ימים היסטוריים לעיר חיפה – ימים בהם מנהיגיה ירשמו לדיראון עולם

השבוע אושרה התוכנית להגדלת בתי הזיקוק פי שלושה. "המתחם מיועד לריכוז (!) שימושי תשתיות דלק ותעשיות פטרוכמיות",  התנאי לאישור היתרי הבנייה הוא כי "בנייה חדשה במתחם לא תגרום לתוספת זיהום האוויר במצב הקיים"! מה בדיוק המשמעות של המצב הקיים? קראו עוד

השבוע פורסמה החלטת הועדה המחוזית של משרד הפנים לאשר את תכנית הרחבת הבנייה במתחם בתי הזיקוק בחיפה בתוך המתחם שלהם יוכלו בתי הזיקוק להגדיל את היקפי הבניה פי שלושה: כיום בנויים במפעל כ- 320 אלף מטרים רבועים של שטחי מבנים ומתקנים, בעתיד תוכל קבוצת בז"ן (הכוללת גם את כרמל אוליפינים, גדיב, חיפה כימיקלים ושמנים בסיסיים חיפה) להרחיב את מתקניה לכדי 925 אלף מ"ר. בתכנית פורטו שימושים רבים ובהם מבנים ומתקנים לצורך פעילות של בתי הזיקוק, מפעלים למוצרים פטרוכימיים, פלסטיקה, כימיקלים ודשנים, מערכות לפידים, ארובות וצנרות ומתקנים להמרת אנרגיה.

 

מתוך הפרסום בכלבו. מה זה אומר "להישאר במצב הקיים"?
מתוך הפרסום בכלבו. מה המשמעות "בתנאי שלא תהיה תוספת זיהום אויר"? תוספת על מה שיש לנו היום? על חריגות של אלפי אחוזים בזיהום?

הועדה מטעם משרד הפנים ציינה בתגובותיה להחלטה "התכנית מאפשרת הקמת מבנים חדשים והתחדשות תעשייתית כחלק מהמדיניות למיצוי אזורי תעסוקה". חברים: כמה קל ונוח לסבן את תושבי חיפה עם מילים גבוהות כגון "אזורי תעסוקה". אם זה כל כך נפלא, אז מדוע הילדים שלנו בורחים מהעיר? האם עלה בדעתכם ש'אזור תעסוקה' זה אולי אינו המקום עליו חלמנו ועליו חולמים הילדים שלנו כדי לגדול ולפתח קריירה? השבוע ביקרנו במתחם בז"ן, במסגרת סיור ועדת הפנים של הכנסת. אחרי שלוש שעות יצאנו יחד עם חלק מהמבקרים סובלים מכאבי ראש קשים, בחילות וחולשה. ריחמתי על העובדים הרבים שללא ספק משלמים מחיר בריאותי כבד על עבודתם זו. ריחמתי עליהם על שאין להם חלופה טובה יותר. אבל בעיקר ריחמתי על הילדים של חיפה, שלא מרויחים דבר מלבד ריאות מלוכלכות.

 

מתוך בדיקת פתע של מזהמים שפורסמה בכלכליסט 19.08.13
בבדיקות פתע ארציות, המפעלים המזהמים ביותר נמצאו בחיפה. מדובר בחריגות של אלפי אחוזים. לא עשרות, לא מאות, אלפים! כלכליס 19.08.13

מהנדס העיר, אריאל ווטרמן, המכהן גם כמהנדס הוועדה המקומית המשותפת במתחם בתי הזיקוק אמר: "זה לא שעכשיו הולכים לבנות עוד בתי זיקוק. מה קורה בפועל? לוקחים מתקן ישן, כמו מקרר ישן, זורקים אותו, ובונים חדש, והכל בכפוף לדרישות סביבתיות מחמירות". חברים: מישהו כאן התבלבל. לא מדובר על מקרר ישן, מקרר שאנחנו מחליטים אם להכניס הביתה או לא, אם לשדרג או לא, מבחירה חופשית. מדובר על מפעל כלכלי לכל דבר ועניין, שרוצה להרוויח יותר ויותר, ועל חשבוננו. אתם רוצים לשדרג את המתקנים? אדרבא! שדרגו אותם! בשביל מה אתם צריכים אם כך לדרוש אחוזי בניה כה מופלגים? בכל עת שבו תחפצו לשדרג את הטכנולוגיות, הגישו בקשה והציגו אותה לציבור. מדוע אתם צריכים 'מקרר' גדול פי שלושה, והאם יכול להיות שמקרר גדול פי שלושה, אפילו אם הוא מודרני ויעיל יותר – לא יזהם יותר מכפי שהוא מזהם היום? מר ווטרמן – אל תזלזל בבקשה באינטילגנציה של תושבי חיפה. זה לא מקרר. זו מכונת מוות שחייבת להשתדרג בשקיפות מלאה, לצמצם את היקפי הייצור שלה ואת הסיכונים שהיא מביאה.

