מסכמים שנה בפוליטיקה, מברכים לשנה החדשה

מתוך דבריה של ד"ר עינת קליש-רותם בהרמת כוסית ל"חיים בחיפה", ערב ראש השנה התשע"ה

אתמול ישבתי לסכם את השנה האחרונה. זה לא היה קשה, כי כבר תקופה ארוכה שאני ושותפיי לעשייה הפוליטית עושים סיכומים. הקיץ האחרון היה זמן טוב לעשות חושבים, כמו כל קיץ, אבל במיוחד בגלל המלחמה – זמן לעשות ספירת מלאי, ולהתחיל לנסח את התכניות לעתיד. בתקופה האחרונה הבנתי איזה שינוי עצום עשינו, ואיזו כברת דרך עברנו, כקבוצה, כגוף שיש לו השפעה על חיפה, וגם אני, באופן אישי. יש לנו הישגים רבים באמתחתנו, אך יש גם נושאים בהם לא עשינו די.

אתחיל באנקדוטה קצרה. השבוע שוחחתי בטלפון עם מנכ"ל של גוף חשוב מאד בעל השפעה על המתרחש במפרץ חיפה. התקשרתי אליו, הוא ענה לטלפון "גברת קליש, כל העיר מדברת עליך". נחמד להתחיל ככה שיחה… שאלתי למה הוא מתכוון, והוא הסביר שכל מי שפוגש אותו מספר לו על המלחמה שלי/שלנו למען שדה תעופה בצפון. אני פוגשת אנשים רבים לאחרונה שמדווחים לי דברים דומים. "שמעתי עליכם. דיברו עליכם".

שומעים עלינו ועל הפעילות שלנו – הישג אדיר שהוא תוצאה של העבודה של כולנו – של כל מי שעושה, מזיז, מדווח, מעדכן. אתם בוודאי מכירים את האמירה הידועה על פוליטיקאים טובים – מי שעושה ולא מדווח, כאילו לא עשה. מי שלא עושה אבל מדווח – כאילו עשה. אנחנו רוצים גם לעשות (דברים טובים!) וגם לדווח, וכאן התרומה של כולכם היא קריטית. אתם השופר שלנו, והשופר הכי חשוב.

אסכם בקצרה את השנה האחרונה, ואחר-כך אוסיף כמה מילים על השנה הקרובה.

