בשביל מה צריך תכנית מתאר? ולמה אנחנו מתעוררים עכשיו לפעילות אינטנסיבית?

תכנית מתאר העירונית היא "תכנית על" לעיר ומטרתה לנסח חזון ולכוון את חיפה לצמיחה והתפתחות למשך עשורים רבים קדימה. תוכנית זו מוגשת בימים אלו ע"י משרד הפנים ומנהל ההנדסה של עיריית חיפה, והיא אירוע היסטורי עבור העיר, שכן, תוכנית המתאר האחרונה שאושרה בחיפה היתה לפני 90 שנים. ברור אם כך כי בכוחה של תוכנית המתאר החדשה לקבוע את עתיד העיר לעוד 90 שנים קדימה לפחות.

לפני כחודש נפתחה תוכנית המתאר, הנקראת ח"פ 2000 לשלב התנגדויות הציבור למשך שלושה חודשים בלבד. זהו השלב היחידי בו הציבור יכול להשפיע על פרטי התוכנית על פי החוק. אנחנו מעוניינים לעודד את השתתפות התושבים ולעזור להם בזאת.

קראו כאן עוד פרסומים על קמפיין ח"פ 2000

כתבו לנו, הכניסו את פרטיכם על מנת להתעדכן
מהו קמפיין "משפיעים על תכנית המתאר" של תנועת "חיים בחיפה"?

אנו סבורים שמחובתנו ללמוד את תכנית המתאר המוצעת ולוודא שהיא אכן טובה לעיר ולתושביה. במידה ויש בה חלקים שאינם מטיבים עם התושבים או עם נכסי העיר, עלינו לדרוש את שידרוגם ושיפורם, ולדאוג שיכניסו בתכנית את הסעיפים שישמרו על העיר שלנו מכל משמר. בחודשים אלה אנו מתעוררים לפעילות אינטנסיבית כי אנו מבינים את גודל הרגע ואת צו השעה. במידה והתכנית הנוכחית תאושר, ובמידה והיא לא תעשה צדק עם חיפה ותושביה – לא ניתן יהיה לעשות שינוי או לנצח במאבקים צודקים בהמשך הדרך. דיבורים לחוד ומעשים לחוד: מרגע החתימה ואישור תכנית המתאר דיבורים או הפגנות יעזרו עוד פחות, וגם היום הם עושים מעט מאד.

אישורה של תכנית זו תחזק את השלטון הקיים ותגביר את הריכוזיות על חשבון חירות הפרט. בתקופה זו נפתח עבורנו חלון הזדמנויות חד פעמי לנסות ולהשפיע על התכנית. אם לא נעשה זאת, אם לא ננסה – מוסדות התכנון יקשו עלינו בהמשך הדרך להביע את דעתנו על המתרחש בעיר, ויאמרו "אבל זה כבר אושר. איפה הייתם אז?"

עמדת "חיים בחיפה" על תוכנית המתאר

מלימוד מקצועי שלנו את התכניות נראה כי מדובר בתכנית המסדירה עתיד של קיבעון ולא של פריצה קדימה, בבחינת "מה שהיה הוא שיהיה". אנו סבורים כי לחיפה מגיע יותר. אנו סבורים שגם חיפה ראויה לאנשים שמוכנים לחלום על עולם טוב יותר, ולא מוכנים להתפשר עם מה שקיים, להתחבא מאחורי הטיעון "אין מה לעשות". אם הרשויות לא יודעות לחשוב יצירתי ולכוון גבוה – עלינו להירתם לעזרתם.

אחת הבעיות המרכזיות בתכנית המתאר שהוגשה היא חוסר בהירות ופרצות. אחידות ובהירות בהגשת תכניות מתאר מקומיות ומפורטות הנן הכרח כיוון ש"אם יש ספק אז אין ספק". עיריית חיפה עובדת שנים רבות עם פרצות בתוכניות, ועם לא מעט טעויות מקצועיות, ולראייה קיומם של יותר מידי קונפליקטים סביב פרויקטי פיתוח ובניה בעיר. על פניו נראה הדבר תמים, שהרי אין עיר בארץ וגם לא בעולם, שאינה חווה קונפליקטים הנובעים מטעויות תכנון. יחד עם זאת ריבוי המקרים לא מותיר ספקות לגבי דרכה של העירייה הנוכחית.

מהי תוכנית המתאר של חיפה ח"פ/2000 אשר תקבע את גורל העיר לעשרות השנים הבאות

תכנית המתאר של חיפה הוכנה בהזמנת עיריית חיפה, משרד הפנים, מנהל מקרקעי ישראל, ומשרד הבינוי והשיכון. התכנית המאושרת שהיתה עד כה לחיפה – אושרה בשנת 1934, עוד בימי השלטון המנדטורי. בשנות השישים והשבעים נעשה מאמץ להכין תכנית מתאר חדשה לחיפה, מספרה היה חפ'/1400, אבל תכנית זו מעולם לא אושרה. למרות זאת היא שימשה כמסמך מדיניות מנחה עבור רשויות התכנון, והשפיעה על התפתחות העיר בעשורים האחרונים.

