למה אין בחיפה שדה תעופה עם טיסות ישירות לאירופה?

הקטע פורסם במקור בעמוד הפייסבוק "עינת קליש רותם לראשות העיר חיפה" בתאריך 23 ביולי, 2014, בצל השבתת הטיסות לנתב"ג מצד חברות תעופה רבות.

היום, כאשר המדינה נותרת ללא שדה תעופה וללא מענה לטיסות יוצאות ונכנסות, שדה התעופה של חיפה יכול היה לתפוס פיקוד. אך לא אצלנו!

הידעתם ששדה התעופה של חיפה זקוק לרק עוד כמה מאות מטרים על מנת לאפשר טיסות יוצאות ונכנסות ליעדים רבים באירופה? מדובר על פרויקט להארכת מסלול שהוא זול עד כדי גיחוך! וזה עוד לא הכל – המימון עבור פרויקט זה קיים היום בידי רשות שדות התעופה. אז למה אין לנו כאן שדה תעופה רציני? 

לפני כ-10 שנים ביקשה הממשלה לשדרג את השדה הקיים, אותו קידם בכל כוחו ראש העירייה לשעבר מר עמרם מצנע. אולם, ממש עם חילופי השלטון, כמה שחקנים חדשים נכנסו לתמונה, והם טרפו את כל הקלפים: הראשון הוא ראש העירייה החדש דאז מר יהב, שהחליט לבטל את שדה התעופה מסיבות של בטיחות ורעש. למרות שביקשתי ממנו את האסמכתאות לטענותיו אלה, עד היום לא קיבלנו אותם וגם לא מצאנו שום הסברים מקצועיים המאששים את טענותיו כי השדה אינו בטיחותי. להיפך, כל המסמכים שאספנו עליהם חתומות חברות תכנון בינלאומיות שמתמחות בנושא – מראים שאפשר לקיים את שדה התעופה במקומו הנוכחי.

גם הטיעון כנגד הרעש ששדה תעופה מחולל אינו משכנע: מבדיקות שעשינו, הרעש יתפזר בעיקר מעל איזורי התעשייה והים, וכמעט לא מעל איזורי מגורים.

במקביל לשינויים הפוליטיים, שחקן נוסף ששינה את פני חיפה ומפרץ חיפה בעשר השנים האחרונות הוא חנ"י (חברת נמלי ישראל), גוף יחסית צעיר שאחראי על תכנון הנמלים של מדינת ישראל. חנ"י מבקשת להשתלט על שטחי שדה התעופה והסביבה בשביל להגדיל את עורף הנמל עבור נמל המפרץ החדש. מסמכים כתובים מראים שכמות מקומות העבודה החדשים שיתווספו לחיפה ולתיירות האיזורית בזכות שדה התעופה, גדולים יותר מכמות מקומות העבודה שיביא נמל פרטי חדש המתוכנן לעבוד במערכות אוטומאציה. אם זה לא מספיק כדי להרים גבה ולתהות מה מוביל את ההחלטות, הרי שבשנים האחרונות פוזרו אינספור הבטחות להקמת שדה תעופה חלופי לצפון מדינת ישראל במקומות שונים – מגידו, רמת דוד ואחרים, אולם, כל החלופות האלה נפלו בזו אחר זו בגלל חוסר היתכנות, וחוסר במשאבים למימונם. כולם ממשיכים לדבר על שדה תעופה במקומות אחרים, למרות שכולם יודעים שאף גורם לא פועל היום ברצינות לקדם אף חלופה.

במילים אחרות – ההשתלטות של חנ"י, חוסר ראיה לטווח ארוך של משרד התחבורה, היעדר חזון וראייה כלכלית, פוליטיקה מקומית קטנה וקטנונית, והרבה דיבורים והבטחות – וכל מרחב צפון מדינת ישראל עומד להישאר בלי פתרון לתעופה אווירית.

איננו מדברים רק על שדה תעופה חלופי לימות מלחמה, אלא על שדה תעופה ראשי לטיסות תיירות נכנסת שישרתו את כל צפון הארץ, וטיסות יוצאות לכל אירופה. שדה שישנה את פני מטרופולין חיפה ללא היכר.

לאחרונה פנינו, נציגי 'חיים בחיפה', לראשי ערים ורשויות רבים בצפון ישראל, כדי לבדוק את עמדתם בנושא. שמחנו לגלות שיש לנו חברים לחזון. המסר שלנו לאט לאט מגיע לכל הגורמים הבכירים של משרד התחבורה.

אנו מתכוונים לפעול בנושא זה עד שימצא הפתרון. בין אם שדה במקומו הנוכחי או במקום אחר – הצפון חייב "אויר לנשימה" משל עצמו.

בימי שגרה, ההשלכות הכלכליות של ניוון שדה התעופה היחידי שקיים כרגע בצפון הן הרסניות 'רק' לחצי מדינה. היום, בזמן המבצע 'צוק איתן', מסתבר שהן הרסניות לכל המדינה.

Photo Credit: Colleen Lane, CC BY-ND 2.0

תגובה אחת בנושא “למה אין בחיפה שדה תעופה עם טיסות ישירות לאירופה?”

  1. מר יהב עושה הרבה למען העיר ישנן נקודות לא מעטות שהוא חוטא בהן ופוגע בעיר למשל הנמל מיותר הלוואי ולנמל הקיים תהיה מספיק עבודה למה נמל שלישי בחיפה עוד זיהום עוד הזנחה עוד מתקנים ושטחים עזובים. נמל הקישון דורש שדרוג ופיתוח נמל חיפה צריך הרחבה הנמל בדרום יתפנה למען פיתוח תרבות ותיירות בעיר הנמל יתפתח למזרח כפי שנעשה כל הזמן .אך נמל נוסף מיותר. בנושא איכות חיים ואויר בעיר יהב לא משתמש בכל האופציות נגד המזהמים ולהביא אותם לדין. פינוי מיכל האמוניה כמה אפשר להתברבר עם חומר מסוכן שיכול לחסל חצי מהעיר. מדוע יהב אינו משדרג את שדה התעופה היחיד במטרופולין בו יהב מתגאה בפיתוח אך לא יצדיק זאת וישדרג את שדה התעופה למען המטרופולין הגדול בצפון בו מתהדר יהב .

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s