לאור נתוני תחלואת הסרטן: על רשויות החוק והביקורת להתערב ולתפוס פיקוד כי יהב התעייף


כתבה ברוח רשומה זו פורסמה בגיליון "ידיעות חיפה" מיום 24 באוקטובר 2014 (קישור לכתבה).

1012660_808643602491562_3420973221791238045_n

לפני שלושה חודשים, כשהעלתה קליש-רותם את נתוני התחלואה במועצת העיר, סגר לה ראש העיר את המיקרופון בטענה ש"אינו מכיר את הנתונים השקריים שמפיצים היום בכל העיר"

לאור הנתונים המדאיגים שפורסמו היום על ידי משרד הבריאות, בהם שיעור הסרטן בחיפה בשנים 2006 עד 2011 היה גבוה ב- 15% מהממוצע בישראל, מותחת קליש-רותם ביקורת חריפה על התנהלות ראש העיר חיפה, יונה יהב, וקוראת לממשלה, לכנסת ולרשויות הביקורת והחוק לקבל אחריות על הנעשה במחוז חיפה וסביבותיה.

לטענתה, התמונה המחרידה שמתגלה מנתוני משרד הבריאות עלולה להחמיר בשנים הקרובות לאור התכניות הרבות אותן מקדמת הממשלה, באמצעות גופים חזקים כדוגמת בז"ן (בתי הזיקוק לנפט) וחנ"י (חברת נמלי ישראל). תכניות אלה עומדות להגדיל את שרשרת ייצור תזקיקי הדלק, ולהפוך את מפרץ חיפה לזירת תעשיות וזיהום גדולה הרבה יותר.

לדבריה, היא וחברי סיעת 'חיים בחיפה' עוקבים כבר תקופה ארוכה אחרי התכניות המקודמות לאזור ומתריעים על העתיד הצפוי לאזור. מדובר בהרחבה משמעותית של תשתיות התומכות בשלושה שלבים קריטיים של תהליך ייצור תזקיקי דלק:

  1. הולכת דלקים (הקמת נמל המפרץ החדש הכולל עורף נמל עצום, במסגרתו אושר רציף דלקים שאורכו פי שניים מרציף הדלקים הנוכחי, מקור כניסה ויציאה לעוד חומרים מסוכנים),
  2. אחסנת דלקים (שדרוג של חוות המיכלים המפוזרים היום באזור והקמת אזורי אחסון חדשים)
  3. וזיקוק הדלקים (בתי הזיקוק כבר קיבלו אישור להגדלה שטח המתקנים שלהם פי שלושה).

לטענתה, מדובר בתהליך שעלול להתברר כמחדל, ולהביא לגידול משמעותי אף יותר באחוזי התחלואה, מעבר לתמונה הקשה המתגלה היום.

תכניות אלה מטרידות במיוחד לאור העובדה ששוק הדלקים לצריכה מקומית בארץ אינו הולך לגדול, ואף עומד להצטמצם, בגלל המעבר לגז טבעי שישנה את משק האנרגיה של התעשיות בארץ. מצד אחד בז"ן מעוניינים להמשיך ולהתפתח, ומצד שני, כל הסימנים מראים שביקושי השוק המקומי רק יקטנו. משמעות הדבר היא הגדלת הייצוא למדינות בחו"ל שכבר היום מקבלות אחוזים ניכרים מהתוצרת של בז"ן. הגדלת היצוא תבוא, פשוטו כמשמעו, במחיר סיכון חיי תושבי חיפה.

מפרץ חיפה עומד להפוך למדינת עולם שלישי, המייצרת תזקיקי דלק ומיצאת אותם למדינות העולם הראשון הדואגות לבריאות ילדיהן. מפרץ חיפה הפך למגרש המשחקים של התעשיות הכבדות המגלגלות מליארדים על חשבון הבריאות והחיים של כמעט מליון תושבים בסביבה. את התשלום הכבד משלמות המשפחות בקשיים יום-יומיים ובטרגדיות, רק כי פרנסיהם, ואנשים שהבטיחו לדאוג לקיומם, אינם מסוגלים או עייפו מלהתמודד. כל כל הרבה משפחות חיפאיות וצפוניות חיות את הטרגדיה הזו, אבל לא מבינות שזה לא מקרי. הגיע הזמן לעשות לזה סוף.

"מעניין מה תהייה תגובת מחלקת הדוברות של עיריית חיפה", תוהה קליש-רותם. לדבריה, אין להם יכולת להתמודד עם המציאות הקשה. עיריית חיפה טובה בכותרות על תכניות פנטזיונריות, מסיבות ובידור להמונים, על מנת להסיח הדעת מהאיום הגובר על בריאותם בשל. אבל כאשר נחשפים נתונים על הקבעון הדמוגרפי בעיר, ועל עזיבת הצעירים, עיריית חיפה אינה משכילה להבין את הקשר ולהתמודד איתו. כך נראית מערכת שעסוקה בטפל. יהב התעייף ומיצה עצמו. מכהן 12 שנים, 3 קדנציות והתחלואה רק עולה ועולה, ולא נראה שעושה די לתיקון המצב. חיפה זקוקה למעשים, ולא למעשיות".

קליש רותם מזכירה את ישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום 1.7.2014, אז ביקשה מראש העיר, לאחר שסיים את דברי השבח לפעילויותיו, "לשמוע את דברך על מה שקרה בשבועיים האחרונים במפרץ חיפה" (הכוונה היא לשרפות שהתרחשו במפרץ חיפה ובלפיד של בתי הזיקוק) והמשיכה: "איך יכול להיות שבדבר ראש העיר הנושא המשמעותי ביותר לתושבי חיפה – כולל הנתונים על חמש עשרה אחוז תחלואה יותר גבוה מהממוצע הארצי, איך יכול להיות שעל זה אתה לא מדבר?". בתשובה ענה מר יהב: "אני לא מכיר את הנתונים השקריים שמפיצים היום בכל העיר מאחר והם מקלקלים את התמונה שהיתה פה הרבה מאד שנים"…."מאחר וגם אגד ערים לאיכות הסביבה וגם המשרד להגנת הסביבה מביאים נתונים שהיום המצב כאן הוא יוצא מן הכלל טוב".

לאחר פירסום מסקנות ועדת חנין ביקשה קליש-רותם לכנס ישיבת מועצת עיר דחופה כדי לדון בממצאי דו"ח חנין, אך עד היום בקשתה לא נעתרה, והמועצה לא כונסה כדי לדון בנושא. לדבריה, אין ספק שנושא זה אינו עומד בסדר העדיפות של עיריית חיפה ושל העומד בראשה.

Photo Credit: Phil and Pam Gradwell, CC BY 2.0

תגובה אחת בנושא “לאור נתוני תחלואת הסרטן: על רשויות החוק והביקורת להתערב ולתפוס פיקוד כי יהב התעייף”

  1. כמו הרבה נושאים סביבתיים ושעוסקים באיכות חיי תושבים, אין ספק שגם הנושא הזה אינו עומד בסדרי העדיפות של העירייה…
    תשובות דורסניות של איש שנותר ללא תשובות לאור המחדלים שהוא עצמו יצר

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s