משחק אורות וצללים בעיריית חיפה

על רשויות מקומיות ו"שחיתות חוקית"

"שחיתות חוקית" – זו היתה הכותרת של המושב הראשון בכנס אלי הורוביץ לכלכלה ודמוקרטיה בחיפה, בראשות עו"ד יואב סגלוביץ', לשעבר ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל. מטרת המושב חשובה – להכיר בקיום התופעה ולהתמודד עם הבעיה. בכנס הודו המארגנים שהכותרת של המושב בעייתית, אבל הסבירו שאין מונח מתאים לתאר את התופעה הקשה הזו – שחיתות שנעשית במסגרת גבולות החוק.

מדוע תומך יונה יהב בכהונות ארוכות לראשי השלטון המקומי?

"להיות בולדוזר חוקי" היתה כותרת נאומו של ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בפתח הכנס. בחירת מילים מעניינת.

במפגש שנערך מאוחר יותר, במעמד כבוד נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, אמר יונה יהב כי ממשלות מתחלפות לעיתים קרובות מידי, ולכן קשה לממש פרויקטים ותכניות הדורשות ראייה לטווח ארוך באמצעות השלטון המרכזי. הוא עדכן שבחיפה היו סה"כ 10 ראשי עיר מאז שנת 1900 (לא, זו לא טעות! מסוף המאה ה- 19!), והסביר שפה טמון הכוח של הרשויות המקומיות, כי הן יכולות להתנהל בעקביות לאורך זמן. במילים אחרות – ראש עיר שמתיישב על כיסא ולא זז ממנו, הוא טוב לעיר.

העדר יציבות שלטונית יכול להיות נורא (אין ספק שאי אפשר להזיז דבר במצב זה), בדיוק כמו שיציבות שלטונית המנוהלת באופן לא תקין ומושחת היא אסון.

אבל גם אם נניח שהמינהל הציבורי תקין – יציבות שלטונית לאורך שנים רבות מידי היא לא תמיד רצויה. החברה שלנו מתבגרת, הצרכים משתנים ותפיסות העולם מתחלפות. לכן לא סביר שראש עיר ימשיך לנהל את עירו כאשר הוא מחזיק בתפיסות עולם מיושנות. כמו בסיפור של חיפה.

סגלוביץ' מספר על הולילנד

הניצב בדימוס יואב סגלוביץ' הוא אחד מחוקרי השחיתות הבולטים במשטרה עד לא מזמן, האיש שאחראי על חקירת "הולילנד". בפרשה זו חברו טייקונים, יזמי נדל"ן, מאכערים, וגורמים בכירים בעירייה כולל ראש העיר ומהנדס העיר.

פרשה זו, לא היתה יחידה מסוגה, ואינה נחלתה של ירושלים בלבד. יש כנראה עוד "הולילנדים", בכל מיני ערים בישראל.

צוות מחקר מיוחד שפעל במסגרת הכנס, בראשותו של סגלוביץ', כתב נייר עמדה העוסק בסכנות של נושא התכנון והבנייה, בהקשר של שחיתות שלטונית, וזאת בעקבות הרפורמה החדשה של שר הפנים היוצא גדעון סער, שעלולה לחזק ולהרחיב את תופעת השחיתות ברשויות המקומיות.

את נייר העמדה שנכתב באותו כנס מסקרת מירב ארלוזרוב ב"דה מרקר":

נקודת התורפה הקשה ביותר היא עצם האצלת הסמכויות להעניק הטבות כספיות אדירות לפוליטיקאים המקומיים, בלי להדק מספיק את הבקרה עליהם. "האכיפה היא עקב האכילס של הוועדות המקומיות", נכתב בדו"ח. "האכיפה היא באחריות מהנדס העיר (הכפוף למנכ"ל העירייה), ואילו התביעה היא באחריות היועץ המשפטי של הרשות (גם הוא כפוף למנכ"ל העירייה). מיעוט אכיפה או אכיפה סלקטיבית היא תופעה רווחת ברשויות המקומיות. אחת הסיבות לכך היא חוסר רצון של ראש הרשות להתמודד עם עבירות בנייה של תושבים, או לחלופין הרצון להתמודד בנוקשות גדולה עם יריבים פוליטיים".

כתבה מומלצת.

http://www.themarker.com/news/1.2475859

בתמונה: בניין עיריית חיפה.

צילום: Chenspec, רישיון CC BY-SA 3.0

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s