קול גלגל: מקדמים שינוי בתכנון העיר למען רוכבי האופניים

אביב שרון, חבר בתנועת "חיים בחיפה", מספר על הצגת ההתנגדות שלו לתוכנית המתאר החדשה בנושא התאמת תכנון העיר לרכיבה על אופניים, ועל התגובה המפתיעה של עורך התוכנית

צילום: Paul Krueger, CC BY 2.0

לפי נתוני הלמ"ס מ-2012, ל-35% מתושבי חיפה אין כלי רכב. גם אני נכלל בסטטיסטיקה הזו. למזלי, אני כשיר בריאותית לנהוג, ובינתיים כשאני צריך לנסוע לאנשהו, אני מסתמך על אחד מכלי הרכב ששייכים להורים שלי, או על טרמפ מאחד מבני המשפחה. אין כמעט ברירה אחרת במדינה שלנו אלא להיות תלוי ברכב הפרטי.

למרבה הצער, יש בעיות רבות עם התלות הזו, בהיבטים כלכליים, חברתיים, בריאותיים ואחרים. כשאנחנו תלויים ברכב הפרטי, הוצאות המשפחה עולות, ואיכות החיים יורדת. כל משפחה צריכה לנסוע נסיעות רבות לעבודה, לקניות בסופר ולהקפצת הילדים לביה"ס, לחוגים ולכל מקום אחר. אנחנו מבלים שעות רבות בבדידות ברכב במקום בפעילות חברתית, ונמצאים זמן רב במצב של ישיבה בפקק ובחיפושי חנייה, במקום ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של ההליכה והרכיבה על אופניים, למרות שאנחנו יודעים שאורח החיים היושבני מקצר לנו את החיים, ממש פשוטו כמשמעו (להרחבה: 1, 2). יתרה מכך, כשכולנו מבלים זמן רב על הכביש או הולכים בעיר הנשלטת על ידי הרכב הפרטי, עולה גם הסיכון להיפגע בתאונת דרכים.

וזה עוד לא הכל. התלות ברכב גם מעמיקה את הפערים בין מי שמסוגל לנהוג לכל מי שלא, בין אם מסיבות כלכליות, בריאותיות או אחרות. עם העלייה הצפויה בתוחלת החיים, גם רבים מתושבי חיפה צפויים להאריך ימים מעבר לתקופה שבה הם מסוגלים לנהוג בכלי רכב (או לממן את תחזוקתו!), מה שרק יגביר את המצוקה התחבורתית. וזו רק רשימה חלקית. לא הזכרתי, למשל, את ההיבטים הסביבתיים והאורבניים של התלות ברכב, שגם הם קשים ופוגעים בסופו של דבר בכולנו.

יש לנו ממי ללמוד

כבר כמעט 40 שנה, הערים המתקדמות בעולם יודעות שצריך לצמצם את התלות ברכב והן מחזקות שיטות תחבורה בנות-קיימא, שיוויוניות וידידותיות יותר לסביבה, כגון הליכה ברגל, רכיבה על אופניים ושימוש בתחבורה ציבורית. הן משקיעות השקעה ניכרת בתשתיות כגון נתיבים מיוחדים ומתקני חנייה לאופניים, מתוך ידיעה שההשקעה תחזיר את עצמה באיכות החיים של התושבים.

צפו למשל בסרטון הנפלא על תשתיות האופניים המפותחות בעיר חרונינגן בהולנד:

את הסרטון ראיתי לפני כמה חודשים והתלהבתי ממנו מאוד. מיד נזכרתי בתשתיות האופניים שראיתי בטיול בהולנד שעשיתי לפני כשנתיים וחצי. היה מפעים לראות איך ההולנדים מלבישים את הערים שלהם ברשת שבילי אופניים ואיך מחברים שם בין תשתיות האופניים לתשתיות התחבורה הציבורית.

הצפייה בסרטון נתנה לי גם השראה להצגת ההתנגדות שלי לתוכנית המתאר חפ/2000, אותה הצגתי בפני החוקר, אדר' דודי גלור, ובפני עורך התוכנית, אדר' יצחק פרוינד, ביום 15.3.15. אני מביא כאן את עיקריה עם כמה תוספות חשובות, שגיליתי רק לאחר ההצגה.

