מעשים ולא מעשיות: תרומת "חיים בחיפה" לשינוי פני המפרץ

אתמול התקיימה ישיבת מועצת עיר מיוחדת אשר רובה עסקה באיכות האויר שאנו נושמים. מיד לאחריה, פרסם יונה יהב סטטוס בפייסבוק, ובו הוא מתגאה בתמיכה שקיבל.

למרבה הפלא, אני קיבלתי רושם בדיוק הפוך מהישיבה: חברי האופוזיציה החיפאית – סיעות "מהפך בחיפה", "הירוקים של חיפה" ואנו, "חיים בחיפה", הביעו חוסר אמון מוחלט בראש העיר.

הזכרנו באולם המליאה את עשרות האירועים שהתרחשו בשנים האחרונות, שבהם ראש העיר הביע זלזול ואדישות לנושא זיהום האויר והבריאות. דיברנו על התכניות להרחבת התעשיות במפרץ חיפה, והזכרנו איך ראש העיר פועל בנחישות לקידומן.

הצגנו את נתוני התחלואה הקשים, שמעולם לא הוצגו באולם המליאה, וגילינו כיצד כל חברי הקואליציה מתעצבנים ודורשים מיהב למנוע את המשך הדיון.

יהב, אם לא הבחנת, האופוזיציה לא תומכת בהנהגתך, כי אין במה לתמוך.

ואז, הגיע תורם של חברי הקואליציה לדבר. הם החלו לתקוף, אחד אחרי השני, את האופוזיציה. מסתבר שהבעיה של העיר היא לא זיהום האויר ונתוני התחלואה. הבעיה הגדולה של העיר היא האופוזיציה. אחרי שנה וחצי של בוז והתעלמות מדברי חברי האופוזיציה, השתנתה האסטרטגיה. מסתבר שמהיום הבעיה היא – האופוזיציה "שאינה משלבת ידיים עם ראש העיר". מילה אחת לא נאמרה על ראש העיר שעמד שנים בחיבוק ידיים.

"אתם רק מדברים. אנחנו עושים", זו המנטרה המוטעית של חברי הקואליציה. אז הנה, להלן רשימת הדברים שעשינו, סיעת "חיים בחיפה", ותרומתה הגדולה של כלל האופוזיציה לעיר חיפה:

