על יזמים, תושבים והמשחק הכפול של עיריית חיפה: המקרה של חוף בת גלים

במסגרת חברותי בועדת התכנון ובועדת השימור נחשפתי בחודשים האחרונים לקונפליקט קשה ועוצמתי, המתנהל הרחק מעיני התושבים. במוקד הקונפליקט עומד קו החוף של בת גלים, אחד הנכסים הייחודיים של חיפה, הכולל בניינים יפהפיים והיסטוריים כמו בית חימאווי.

בית חימאווי הוא בית הרב הספרדי הראשון בחיפה, מבנה שכולו ספוג בהיסטוריה של השכונה ושל העיר חיפה בתחילת המאה ה-20. לפני שנים רכשה אותו קבוצה של משקיעים ש"התאהבו" בבניין, בגלל שהם הבינו את הכוח הכלכלי של מבנים מיוחדים כאלו ביצירת תשואה נדל"נית. המשקיעים גיבשו תוכנית לפיה ייבנה בניין גבוה ויוקרתי מעל בית חימאווי.

מולם עומדים תושבי שכונת בת גלים ופעילים נוספים, שכועסים על היבטים רבים ושונים בתוכנית. נטען נגדה שהיא בעייתית מאוד גם מבחינה היסטורית וחברתית, וגם מבחינה אדריכלית-מקצועית. כבר בחודש ינואר הצטרפתי לטענות וכתבתי על כך בעמוד הפייסבוק שלנו (1, 2).

הסאגה נמשכת. השבוע פורסם ב"דה מרקר" כי היזמים הגישו עתירה מנהלית נגד הכוונה להכריז על הבניין כמבנה לשימור.

אל נא תמעיטו מערך העניין. זה לא רק מאבק על בת גלים, אלא מאבק על עיצוב דמותה העתידית של העיר: עד כמה תשנה את פניה ועד כמה תשמור על מורשתה.

מי הם הרעים? מי הם הטובים? היזמים שרוצים לפתח את העיר? התושבים הנלחמים לשמור על נכסי השכונה שלהם?

אולי זה יפתיע, אבל ליבי עם היזמים לא פחות מאשר עם התושבים. עיר אינה יכולה להתפתח בלי יזמים. עיר שאין לה מנופי פיתוח תישאר מאחור, תקפא על שמריה, תהפוך לעיר לא-רלוונטית. הרי זה מה שקורה לחיפה בדיוק.

יזמים יכולים לעשות טוב לעיר, ויכולים לעשות גם רע מאד. במה זה תלוי? ברשויות, ובאופן שבו הן מכוונות את הכוחות היזמיים, כאשר שם המשחק הוא ברור; היזמים צריכים דבר אחד עיקרי והוא בטחון כלכלי. ביזמות יש תמיד מרכיב של הימור, אבל גם לו יש גבולות וקווים אדומים. כאשר יזם מגיע לעירייה עם רעיון לפרויקט, שוקל לרכוש נכס, מברר מה מותר לו ומה אסור לו לעשות, העירייה חייבת לתת לו תמונה מלאה ומדויקת, ולא לשנות את דעתה השכם והערב. כאשר העירייה מגבה את היזם משך שנים ומעודדת אותו להמשיך בפרויקט, הוא משקיע כסף ומאמץ ורוצה לדעת שתבוא תמורה למאמץ. זו זכותו המלאה. אילו הייתם במקומם, גם אתם הייתם רוצים את הבטחון הזה.

אבל גם התושבים צודקים בכעסם כשהם רואים איך השכונה שלהם משנה את פניה. הטיילת של בת גלים, קו החוף היחידי שיש היום לחיפה – עומד להפוך למתחם מגורים אקסקלוסיבי שיהיה ריק מרבית חודשי השנה– טיילת רפאים לבעלי הממון. בת גלים התברכה בתושבים נאמנים שמשך עשרות שנים אהבו אותה, חיו בה, טיפחו בה את חלקת אלוהים הקטנה שלהם, לא עזבו אותה למרות ההזנחה, למרות הדימוי הירוד, למרות שמוסדות החינוך הדרדרו ואיתם כל השירותים הנלויים. השכונה הזו היא קודם כל שלהם ורק אחר כך של תושבים חדשים, במיוחד משקיעי חוץ.