איפה חרונינגן ואיפה חיפה

כשקראתי את תוכנית המתאר חפ/2000, מצאתי בה מספר התייחסויות לאופניים שיש לציין אותן לחיוב. בתוכנית סומנו מספר שבילי אופניים, כפי הנראה בעיקר לצורך ספורט עממי ופעילויות נופש ותיירות, לאורך חופי הים ובשטחים פתוחים ומישוריים למרגלות הכרמל. שבילים אלו נמשכים גם לאזור העיר התחתית, לצ'ק פוסט ולקריות. כמו כן, שמתי לב שבתיאור מתחם 3, מרכז העסקים הראשי של חיפה בעיר התחתית, צוין מפורשות שיש לתת לרוכבי האופניים עדיפות במתחם, יחד עם הולכי הרגל.

יחד עם זאת, לצערי מצאתי שיש עוד מקום רב לשיפור בתוכנית חפ/2000 בתחום התכנון להולכי רגל ורוכבי האופניים. אמרתי לחוקר שהתוכנית אינה מקדמת תחבורה בת-קיימא ברגל ובאופניים למרבית תושבי חיפה בחיי היום-יום, כתחליף לרכב הפרטי. הגישה שעולה מהנחיות התוכנית מנוגדת לא רק לעקרונות הקיימות עליהם מצהירה התוכנית בפרק המבוא, אלא גם להנחיות של משרד התחבורה לתכנון תנועת אופניים בערים משנת 2009. משרד התחבורה מנחה לתכנן הסדרים לאופניים "מכל מקום לכל מקום". (באותו המסמך, שימושי ספורט ופעילויות נופש ותיירות תופסים מקום שולי מאוד, ולא מרכזי כמו בחפ/2000.)

בהצגת ההתנגדות הודיתי שהמגבלה העיקרית לתשתיות האופניים בחיפה היא הטופוגרפיה ההררית שלה. יחד עם זאת, הצעתי שבמגבלות אלו, ראוי שהתוכנית תחייב סימון רשת הסדרי אופניים שיקשרו בתוך חלקי העיר השטוחים יחסית. כך למשל, הצעתי שהתוכנית תכין את הקרקע ליוממות באופניים בין מוסדות אקדמיים כגון הטכניון לבין השכונות שמסביב כגון נווה שאנן, רמת אלון וכו'. גם תוכנית האב למערכת הרכיבה על אופניים בחיפה, שמעולם לא אושרה, מתייחסת לאזור זה כאזור מועדף לתוכנית פיילוט (עמ' 63).

בנוסף, הצעתי ליצור קישוריות בין תשתיות האופניים לבין התחבורה הציבורית ולסמן את המעברים בין המערכות השונות ברגל או באופניים, למשל בין תחנת רכבת מרכז השמונה לבין תחנת הכרמלית בכיכר פריז. לכן, הצעתי לכלול את תשריט רשת נתיבי האופניים בנספחים נוספים, כגון נספח התחבורה הציבורית, ולא רק בנספח הנופי.

לוזאן זה כאן: ניתן להתגבר על הפרשי הגובה בחיפה

בעניין מציאת פתרונות לאופניים להר, אני מודה שאינני מומחה בתחום, אבל חיפוש באינטרנט מגלה כמה וכמה דרכים להתגבר על הפרשי גובה כפי שיש בחיפה. המלצתי שהתוכנית תחייב ייבוא פתרונות מהעולם, כגון הסתמכות על אופניים חשמליים, אינטגרציה עם התחבורה הציבורית, כמו אוטובוסים והכרמלית שיכולים להסיע גם אופניים, והתקנת אמצעים מכניים שקיימים כבר בכמה מקומות בעולם, כגון נורווגיה, הולנד, שוויץ וארה"ב.

