מצעד הגאווה בחיפה: כבוד גדול אך גם הזדמנות לחשבון נפש עירוני

ביום שישי (27.6) אנו נציין בחיפה את מצעד הגאווה, מצעד של חופש וסובלנות שיתקיים בלב ההיסטורי של העיר, המקום הטבעי לאירועים תרבותיים ופוליטיים מסוג זה.

כבוד גדול לעיר חיפה שמתקיים בה אירוע כזה. קיום משותף ורב תרבותיות, ממאפיינה הבולטים של חיפה, הינם דרך חיים, וכדי לקדם אותם יש צורך להשקיע בהם בצורה מתמשכת.

טענה זו מקבלת אולי משנה תוקף לגבי קהילת הלהט"ב (הומואים, לסביות, טרנסקסואלים ובי-סקסואלים). להט"בים רבים מדווחים על התנכלויות ואפליה על רקע מיניותם או זהותם המינית, וחלקם אף סובלים ממנה בצורה קשה ומתמשכת. אנשים רבים שסובלים מדחייה והדרה מחפשים מקומות לחיות בהם יקבלו את שונותם ויתייחסו אליהם בשיוויון, ומקומות כאלה מתפתחים באופן טבעי בלב ערים גדולות ושוקקות.

גם בארץ, יודעת כל צעירה להט"בית שאם היא רוצה לחיות חיים מלאים ומספקים, ללכת ברחוב יד ביד עם בת זוג או לפקוד מקום בילוי ידידותי, היא כמעט מוכרחה להתגורר במרכז, ואכן להט"בים רבים משלמים הון עתק על המחיה שם תמורת איכות החיים הזו.

מה חיפה יכולה ללמוד מתל אביב וערים אחרות בעולם בהקשר זה?

ראשית, כחלק מהמאמץ להקנות שיוויון זכויות ללהט"בים, ערים רבות בעולם מקנות זכויות שוות לזוגות סטרייטיים ולזוגות להט"בים בשירותים העירוניים, כגון הנחה זוגית בארנונה, מנויים משפחתיים למוסדות עירוניים וכו', וכן הן נלחמות באפליה תעסוקתית במוסדות העירייה.

שנית, ערים מתקדמות בעולם למדו שהן לא צריכות לעזור ולתמוך בקהילה הלהט"בית רק בשביל הקהילה, אלא גם בשביל עצמן. הן זקוקות לקהילה הזו, כי היא מחדירה אליהן את הרב-גוניות ואת הסובלנות שהופכת אותן לערים מתקדמות ובועטות, מה שמושך תושבים חדשים ומגוונים להתגורר בעיר, ממריץ את הכלכלה העירונית ומעשיר בהן את החברה והתרבות. ערים שבהן אין קהילה להט"בית משגשגת נשארות בסופו של דבר ערים חדגוניות, ואפילו משעממות.

מסיבות אלו ואחרות, ערים מתקדמות רבות בוחרות לקחת צעד קדימה, ואף לסבסד שירותים ייחודיים להם זקוקים להט"בים כאמצעי של העדפה מתקנת, למשל:

  • מרפאה ציבורית ייעודית (במיוחד לציבור הטרנסג'נדרים)
  • טיפול וייעוץ פסיכו-סוציאלי
  • קבוצות חברתיות לנוער ולמבוגרים
  • פעולות הסברה בבתי ספר
  • סיוע לקבוצות הורים לילדים להט"בים, ועוד.

כך, במקומות מסויימים בעולם, העיריות אף מממנות שירותים ציבוריים נטולי מגדר, ספרות גאה בספריות עירוניות, מצעד גאווה ואירועי תרבות גאים.

בתל אביב, למשל, מצעד הגאווה ממומן על ידי העירייה, מושך אלפי תיירים  מדי שנה ומקדם את תדמית העיר כמקום סובלני וחופשי. אין אף עיר אחרת בישראל שיש בה מרכז עיר שוקק כזה, ואין עוד אף עיר שמחבקת את אוכלוסיית הלהט"ב בצורה כזו. לכן, לא פלא שתל אביב מצליחה למשוך את הלהט"בים הישראלים לגור בה ואת הזרים לבוא לבקר.

זה לא חייב להיות ככה. חיפה יכולה וצריכה לתת לתל אביב פייט ולמשוך אוכלוסיית להט"בים להתגורר בעיר ולבקר בה.

אך עם זאת, למרבה הצער, יש עוד מקום רב לשיפור ביחס של עיריית חיפה לקהילה הגאה, במיוחד ביחס לתל אביב.

תקציב עיריית ת"א עומד על 4.9 מיליארד ש"ח, ומתוכו ההשקעה בקהילה עומדת על 1.76 מיליון ש"ח. כלומר, מתוך כל 10,000 שקל שיש לעיריית תל אביב בשנה, כמעט 4 שקלים הולכים לקהילה הגאה. חלק גדול מהסכום מוקצה לתפעול המרכז העירוני לקהילה הגאה בגן מאיר, שבו מתקיימות פעילויות מגוונות, החל מאירועי תרבות וכלה בייעוץ משפטי.

לשם השוואה, תקציב עיריית חיפה עומד על 2 מיליארד, וההשקעה בקהילה 11 אלף ש"ח. כלומר, מתוך כל 10,000 שקל שיש לעירייה בחיפה בשנה, רק 5 אגורות הולכות לקהילה הגאה.

קשה לומר שהנתונים הללו מפיחים בנו גאווה חיפאית. אנחנו חושבים שהעירייה מסוגלת ליותר. מוטב שאנחנו החיפאים נפעל לשיפור המצב בעירנו עד למצעד הבא, ולא רק לטובת הלהט"בים, אלא לטובת העיר כולה.

(תודה ענקית לפעיל "חיים בחיפה", ויטלי דובוב, על התחקיר לסטטוס הזה)

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s