים את אותה מידה של השקעה. בחינוך יש השקעה סבירה בקושי, ברווחה יש השקעה מזערית עד אפסית, אבל בתרבות יש השתוללות.

אבל – גם מה שנראה סביר בהשקעת החינוך, הוא לא באמת. אני רוצה להשוות את תקציב החינוך של חיפה עם ערים אחרות בארץ מתוך נתוני הלמ"ס לשנת 2012. בשנה זו חיפה הוציאה כמעט 18% מהתקציב הרגיל על חינוך (17.86%). כמה הוציאו הערים שמסביבנו? טירת הכרמל הוציאה 30%. נשר 30%. קרית אתא 34%. קרית ביאליק 25%. קרית מוצקין 30%. יקנעם כמעט 35%. אז מה הפלא שהמשפחות הצעירות בורחות לסביבה? גם אם אשווה עם ערים בינוניות אחרות – חולון השקיעה 32%, באר שבע 29%, כפר סבא 34%, נתניה 32%, רמת השרון 30%. מודיעין 50%!! אני מזכירה לכם: בחיפה – 18%. אגב, תל-אביב היא העיר היחידה שרמת ההשקעה בה זהה לזו של חיפה, ושתיהן הנמוכות ביותר. יש דברים שלא כדאי ללמוד ממנה. אם אתם שואלים אותי, לא כדאי ללמוד ממנה כלום.

בשנת 2012 עלו לנו "פעולות תרבות כלליות" בסכום של 45 מליון ש"ח. בשנת 2013 הם ירדו לחצי, על פי התכנית, אם כי טרם ראינו כמה הם היו בפועל היות והדוחו"ת הכספיים של העירייה לשנת 2013 טרם הועברו אלינו. השנה הם יורדים רק ל- 10 מליון על פי התכנית. יחד עם זאת, ההוצאות של פעילויות התרבות מככבות תחת ההוצאות של התאגידים העירוניים המופיעים בתקציב הרגיל – אתו"ס+פסטיבל הסרטים (אתו"ס)+התזמורת הסימפונית (אתו"ס) = 18 מליון, ובנוסף המוזיאונים ותיאטרון – עוד 22 מליון, סה"כ 40 מליון לתרבות דרך התאגידים העירוניים. 50 מליון ש"ח מוקצבים השנה לאירועי תרבות!! לתנועות נוער הוקצבו רק מליון ש"ח. לפרויקט 'מעוף' רק 133 אלף ש"ח. לפרויקט 'עלם' העברתם ב- 2012 רק 11 אלף ש"ח, והשנה אפילו לא תעבירו גם לא את זה, ולכן פרויקט חברתי חשוב ממעלה ראשונה נסגר. 11 אלף ש"ח בלבד.

רק מהשלטים שתליתם בחודש האחרון בשם אתו"ס היה אפשר לממן את פרויקט 'עלם' לחמש שנים.

תגידו, אתם באמת לא מבדילים בין כספים שיכולים לשנות לאנשים את חייהם לעומת כספים שתרומתם נעלמת אחרי שעתיים?

אנקדוטה אחרונה וקצרה מאד.

את תכנית העבודה העירונית קראתי בשקיקה ועם חיוך, כמעט כמו לצפות במופע סטנד-אפ בינוני. במבנה הארגוני שאתם מציגים, מתחת לראש העירייה יושב לו אגף הדוברות וההסברה. יחד איתו באותה המשבצת נמצאת מינהלת קמפוס הנמל. נראה לי שהתבלבלתם. פרויקט קמפוס הנמל היה אמור להיות חלק מפרויקט של התחדשות מתחם עירוני עצום ובעל חשיבות גדולה, אז מדוע הוא נכנס לקטגורית יחסי ציבור? או שאולי לא התבלבלתם, וזה גוף שכל מטרתו הוא רק לעשות רעש של יחסי ציבור?

 

הייתי ממליצה לכם לעשות הגהה לספר הזה שהוצאתם, כי כמות הטעויות שרק אני מצאתי שם היא די מרשימה. על פי האגף לדוברות הסברה ופירסום – שיפור איכות חיי התושבים נמדד על פי כמות תושבי העיר בדפי הרשתות החברתיות, כאשר מטרת האגף היא להגדיל את מספר התושבים שעשו לייק ל- 82 אלף, ולהשלים אפלייקציית סלולר לרשתות החברתיות. האם כך אתם מודדים שיפור באיכות חיי התושבים!! בכמות הלייקים…? אני חושבת שאם אגף הדוברות וההסברה עולה 6 מליון ש"ח בשנה, ובסופה הוא מוציא נייר מכתבים עם לוגו של העשן שיוצא מבתי הזיקוק, אז אתם צריכים לעשות שם סדר, ומהר.

לי נראה שאתם יותר ויותר מתחברים למסיבות רחוב וללייקים, ופחות ופחות מחוברים אל התושבים. אם יש כאן אור קטן בקצה המנהרה, זו רק המחשבה שאם תמשיכו כך, אתם רק תעשו את העבודה שלי קלה יותר בבחירות הבאות.

עינת קליש רותם, יו"ר סיעת חיים בחיפה

 

תגובה אחת בנושא “"תקציב העירייה כבר אושר מראש, הוא תקציב דל חזון" צפו בדברים שנשאה עינת בהצבעה על התקציב”

 1. מכובדתי,

  להלן נושא חשוב ביותר לבדיקה ציבורית:

  דני נישליס ממשיך להחזיק בתפקידו כיו"ר התאגיד העירוני אתו"ס (ארגון תרבות וספורט חיפה) בניגוד להוראות החוק, המחייבות אותו לעזוב לאלתר את התפקיד מרגע שהתפטר ממועצת עיריית חיפה.

  דני נישליס נבחר בבחירות המוניציפליות האחרונות כחבר מועצה מטעם סיעתו של יונה יהב, אולם אולץ להתפטר בעקבות דרישה של הרשות השנייה, שאיימה למכור את מניותיו ברדיו אם לא יעשה כן.

  על-פי תקנות משרד הפנים, דני נישליס צריך לעבור הליך מינוי מחודש לתפקיד דירקטור מן הציבור, בוועדה למינויים של המשרד אם ברצונו להמשיך לכהן בדירקטוריון אתו"ס.

  דני נישליס ממשיך באופן בלתי חוקי בתפקידו ועושה באתו"ס כבשלו, הגם שטרם אושר. יחסיו של דני נישליס עם ראש עיריית חיפה יונה יהב, כללו שורה של מינויים לתפקידים עירוניים בכירים לאורך השנים, תוכנית רדיו אישית של יונה יהב בתחנת רדיו חיפה וחסויות רבות של הרדיו לאירועים שבהם מעורבת העירייה.

  יש גם לשים לב לנסיונותיו של ראש עיריית חיפה יונה יהב, לחדש את ההתקשרות העסקית עם ״רדיו חיפה״, חרף העובדה שהוראות החוק אוסרות התקשרות שכזו. עם התפטרותו המאולצת של דני נישליס, פנה ראש עיריית חיפה, יונה יהב , בצעד תמוה בישיבת מועצת העיר, והסביר לחברי המועצה מדוע הוא חושב שחברי המועצה צריכים לאשר ברוב של שני שלישים באופן חריג את ההתקשרות רטרואקטיבית של עיריית חיפה עם ״רדיו חיפה״ ומכאן ואילך הקשר העסקי ביניהם. כידוע, החוק אוסר כל קשר עסקי משך של שמונה עשר חודשים בין העירייה לבין חבר מועצה לאחר פרישת חבר המועצה".

  בכבוד רב

  עמוס דור

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s