 1. אנחנו, "חיים בחיפה", יזמנו ישיבה ייעודית על הנמל בועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות חה"כ (דאז) פרופ' ברוורמן. הישיבה היתה משמעותית ביותר, היות ובה נשמעו לראשונה גם קולות הביקורת על התכנית היקרה, ההרסנית והמיותרת. מאז הישיבה ועד היום הקולות שלנו הלכו והתפשטו בקרב הציבור ובתקשורת.
 2. יזמנו, יחד עם עוד גופים סביבתיים, את הישיבה המכוננת בועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב, שהובילה להקמת צוות מחקר מיוחד של הכנסת בראשות ח"כ חנין, ושפרסם את הדו"ח העדכני והמקיף ביותר על מצב מפרץ חיפה בהווה ובעתיד נכון להיום. מדובר במסמך מכונן, שיצא מגוף המחקר של הכנסת, שממשלת ישראל לעולם לא תוכל להתכחש לו. העברנו לצוות המחקר מסמכים רבים הכוללים ניתוחים של התכניות העתידיות במפרץ חיפה, שכולם בלי יוצא מן הכלל התקבלו על ידי החוקרים ואומצו במלואם.
 3. אנחנו, "חיים בחיפה", ניתחנו את משק הדלקים במפרץ חיפה, וחשפנו את "שרשרת ייצור הדלק" שמחייבת את ההגדלה של שלושת התכניות הקשורות אחת בשניה בקשר סבוך: בז"ן, קרקעות הצפון, ונמל הדלקים. הניתוח הזה מופיע גם הוא בדו"ח ועדת הכנסת.
 4. אנחנו, "חיים בחיפה", חשפנו שבז"ן מייצאת דלקים לחו"ל בהיקף נרחב (היא מקבלת תמורתם 51% מהכנסותיה), ואת העובדה שחלק גדול מהם מגיע לטורקיה (47% מסך הדלקים לייצוא). מתברר שטורקיה היא מדינה שיודעת לשמור על מפרציה היפים ולקדם תיירות, ומעדיפה כמובן שאנחנו נשלם את מחיר הבריאות עבור הדלק שלה.
 5. בשיתוף פעולה נרחב עם גופי סביבה רבים, הפכנו את מפרץ חיפה והזיהום לנושא מרכזי בשיח החיפאי. בחודשיים האחרונים, הצלחנו לשבור את תקרת הזכוכית הכבדה שהציבו לנו מעל הראש – הממשלה, התעשיות, הפוליטיקאים, וגם יהב – והפכנו את מפרץ חיפה לנושא העומד על סדר היום של התקשורת הארצית, וזאת לאחר שהיא התעלמה מפניותינו משך תקופה ארוכה. לא עוד.
 6. אנחנו, "חיים בחיפה", קיימנו בשנתיים האחרונות עשרות מפגשים עם בכירים בכנסת, בממשלה, בגופי התכנון ועם אנשי הניהול של השחקנים הגדולים במפרץ, בתעשיות, בגופים הממשלתיים ובנמל. לא יצאנו מאף ישיבה לפני שהעברנו את המסר שלנו: יש בעיה. כיום, רבים מהאנשים הבכירים במשק כבר רואים את התמונה הכוללת, גם אם אינם עושים דבר בעניין, בגלל אינטרסים כאלה ואחרים. זה תהליך ארוך שבו אנו חושפים את האמת, גם בפני אנשים שרוצים לשמוע אותה, וגם בפני אנשים שמסרבים להכיר בה. באופן אישי, אני גאה לומר שיש לנו, סיעת "חיים בחיפה", חלק עצום בשינוי התפיסה הכוללת.
 7. ולסיום, בשיתוף פעולה מלא עם שאר חברי האופוזיציה בחיפה, יזמנו קואליציה פוליטית של נבחרי ציבור מהערים הסובבות את מפרץ חיפה, אליהם הצטרפו כתומכים גם כמה מראשי הערים. הקואליציה הזו מחפשת את דרכה לשיתוף פעולה מלא כדי לקדם את תהליך הניקיון של מפרץ חיפה, בכנסת ובממשלה.

וזו רק ההתחלה. עד כה שינינו את המודעות הציבורית, המקומית והארצית, למתרחש במפרץ חיפה. המודעות לבעיה היא תמיד השלב הראשון ביצירת שינוי. את כל זה עשינו בשקט, בנחישות, בלי תקציבים, בלי מינויים, ובלי לשבת על כס השלטון. תארו לכם מה נעשה כשסוף סוף נתחיל לנהל את העיר.

2 תגובות על ״מעשים ולא מעשיות: תרומת "חיים בחיפה" לשינוי פני המפרץ״

 1. ועל זה נאמר "הפוסל במומו פוסל".
  בזמן שהקואליציה צועקת "אתם רק מדברים", יונה יהב חושב שהוא יכול לעצב את המציאות בעיר באמצעות "דיבורים" בדמות הודעות יח"צ ושלטי פרסום של העירייה בכל רחבי העיר – פעילות חלולה שלא באמת מטפלת בבעיות המהותיות בעיר.
  ומה עושה הקואליציה של יהב – הם באמת לא מדברים. למעשה הם לא עושים כלום כדי לשרת את בוחריהם. הם פשוט שותקים כמו דגים בכל ישיבות המועצה בהן מתקבלות החלטות יחיד של ראש העירייה – החלטות שפוגעות בתושבי חיפה על חשבון אינטרסים כאלו ואחרים (למשל, העלאת הארנונה…).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s