מצב גני השעשועים בשכונת נווה שאנן

נווה שאנן היא שכונה המאכלסת כמעט 40,000 איש. התשתיות והמרחב הציבורי בשכונה זו לא ראו השקעה משמעותית בעשורים האחרונים. שכונת נווה שאנן אינה מופיעה בתכנית המתאר החדשה של חיפה, כמקום הנדרש להתייחסות מיוחדת, וזאת למרות גודלה העצום, מורכבות הפרופיל החברתי שמתגורר בה, הצפיפות הגבוהה של המבנים שלה, במיוחד ביזרעאליה, והקושי לחדש אותה. תכנית המתאר של חיפה אינה מתייחסת לעתידה של השכונה, לאופיה המיוחד, ולצרכי תושביה. מאחר ושכונת נווה שאנן היא שכונה ותיקה, נוחה ונגישה יחסית, גורמים רבים מתיישבים בה ומנסים לשנות את פניה, בין אם אוכלוסיות חיצוניות, ובין אם יזמים הרואים במקום כר פורה לפרויקטי נדל"ן מניבים.

בין העירייה שאינה משקיעה בתכנון עתידי לשכונה, היזמים המנסים להינות מנכסי המקום ובין השינויים הדמוגרפיים שחלים בה – תושבי השכונה נופלים בין הכיסאות. בין היתר ניכר כי המרחב הציבורי של השכונה הולך ומדרדר.

פעילים ופעילות של תנועת "חיים בחיפה" בנווה שאנן, המוחים על מצבם הירוד של גנים ציבוריים רבים בשכונתם, החליטו לרכז מידע על מצב הגנים לפני התחלת פעילות למען שיפור פני השכונה. גנים אלה משרתים ילדים רבים ומשפחותיהם, אך גם את האוכלוסייה הקשישה הגדולה שחיה בשכונה.

אם הנכם תושבי נווה שאנן והסביבה, ואתם רוצים לשפר את איכות החיים שלכם בשכונה – צרו איתנו קשר.


להלן דבריהן של נעמי ילין ושרה קהת-שפירא על תצפיות שערכו בגנים:

הבדיקה נערכה בכ-15 גני שעשועים שונים בשכונה. נמצא כי מרביתם אינם עומדים בקריטריונים בסיסיים של רווחת ובטיחות הילד ומטפליו: נמצאו בעיות של נגישות: מדרגות, שיפועים תלולים ומדרכות לא תקינות; כמות איכות התאמת מתקני השעשועים לגילאים שונים ותחזוקתם.
העדר הצללה; משטחי גומי לא תקינים; היעדר ספסלי ישיבה; מצב ירוד של הצמחיה וטיפוח נוף לקוי. ניקיון; היעדר ברזיות מים, תאורה לקויה;

רק שלושה גני שעשועים נמצאו תקינים. ברחוב גורדון, ברחוב רטנר, וגן הבנים. יחד עם זאת, רק בגורדון יש הצללה.

מספר גנים בוטלו, מסיבות לא ברורות. נסגר גן יצחק מודעי, הממוקם מתחת למגרש החניה ליד הדואר בטבנקין, למרות שהיה חדש ומושקע. משום מה כל מתקניו גולחו ונעלמו, ונשאר מקום מוזנח. גן מוזנח בפינת חניתה – שמחה גולן – מתקנים פורקו והגן נטוש למרות שנגיש ונמצא במקום בו עוברים אנשים רבים. יש עצים ויש מתקן מים. גן מוזנח מול רטנר 87 למרות היותו נגיש. מדובר בגן עם פוטנציאל להיות בטיחותי מאד, כיוון שהינו מרוחק מהכביש. כיום הוא לא נקי ואין בו גינון. ניתן ורצוי להחיות אותו מחדש.

