לא משעשע: מצב גני המשחקים בקריית חיים

למרבה הצער, מי שגר בקריית חיים יודע שאמנם יש לו מגרש המשחקים ממש קרוב לבית, אבל מצבו בדרך כלל גרוע. כך, בקרית חיים יש אלפי ילדים בכל הגילים שאינם מקבלים מענה לפעילויות מחוץ לבית, בטבע ובגנים, כפי שנדרש לשם התפתחות ראויה.

אנו, פעילי "חיים בחיפה" המתגוררים בקרית חיים, יצאנו בליווי אנשי המטה וחברות המועצה התומכים בכל הפעילויות שלנו בשכונה, לסיור בכל מגרשי המשחקים בשכונה כדי לעמוד על המצב מקרוב.

מה שהתגלה לעינינו היה מדכא ומאכזב. מספר המגרשים מזערי לעומת מספר הילדים. איכות המגרשים שואפת לאפס והם אינם עומדים בקריטריונים של רווחת הילדים מבחינת היצע ובטיחות. יש מעט מאוד מתקנים וחלקם אינם מתאימים לכל גיל. אין הצללה בשום גן למעט אחד, ליד התיאטרון העירוני. משטחי הגומי קיימים רק בחלק מהמגרשים ורובם קרועים ומוזנחים. אין פחי אשפה, אין ספסלים בחלק מהמגרשים, אין תאורה ואין ברזיות. באופן כללי אין טיפוח, המתקנים אינם ראויים לשימוש, והם שבורים או שחסרים בהם חלקים. במספר מגרשים הוסרו מתקנים ולא הוחזרו, וחסרונם בולט במיוחד כשמסתובבים בשטחים הריקים שנותרו במקום.

להלן דוגמאות לחלק מהמגרשים בהם ביקרנו:

גן הנופלים, דגניה 5

שטח מצוין למגרש שאין בו דבר. לפני מספר שנים הוצאו כל המתקנים ולא הוחזרו. יש לציין שיש מרחק רב בין האיזור הזה לבין מגרש משחקים קרוב, כך שלכל הילדים הגרים באיזור אין כלל מגרש.
נזכיר גם שצמוד לשם היה גן הרפתקאות הזכור לטובה ע'י "בוגרי" המקום, וגם הוא נעלם כנראה עקב הקירבה לחוות המיכלים.

גן הנופלים ש"נעלם"
גן הנופלים ש"נעלם"
רק דמיינו מה ניתן לעשות במרחב הזה
רק דמיינו מה ניתן לעשות במרחב הזה

גן משחקים ברח' מח"ל

נשארו שני מתקנים אחרי שהוסרו מתקנים אחרים. המשטח פגום ברובו. אין מענה לכמות הילדים שמגיעים לשם.

שטחים ריקים
שטחים ריקים
 כתם על הקרקע בגן ברח' מח"ל - סימן של מתקן שהיה ונלקח
כתם על הקרקע בגן ברח' מח"ל – סימן של מתקן שהיה ונלקח

גן ליד רח' הארזים 67

גם שם נשארו שני מתקנים בלתי-ראויים לשימוש וסביבם משטח פגום. האזור רחב ידיים ואינו מנוצל, ויש חורשה משני צידי הגן, שיכולה לשמש כחורשת הרפתקאות.

20141007_182411
שממה ועליבות בגן הארזים

גן ליד רח' אח"י אילת (ליד הדואר)

מתקנים מועטים וסביבם משטח פגום.

גן ליד בית נגלר

יש מתקנים לכל הגילים אך הם מוזנחים. חלק מהמשטח חסר.

גן התיאטרון

יש בגן זה חלק קטן אשר הוצאו ממנו מתקנים, וחלק שני שהוא הגן היחיד (!) בקריה שנחשב לראוי. יש בו מתקנים שמתוחזקים יפה (על ידי חברה חיצונית), המשטח תקין ברובו, יש ברזיה ופחים ואפילו הצללה. צריך לקחת את הגן הזה כמודל ולשאוף שהגנים האחרים יהיו כדוגמתו, עם תוספות של מתקנים חדשים וחדישים.


ברצוננו להדגיש כי ליד כל מגרש משחקים יש שטחים נרחבים שיכולים להפוך לפארקים שבתוכם מגרשי משחקים והרפתקאות עם מתקנים חדישים. אנחנו מציעים להוסיף מתקני ספורט גם למבוגרים כפי שיש במקומות אחרים כמו קרית מוצקין, ומבקשים לטפח ולנקות סביב המגרשים.

לסיכום, נראה כי היחס של העירייה לתושבים (או חוסר היחס אליהם) מתחיל בגיל הרך. ניכר שחסרה בעירייה מחשבה לפיתוח הפנאי לילדים ונוער, כדי שיהיו להם עיסוקים גם מחוץ לבית, הרחק מהמחשב והטלויזיה. יש כאן שטחים רבים בלב שכונת מגורים שמחכים שמישהו יעשה איתם משהו.

תושבים יקרים, מי שמעונין להוסיף על הנושא או בנושאים אחרים, או מעונין להצטרף לקבוצת הפעילים של "חיים בחיפה" בקריית חיים, מוזמן לפנות אלי בכל יום ושעה: עליזה 050-4555088.

תודה לפעילי "חיים בחיפה" שהם איתנו לאורך כל הדרך.

4 תגובות על ״לא משעשע: מצב גני המשחקים בקריית חיים״

 1. חוץ מיונה יהב, הפנו את כל הטענות ל @sofi nakash לפייסבוק שלה. היא יושבת במועצת העיר, מונתה כמחזיקת תיק התרבות והספורט ומצייתת לכל מה שמנחית ראש סיעתה. אבל איזה מחיר משלמים תושבי קרית חיים?

  אהבתי

 2. זה לא חייב להיות כך!

  אחת לשבועיים-שלושה אני נוסע בסופ"ש לראשל"צ, לעזור עם הנכדים. בין המשימות: לאסוף את הקטנצ'יק מהגן ביום ו' בצהרים ולהביא אותו הביתה. זה נעשה ברגל, מהלך של כ-500 מ'. הדרך הזו אורכת לנו לא פחות משעה, מפני שהיא חרוזה בלא פחות מ-2 גינות, 2 גני משחקים, גן אנדרטה, ופינת רחוב עם גן מזרקה, שהילד לא יכול שלא להתעכב בהם. והכל מטופח ובמצב מצוין, וגם העיריה במצב פיננסי מצוין, עד כדי כך שבחניוני שפת הים הם מסתפקים בגבית דמי חניה רק מתושבי חוץ—במיוחד מחיפאים פראיירים.

  אז בהזדמנות הראשונה תעיפו את פרצוף התשעה-באב ההוא מראשות העיריה. אולי אז יהיו גם לנו זכויות ראשונים (ראשל"צים).

  אהבתי

 3. מזל שיש גני משחקים במוצקין גרה בגדוד העברי ואין גן שעשועים שהילדים יכולים להנות ממנו
  למה לא לנצל את האיזור המגעיל שיש ליד הרכבת???

  אהבתי

 4. ויש גם את גן "המשחקים" של אנה פרנק ליד המקלט. לפני כמה שנים הוציאו את המתקנים והבטיחו לי שיחזירו עד סוף השנה. למרבה הצער הם לא ציינו איזו שנה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s