המקרה של בת גלים חשוב במיוחד בגלל ייחודה של השכונה. זהו המקום היחידי בארץ שבו ניתן לעמוד על חוף הים ולהרגיש את הר הכרמל עומד ברקע, במלוא תפארתו. מדובר בתבנית נוף נדירה, שראוי שנשמור עליה גם למען הדורות הבאים. כפי שכתבתי בעבר, על קו המים של בת גלים אין מקום לטעויות, אין מקום לפשרות, אין מקום לחרטה. זה בלתי הפיך.

האם במאבק בין פיתוח ושימור יש רעים וטובים? דעתי הנחרצת היא שלא. אין.  יש כאן רק מקור אחד לבעיה: עיריית חיפה. חוסר המקצועיות של מנהל התכנון הוא שהביא לקונפליקט הגדול הזה, שעומד לחרוץ תקדים משמעותי שישפיע בעתיד על כל העיר. לפני כשנתיים עמדה עיריית חיפה להוציא תכנון עיר מסודר לקו המים של בת גלים. מסיבות שונות הפסיקו את העבודה על תכנית זו. הנימוקים להפסקת התכנית אותם הציגו בפני הועדה לא שכנעו אותי, אבל לא על זה ברצוני להתעכב. הדיון הוא על עירייה, שמריחה כבר שנים רבות את הקונפליקט המתהווה בשטח, ולמרות זאת מבטיחה הבטחות ליזמים, ממדרת את התושבים, ויוצרת פערים עצומים בציפיות של שני הצדדים. אסור לטעות – בת גלים היא מקרה אולי שונה, רגיש במיוחד, אבל השיטה היא אותה השיטה, בכל רחבי העיר.

על עיריית חיפה להודות בטעותה, טעות שהיא סוחבת כבר שנים רבות. על עיריית חיפה להתנצל בפני היזמים ולדאוג לפצות אותם על מה שאיבדו בדרך. על עיריית חיפה להכין תכנית מלאה, כוללנית ומעמיקה לפיתוח של אחד האיזורים הרגישים ביותר בעיר: אזור רגיש מבחינה נופית, מבחינה היסטורית, ומבחינה אנושית. על עיריית חיפה להכין את התכנית הזו בשיתוף של תושבי השכונה, שהיו ונשארו נאמנים למקום עוד הרבה לפני שבעלי התפקידים נכנסו לעבוד בעירייה.

עיריית מתוקנת אינה יכולה לשחק משחק כפול כפי שעושה עיריית חיפה היום: מול היזמים, מתנהלת כאילו שהתושבים הדואגים לשימור הם ה"bad guys". מול התושבים, מתנהלת כאילו שהיזמים הלוחצים לפיתוח הם ה”bad guys”.

עיריית מתוקנת חייבת לבנות את מערכת החוקים לפיתוח העיר, בשיתוף עם התושבים, באופן שכל היזמים ידעו מראש מהם כללי המשחק, מה מותר ומה אסור, יעשו את התחשיבים שלהם ויחליטו בצורה מפוכחת אם להיכנס לפרויקט, או לא. לשיקולם.

תכנון מסודר ושקיפות היא הדרך היחידה שבה כולם יהיו “good guys” – התושבים והיזמים כאחד.

זו הדרך שלנו, ב"חיים בחיפה". לשם אנו חותרים וזה מה שאנחנו מתחייבים לעשות.

2 תגובות על ״על יזמים, תושבים והמשחק הכפול של עיריית חיפה: המקרה של חוף בת גלים״

  1. אכן, אני מסכימה מאוד עם הדברים. במיוחד מצער כאן הוא "הפיספוס"- ההחמצה- האיוולת. פעם בשבוע נוכחת ברחוב רוזנפלד ההדור , המוזנח והעצוב- מפלצת הבטון- בניין ההימורים שתקוע על המים -הבתים האטומים- ההתחלות הבלתי גמורות לצד קצף הגלים .כמה מאכזב ובלתי אפשרי. העירייה משקיעה משאבים בכוון מדרגות שמפריע לה מאחורי בייתי- וכאן – רחוב שלם "זוכה" לעזובה בלתי ראויה . מה חבל !!

    אהבתי

  2. תנו לבנות,בנתיים הבניינים עומדים,שוממים ועזובים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s