  1. טלי, בועז ואני, שלושת חברי המועצה של "חיים בחיפה" השתלבנו בעבודת מועצת העיר והוועדות העירוניות השונות. התחלנו ללמוד את שיטות העבודה הפרלמנטרית בפוליטיקה המקומית, ובעיקר התחלנו להבין עד כמה חוקי המדינה מבקשים להוציא את הכוח מידינו. למדנו עד כמה ידינו כבולות מצד אחד, ומצד שני, התחלנו להבין שגם כאן אפשר להיות יצירתיים.
  2. קבוצה קטנה שהתגבשה מיד לאחר הבחירות להמשיך את ניהול הפעילות של תנועת "חיים בחיפה" הקימה צוותי עבודה חשובים ביותר. עם חלק יש יותר הצלחה, עם החלק האחר נצליח אני מקווה טוב יותר בשנה הקרובה. צוות המחקר שאותו הסכימה טל נתניהו להוביל הצליח להוכיח עד כמה העבודה והתוצרים שלו הם קריטיים עבורנו. החל מישיבות המועצה שבהם אנחנו בין חברי המועצה מבינים על מה מדובר (לפעמים היחידים!) – בנושאי ארנונה, תקציב עירוני, תכניות פיתוח העיר – ועד כמובן תכנית המתאר של חיפה, שהיתה שיא בפעילות שלנו.
  3. צוות ה-106 נולד זמן קצר אחרי הבחירות והתחיל לעשות עבודה חשובה באיסוף מידע על המתרחש בעיר. טלי הסכימה לנהל צוות זה, ועושה זאת ביד רמה. היא מתחילה להכיר כל מנהל אגף בעירייה, כל רמזור לא תקין וכל מעבר חציה שמסכן חיי ילדים. מה שטלי למדה ועשתה בשנה הזו – מדהים בכל פעם מחדש.
  4. צוות המסרים שלנו, הוא קטן ונדיר, שמרבית חבריו בכלל אינם מתגוררים בחיפה! גם הוא בדרך להתייעל ולעבור עוד שינויים, לטובה, ועד אז אומר את כל המילים הטובות שיש לי על שני בחורים נדירים, נאור ואביב, שמתחזקים לנו את אתר האינטרנט והפייסבוק מידי שבוע, לפעמים כל יום, בלי חופשים ובלי הנחות.
  5. יש עוד כמה צוותים חשובים מאד, אדמיניסטרטיביים במהותם. ניהול הכספים למשל, הוא עסק לא פשוט בכלל אם רוצים לעשות הכל לפי הספר, ומבחינתנו אין דרך אחרת. אלה הם הגיבורים האמיתיים של התנועה.
  6. ניהלנו פיילוט חשוב מאד שנקרא "מיני קמפיין תכנית מתאר" שהצלחתו הייתה עצומה. מעבר להשפעתו על תכנית המתאר של חיפה, שזו תכנית בעלת חשיבות אדירה לעתיד העיר, ואנחנו מקווים שנצליח להשפיע על תוצאות התכנית הזו – הייתה לנו מטרה לא פחות חשובה והיא בניית הארגון שלנו – הקמת צוותים ובחינת שיטות עבודתם יחד. מטרה נוספת הייתה להיחשף בפני ציבור חיפאי חדש. בכמה שבועות בודדים הצלחנו להגיע למאות תושבים חדשים, ולפרוש בפניהם את סדר היום שלנו. זו היתה חויה יוצאת דופן.
  7. חזרנו לפעילויות בשכונות, בעזרת חלק מהסניפים שהיו בתקופת הקמפיין הפוליטי ב"חיים בחיפה". קבוצת הפעילים שלנו בקרית חיים החלה בעבודה משמעותית ביותר סביב המיני-קמפיין של תכנית המתאר, ואליה נוספה קבוצת פעילים נפלאה בנוה-שאנן. הפעילות בשכונות היא העבודה הקשה ביותר, והחשובה ביותר, שעלינו לעשות בשנים הקרובות. מי שמוכן/מוכנה לעזור לנו בפעילות שכונתית, ויש הרבה מה לעשות בשכונות – דברו איתנו. מבחינתנו זו הפעילות החשובה ביותר שבה נתמקד בשנים הקרובות.
  8. עשינו עבודה אדירה מאחורי הקלעים, בכל הקשור למפרץ חיפה. אחרי חודשים שבהם למדנו את הנושא, ובהם קיימנו פגישות עם גורמים שונים הצלחנו ליזום ולדחוף את כינונן של שתי ועדות בכנסת: ועדת הכלכלה בראשות פרופ' ברוורמן, וועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב. פגשנו גם את ח"כ דב חנין ופרשנו בפניו את המידע הקשה שהיה לנו. אין לנו ספק שהיינו בין הגורמים המשמעותיים יותר שדחפו לכינון הוועדות האלה, ולתוצאה המפתיעה של דו"ח חנין שאיששה את כל טענותינו. העיסוק שלנו בנושא מפרץ חיפה תפס חלק ניכר מהזמן שלנו, ומהאנרגיות, בחצי השנה האחרונה.
  9. עוד דבר נפלא שקרה לנו בחודשים האחרונים, הוא תהליך הדרגתי של הרחבת השורות. מצטרפים אלינו פעילים חדשים כל הזמן, אני מקבלת כל הזמן מיילים מתושבים ששואלים כיצד אפשר לעזור. למרות שעוד לא חזרנו לכולם, ולא כולם עדיין השתלבו, אני מקווה שבקרוב מאד נראה את עצמנו קבוצה גדולה ומגובשת הרבה יותר. בקרב המצטרפים החדשים לשורותינו, ישנם כמה בעלי מקצוע המתמחים בנושאים שבהם הידע שלהם הוא ממש קריטי –שיווק, תקשורת ויחסי-ציבור, קריאטיב, וניהול. אבל בעיני, ההישג המשמעותי ביותר – הוא העובדה שאנשינו אינם מתחלפים, אלא רק מתווספים. אמנם נפרדנו מכמה חברים יקרים וחשובים שעזבו את חיפה, אך הם נשארו איתנו ברוחם, ובסך הכל הארגון רק הולך ומתרחב.

ובנימה אישית, אספר עוד אנקדוטה אחת קצרה.

לפני כמה שבועות נשאלתי באירוע מסוים לגבי התואר שלי. אני רגילה לכתוב ד"ר בתכנון ערים, אבל בנסיבות ההן הרגשתי נכון לכתוב "פוליטיקאית". זו הייתה הפעם הראשונה שבה הרגשתי אפילו סוג של גאווה בתואר זה. לפני הבחירות שאלו אותי אנשים רבים: איך זה שאת מוכנה להיכנס לעולם הקשה ואפילו הדוחה הזה של הפוליטיקה? הסברתי שאין ברירה, ושאם כולנו נברח מהמקום הזה, נפקיר אותו בידיים הלא נכונות. זה קורה כבר עכשיו בפוליטיקה הישראלית, ואת זה צריך לשנות. היום אני מבינה שזה לא מספיק. היום אני מאמינה שאפשר להיות גאים בזהות פוליטית. תנועת "חיים בחיפה" מסבה לי גאווה עצומה. אני מקווה שבשנה הקרובה תרצו גם אתם להסתובב עם השם הזה, "חיים בחיפה" בראש חוצות ולהרגיש שהזהות הפוליטית הזו היא תואר שווה.

פתחתי בסיפור על תפקידנו בהפצת המידע על עצמנו ועל פעילויותינו, על שאנו צריכים ללמוד להיות השופר של עצמנו, בעידן שבו התקשורת מציגה את המתרחש רק חלקית, ובעיקר את מה שנוח לה. ביום שבו נהפוך כולנו לשופרים קטנים – במכולת, בבנק, עם השכנים, החברים, במיילים, או בגנים ציבוריים, וגם נישא בגאווה את התואר הפוליטי החדש שלנו – רק אז תתחיל העיר הזאת להשתנות ולהפוך מעיר אדישה הקופאת על שמריה, לעיר מתחדשת עם דם גועש שזורם בעורקיה.

זה החלום שלי לשנה הקרובה ולעתיד.

אני מאחלת לכולנו שנה של בריאות טובה ובשורות טובות.

לחיים!

רקע הצילום: Kevin Dooley, CC BY 2.0

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s