תכנון בשיטת הסלאמי הישראלית: רשמים מועדת הערר על פרוייקט "קרקעות הצפון"

אתמול בדיונים על פרויקט "קרקעות הצפון" בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים: עשרות מפגינים מחיפה והסביבה התייצבו והותירו רושם עז על חברי הוועדה ◼ נציגי החברה הממשלתית תש"ן הסבירו: התוכניות להרחבת התעשייה במפרץ חיפה קשורות זו לזו ◼ מגישות הערר, אלה נווה וחנה קופרמן, נציגים מחיפה וח"כ תמר זנדברג: יש לבחון את כל התוכניות להרחבת התעשייה במפרץ יחד כתמונה כוללת ◼ לא ברור אם הוועדה תמליץ לדרגים שמעליה לדון בתוכניות בנפרד או כמקשה אחת ◼ ראש עיריית חיפה, יונה יהב: אין לי התנגדות להקמת הנמל ◼ יהב נשאל על ידי תש"ן: מדוע לא התנגדת לפרוייקט "קרקעות הצפון" עד עכשיו? לשאלה זו יהב לא השיב ◼ המשרד להגנת הסביבה: מיקומו של פרוייקט "קרקעות הצפון" הונחת מלמעלה, ללא בדיקת חלופות ◼ משרד הבריאות הודיע שאינו חוזר בו מהנתונים שהוציא על התחלואה בנפת חיפה 

צילום: פנינה מדן


אתמול בילינו יום ארוך וקשה בדיוני המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בועדת הערר שדנה על פרויקט "קרקעות הצפון", אזור ליד בתי הזיקוק המיועד לאחסון ולטיפול בנפחים גדולים מאוד של דלקים וגז.

20150510_094535_resized

לדיונים הגיעו כחמישים תושבי חיפה שבאו למחות על התכניות המקודמות במפרץ. הנוכחות החיפאית היתה אדירה, משמעותית, וללא ספק עשתה רושם עז על חברי הועדה. כפי שרואים בצילום, בתחילת הישיבה ניסו שומרי הבניין לעצור את כניסתם של כל החיפאים והפעילים לאולם הדיונים, אולם, לאחר מחאה גדולה, רובם הורשו להיכנס. את הישיבה עצמה נאסר עלינו לצלם.

את הישיבה פתח פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, בהודעה שמשרד הבריאות אינו חוזר בו מהדו"חות שהוציא.

ההמשך היה לא פחות דרמטי.

שיטת הסלאמי של מוסדות התכנון בישראל

בועדה הציגו האפידמיולוגית אלה נווה, תושבת חיפה, וחנה קופרמן, יו"ר הפורום לשמירה על החופים, את הערעור שלהן על התשובות שקיבלו להתנגדותן לפרויקט קרקעות הצפון. הן ביקשו להציג תמונה רחבה של כל התכניות במפרץ חיפה, והביאו נתונים שדורשים הגדלת ראש מצד חברי הועדה. אבל הועדה שוב ושוב ביטלה את דבריהן, ואת גישתן, בטענה שעליהן להתמקד רק בפרויקט עצמו.

גם חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) הזכירה את מסקנות ועדת חנין שבה היתה חברה. כנציגת הכנסת והוועדה, גם היא דורשת את עצירת כל התכניות במפרץ חיפה לשם בחינה מחודשת של המתרחש שם. ח"כ זנדברג ביקשה לעצור את התופעה של זריקת חתיכת סלאמי לתוך השמן הרותח, מבלי לראות את התבשיל כולו. (גם ראש העיר יונה יהב ומהנדס העיר ווטרמן, ביקשו לעצור את התהליך ולבחון מחדש כמה מהתכניות במפרץ יחד!)

עדיין לא ברור עד כמה הטענות הועילו. יושבת ראש ועדת הערר ציינה שוב ושוב שהמנדט של הועדה הוא לדון רק בפרויקט קרקעות הצפון, ולא בכל עתיד מפרץ חיפה. יושבת ראש הועדה הודיעה שהדיון יתמקד בפרויקט הנ"ל, וכי עליהם לקבל החלטה אך ורק לגבי העררים שהוגשו. מצד שני, למספר דוברים ניתנה הזכות לדבר על תכנון מפרץ חיפה במובן הרחב. לכן עדיין לא ברור אם הוועדה תמליץ לדרגים מעליה לדון בתוכניות בנפרד או כמקשה אחת.