 1. שלל פתרונות תשתיתיים שכבר קיימים, למשל, בעיר לוזאן (Lausanne) בשוויץ: מצגת נאה ומפורטת של עיריית לוזאן סוקרת את הנעשה שם בתחום קידום הנסיעה על האופניים. העיר השוקקת וההומה הזו יושבת על שיפוע של כ-500 מטרים, בדומה להפרש הגבהים בין קו המים בחיפה לבין רום כרמל ליד עוספייה. מהמצגת עולה שחשבו בעיר על כמה וכמה שינויים המתחשבים ברוכבי האופניים וגם ביצעו אותם ברמה גבוהה. העיר מציעה לרוכבים מטרו שניתן לעלות עליו עם אופניים (כמו הכרמלית), יוזמות להשכרת אופניים (כמו "תל אופן" בת"א) וגם: 40 קילומטרים של שבילי אופניים ונתיבים ייעודיים ברחבי העיר, גשרים ומעליות ציבוריות להולכי רגל ולאופניים, אזורי מיתון תנועה (כמו "רחובות משולבים" אצלנו), ובדומה לסרטון על חרונינגן, הסדרי "חנה וסע" לבעלי אופניים פרטיים (כולל חניוני אופניים מקורים ומאובטחים – velostation). והכל בתיאום ובסנכרון, כמערכת שלמה ומדויקת, כמו שעון שוויצרי.
גם בלוזאן יש טופוגרפיה חריגה ומעניינת. אז מה? לא מוותרים על חנייה מוסדרת לאופניים. Photo Credit: Mélanie, CC BY-NC 2.0
גם בלוזאן יש טופוגרפיה חריגה ומעניינת. אז מה? לא מוותרים על חנייה מוסדרת לאופניים.
Photo Credit: Mélanie, CC BY-NC 2.0
עמדה להשכרת אופניים בלוזאן, שוויץ Photo Credit: rodpedja, CC BY 2.0
עמדה להשכרת אופניים בלוזאן, שוויץ
Photo Credit: rodpedja, CC BY 2.0
 1. דרגנועים: בשיטוטיי באינטרנט מצאתי גם סרטון על מנהרה ייעודית לאופניים מתחת לנהר המז ברוטרדם שבהולנד, שמה שמעניין בה, בין היתר, הם הדרגנועים הרחבים עליהם עולים ויורדים הנוסעים עם האופניים שלהם. דרגנועים כאלו ניתן אולי למקם ברחובות תלולים בחיפה, כמו רח' בלפור, לנוחות המדוושים והולכי הרגל גם יחד. גם זה לא יהיה חידוש עולמי, שכן כבר הותקנו דרגנועים במרחב הציבורי הפתוח בערים הרריות כמו הונג קונג שבסין ומדג'ין (Medellín) שבקולומביה. האזנה נעימה לצלילי השיר שנכתב על המנהרה:
 1. מנשאי אופניים על גבי האוטובוסים: בהמשך, כאן בתמונה, ניתן לראות אופניים שהועמסו על מנשא בחזית אוטובוס ברוצ'סטר, ניו יורק.לפי ויקיפדיה, השימוש במתקן זה מקובל גם בערים נוספות בעולם, כגון שיקגו, מדריד, ונקובר ואחרות. לא מן הנמנע שחלק מהקווים בערים הללו נוסעים במקטעים מסוימים במעלה מדרון תלול:
Photo Credit: Robert Torzynski, CC BY 2.0
Photo Credit: Robert Torzynski, CC BY 2.0
 1. אופניים חשמליים: אופניים כאלו עוזרים לעלות בעליות התלולות. מוזמנים לקרוא כתבה ולצפות בסרטון מסן פרנסיסקו ההררית, שהם שניהם שירי הלל לאופניים החשמליים בדיוק מהסיבה הזו. (שימו לב: הסרטון פרסומי, ונוצר על ידי חנות בסן פרנסיסקו שמוכרת אופניים חשמליים.)
  ונחשו מה? גם בערי שוויץ ההרריות יש אופניים חשמליים להשכרה.
 2. אחרונה חביבה, נזכיר שוב את הרגלית להעלאת רוכבי אופניים במעלה גבעה בטרונדהיים (Trondheim) שבנורווגיה, שכבר הוזכרה כאן באתר "חיים בחיפה" (ותודה לעינת קליש-רותם על המציאה הנאה). מוזמנים לצפות בסרטון על ההמצאה הגאונית.

הפרטים הקטנים שעושים את ההבדל

בנוסף, בסוף הצגת ההתנגדות, העליתי מספר הצעות ספציפיות לתיקון תוכנית המתאר המתייחסים לשינויי נוסחים קטנים, בין היתר:

