לטוס בראש שקט: מומחים מעריכים כי שדה תעופה בינוני בחיפה יגרום למפגע רעש קטן יחסית לשדה גדול ברמת דוד

נתחיל מהטריוויאלי: כבר כיום יש שדה תעופה בחיפה. הוא קיים, הוא פעיל, הוא שם מימי המנדט הבריטי לא פחות מהתעשיות או הנמל. בחיפה יש שלושה שחקנים חשובים ברמה הלאומית: שדה תעופה, נמל, ותעשיות משק הדלק. השאלה היא פשוטה: מי מביניהם יגדל, מי יסולק ומי יישאר?

צילום: Oyoyoy, רישיון CC BY-SA 3.0

שדה התעופה בחיפה הוא שדה חי ומתפקד, אם כי בקושי. במאמץ קטנטן יכול היה השדה הזה לתפקד טוב הרבה יותר. מדובר בכ- 600 מטרים נוספים למסלול (שמתוכם 300 מטרים כבר קיבלו אישור, לפני שנה). המסלול יוארך רק עד קו הים, בלי בניה לתוכו, בעלות מזערית באופן יחסי להקמת הנמל. מבחינת התרומה הכלכלית, סיכוי סביר שתרומתו תהיה גדולה לא פחות מהנמל, אם לא יותר.

מכל הצרות שיש לנו במפרץ חיפה – אלה שהורגות אותנו בגלל הזיהום שהן מייצרות, ואלה שחושפות אותנו לאסונות בגלל החומרים המסוכנים שיכולים להרוג מאות ואלפים בעת צרה, בואו נודה באמת – השדה לא באמת הפריע וגם לא הטריד אף פעם. להיפך. כל מי שאי פעם טס מחיפה לקפריסין, שעתיים מדלת לדלת, או לאילת, הבין איך זה מרגיש כשנוגעים בשמיים. תרתי משמע.

מדוע לא צריך לפחד משדה תעופה?

אנשי תעופה וטיס בצוות המחקר של "חיים בחיפה" בדקו את ההשלכות של שדה תעופה בינלאומי בינוני בחיפה באמצעות מפה שעליה "הולבש" מסלול הקפת שדה התעופה באילת, עם תיקוני גובה הנדרשים מסיבות שונות.

על פי ניתוח המפה, המיקום של שדה התעופה בחיפה הוא אידיאלי, בניגוד גמור לסיפורים שמספרים פוליטיקאים המסתירים שיקולים אחרים, באמצעות יועציהם המסורים. בזכות הרוחות המערביות ברוב ימות השנה יבוצעו ההמראות ברובן הגדול מעל לים, והנחיתות—מעל האיזור הבלתי מיושב שמדרום לבתי הזיקוק. (ברוחות מזרחיות יתהפך הכיוון.) בשום מקרה לא יהיו ההמראות והנחיתות מעל סביבת מגורים. את הבעיה הטכנית הנובעת מקרבה למגדלי הקירור של בז"ן ("הלבניות"), הקרובות מדי לקו ההמראה / הנחיתה, אפשר לפתור בעלויות מזעריות ע"י העתקתם למרחק כמה עשרות מטרים, כפי שעלה מבדיקת הצוות.

שימו לב! בגלל משטר הרוחות באזור, כ-90% מההמראות—שהן גורם הרעש העיקרי—יהיו מעל הים וכ-10% מעל היבשה, וגם אז רק מעל איזורים בלתי מיושבים. כ-90% מההנמכות והנחיתות—שלב שקט של הטיסה—יהיו אמנם מעל היבשה אך כאמור, מעל אותו איזור בלתי מיושב.

מפת איזורי הרעש של שדה התעופה בחיפה מפתיעה לטובה

הרעש הקשה ביותר נוצר בהמראה. מפת קוי הרעש שהכין צוות "חיים בחיפה" על פי סכימות הרעש שקיימות היום בנתב"ג, מראה שרמת הרעש שתגרם באיזור קרית חיים תגיע ל- 50 – 55 דציבל בלבד. להמחשה, זו רמת רעש של תנועת מכוניות ברחוב, מקרר, שיחה שקטה, מזגן. כאשר רעש זה מתרכז בזמן קצר ובהפרשי זמן ארוכים הוא אינו מפגע כלל. היות והמטוסים שיופעלו בשדה חיפה יהיו מטוסים רק לטווח אירופי, הרי שהם שקטים בהרבה מהמטוסים הבין-יבשתיים המופעלים מנתב"ג. על פי הבדיקות ההנדסיות, איזורי הרעש המשמעותי יהיו מעל לים, במערב, או מעל השטח הפתוח שמדרום לבתי הזיקוק, במזרח, מקומות שבהם אין מגורים כלל וכלל.

במסלול ההקפה העובר מעל לקריות, הקו האדום במפה, מהירות המטוסים ועוצמת הפעלת מנועיהם היא מזערית והגובה בו הם טסים הוא ניכר, ולכן הרעש שיגיע לקרקע הוא מינורי ולא יהווה מפגע. בכל מקרה ניתן ורצוי יהיה להגביל את פעילות הטיסה לשעות מסוימות, כפי שמקובל בשדות רבים בעולם, או להשתמש במעקף הקריות מצפון וממזרח, כמתואר בקו הכחול במפה.

