קמפיין "משפיעים על תוכנית המתאר": מילות סיכום ותודה אישית מעינת

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד, מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים ולמען העולם – חי לנצח" / אלברט פוק

לפני ארבעה חודשים התבשרנו כי תכנית המתאר של חיפה מוגשת להשגות הציבור. כמי שהכירה היטב את התכנית (במתכונתה הישנה) ואף הזכירה את עקרונותיה לא אחת במפגשים עם הציבור, היה ברור כי מדובר ברגע מכונן. זו היא תכנית מיושנת שאין בכוחה להצעיד את חיפה קדימה. כל החלומות לחיפה האחרת עליהם דיברתי אני בתקופת הקמפיין לבחירות לראשות העיר, כל החלומות עליהם דיברו כל החברים לתנועה – כולם נעדרים מהתכנית הזו.

החדשות על הפקדת התכנית התפשטו בקרב רבים מאנשי העיר, ואני התחלתי לקבל טלפונים מחברים לתנועה השואלים: מה עושים?

בכנות? זו היתה דילמה.

אחרי שגילינו כי רק 36% מתושבי חיפה יצאו להצביע בבחירות המקומיות באוקטובר 2013, שאלנו, באופן טבעי – האם הציבור בכלל יתעניין בתכנית מתאר? תכנית מתאר היא נושא כבד, מורכב, מקצועי, לא פשוט להסבר. אם הציבור לא ממש התעניין בבחירות המקומיות, אירוע שלתוצאותיו השפעה על חיי היום-יום שלו יותר מכל אירוע אחר (אפילו יותר מבחירות לשלטון המרכזי) – מדוע שיצא מהבית עכשיו? אם לבחירות המקומיות השפעה על בריאותנו, על בתי הספר של ילדינו, על החיים בשכונה שלנו, על אפשרויות הפרנסה שנמצא במרחב העירוני, ובכל זאת, כמעט שניים מכל שלושה תושבים לא מצאו לנכון להשקיע כמה דקות להגיע אל הקלפי – אז מדוע שיתאמצו להתעמק בתכנית המתאר?

למרות הכל, בלי הרבה ציפיות אך חדורי מוטיבציה (תמיד) והבנה כי מדובר על תכנית קרדינלית לעתיד החיים שלנו כאן, החלטנו לנסות. התכנסנו כל פעילי קמפיין הבחירות, ועוד כמה מצטרפים חדשים, חילקנו תפקידים, ואמרנו לעצמנו – הולכים על זה. מה שיהיה יהיה. גם לבלון ניסוי יש ערך.

מפה לשם הקמנו מערך מתנדבים לקמפיין שהכיל כמעט 50 איש. צוות המחקר בראשותם של טל נתניהו וויטלי דובוב הנפלאים שקד על לימוד התכנית, וגדל ל- 23 אנשים ונשות מקצוע ביניהם אדריכלים, אדריכלי נוף, מתכננים, כלכלנים, עורכי דין ואחרים. תודה לעו"ד ענת פרטוש, לעליזה ברקן, למתי גולני, לד"ר דב אלידע, לניבי אטיאס, ולרבים נוספים ששמם נשאר איתנו, והם תרמו שעות רבות ללימוד התכנית ולכתיבת מסקנותיהם.

תודה לצוות עורכי ועורכות הדין שלנו, בראשות חבר המועצה עו"ד בועז גור, על העבודה הסיזיפית בהחתמות על עשרות דפים, ערב ערב, עם חיוך גדול על הפנים.

צוות התקשורת הקטן והמדויק בניצוחה של ניצן קלוש שהרימה אתר אינטרנט לעילא ולעילא, הגיע לעשרות אלפי אנשים. תודה לכם אביב ונאור על העבודה הנפלאה שעשיתם. אינני יכולה להתאפק, חייבת לגלות ששניכם יושבים בכלל במרכז הארץ, אוהבים את חיפה וחושבים לחזור/לעבור אליה. אתם גאוה לעיר שלנו!

צוות האירועים בראשותו של אנדרי סוידאן הפיק אירועים מידי יום ביומו שהלכו וגדלו בקצב מסחרר, לא צפוי, ובמקביל גם השתפרו מידי יום. תודה לכם חן קרסניצקי ולירן שפרלינג על המאמץ שהשקעתם בארגון האירועים, למרות הקשיים הרבים שהיו בדרך אבל לא ריפו את הידיים. תודה לעליזה, מתי ואלי על כל האירועים המרגשים בקרית חיים. תודה לתמר ולגליה הנפלאות על ארגון ערב החתמות יוצא דופן, ותודה למארחים שלנו בפאבים ובמסעדות הנפלאות בעיר שפתחו לנו את הדלתות ואת המטבח, במיוחד לאנדרי, שחר ולמיכאל.

