ההחמצה החיפאית

הביקושים העצומים לדיור במרכז הארץ נובעים מהיעדר אלטרנטיבה עירונית לתל אביב. בין כל פתרונות הקסם למשבר הדיור, יש אחד פשוט ממש

עם יד על הלב, אם הייתי ראשת ממשלה, הייתי שמחה לאיזה משבר דיור קטן. בין כל המשברים האפשריים בלבאנט, המשבר הזה אינו מדמם ואפילו ניתן לפתרון בטווח זמן קצר. לכמה ראשי ממשלה זוכרים גדולות ונצורות דווקא בנושא זה, שהוציא אותם, בצדק או לא, גדולים מהחיים?

המאמר פורסם במקור במדור הדעות של אתר ynet בתאריך 30.10.14.

הממשלה הנוכחית, כך נראה, מחפשת פתרונות בזק למשבר הדיור בלי לחקור את הרקע לבעיה ולרדת לשורשיה. מי האשם בבעיה? מנגנוני התכנון המגושמים? בעלויות הקרקע במדינה? הקבלנים והיזמים שנהנים מפריחת בועת הנדל"ן? ייתכן שכולם. וכשיש אשמים רבים, אז הפתרונות שהממשלה מציעה משקפים לחץ: חוק המע"מ, הסכמי גג, הפשרת קרקעות נוספות. אלו בעיקר ממלאים את כותרות העיתונים, אבל לא ברור כיצד יפתרו באמת את בעיית הדיור ויוקר המחיה בישראל.

כששרי האוצר והבינוי והשיכון מבשרים לנו במסיבת עיתונאים על עוד אלפי יחידות דיור חדשות במרחק "רק חצי שעה מתל אביב", הם שוכחים שדיור הוא לא רק ארבעה קירות וממ"ד. דיור הוא גם איכות החיים המתקיימת מחוץ לכותלי הבית: מקורות פרנסה, מערכת חינוך טובה ושירותים עירוניים מגוונים – תרבות, חיי רחוב, מסחר. לציבור הישראלי צרכים שונים מסביבת מגוריו. צרכים אלה משקפים פסיפס אנושי עצום וריבוי של דעות וטעמים הנעים בין אורח החיים הפרברי, הכפרי והעירוני. הפתרונות שאותם מתאמצות העיריות והממשלה לספק לציבור כמעט ואינם מתייחסים לאופיים של הביקושים השונים הללו.

בעשורים האחרונים מתגוררים רוב תושבי העולם בערים, או לפחות עובדים וצורכים בהן, ורק ישנים בפרברים. מגמה זו מתרחשת גם בישראל שבה הפכה תל אביב לעיר מבוקשת ויקרה מאוד למרות שהגישה אליה לא נעימה: לא בתחבורה ציבורית ולא בכלי רכב פרטיים המשתרכים בפקקים הולכים ומתארכים. תל אביב היא "עיר יחידה" ממש. כל השאר הופך להיות פריפריה.

למדינת ישראל חסרה עיר נוספת, ואולי אפילו שתיים. עיר במובן של הוויה, ולא של גודל. עיר המסוגלת לחבר מאות אלפי תושבים לערוצי תחבורה ציבורית איכותית, למקורות פרנסה מתקדמים, למרכזי תרבות ובילוי. הביקושים העצומים לדיור שהתפתחו במרכז הארץ נובעים במידה רבה מהיעדר אלטרנטיבה עירונית לתל אביב. רוב מכריי החיפאים שעברו לתל אביב לא באמת אוהבים אותה. הם מעדיפים את האווירה החיפאית, אבל אין להם ברירה אם הם רוצים לחיות בעולם של אפשרויות. חבל, יש מקום לעוד כמה ערים טובות ושוקקות בישראל, ואפלו נטולות יומרות.

להפוך לדבר הבא

חיפה היא עיר שעומדת ומחכה. היא מחכה להנהגה מקומית שתדע לבנות מחדש את כוחה, היא מחכה לדחיפה מהממשלה שתבין את חשיבותה ותרומתה לצפון. עיר היא משאב לאומי לא פחות מגז או ממלח. עיר היא כוח שמייצר כלכלה, בונה תרבות, ומאגד הוויה אנושית חשובה. חיפה יכולה להיות כוח אדיר כזה, הרי כבר יש לה את התשתיות הנפלאות ביותר: רחובות עירוניים, אדריכלות היסטורית מפוארת, יותר מזו של תל אביב, איכות חיים נדירה בגלל המבנה הגיאוגרפי, חופי ים מהיפים בארץ. יש לה במרכז העיר מאות מבנים נטושים ויפהפיים שיכולים לאכלס אלפי תושבים ודיירים חדשים במחירי נדל"ן סבירים ומבלי לדחוק החוצה את תושבי המעמד הסוציו-אקונומי הנמוך. תנאים אלה יכולים להפוך את חיפה לעיר צעירה ובועטת, עיר בהישג יד שתצמצם בנקל את בעיות הדיור בארץ – בלי רפורמות בחוקי התכנון, בלי הפשרה של קרקעות, בלי רעש ובלי צלצולים.

לאחרונה עלתה העיר לכותרות בגלל זיהום האויר הגבוה שיש בה. אם חיפה רוצה להתחדש ולהפוך לדבר הבא, עליה לטפל בראש ובראשונה בתעשיות הכבדות הפועלות בתוכה. אין לחסוך ביקורת על עיריית חיפה המאפשרת לתעשיות אלה לגדול, למרות שהן מבריחות צעירים, משפחות, תעשיות נקיות וכל מי שחפץ חיים. הנהגת חיפה אינה מחפשת ערוצים חדשים לחיזוק הכלכלה העירונית. במקום לעשות זאת, היא רק מושכת משקיעים המשתלטים על מקומות מרכזיים בעיר, מעלים את מחירי הנדל"ן, מרחיקים את העיר מידם של הצעירים ומעכבים פרויקטים של דיור בר-השגה בסביבות העירוניות שכה חסרות בארץ כמו בשכונות הדר או בת גלים. הנהגת חיפה משקיעה את מיטב כספיה בפתיחות ובהשקות בומבסטיות של מסיבות ואירועים, שתרומתם לכלכלת העיר מתפוגגת כעבור שעתיים, עם בואם של מנקי הרחובות. זו לא הדרך הנכונה.

שר האוצר, שר השיכון, שר הפנים – אל תחמיצו הזדמנות אדירה כפולה: גם לפתור חלק מבעית הדיור וגם לחזק את צפון מדינת ישראל. אל תלכו שבי אחר הנהגה עירונית שאינה מונעת מחזון או מראייה לטווח ארוך. אל תתעלמו מעוד מאמר דעה קצר. הצטרפו אליי לסיור ואולי תגלו שהפתרון גם למשבר הדיור וגם לחיפה נמצא ממש מתחת לאף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s