תכנית המתאר לחיפה היא למעשה המסמך היחידי שיהיה מעוגן בחוק של מדינת ישראל – ומטרתו לגבש את החזון לעיר ולקבוע את כיווני התפתחותה העתידיים. מלבדו אין אף מסמך נוסף בעל מעמד חוקי שטומן בחובו את הגרעין הרעיוני לפיתוח העתידי של העיר. אין זה אומר שלראשי העיר המתחלפים לא יכולים להיות רעיונות פרטיים משל עצמם, מעין 'סקיצות' לחזון עירוני שאולי נמצא במגירותיהם הפרטיות. אבל גם אם סקיצות כאלה קיימות (וזה לא בטוח) – הן מחויבות על פי חוק לתכנית המתאר שהיא מסמך חוקי.

האם חיפה תדרוך במקום או תצמח ותשגשג? איך תוכנית המתאר תשפיע על חיינו?

חשוב מאד שתהיה לחיפה תכנית מתאר בעלת תוקף חוקי שאושרה על ידי כל הרשויות הממשלתיות. כל עוד תכנית כזו אינה קיימת – ראשי ערים יכולים לעשות בעיר (כמעט) כרצונם, והעיר מובלת בלי שום יכולת של הציבור להבין את הדרך ואת היעד הסופי. כאשר מגיע ראש עיר עם חזון רגיש ומגובש לעיר – התושבים יכולים להרוויח שיפור באיכות החיים שלהם.

כאשר מגיע ראש עיר שאין לו חזון עירוני – ההתפתחות העירונית היא מקרית ומבולבלת, בזבזנית ולעיתים הרסנית. חלק מהתושבים אולי יהנה מהתוצאות, חלק אחר יסבול. כאשר מגיע ראש עיר שיש לו חזון עירוני 'רע' לעיר ולתושביה (למשל, העלאת מחירי הנדל"ן או דאגה לקבוצת אנשים מצומצמת בלבד) – התושבים משלמים על כך מחיר כבד. המכנה המשותף של תשריטים אלה הוא יד המקרה: מי יודע איזה ראש/ת עיר יגיע לחיפה? האם הם יעשו טוב או רע? אגב, טוב ורע הם עניין יחסי: רע לתושבים יכול להיות טוב לגורמים אינטרנסטיים וההיפך.

תושבים כמעט שאינם יכולים לדעת, מתוך הבטחות של קמפיין בחירות, לאיזה כיוון ימשוך ראש/ת העיר הבא/ה שלהם ולכן השארת עיר ללא תכנית מתאר בעלת תוקף חוקי – היא מסוכנת. בדברי ההסבר והחזון של התכנית, כותבים עורכי התכנית כי "תכנית המתאר אמורה להצעיד את הפיתוח בחיפה במאה ה- 21, כעיר מטרופולין ובירת הצפון. התכנית מציעה ניצול מושכל של משאבי טבע ונוף, הקרקע, וסגולות מיוחדות שניחנה בהן חיפה, על מנת לממש את הפוטנציאל הגדול של העיר, כעיר מובילה באיכות החיים של כלל תושביה". אולם, מילים לחוד ומעשים לחוד: האם המסמכים המפרטים את תכנית המתאר מבטיחים לה אכן עתיד כזה?

מדוע אנו מארגנים פעילות הסברה ושיתוף?

אנו, חברי תנועת 'חיים בחיפה', מאמינים כי לתושבי חיפה יש זכויות. אנו מבקשים ליצור ערוץ דמוקרטי המחזיר לתושבים את הכח לשמור על ביתם, מקורות פרנסתם, שכונתם ונכסי עירם, מתוך חשיבה לקדם פיתוח, שינוי, שדרוג ועתיד טוב יותר. ברגע שתוכנית המתאר תאושר, היא תצמצם את זכותם של תושבי חיפה להתנגד או להביע דעתם בעתיד. אם לא יהיו בה האיזונים הנכונים – היא עלולה לפגוע בערך הנדלן שברשות התושבים, בעסקים שהם בנו משך שנים רבות, בנכסי הטבע והנוף מהם כולם נהנים, ואף עלולה לפגוע גם בבריאותם.

איך מצטרפים?

אנו מזמינים את כולם להצטרף לפעילות, לקחת חלק בלימוד, מחקר, ארגון והסברה, להתעדכן על מפגשי תושבים, לנסח התנגדות אישית , לבקש סיוע ולשאול שאלות.

הצטרפו לפעילות, הכניסו את פרטים על מנת להתעדכן:

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s