האם אתם יודעים כי לפי ההערכות 40% מהתוצרת של בז"ן מיועדת ליצוא?? האם יכול להיות ש 40% מהסיבות למפגעים, לסרחון, למחלות, לאסטמה של הילדים, ולסרטן שצץ כאן על כל צעד ושעל – הם מיותרים? יכול להיות ש40% מהזבל שאנחנו נושמים בעצם בא לשרת את חשבון הבנק של בעלי המפעלים? האם יכול להיות שהדלק שמזקקים אצלינו בעיר משרת למעשה את התושבים שגרים במדינות מרוחקות ונקיות? התמזל מזלם של תושבים אלו. להם יש מנהיגים שדואגים להם. האם ברור לכם כי מדובר במפעל הממוקד על עשיית רווח, וכי הסיסמאות של מדינת ישראל כי מדובר במתקן אסטרטגי וכי המדינה לא יכולה בלעדיו – הם פשוט לא מדויקות? הרי גם את הדלק הגולמי מדינת ישראל מייבאת. מדוע אינה יכולה לייבא דלק מזוקק? מדוע אינה יכולה לחייב את בתי הזיקוק לזקק אך ורק את מה שנדרש עבור התיפקוד המקומי?

לשאלה האם בתי הזיקוק יזהמו עכשיו יותר, ענתה ועדת המשנה "התכנית נועדה למנוע אפשרות להגדלת פליטות לסביבה". סליחה? זו לא תשובה מספקת! האם רמת הזיהום נכון להיום תישאר בעינה? האם היא מקובלת עליכם? כי עלינו היא לא! עוד סיסמאות המראות על זלזול באינטילגנציה שלנו: על הזיהום לרדת ולא להישאר כפי שהוא היום. הבטיחו לנו שצימצום הפליטות לאויר ירד – ונשקול בשנית. והנה עוד זלזול באינטיליגנציה שלנו, וגם בזכרון, אז קבלו תזכורת מביקורת פתע של המשרד להגנת הסביבה החושפת חריגות של 3000-4000%  בפליטות המזהמים, וכל זה פורסם לפני פחות משנה .

אם התכנית אכן מבקשת לשדרג את הטכנולוגיות כפי שהיא מציגה, אז לא ברור הצורך של המפעל בשילוש שטח המבנים והמתקנים שלו. כשהדברים אינם שקופים אני מודאגת. האם אתם סומכים על החבורה שם? כי אני לא.

ואיפה ראש העירייה שלנו?  נלחם בבנייה בתל אביב

מבחינתו, מי שגוזל ממנו את הצעירים למרכז הארץ זו הממשלה, המאשרת עשרות אלפי יחידות דיור חדשות במרכז. כשהוא נשאל האם אין קשר בין בריחת הצעירים לבין איכות החיים בעיר, כמו מערכת התחבורה החינוך – מר יהב מגמגם.

מר יהב, אתה לא נלחם בשביל "להציל את מדינת ישראל" כדבריך, אתה אפילו לא נלחם בשביל לשמור את חיפה אטרקטיבית. אויר נקי צריך להיות מובן מאליו ברשימת הקריטריונים לאיכות חיים, אנחנו לא צריכים להתחנן לנשום אויר נקי. האם אתה חושב שכל מה שמטריד צעירים זה רק למצוא דירה? אולי יש עוד כמה קריטריונים חשובים עבורם? אתה ישבת מולי בכינוס של ועדת הפנים השבוע, ולא אמרת מילה אחת על משמעות ההחלטה לחזק את חיפה כמוקד תעסוקה של תעשיות כבדות ופטרוכימיות. אף לא מילה אחת! הפסק לבכות לממשלה, והתחל לדאוג שהעיר שלך תהייה אטרקטיבית. אם אתה לא יודע לעשות את זה – פנה את הכיסא!

 הצטרפו אלינו וקבלו עידכונים מ "חיים בחיפה"

 

2 תגובות על ״ימים היסטוריים לעיר חיפה – ימים בהם מנהיגיה ירשמו לדיראון עולם״

 1. "בתי הזיקוק בחיפה פולטים זיהום בהיקף השווה לכל 21 בתי הזיקוק שבמדינת קליפורניה."

  אם זה כך, זו מנטרה שצריך להחדיר לתושבי הצפון, שיבינו שאפשר אחרת אם רק רוצים.
  הדברים נאמרו ע"י שמואל גלבהרט בראיון שמזכיר שאין חדש תחת השמש:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/428.html

  יונה, די להונאה (לשון יונה)
  יהב, תשאיר לנו יהב (תקווה)

  אהבתי

 2. ,תוכניות נגועות בזיהום מוסרי עמוק ביותר! אם התושבים לא יתעוררו ולא ימצא מימון לפעילות-האסון בדרך!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s