הסודות אשר חשפנו מול ועדת הפנים של הכנסת, בנושא תכנית נמל המפרץ החדש

חיפה בדרכה להפוך לעיר מגה תעשייתית ובתוך תכנית הנמל החדש מסתתר אחד המפתחות החשובים לכך.

בשבוע שעבר ניתן לנו הכבוד להשתתף בועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דב חנין, ועדה אשר קידמנו ומטרתה לדון בהשפעת כל תוכניות המפרץ על עתיד חיפה ושלום תושביה.  באירוע זה נציג אדריכל ומתכנן הנמלים מיכה רטנר,חבר סיעת "חיים בחיפה",  את תכניתנו "שדרוג הנמל הקיים" המציעה חלופה לתוכנית "נמל המפרץ" החדש אותה מקדמת חברת נמלי ישראל (חנ"י) בתמיכת הממשלה ועיריית חיפה. מדובר בתוכנית המגובשת והמעמיקה היחידה שקיימת היום בארץ, המציעה חלופה רעיונית בעלת היתכנות כלכלית וביצועית מוכחת ויעילות גדולה יותר בהשוואה לתוכנית המקודמת ע"י הרשויות הממשלתיות.  עוד על תכנית "שדרוג הנמל הקיים" של "חיים בחיפה"

333
אדריכל ומתכנן הנמלים מיכה רטנר חבר סיעת "חיים בחיפה", מציג את התוכנית לשדרוג הנמל הקיים מול חה"כ דב חנין

תרומתה של סיעת 'חיים בחיפה', בהובלתו של אדריכל מיכה רטנר, הייתה כפולה:

1. רטנר הוכיח בטענותיו כי תכנית "נמל המפרץ" של חברת נמלי ישראל בתמיכת הממשלה ועיריית חיפה:

תהרוס את התפתחות חיפה כבירת הצפון ותחסום את המרחב היחיד שיכול לחבר את חיפה עם ערי הקריות.

תהרוס את נופי חיפה ואת כוחה העיקרי במשיכת תיירות, כוח כלכלי שכיום אינו מנוצל דיו ועלול להיפגע באופן חסר תקדים;

תקריב את קריית חיים שתתקרב לשוליים המוזנחים של המרכזים הלוגיסטיים, החומרים המסוכנים, עורקי התחבורה ומשאיות התובלה שרק יגבירו את זיהום האויר;

תהרוס את חופי הים של קריית חיים וקריית ים, הנכסים החשובים ביותר העומדים לרשותן, ותהפוך אזורים אלה למרחבים הירודים ביותר של הצפון;

תעלה למדינת ישראל פי שלושה; רטנר הוכיח כי התכנית של "חיים בחיפה" תחסוך מליארדי ש"ח למשלם המיסים, וגם תחסוך מיליוני קוב של חול אותם מתכוונת חברת נמלי ישראל לכרות מתוך קרקעית מפרץ חיפה, תוך יצירת נזק אקולוגי שעוד אי אפשר לדעת מה יהיו השלכותיו;

בנוסף, משך בנייתה של התכנית הממשלתית ימשך פי שלושה מזמן הבניה של החלופה אותה אנו מציגים. אם תקודם התכנית "שדרוג הנמל הקיים" שלנו – חיפה תזכה בנמל משופר בזמן אפילו קצר יותר !

2. רשימת הטעויות, הבזבוזים וההרס לחיפה שהציג אדריכל רטנר הייתה ארוכה, אבל הגילוי הגדול שהוצג ע"י  "חיים בחיפה" הפתיע את הקהל: אחת המטרות המשמעותיות של  "תוכנית נמל המפרץ" של חברת נמלי ישראל, שהיא גם מטרה נסתרת עליה לא מדברים:

"נמל המפרץ" החדש הוא המפתח לייעול שרשרת הייצור של בתי הזיקוק וכל התעשיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה!

מכיוון שבתוכנית,רציף הדלקים יוגדל פי 2 הוא יאפשר את הגדלת ייבוא דלקים גולמיים בהיקפים יותר גדולים עבור בתי הזיקוק, ההגדלה תאפשר אחסנה של יותר ויותר חומרי גלם ותזקיקים במתחם קרקעות הצפון (המקבל את אישורו מועדות התכנון ממש בימים אלה בעוד תכנית נפרדת) ואת הגדלת היקפי תעשיית בתי הזיקוק פי שלושה (כפי שאושר בתכנית נפרדת רק לפני חודשים ספורים.