דוגמא לגנים סטנדרטיים בשכונה:

גן כיכר דוד 6002/002

הגן משרת אוכלוסיה חרדית צפופה עם הרבה ילדים. הגן נגיש, ויש בו מתקן מים.
בגן יש עצים אולם השמש קופחת . בשל כמות הילדים ההורים והקשישים שמגיעים יש צורך בהוספת ספסלים. כמו כן יש להוסיף הצללה.
המתקנים לילדים כוללים רק 2 נדנדות תליה: 1 לגדולים 1 לקטנים, אך זהו מתקן משולב שלא מתאים לקטנטנים. הסיום גבוה. אין מדרגות טיפוס יש רק סולם. בסך הכל בגן זה אין די מתקנים. יש מקום שמאפשר הצבת מתקנים נוספים, רצוי במיוחד לקטנים.
מבחינה בטיחותית, הגן מוקף בגדר. משטח הגומי משובש – מלא חורים ולא ישר.
הגן נראה מוזנח וחסר בו גינון! יש רק שאריות דשא. יש לשתול צמחים.

1000000000000400000003003DB505F2 1000000000000400000003004EEF6E13 100000000000040000000300541877D7

גן פרץ מרקיש 1097/008

הגן נגיש מכיוון פרץ מרקיש וניסנבאום. מכיוון סילבר יש שיפוע מאוד תלול והגן מרוחק. זהו הגן היחיד ש"נגיש" לתושבי רבי הקומות ברחוב סילבר.
מבחינה בטיחותית, יש בגן זה תאורה בלילה. כמו כן הוא לא קרוב לכביש וזה יתרון. שטח גן השעשועים בצורת משולש תחום ומרובד בגומי אולם יש בו הרבה חורים. חלקם תוקנו .המשטח משובש ולא ישר – יש בו "גבעות" וילדים עלולים ליפול ממש מסוכן.
אין הצללה.
מתקנים קיימים: מתקן משולב ללא מדרגות – רק עם סולם שממנו יוצאות 2 מגלשות + מגלשות צינור. מתקן זה אינו מתאים לתינוקות. בנוסף ישנם 2 מתקני קפיצים, קרוסלה לגדולים וקרוסלה לקטנים. עוד 2 מתקנים של איקס-מיקס-דריקס ומחשבת שנותרו בה רק 3 כדורים – הכל בלוי ודהוי.
צמחיית הגן ותיקה מאוד. הגן גזום ונקי יחסית. יש הרבה קרחות בדשא ובשטחי הגינון כיוון וצמחים מתו. מדוע לא שותלים צמחים חדשים?
כלבים: באזור יש הרבה בעלי כלבים המגיעים לגן ומשחררים אותם. הכלבים מתרוצצים ועושים את צרכיהם בכל מקום. הגן ענק. יש שטחים רבים, רצוי להגדיר שטח לכלבים.
יש מתקני ספורט חדשים.
לסיכום, הגן יכול להיות מדהים ולשרת הרבה סוגי אוכלוסיות. ילדים קשישים בני נוער ובעלי כלבים. גן הילדים מוזנח עלוב ומסוכן. צריך לטפח ולהשקיע.

גן אברהם שטח מתחת לחניתה 34 – סמוך למרכז החנויות

גן נגיש. יש אפילו שיפוע עם מוט אחיזה. אין קירבה למכוניות. הגן חדש. יש ספסלי אבן ומיקום לצמחיה (שאיננה) . יש פחים , יש מעגל פעילות בנוי שלא משתמשים בו. ניתן לעשות הפעלות לילדים. ריקודי עם. התעמלות….
הגן חשוף לחלוטין לשמש. נדרשת הצללה.
מתקנים קיימים: 2 קפיצים, מתקן משולב שטוב גם לגילאים צעירים.
לסיכום, התחושה היא ששכחו מהגן. יש לצבוע את המתקנים. אין גינון ואין הצללה. יש להוסיף מתקנים. התחושה היא של ניתוק והזנחה. אם היה מושקע ואם היה צל, היו משתמשים בגן תינוקות ילדים וקשישים. פשוט חבל!

גן ה- 44, מרכז זיו – מתקני כושר

הגן חדש וכולל מתקנים רבים לילדים והצללה.
עם זאת, בסמוך אליו הוקם גן כושר שבו השתמשו גם בני נוער ומבוגרים תושבי השכונה בשעות הפנאי, בהעדר מתקני כושר אחרים המיועדים לקהל הרחב באזור זה של השכונה.

לפני כחודשיים נעתקו מתקני הכושר ממקומם והועברו לגן פרץ מרקיש ("גן אזולאי"). השטח ממנו נעקרו נשאר מוזנח ותושבי האזור הרוצים ליהנות ממתקני כושר נשארו ללא מענה.

