איך הייתה נראית הממשלה, אילו חיפה הייתה קובעת?

"מהאקלים הפוליטי החיפאי תצא תורה"

(צילום: גלית לובצקי, CC-BY-NC 2.0)

הבחירות שהתקיימו השבוע לכנסת ישראל ה-20, לא השאירו את תושבי המדינה אדישים. בין אלה ששמחו, אלה ששמחו לאיד ובין אלה שהגיבו לתוצאות בראש אבל, אני רואה אור אפיטימי גדול בוקע בחיפה.

למי שאינו יודע, חברי סיעת 'חיים בחיפה' מייצגים נאמנה את כל קצוות הקשת הפוליטית. הרוב הגדול נמנה על מפלגות המרכז – מפלגת העבודה, יש עתיד, כולנו והתנועה, יש בקבוצתנו גם חברים רבים מהליכוד, הבית היהודי מצד אחד, ומרצ וחד"ש מן הצד השני. כולנו מסונכרנים לחלוטין על סדר היום העירוני, כולם מסכימים איתי על הדרך המוצעת לחיפה, שהיא עיר של קיום-משותף מובהק. זה הוא ערך עליון, שאין עליו ויכוח ואין עוררין.

כמה מילים על הפוליטיקה מנקודת מבט חיפאית, אופטימית, לאור מערכת הבחירות האחרונה שחדרה לכולנו עמוק עמוק לנשמה. שיטוט קצר בפייסבוק בבוקר שאחרי, משקף עד כמה המדינה שלנו מפולגת לשניים – אלה המאושרים, ואלה המדוכאים. זה הוא מחיר הדמוקרטיה, לטוב ולרע, שעליה הרי לא נסכים לוותר לעולם. הטעות הגדולה היתה רק אחת: האמנו לתעשייה שלמה שטיפחה והבטיחה שינוי והפתעה. אולם, למרבה ההפתעה, אין שינוי.

בחינת המספרים צריכה להחזיר את כולנו לפרופורציות, ולהבנה שלמעשה אין הרבה שינוי בין הבחירות הקודמות לנוכחיות. בבחירות הקודמות גוש הימין (הליכוד+ישראל ביתנו+הבית היהודי) קיבל 43 מנדטים, השבוע הוא קיבל 44. בבחירות הקודמות גוש השמאל (העבודה+התנועה+מרצ) קיבל 27 מנדטים, הפעם הוא קיבל 29. גוש המרכז (יש עתיד+קדימה) קיבל בבחירות הקודמות 21 מנדטים, והפעם (יש עתיד וכולנו) קיבלו 21 מנדטים. החרדים ירדו מ-18 ל-13, והמפלגות הערביות עלו מ-11 ל-13.

מעניינת במיוחד ההשוואה לחיפה. אם גוש הימין (כולל מפלגות הדתיים) עומד בבחירות הארציות על 57 מנדטים לעומת גוש השמאל (כולל המפלגות הערביות), שעומד על 44 מנדטים, הרי בחיפה התמונה שונה מהותית: בחיפה גוש השמאל קיבל 38% מהקולות, ואילו גוש הימין, כולל הדתיים- 40%. ההפרש בין הגושים קטן הרבה יותר, ואפילו כמעט זניח.

לאור המציאות הישראלית, כמה מילים של אופטימיות על חיפה, שאולי נחשבת עיר שמרנית באופייה, אבל ההתפלגות של בוחריה שונה בתכלית מההתפלגות של תושבי מדינת ישראל כולם: אילו תושבי חיפה היו קובעים, אז כנראה שהיתה קמה ממשלה רחבה, מתונה, המכילה מגוון צבעים מתוך הקשת הפוליטית. ממשלת אחדות אמיתית. בלי כעס ובלי שנאה.