"נמל המפרץ" החדש יאפשר את הגדלת היקפי ייצוא הדלקים המזוקקים של חברת בתי הזיקוק:

על פי מידע שקיבלנו, כבר היום כ- 40% מהתוצרים של בתי הזיקוק ככל הנראה מיועדים לייצוא ולא לשימוש צרכי המדינה, כלומר, אנחנו נושמים את הזיהום, בתי הזיקוק מוכרים את הדלק המזוקק למדינות שלא מעוניינות לנשום את הזיהום, ובעלי חברת בתי הזיקוק האינטרסנטים, הם המרווחים היחידים מהעסקה. מידע זה שאינו שקוף לציבור ואותו אנו דורשים לחשוף במלואו.

במידה ותכנית הנמל של חברת נמלי ישראל, תיושם, כל שרשרת היבוא-ייצור-יצוא של הדלקים תגדל, אנו משערים כי ייצוא הדלקים המזוקקים יגדל לכ-70% מסך כוח היצור של בתי הזיקוק. במילים אחרות, 70% מהזיהום שיפלט למפרץ חיפה ע"י בתי הזיקוק, יהיה תוצר של דלק שבכלל מיועד למדינות אחרות. המרוויחים יהיו בעלי האינטרסים  הפרטיים ולא תושבי המדינה והעיר.

בהנחה שכבר היום קבוצת בתי הזיקוק מייצרת מעל ומעבר לצרכים של מדינת ישראל, ובהנחה שצרכים אלה לא ישתנו באופן משמעותי בעתיד הקרוב, הרי שמדובר על בתי זיקוק שישרתו מדינות אחרות על חשבון האויר שלנו. אין דרך יפה להתנסח, אלא רק לקרוא לנו מדינת עולם שלישי המקריבה את ריאות תושביה בעבור דלק מזוקק המשרת מדינות שלא מוכנות להפקיר את ריאות ילדיהן. אין דרך טובה לקרוא לתהליך זה מלבד, ניצול.

האם יכול להיות שעיריית חיפה, בתמיכת מדינת ישראל ומוסדותיה, מחשיבים את תושבי חיפה כאנשים חסרי מודעות, חסרי זכויות לבריאותם? האם חיפה, עיר אקדמית, מתקדמת, היי-טקיסטית, היא אכן עיר שחיה בהכחשה וחוסר מודעות? האם תושבי חיפה בוחרים לא לראות, לא לשמוע, ולא לפצות הגה, או שמא אינם מבינים את המצב שבו הם נמצאים?

555
אדריכל ומתכנן הנמלים מיכה רטנר, מציג את ההשוואה בין תכנית הנמל החדש מול התוכנית לשדרוג הנמל הקיים שמציעה סיעת "חיים בחיפה"

לאחר שהציג אדריכל מיכה רטנר את החלופה שלנו לנמל המפרץ, שאל ח"כ דב חנין את נציגת חברת נמלי ישראל, המתכננת מיכל טוכלר אהרוני, את דעתה. תשובתה המתפתלת והמזלזלת לא רק שלא הסבירה מדוע התכנית שלהם טובה יותר משלנו, היא אף לא הצליחה להתייחס לעובדה שאולי אכן יכולה להיות תכנית נוספת אפשרית. היא חייכה והסבירה במתיקות שחברת נמלי ישראל רק רוצים לעשות טוב ושהם יודעים לתכנן נמלים היטב. לא נשמעה מילה אחת שמתארת דאגה לחיפה.

אנו מעוניינים להודות למנהל הכינוס, ח"כ חנין, על גישתו העניינית שהייתה מרשימה, ולא השאירה מקום ליצרים או לרגשות, אלא רק לחקר העובדות, עובדות, עובדות. חנין הוסיף וחקר, שאל, התעמק, בלי רחמים, בלי לעצור, עד שהבין, או עד שהגיע לתשובה, בין אם נאמרה או לא. זה היה כינוס שעסק בחיים ובמוות, בחמלה ובאכזריות, בכסף ובאנושיות, באחריות ובזלזול, בעבר ובעתיד, בחלום ובשברו. כולנו תקווה כי כינוס ועדת הפנים של הכנסת יתגלה כאירוע מכונן עבור חיפה.

ואיך כל זה קשור לעיריית חיפה ותכנית המתאר החדשה? 

 לקבלת עדכון על התקדמות התוכנית והחלטות ועדת הפנים של הכנסת כתבו לנו כאן

לפרסומים נוספים בנושא נמל המפרץ

 

 

2 תגובות על ״הסודות אשר חשפנו מול ועדת הפנים של הכנסת, בנושא תכנית נמל המפרץ החדש״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s