10000000000002D0000003C0D406982D 100000000000030600000244E7E92A9B

גן המשחקים ברחוב בורוכוב

נמצא בשטח הצמוד לגני הילדים העירוניים שברחוב בורוכוב. חולש על שטח גדול וכולל שטח נרחב המיועד למתקנים וכן מערכת של שבילים המקיפה את הגן.
בשטח הגדול המיועד למשחק עומד מתקן אחד בלבד שמעליו הצללה ולידו נדנדה. מרבית השטח ריק, לא מנוצל ולא מוצל. השבילים אינם מתוחזקים והמדרכות בהם מתפוררות ואינן נוחות לרכיבה או להליכה. במקום יש נוף יפה הפונה למפרץ חיפה אך מספר הספסלים קטן ובשעות היום אין במקום צל.
יש בצד הגן אזור ובו מגרש חול קטן – גם הוא מוזנח ומהווה בשל כך מפגע תברואתי.

זהו גן שיכול היה להיות פארק עבור אוכלוסייה מגוונת – יש בו אזורים שהיו יכולים להיות מותאמים לישיבה לאוכלוסייה מבוגרת בשעות היום, ניתן להציב בו מתקני כושר למבוגרים, ניתן להרחיב את שטח הגן המיועד למתקני משחק לילדים והשבילים בו היו יכולים לשמש ילדים הרוצים להתאמן ברכיבה על אופניים/רולרס וכד'. אך מאחר והוא מוזנח מאוד ואינו מותאם לצרכים אלו, הוא נראה שומם במרבית שעות היום.

10000000000002C20000021197C3D198
1000000000000278000001DAC66E24ED
1000000000000282000001E173C23F45

4 תגובות על ״מצב גני השעשועים בשכונת נווה שאנן״

 1. גם גן המשחקים בין רחוב מצפה לרחוב דולצין מוזנח , מלוכלך וכמעט ללא מתקנים .
  היה בעבר עם מתקנים וכל פעם נעקרים עוד ועוד .
  פנינו לעירייה אך התשובה היתה כי אין תקציב ונמתין כרגיל לשנה הבאה . (כנראה שנת בחירות הבאה)

  אהבתי

 2. היה בעבר גן משחקים ברחוב קלישר 4, שכיום עומד שומם. במקום יש צמחייה טבעית כך שאפילו אין צורך בהצללה. פנינו לעירייה בבקשה להחזרת המתקנים בעקבות התחלפות חלק מן האוכלוסיה והתווספות הרבה משפחות עם ילדים קטנים וכצפוי נענינו בשלילה.

  אהבתי

 3. מתקני הכושר בגן 44 בגורדון הוסרו בעקבות תלונות חוזרות ונשנות של דיירי הרחוב. באופן יומיומי בני נוער היו מתנחלים על המתקנים בלילות ומפריעים בקולי קולות לדיירי הרחוב.
  גם היום, אחרי שנעקרו המתקנים, ניידות של 106 מגיעות באופן סדיר לאזור כדי לסלק בני נוער שמפריעים בכל שעות הערב והלילה.
  למיטב ידיעתנו אין כל כוונה להחזיר את המתקנים שהוסרו אחרי אינספור בקשות ותחינות. להיפך, נאמר לנו שהשטח יהפוך לשטח ירוק, כדי למסך את הרעש משטח המשחקים. נכון להיום השטח מיותם ונשאר לא לכאן ולא לכאן, אבל לפחות אין בו תאורה ולא מתקנים, כך שהוא איננו מהווה מוקד משיכה לשהות ממושכת בשעות הלילה.

  אהבתי

 4. טוב, לאחר שגן מודעי ברחוב טבנקין נעקר כבר לפני שנתיים השבוע גם עקרו את הנדנדות שנשארו בגן. את הגן ברמב"ם כמובן עדיין לא הקימו. כמובן, פניתי לעירייה בנושא- אבל זה בערך כמו להגיש תלונה במשטרה על זה שגנבו לך את האוטו. מעניין איזה מועמד לראשות העירייה יתחיל להבין את סדר העדיפות האמיתי של ההורים בחיפה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s