גם נתוני ההצבעה בערים הגדולות מענינים מאד: ירושלים היא עיר ימנית. תל אביב היא עיר שמאלנית. חיפה היא עיר של אחדות וקיום משותף. אנחנו מרגישים זאת ברחוב, הרי כולנו חיים בעיר שיש בה הרבה מן השפיות והסובלנות. זו העיר הקוסמופוליטית היחידה שנשארה למדינת ישראל, חפה ממוסדות דת דומיננטיים ועל כן סובלת הרבה פחות מקונפליקטים. אמנם יש בה פערים כלכליים קשים, כפי שיש בכל עיר בעולם, אבל לפחות נחסכו ממנה צרות אחרות. זו היא מתנה גדולה, לנו חיפאיות וחיפאים, ומתנה גדולה לא פחות לכל החברה הישראלית. מתפקידנו לשמור על חיפה עיר מתונה וליברלית, מכל משמר.

חיפה היא עיר יוצאת דופן בישראל, לא רק בהיבטים הפוליטיים, אלא גם בהיבטים הסביבתיים. חיפה היא העיר המשמעותית ביותר במדינת ישראל, כמי שנואשת לפיוס בין מעשי ידי האדם, שיכולים להיות לעיתים הרסניים במיוחד, לבין כוח הריפוי של הטבע. שלא כמו בזירה הפוליטית שבה חיפה מציגה איזון נדיר, דווקא בהיבטים הסביבתיים היא מציגה קיטוב בין שתי תפיסות עולם המיוצגות על ידי התעשיות מחד, והחלום לאויר נקי מאידך, בין השאיפה לפיתוח אל מול הרצון לשמור על תבנית הנוף הייחודית לה זכינו, הר הכרמל, הים והמפרץ. מתפקידנו החיפאים, להוביל את חיפה קדימה להבראה ולפיוס בנושא הסביבתי, בלי להתלבט ובלי לעצור לרגע. מצד שני, עלינו לשמור על האיזון הרגיש שקיים כאן בעיר, בהיבטים הפוליטיים.

בשבועות הקרובים אנו צפויים לחזות בהקמת הממשלה החדשה. האם תמשיך את הקו של הממשלה הקודמת, שקידמה תכניות הרסניות ביותר בחיפה, ביניהן הגדלת בתי הזיקוק פי 3, הקמת נמל עצום ומיותר, השני במספר, שישתלט על שטחי ונופי מפרץ חיפה, מתחם קרקעות הצפון שלא מזמן נחשף כי אינו פרויקט תמים כפי שהוצג לציבור? אם אכן תייצג הממשלה רק כמחצית מתושבי המדינה, ואם תמשיך להתעלם מחיפה ולקדם בה תכניות מדאיגות, עלינו תוטל האחריות לשמור את חיפה אי של שפיות, עיר המייצגת את כל חלקי החברה, מקום של דו-שיח, של מתינות ושל סובלנות אמיתית. עלינו לדאוג שחיפה תהפוך להיות המובילה בראיית החיים, הסביבה והטבע, שאינם יכולים לצעוק את צעקתם.

ובמבט קדימה: יש לחיפה תפקיד בעולם שלנו. היא יכולה להיות המודל שיאיר את הדרך לחברה צודקת ומתונה, ולסביבה נקייה ומתחשבת, עבור כל מדינת ישראל. תפקידנו הוא להגן על המרקם העדין והנפלא של חיפה מכל משמר, וללמד את האחרים מה היא הדרך הנכונה. כל מי שמאמין בקיום משותף, בימין ושמאל מובילים יחד, בקידמה שאינה מתפשרת על הדאגה לסביבה – הרי שגם הוא מאמין בחיים בחיפה.

ידיעה ברוח מאמר זה פורסמה ב"ידיעות חיפה" מיום 27.3.15.

yed-haifa-elections

תגובה אחת בנושא “איך הייתה נראית הממשלה, אילו חיפה הייתה קובעת?”

  1. הנקודה החשובה בעיני היא תגובת חיפה, ו"חיים בחיפה" בפרט, להמשך התוכניות הדורסניות של הממשלה בחיפה, ממשלה העשויה, כנאמר, מחומר לא-חיפאי. דעתי נאמרה לא פעם בעבר: אם לא נעשה באלאגאן הדריסה לא תעצר. יש תקדימי הצלחה, במקומות אחרים, לשכיבה לפני. הבולדוזרים או העמידה לפני הטנקים. ואינני מתכוון דוקא מילולית.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s