חשוב להבין – חוקי התכנון בישראל מחייבים להכין תכנית כוללנית למתחמים חשובים כמו מפרץ חיפה, שמהם ניתן יהיה לגזור תכניות מקומיות ומפורטות, בהתאמה לתמונה הרחבה והמלאה. במקרה של מפרץ חיפה, התהליך הוא בדיוק הפוך: ממשלת ישראל מקדמת הרבה מאד תכניות מקומיות, כאשר אין אף תכנית כוללת אחת מאושרת ותקפה. לשיטה ההפוכה והמעוותת הזו, שמאפשרת לקדם תכניות הרסניות בלי שהציבור מבין את התמונה הכוללת יש שם – "שיטת הסלאמי".

"רצועת המוות" המתוכננת במפרץ חיפה נגלית לעיני כל. איפה יהב?

כאמור, גם ראש העיר, יונה יהב, ומהנדס העיר, אריאל וטרמן, היו בין הדוברים אתמול בועדה. לשאלתנו, ראש העיר הבהיר לנו שהוא אינו מתכוון לעצור את תכנית הנמל החדש בכלל ואת נמל הדלקים שבו בפרט. לבקשתו, התכניות היחידות שאותן צריך לבחון הם ההגדלה/הסדרה של בז"ן, ותכנית קרקעות הצפון.

לקראת סוף הישיבה הבהירו תש"ן, החברה הממשלתית שיזמה את פרויקט "קרקעות הצפון", מהו תפקידו של נמל הדלקים, ואת העובדה שדרכו ייצאו את כל תזקיקי הדלק שיאופסנו במתחם קרקעות הצפון. למעשה, בלי נמל הדלקים אין משמעות להקמת פרויקט זה, כי נמל זה יהווה צומת משמעותית של הדלקים בדרכם לחו"ל. למרות שחברת תש"ן הסבירה את הקשר בין "קרקעות הצפון" והנמל החדש, ראש עיריית חיפה לא הגיב לדבריהם.

בנוסף, במהלך הישיבה יהב נשאל על ידי תש"ן מדוע לא התנגד לפרוייקט "קרקעות הצפון" בעבר, ולא השיב לשאלה.

חלק גדול מהישיבה הוקדש למריבות שיש בין חברת תש"ן ובין עיריית חיפה. תש"ן היא חברה ממשלתית, שתפקידה הוא רק להוביל את התוצרים של החברות הפרטיות, שלא כמו בז"ן המקדמת את משק הדלק והאנרגיה בעצמה, ועושה ממנו הון עצום. תש"ן היא רק השליח, תרתי משמע. אנחנו מקווים לשמוע את יונה יהב נלחם באנשי בז"ן בישיבה שתתקיים בשבוע הבא (19.5), כי הם אלה שמשפיעים על חיינו באמת.

האם פקידי הממשלה יאזרו אומץ וייקחו אחריות על מטרופולין חיפה?

בסוף הישיבה אמרה נציגת המשרד להגנת הסביבה בחיפה, נורית שטורך, את מה שכולנו ידענו: המיקום של פרויקט קרקעות הצפון "הונחת" על ועדות התכנון ועל המשרד להגנת הסביבה מלמעלה, מהממשלה. מעולם לא נבדקו חלופות אחרות למקם את כל מצבורי הדלק והגז במקומות יותר מרוחקים. לצערנו הרב, על נקודת המוצא שממנו נולד הפרויקט, ההחלטה למקם אותו דווקא במפרץ חיפה בסמוך לתעשיות מסוכנות, אף אחד לא מדבר. כאילו קיבלנו את הגזירה הזו במעמד הר סיני.

לנוכח כל הממצאים שהועלו בפניהם, האם חברי הועדה יגלו אומץ לב ויפנו למועצה הארצית לתכנון ובנייה בדרישה להגדיל ראש, או שיצמדו להגדרה צרה של תפקידם הרשמי ויירשמו בדפי ההיסטוריה כטכנוקראטים וביורוקראטים? סביר להניח שהדרך השנייה היא זו שבה הם יבחרו. נמתין לשמוע מהי החלטתם.

השינוי מתרחש לנגד עינינו

שינוי לא עושים ביום אחד. אתמול בישיבה, ראינו את השינוי מתרחש לנגד עינינו. עשרות חיפאים שגם אם אינם כולם בקיאים ברזי התכניות, מבינים שמדובר כאן בהחלטות גורליות לעיר. עשרות תושבים שיצאו מחיפה עם שחר, מוקדם מאד בבוקר, ויתרו על יום עבודה, והבינו שנוכחותם בירושלים חשובה יותר. אני גאה לספר שפגשנו אתמול קבוצה גדולה של חברי "חיים בחיפה" בירושלים. הפתעה נהדרת וגאווה גדולה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s