תרשים הקפת שדה חיפה העתידי עבור מטוסי נוסעים מקטגוריה B/C
תרשים הקפת שדה חיפה העתידי עבור מטוסי נוסעים מקטגוריה B/C
תרשים הקפת שדה חיפה העתידי עבור מטוסי נוסעים מקטגוריה B/C
תרשים הקפת שדה חיפה העתידי עבור מטוסי נוסעים מקטגוריה B/C
מפת רמות רעש המראה מנתב
מפת רמות רעש המראה מנתב"ג מולבשת על שדה התעופה חיפה

לכל החוששים ממפגע הרעש ומביאים כדוגמא את המחאה של יישובי מרכז הארץ הסובלים מנתב"ג – שימו לב: במרכז הארץ השטחים מיושבים בצפיפות גבוהה הרבה יותר. כך, ישנם רק שטחים מועטים שאינם מיושבים מסביב לנתב"ג. לכן, למסלול ההקפה של המטוסים אין ברירה, אלא לעבור מעל יישובים צפופים רבים, ולגרום לסבל גדול שעליו אנחנו שומעים לא אחת בתקשורת. לעומת זאת, אצלנו התנאים הגאוגרפיים הם שונים, ויש מרחב תמרון גדול יותר כדי להימנע מטיסות מעל יישובים.

באופן אירוני ובניגוד לצפוי, דווקא שדה תעופה בינלאומי באזור רמת דוד, בגודל של נתב"ג – עלול לגרום לחיפה וליישובי הצפון סבל גדול הרבה יותר בגלל מפגע הרעש: מטוסים גדולים (!) יצטרכו לעבור מעל יישובים רבים בדרכם מזרחה, מעל לכל יישובי העמק השלווים, מעל לקריות וגם מעל לכרמל השקט. את זה כבר הבינו תושבי העמק שהחלו לפני חודשים רבים להתארגן ולהתנגד לשדה התעופה ברמת דוד. דווקא שדה תעופה בינוני במפרץ חיפה, במקומו הנוכחי הצמוד לים, יבטיח שמרבית המטוסים הקטנים והשקטים ימריאו וינחתו מעל לים, ויחסכו סבל רב למאות אלפי תושבים – גם לחיפאים, גם לקרייתים, וגם לתושבי העמק.

הר הכרמל אינו מפריע למסלול ההקפה

ההקפה של המטוסים, אם תעבור מעל הקריות, תתרחש בגובה רב יחסית ובמהירות ובעוצמת מנוע נמוכים יחסית, ולכן הרעש יהיה מזערי. ההקפה תוכל לעבור אף מעל מכון דוד (רפא"ל), שהוא אמנם איזור אסור לטיסות נמוכות, אך מותר לעבור מעליו בגובה של לפחות 3000 רגל מעל פני הים, וצלע ההקפה מעל לקריות אכן תטפס לגובה זה.

בנקודה הקרובה ביותר לרכס הכרמל, בצומת יגור, גובה ההקפה יהיה 2500 רגל, לעומת גובה שיא הרכס הקרוב, שהוא 1800 רגל. כלומר, בקרבת הכרמל יטוס המטוס גבוה משמעותית מהרכס, בניגוד לטענותיהם של רבים כי לא יכולות להתקיים טיסות בגלל הר הכרמל. כאמור, על פי הצורך ניתן יהיה להרחיב את ההקפה צפונית למכון דוד (רפא"ל) ומזרחית לקרית אתא. למעשה, במידה ותושבי הצפון ידרשו זאת, ניתן יהיה למנוע טיסה מעל ריכוזי אוכלוסיה בכלל.

באופן כללי, הרעש הנובע משדה תעופה מרתיע אנשים רבים, ובצדק.

באופן ספציפי, החשש משדה תעופה בינוני בחיפה אינו מוצדק, ובעיקר, מתעלם מהיתרונות העצומים שיכולים להגיע לחיפה ולצפון בשינוי פני הכלכלה והסביבה.

בסופו של יום תושבי חיפה יצטרכו לבחור: עיר של תעשיות מזהמות ונמלים, או עיר של תיירות ושדה תעופה. 

מי שחושב שישנה אופציה שלישית, בלי זה ובלי זה, שיחשוב שוב.

3 תגובות על ״לטוס בראש שקט: מומחים מעריכים כי שדה תעופה בינוני בחיפה יגרום למפגע רעש קטן יחסית לשדה גדול ברמת דוד״

 1. עם כל הנתונים האלו ובידיעה ששדה תעופה כזה יביא לכאן תיירות שתפתח מעגלי פרנסה רחבים להרבה תושבים ויזמים: צימרים, מסעדנות, הדרכת תיירים, ארועי חוויה, קניות ומסחר, אמנות ותרבות הסעות ועוד,
  האזור יהיה יותר נקי, מזמין ובריא לחיות בו.
  זה מול אופציית תעשיית החומרים המזהמים שמעניקים שפע לטייקונים בודדים, מקומות עבודה רובם בשכר נמוך- שאפשר למצוא להם חלופה, יוצרות סבל וחולי, הוצאות עתק על מיגור מחלות שמגמדות את ההכנסות המגוחכות מארנונה,

  מדברים על ברצלונה?
  זוהי הברצלונה שלנו!

  אהבתי

 2. ראש העיר, שהתגלה בביריונותו כאשר שלח משאיות לחסום את הכניסה לבתי הזיקוק, מתנגד לקיומו של השדה ורוצה לזרוק אותו לעמק יזרעאל (מגידו).
  כבר עתה הוא מתעמר בשדה ועוצר עבודות של הכשרת רחבות חניה.
  הוא רוצה להחזיר את חיפה לימים שלפני האחים רייט.

  אהבתי

 3. המאמר בשבחי שדה תעופה במפרץ מתייחס להיבטי רעש, זיהום אויר, מכשול הר הכרמל וכיו"ב. אכן – לכאורה הכל פתיר, תיאורטית, במדינה שאין גבול למשאביה הקרקע והממון שלה. אולם האם בנתוני האמת של מדינתנו בכלל, ומפרצנו בפרט, ניתן להצדיק שני שדות תעופה במרחק של 2 דקות טיסה, ו-15 דקות נסיעה, זה מזה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s