חזירי הבר בחיפה


(פורסם ב'ידיעות חיפה' 21.11.14)

אי אפשר שלא לראות את כמויות השלטים המובילים את קמפיין העירייה, מתנוססים בראש חוצות לאורך כבישי העיר ומופיעים בכל המקומונים: "מחזירים את החזירים לטבע". טבע? באיזה טבע מדובר? איך בדיוק יווחזרו אותם אלפי חזירים לטבע? האם הגיעו רק כי הואכלו ע"י התושבים?

shot-20141123-1911-wz2ptr

הקמפיין נראה כהאשמה מגוחכת וחסרת בסיס שעיריית חיפה, והעומד בראשה, מעזים להפיל עלינו התושבים. האם באמת נדמה להם שהתושבים הרחומים הם אלה שמושכים את החזירים לתוך המרקם העירוני, אל תוך השכונות ואל חצרות הבתים – בגלל שהם מאכילים אותם? אין דבר מגוחך מזה, במיוחד לאור העובדה שהאחראית על הרס בתי הגידול של החזירים היא רק עיריית חיפה.

מאידך, יכול להיות שהוגי הקמפיין בעיריית חיפה לא יודעים להבחין בין חזירים, מהם מרבית התושבים חוששים, ובין חתולים, שאותם נוהגים התושבים להאכיל. בשיחות עם תושבים, אנו שומעים בעיקר חשש ופחד מהחיות הלא מוכרות האלה, המסתובבות בחצרות הבתים ובפחי האשפה. מרבית האנשים לא יודעים לחיות איתם בשלום.

מדובר בתופעה הולכת וגדלה, במיוחד בשנים האחרונות, שמקורה בהרס שטחי הטבע האחרונים הקיימים בעיר לשם בנית שכונות וסלילת כבישים. אבדן השטחים הטבעיים וכיבושם על ידי בטון ואספלט מבריח את חיות הבר ומאלץ אותם לחפש בתי גידול חדשים, ובעיקר מזון. נעמה ריבה כבר ניתחה את התופעה החיפאית הייחודית הזו בכתבתה ב XNET.

וכך, באופן לא מפתיע, הם מגלים את פחי האשפה החיפאים.

בחודשים האחרונים דיווחו מספר תושבים על רעש יריות בואדיות, חוששים שמא מדובר בהרג של החזירים. השמועות ברחבי העיר על רעש היריות הלכו וגברו, וזאת למרות שמעולם לא נאמר על ידי עיריית חיפה, באופן רישמי, מה מקור הרעש ואם יש ממש בחששות התושבים. אין ספק שגם אם התושבים אינם אוהבים את החזירים בחצרות ביתם, הם גם לא מעוניינים בהריגתם. זו היא הזדמנות מצוינת לבקש הסבר לרעשי היריות בואדיות. כולנו נשמח לדעת שזה שום דבר.

לאחר התייעצויות שקיימנו עם ביולוגים ווטרינרים, אין ספק שמדובר בבעיה קשה המצריכה חשיבה יצירתית, ובעיקר תקציב הולם. לא פשוט להוביל אלפי חזירים אל מחוץ לעיר ולהרחיק אותם. צריך להבין שלא רק התושבים סובלים מהתופעה הזו, גם החזירים סובלים מאד. המומחים איתם דיברנו על הנושא הציגו בפניי פתרון הכולל תהליך ארוך טווח, שעליו צריכה הרשות המקומית לקחת אחריות מלאה, ולתקצב אותו כראוי. משיכת חזירים לכיוון פארק הכרמל יכול להתבצע באמצעות הקמת מרכזי האכלה מוסדרים, שינדדו לאט ואט ויורחקו בהדרגה מהמרחב העירוני. זה פרויקט גדול המצריך עבודה סיזיפית ומחייב עבודת אנשי מקצוע טובים, סבלניים, ובעיקר, אוהבי חיות.

עיריית חיפה מוכיחה שוב עד כמה אינה מסוגלת להתמודד עם בעיה אמיתית ומורכבת שהיקפיה הולכים וגדלים, ומעדיפה, כהרגלה, להפיל את האחריות על התושבים. מדובר בקמפיין בלתי-אפקטיבי בעליל, שאינו מסביר מה תכנית העירייה, לאור העובדה שהחזירים מגיעים בכוחות עצמם אל פחי האשפה, ולא בגלל שהתושבים באים להאכיל אותם. ובכל זאת, השאלות נותרות בעינן: מי אמור להחזיר את החזירים? מי ימנע מהחזירים לנבור בחצרות הבתים כדי להוציא פקעות, או לחפש מזון בפחי האשפה? לאיזה טבע אמורים החזירים לחזור? איפה הטבע הזה נמצא? איך יכולים החזירים לחזור אל הטבע בעת שהם מסולקים מן הטבע ששייך להם, ממש בימים אלה, עם סלילת כבישים ובניית שכונות מגורים חדשות? מי יוביל את החזירים אל הטבע הנכון? אם תשאלו את החזירים, גם הגינות הפרטיות של הבתים הם טבע לכל דבר ועניין.

לא נראה שהעירייה רוצה לפתור את הבעיה באמת ובתמים. היא כנראה רוצה להוריד מעצמה את האחריות, ולגלגל אותו הלאה, לכתפיים של גורם אחר. הפעם זה כתפי התושבים, מחר זה מישהו אחר. הגיע הזמן שעיריית חיפה תפסיק לגלגל כל נושא בעייתי הלאה לאחרים, למשרדי ממשלה, לוועדות, למומחים. ובעיקר לכתפי התושבים. הגיע הזמן שתיזום, תעשה, תעבוד, ותתנהל כמו מבוגר אחראי. קמפיינים לא פותרים קשיים.

28

תגובה אחת בנושא “חזירי הבר בחיפה”

  1. החזירים המתהלכים חופשי בקבוצות– משפחות, הופכים זבל ואשפות– כנראה אנו מחכים לאסון– איזו חיה פצועה שתתרגז ותהרוג. שנים ארוכות והבעיה לא נפתרת. האם חייבים לחכות לאסון הבא ? אי אפשר להקדים תרופה ולטפל במועד ל–פ–נ–י שיגיע היום המר ?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s