תודה לך אור ספיר על העזרה המבורכת עם כל המצטרפים החדשים לתנועה, בראיונות ובשילובם במערכת, ולך יפה רז על הדאגה שאף לא אחד יפול בין הכיסאות. תודה לטלי משולם איטח על העבודה הלוגיסטית המדויקת מאחורי הקלעים יחד עם ענת ורונית המסורות. תודה לגילה על הקשרים, החיבורים והעבודה ברחוב וברשתות.  תודה לעמית על המפגשים במשרד ועל העצות. תודה לאנשי המקצוע והניהול שליוו אותנו לאורך כל הדרך, לך יהודית הופמן ולך איל.

תודה עצומה לנחשון צוק, שיזם, ניהל ודחף את את המאמץ החשוב הזה.

באמצע הקמפיין כבר הבנתי את גודל הרגע.

בין אם הציבור יירתם להתנגדויות או לא, אנחנו כבר הרווחנו, ובגדול.

הרווחנו את הקבוצה שלנו, האנשים הטובים ביותר בעיר, שותפים לחלום על חיפה האחרת. כולם כאן, בשביל לתת. בעידן שלנו, זו היא מתנה שאין לה שיעור ואי אפשר לקחת אותה כמובנת מאליה. כבר לפני חודש וחצי הבנתי זאת והרגשתי צורך לכתוב על הקבוצה הנפלאה שלנו.

המתנה השניה שקיבלנו היא הרוח. עבודה שלוותה תמיד בהומור וצחוקים, תקווה, פירגון ונדיבות אין קץ. גם אם היו חילוקי דעות, הכל נעשה באהבה ללא תנאים.

היום בו הבנתי מה יש לנו יחד, הוא היום בו התחלתי להיות אופטימית לגבי עתיד העיר.

1395345544831

ואז, באורח פלא, התחיל גם הציבור להגיע, ואפילו בהמוניו.

תוצאות הקמפיין עומדות מעל לציפיות. 500 התנגדויות של הציבור, מאות רבות של תושבים שהגיעו לאירועים, תמכנו במאמציהן של קבוצות נוספות בעיר עם לוגיסטיקת ההחתמות, וחשוב לא פחות – הצגנו ספר מפואר עם דמותה של חיפה האחרת. בבחירות הבאות, תעמוד חיפה של יונה יהב אל מול חיפה של תנועת 'חיים בחיפה' בראשותי לבחינה של הציבור. התמונה תהייה ברורה. עיר מיושנת, ענייה, צפופה ומזוהמת – או עיר יצירתית, שוקקת, צעירה ובריאה.

במפגשים האחרונים בחוגי הבית התחילו לשאול אותי לא אחת על הארגון שעומד מאחורי המאמץ הגדול הזה. כולם הרגישו אותו, גם אם לא ראו את כל הפנים בחזית. שאלו אותי מי זה "אנחנו", כי בהצגת התכנית אני מדברת רק בלשון רבים. שאלו מהיכן מקורות המימון שלנו. הסברתי לאנשים שכולנו עובדים בהתנדבות. שלא היה שקל שזז ממקום למקום או מיד ליד במהלך ארבעת החודשים האלה, ולמרות זאת התפוקה היתה עצומה, הצלחנו להזיז הרים. הנה המתנה השלישית שהרווחנו – למדנו להזיז הרים בלי כסף. אחרי שהציבור שומע את תשובתי לגבי היעדר המימון, אני רואה שהפנים שלו משתנות, נהיות רפויות, מחויכות, מתרחבות. גם הם מבינים שזו תופעה לא רגילה בימינו אנו.

אני גאה בכם, גאה במה שבנינו יחד, וגאה במסמך שגיבשנו שלא מציג רק "מה לא", אלא מעמיק בנושאים רבים גם ב"מה כן".

זו לא עבודה של אופוזיציה. זו עבודה של גוף שיודע לאן הוא הולך. גוף מוביל.

תודה לכולכם. ריגשתם.

עינת

תגובה אחת בנושא “קמפיין "משפיעים על תוכנית המתאר": מילות סיכום ותודה אישית מעינת”

  1. עינת, את והאנשים שציינת בדברייך הם נקודת האור וניצוץ התקווה של חיפה!! תודה ענקית ובהצלחה בהמשך הדרך

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s