חיפה בצומת דרכים: שדה תעופה ותיירות, או נמל ענקי ודלקים מזהמים?

 

כתבה ברוח רשומה זו פורסמה בגיליון "ידיעות חיפה" מיום 15 באוגוסט 2014 (קישור לכתבה).

בשנה האחרונה פעילי "חיים בחיפה" ואני ממפים את האינטרסים המשמעותיים הפועלים במפרץ חיפה ומטרה להבין לאן הם חותרים. במסגרת זו פנינו לועדת המשנה של הכנסת בראשות ח"כ דב חנין שקבעה, שבהמשך למסקנותינו יש לקיים בדיקה יסודית של טענותיהם של גופי התכנון והאכיפה במפרץ חיפה.

עם פירסום מסקנות הועדה, ביקשנו לכנס את מועצת העיר לישיבה דחופה ונענינו רק לאחר כעשרה ימים, שהעירייה עדיין ממתינה לקבל את מסמכי הועדה. יודגש שהמסמכים מצויים בכל מקום ברשת.

לצערנו, נכון להיום כל גופי התכנון הרישמיים של מדינת ישראל, בגיבוי מלא של הממשלה, פועלים להעמיק את זהותה של חיפה כעיר תעשייתית, עם נמל חדש ענק שימלא את הים של חיפה בנוף תעשייתי שטרם נראה כמותו, עם בתי זיקוק שיגדלו פי שלושה (ייצרו לפחות כפליים תזקיקי דלק בעיקר לייצוא), ועם חוות איחסון דלקים וחומרים מסוכנים בכמויות חסרות תקדים. הנמל, בתי הזיקוק וחוות האחסון יהוו רצועה עצומה, שתנתק את חיפה מהקריות באופן סופי ובלתי הפיך, במקום לחזק אותה כמטרופולין כלכלי איתן.

בנוסף לנושאים שנידונו בועדה, לדעת "חיים בחיפה" המשך קיומו או ביטולו של שדה התעופה – הוא לב העניין. טענותיו של יהב כאילו שדה התעופה ימשיך לתפקד כשנמל המפרץ יקום על פי תכניות חנ"י (חברת נמלי ישראל)  – אינו נכון. יתרה מזאת, טענותיו כי יקום שדה תעופה במגידו או ברמת-דוד אינן אקטואליות. יהב מכוון את חיפה לעתיד עגום ואפור: נמל מטענים וחומרים מסוכנים, מחסנים ומתקנים לוגיסטיים ושממה עירונית.

גם בנושא התעסוקה, בידינו מסמכי המחקר שהכינו צוותים מקצועיים לפני כעשר שנים במסגרת תכנית תשתיות לאומיות לשדה התעופה במפרץ חיפה (תת"ל 6), המוכיחים כי שדה תעופה נחוץ ואפשרי במיקומו במפרץ חיפה, וכי הוא יוכל לספק כ-4000 מקומות עבודה חדשים. על כך יש להוסיף את הפעילות הכלכלית שתתפתח בעקבות בואם של תיירים.

כל עוד אין מקום מובטח לשדה תעופה צפוני, הארכת מסלול הטיסה במקומו הנוכחי הוא קריטי לעתידה הכלכלי של חיפה ושל כל צפון המדינה. לעומת זאת, הטענה שנמל המפרץ יביא אלפי מקומות עבודה, מעולם לא גובתה במסמכים מקצועיים. מיותר לציין שחנ"י ועיריית חיפה אינם מספקים תשובה לנושא מזה חודשים.

500 מטרים הנמצאים בין קצה מסלול הטיסה עד הים, שטח קטן מאד במפרץ חיפה, יוכלו בעלויות יחסית נמוכות, להאריך את המסלול מספיק כדי לקיים שדה תעופה דרגה 2 שיחבר את חיפה והצפון עם לב אירופה. שדה כזה יוכל להוות בסיס לחברות תעופה low-cost שימשכו לצפון צליינים בהיקפים שטרם נראו כמותם בעבר. למרבית הצער, את שטח המריבה הקטן הזה, שנמצא היום בידי רשות שדות התעופה, מבקשת חנ"י לעצמה, על מנת לחבר בין הרציפים של נמל המפרץ החדש לבין המתקנים היבשתיים שבעורף. בלי שטח זה – הנמל מת. או במילים אחרות – הוא זה שיאפשר את קיומו של שדה התעופה, או של נמל המפרץ. הוא לא יוכל לאפשר גם-וגם.

נכון להיום, משרד התחבורה בוחר בנמל המפרץ, ויהב איתו.

בחודשים האחרונים אני נפגשת עם ראשי הערים הצפוניות לחיפה, לדיון על מהלכי הממשלה ומוסדות התכנון. ראשי ערים קשובים ומבינים את חשיבות חיזוק מטרופולין חיפה למען הצפון. יהב, לעומת זאת, לא ראה חשיבות בפריחתן של ערי הסביבה, כפי שהעידו רבים מראשי הערים.

כשאני מדברת על ריביירה במפרץ היחידי שקיים בישראל לאורך חופי הים התיכון, מחיפה ועד עכו, שתי ערים היסטוריות יפיפיות, כשאני מדברת על שדה תעופה פעיל המחובר לכל אירופה, אף אחד לא יכול להישאר אדיש. אני טיפוס יוזם ודוחף, שלא אומר רק "לא". אני מביאה תכניות בעלות חזון אמיתי שגם אם נראה בהתחלה רחוק, הוא ישים ובר-ביצוע לחלוטין, כמו תכניתנו החלופית לנמל המפרץ.

עתידה הכלכלי של חיפה צריך להתבסס על תעשיות מתקדמות, פרי המוסדות האקדמיים שלה, ועל ניצול נתוניה הטבעיים הייחודיים – עיר שיושבת על הר הגולש לים, כמו מרסיי, גנואה, טרייסט או ריו, עם פוטנציאל ל-30 ק"מ של חופי רחצה בטווח המטרופוליני, והפיכת נכסים אלה למוקד תיירות מרכזי בישראל ובמזה"ת.

אם המצב ישאר ללא יישום הצעות "חיים בחיפה", נישאר בלי לב מטרופוליני ובלי שדה תעופה, עם נמל ענק שיהרוס את חופי הים של הקריות ועם מיעוט יחסי של מקומות עבודה חדשים. אנחנו מציעים עתיד חדש ובטוח לתושבי חיפה ולדור הצעיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s