הישג ל"חיים בחיפה": ועדת המשנה של הכנסת קיבלה את השגותינו על תכנון הנמל והתעשיות המסוכנות במפרץ

ועדת המשנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה בראשות ח"כ דב חנין, ועדה שהוקמה בהוראתה של יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מירי רגב, הגישה אתמול (30.7.14) את מסקנותיה, ופסקה כי טיעוני סיעת 'חיים בחיפה' בראשות ד"ר עינת קליש רותם הינן מוצדקות ודורשות המשך חקירה ובדיקה מעמיקה.

לפני כחצי שנה יזמה סיעת 'חיים בחיפה' מפגשים עם ח"כ דב חנין, ח"כ תמר זנדברג ואחרים כדי לפרוש מסכת של טענות חמורות הכרוכות בהקמת נמל חדש במפרץ חיפה, כפי שמקודמות היום על ידי חנ"י (חברת נמלי ישראל) ומשרד התחבורה. לאחר כינונה של ועדת המשנה פרשה הסיעה השגותיה והגישה ניירות עמדה מפורטים המתמקדים בתכנון נמל המפרץ החדש ובמפרץ חיפה כולו, והשפעתם המכרעת על עתיד מטרופולין חיפה.

חנ"י, שמציגה התנגדות נחרצת לחלופות אלה, טרם העבירה הסברים משכנעים להתנגדותה. לאור כל זאת הגיעה הועדה להחלטה כי ישנו צדק בדברי הסיעה, המחייב המשך מחקר מעמיק.

הנקודות המרכזיות שהועלו על ידינו הן:

  1. נחיצות תכנית נמל המפרץ מוטלת בספק. שידרוג הנמל הקיים יכול לספק את אותן התפוקות הנדרשות למדינת ישראל.
  2. התכנית לשידרוג הנמל הקיים כבר קיימת, ואף תוכננה ע"י מדינת ישראל בתכנית האב לנמלים 1995. חלופת שדרוג הנמל מעולם לא נבדקה ע"י חנ"י בהשוואה להקמת נמל חדש, וזאת למרות שהיתה צריכה להוות בסיס להשוואה.
  3. תכנית נמל המפרץ של חנ"י תסב נזקים גדולים למפרץ חיפה בהיבטים אורבאניים, נופיים וסביבתיים. שדרוג הנמל הקיים (להלן "חלופת האלכסון" של "חיים בחיפה", המבוססת על תכנית המדינה משנת 1995) חוסך נזקים אלה. הפרש עלויות ההקמה של שתי החלופות מוערך פי שלושה.
  4. בתכנית הנמל החדש של חנ"י אין תכנון לעורף הנמל, שעתידו נכון להיום הוא לוט בערפל. ל"חלופת האלכסון" קיים עורף נמל מתפקד בשטח, בזכות השקעות עתק שעשתה מדינת ישראל בשנים האחרונות. תימחור הקמת שטחי עורף לנמל החדש מעולם לא נלקח בחשבון במהלך תכנונו.
  5. "חיים בחיפה" חשפו את תפקידו של הנמל כשחקן ראשי בהתחזקות התעשיות הכבדות והמזהמות של מפרץ חיפה ובהגדלת שרשרת ייצור תזקיקי הדלק, שלפי חנ"י אמור להכפיל את שטחו. לכך עלולות להיות השלכות חמורות על איכות הסביבה והאויר של כל המפרץ, ועל עתיד חיפה והאזור.

במסמך סיכום שתי סוגיות בנושא הקמת נמל נוסף קובעת הועדה:

"בפני ועדת המשנה הוצגה תכנית חלופית לפיתוח הנמל ("נמל האלכסון") המקודמת על ידי ארגון "חיים בחיפה", ומבוססת על החלופה שהוצעה במסגרת תכנית האב לנמלים בשנת 1995. לטענת הארגון, יישום החלופה יקטין את הפגיעה הנופית, יפחית את עלויות ההקמה, ויאפשר את הקליטה הרצויה של אניות גדולות. הארגון קובל על כך שבמסגרת בחינת החלופות בתכנית האב משנת 2006, לא נבחנה "חלופת האפס", כלומר, החלופה שנבחרה במסגרת התכנון הקודם".

עוד מחזקת הועדה את מסקנותיה במסמך מסקנות ועדת המשנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ סעיף 33ג':

"אנו ממליצים על בדיקה תכנונית מעמיקה נוספת של סוגית הקמת הנמל תוך התמקדות בשכלול והוספת יכולת ורציפים במסגרת הנמל הנוכחי במקום הקמתו של נמל חדש. אנו רואים בחומרה את העובדה שמהלך כל-כך גדול של הקמת נמל חדש יוצא לדרך כאשר נבחנה סביבתית רק סוגיית הקמת מבנה הנמל אבל טרם התבצעה בחינה סביבתית מקבילה של השלכות הפעלתו".

בהמשך מוסיפה ועדת המשנה בסעיף 32:

"ברמה הלאומית, נדרשת בחינה כוללת של המצב בו מרוכזים מפעלים וחומרים מסוכנים באזור כה מאוכלס….. יש לשקול בכובד ראש לאילו תעשיות וחומרים מסוכנים ישראל באמת זקוקה, ואילו תעשיות וחומרים מסוכנים אינם נדרשים אצלנו בהיקפים גדולים וגדלים".

סיעת "חיים בחיפה" הינה הגוף היחידי שהציג בועדת המשנה ראייה מטרופולינית רחבה שאותה מצטטים באופן מרשים במסקנות ועדת המשנה. סעיף 4א' במסקנות הועדה גורס כי:

"האזור אותו בחנו הוא לב המטרופולין של חיפה. הוא ממוקם בתווך, בין עיר הכרמל לבין ערי הקריות. ההחלטות שמתקבלות כיום באזור הזה עלולות לסכל את אפשרות התפתחותה של ריקמה מטרופוליטנית רציפה. סוגיית התפתחותו האורבנית של מטרופולין חיפה חייבת לעמוד בפני מקבלי ההחלטות בבואם לקבל החלטות תכנוניות ביחס לעתידו של האזור. אנחנו מוטרדים מכך שרצף ההחלטות המתקבלות עתה עלול ליצור רצועת הפרדה תעשייתית בלב המטרופולין הזה, רצועה שתפריד בין עיר הכרמל לבין ערי הקריות, ברצף שמתחיל מנמל המפרץ ועורף הנמל ויימשך אל מתחם התעשיות הפטרוכימיות ואל ריכוז התעשיות והחומרים המסוכנים המתוכנן במיתחם קרקעות הצפון, שבו, על-פי התכנית, ירוכזו בין השאר מיכלי דלק ויאוחסן גפ"מ".

כפי שכבר עדכנו את קוראינו, הקשר בין הנמל לתעשיות נחקר על ידי סיעתנו והובא כאן בעבר.

אנו מודים לחברי ועדת המשנה של הכנסת על העיון המעמיק והמסקנות. בפנייתנו אליהם, עמדה לנגד עינינו טובתם של תושבי חיפה. נמשיך לפעול לקידום ויישום הפתרונות הראויים ביותר לחיפה וסביבותיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s