 • בהגדרת התוכנית ל"דרך" יש התייחסות אפילו לבעלי חיים כגון סוסים וחמורים ("תוואי למעבר עילי או תת קרקעי לרכב, להולכי רגל או לבעלי חיים") ולכן הצעתי לכלול בה גם התייחסות לרוכבי אופניים. שיערתי שללא תוספת כזו, כל מי שיתכנן תוכניות מפורטות יותר בעיר עשוי להיתקל בקושי חוקי לתכנן את הדרכים כך שתהיינה נגישות גם לרוכבי אופניים.
 • ברשימת השימושים המותרים באזור המוגדר כ"מרכז תחבורה", הצעתי לכלול גם אפשרות להתקין מתקנים לחניית אופניים ולהשכרתם ("חנה וסע" לאופניים). (כאן הסתמכתי על הנחיות משרד התחבורה לאופניים, עמ' 60-61.)
 • לבסוף, הצעתי לחייב שכל תוכנית עתידית למערכת הסעה רבת קיבולת בעיר תכלול גם מערכת שתסדיר את תנועת רוכבי האופניים ושתיתן פתרונות להחניית אופניים והשכרתם.

עורך התוכנית: מקובלים עליי חלק מהתיקונים שהוצעו

באתי בלי ציפיות גבוהות שההצעות שלי תתקבלנה, אבל הופתעתי מהתגובה החיובית של עורך התוכנית, אדר' יצחק פרוינד, לדברים שהצגתי.

עורך התוכנית טען שלא ניתן להשוות בין חיפה לבין הולנד בגלל נושא הטופוגרפיה. יחד עם זאת, לדבריו, התוכנית התייחסה לנושא האופניים בחלקים רבים של העיר, ויכול להיות שלא מספיק, אבל יש גבול עד כמה תוכנית מתאר כוללנית יכולה להתייחס לנושא האופניים. "אנחנו ידענו שיש תוכנית אב לאופניים שמכינה 'יפה נוף' [חברה בבעלות עיריית חיפה המתכננת ומבצעת תשתיות תחבורה במטרופולין חיפה – א"ש] וברצון, אם החוקר ירצה, אנחנו נכניס אותו לתוכנית, אם כך יוחלט. לדעתי זה לא ישנה במהות, כי התוכנית לא תיצור דרכים חדשות, למעט אלה שסומנו."

"לגבי הוספת מתקנים לחניית אופניים ולהשכרתם במרכזי תחבורה", הוסיף אדר' פרוינד, "אין מצדי התנגדות, אפשר להוסיף את זה לרשימת השימושים, אף על פי שבעיניי זה טריוויאלי. אם מתכננים מרכז תחבורה בסמוך לשביל אופניים, צריך לכלול בתוכנית המפורטת הזו גם חניות אופניים. בכל מקרה, אני לא רואה בזה שום בעיה."

"לגבי רשימת שימושים של 'דרך', אני בדקתי את זה והמתנגד צודק, צריך לתקן את זה שם ובמקומות אחרים, ולהוסיף בכל מקום שיש דרך, שאחד משימושיה הוא לרכיבת אופניים."

סיכום

עד שתוכנית חפ/2000 תממש הלכה למעשה את החזון לתכנון בר-קיימא בהיבטי התחבורה ברגל ובאופניים, מצאתי שיש לנו עוד מרחק רב ללכת (ולדווש!), אבל התגובה של עורך התוכנית והרצינות שהפגין החוקר מטעם הועדה המחוזית נוסכות בי מעט תקווה.

אני מקווה שהחוקר והוועדה המחוזית ייתייחסו לדברים ברצינות הראויה גם בהמשך.

ואני חושב שאחרי העבודה המלומדת הזו, באמת כבר הגיע הזמן שאלמד לרכב על אופניים.

לקריאה נוספת


אביב שרון, 28, עורך האתר והניוזלטר בתנועת "חיים בחיפה" (בהתנדבות), הוא תושב חיפה, בוגר תארים ראשונים בביולוגיה ובהוראת המדעים מהטכניון – מכון טכנולוגי לישראל ותואר שני במדעי החיים ממכון ויצמן למדע.

2 תגובות על ״קול גלגל: מקדמים שינוי בתכנון העיר למען רוכבי האופניים״

 1. אופניים רוצים הצחקתם אפילו מסלולי ריצה אין בים אין תאורה בסוף המסלול ועל המסלול המסכן בנווה שאנן דורשים תשלום.

  אהבתי

 2. על תחבורה בחיפה אפשר לעשות הרבה. גם אופניים ניתן, לא חייבים לעלות מהים להר. מספיק להתחיל בשבילי אופנים על רכס הכרמך מחורב למרכז או בנווה שאנן או בעיר או בהדר.
  דבר אחד לא! לא להכניס אופניים חשמליות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s