כיצד ייראה הכרמל? וגם קריית חיים, נווה שאנן, הדר הכרמל?

כיצד תיראה חיפה אחרי תמ"א 38?

בימים אלה דנה עיריית חיפה עם גורמים רבים על טיוטת מסמך המדיניות שהכינה לתמ"א 38. עיריית חיפה פתחה לדיון את שאלת עתיד פרוייקטי תמ"א 38 והציגה את טיוטת המדיניות שלה לפני כחודשיים בדיון במועצת העיר, וזאת לאחר שמשך חודשים רבים נתקלה בקשיים רבים לקדם את הפרויקטים, הנובעים ממאבקים בלתי פוסקים בין התושבים והיזמים, בין התושבים שרוצים לחדש את הבניינים שלהם, ובין אלה שלא מעוניינים בשינוי צביון שכונתם.

בישיבת מועצת העיר שדנה בנושא, אמרו נציגי העירייה כי המסמך פתוח גם להתייחסות ולתגובות הציבור. אולם, עד כה לא ראינו מאמץ להפיץ את הנושא לציבור הרחב, וגם לא שמענו על מפגשי שיתוף ציבור. למיטב ידיעתנו, עד כה דנה עיריית חיפה על הנושא בעיקר עם גופים מקצועיים שונים העוסקים בתכנון ונדל"ן.

תמ"א 38 תשנה את צביונן של השכונות שלנו באופן דרסטי, לטוב ולרע. מדובר בתכנית פרי יוזמה ממשלתית, שכוונותיה התחילו בדאגה אמיתית למיגון בעיתות מלחמה, ולחיזוק בתינו בעת רעידות אדמה, אך היא הפכה במהרה לתכנית שמעודדת יזמות נדל"נית, תוך שימוש שגוי ומטעה במונח "התחדשות עירונית". תמ"א 38 מעודדת התחדשות של בניינים; ישנו פער עצום בין התחדשות של בניינים, ובין התחדשות של עיר ו/או שכונות. יתרה מזאת, ההתחדשות של הבניינים עלולה לפגוע בעתיד בהתחדשות של העיר והשכונות.

לפעמים יש לנו, לחברה הישראלית, תכונה נוראית: קודם עושים ורק אחר כך חושבים. לעיתים עשייה מייצרת מציאות בלתי הפיכה. קידום תמ"א 38 בלי לחשוב על התחדשות העיר, עלולה להסתיים עם עובדות בשטח שכבר לא ניתן יהיה לשנות עשרות שנים רבות.

בתקופה הקרובה נעלה מספר פוסטים המנתחים את המצב, את הפוטנציאל של תמ"א 38, את הבעיות של התכנית, מה ניתן לעשות, ולהיכן כדאי לנתב את מאמצינו.

בנתיים, כדי שלא תגידו "לא ידענו", מצורף מסמך טיוטת המדיניות של עיריית חיפה. אם הנכם/ן מעוניינים לקחת חלק בתהליך ניסוח מסמך זה, ללמוד את המצב לעומק ולהביע דעה, צרו איתנו קשר במייל info@bhaifa.org.

נשמח להגיע למפגשים אתכם כדי להציג את התמונה המלאה, המורכבת, ולנתח את מגוון הפתרונות הנכונים לעיר ולשכונות שלנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s