נו באמת… מצאתם עוד תירוץ להוציא כסף מתושבי חיפה?

החודש נדהמתי לגלות שהעלו את תעריף החניה בתחנת האוטובוס מרכזית חוף הכרמל מ- 15 ש"ח ל- 40 ש"ח ליום. כמי שעובדת הרבה מחוץ לחיפה, ומשתמשת בתחבורה הציבורית, יום עבודה שלי מחוץ לעיר מתחיל להיות יקר מאד. יקר הרבה יותר להשתמש בתחבורה ציבורית מאשר לנסוע ברכב הפרטי.

20150613_165304_resized

האם יש מישהו שתפקידו לחשוב איך לעודד את הציבור להשתמש בתחבורה ציבורית? האם זה הפתרון שלו?

נראה כי מדובר בתכנית סדורה להכניס ידיים לכיס של הציבור כדי להוציא משם עוד כמה מאות שקלים בחודש. שבוע קודם לכן, התפרסם כי עיריית חיפה הוציאה מכרז לתכנון של הסדרי חניה חדשים בחניוני החופים, על מנת להשית עלויות חניה ליד תחנות הרכבת והאוטובוס בחוף הכרמל.

parking-prices

כדי לתרץ את התכנית להכניס יד לכיסי התושבים החיפאיים ותושבי מטרופולין חיפה, מסביר יונה יהב שמדובר בתושבים המחנים את מכוניתם לשבועיים, כשהם נוסעים לחו"ל. מעניין לדעת – על כמה מכוניות כאלה מדובר? אני מכירה תושבים רבים שלא יעזו להשאיר את מכוניתם שבועיים בלי תזוזה, ועוד במקום שאין בו שמירה. הם יעדיפו לקחת מונית או לבקש מקרובים טרמפ לתחנה, רק כדי לא להשאיר את מכוניתם כמה ימים בלי שמירה. מצד שני, אני מכירה באופן אישי עשרות תושבים שנוסעים יום יום לעבודה במרכז הארץ, כי אין להם פרנסה כאן בעיר, ועבורם תשלום על חניה ליום שלם תהייה מכה קשה וכואבת. אני מכירה מעטים אבל יודעת שיש אלפים כאלה, שנוסעים יום יום הרחק מחיפה כדי להתפרנס.

אם מטרת התכנית החדשה היא להרוויח כסף מהמכוניות של תושבים שנסעו לחו"ל (אותם אפשר לאמוד אולי בעשרות), ולא מהמכוניות של התושבים שמתפרנסים במרכז הארץ (אותם אפשר לאמוד באלפים) – אז אני ממליצה לך מר יהב לאפשר חניה של 24 ואפילו 48 שעות בחינם, ולגבות כסף רק ממכוניות שחונות זמן ארוך יותר. זה אלמנטרי.

בנוסף, כדי להתחיל להתנהג כעיר מטרופולין שנותנת שירות לתושבי כל האזור ויודעת למשוך תושבים מערי הסביבה אל המרכז העירוני, קרא את דבריו של ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, מר יהב. כל עוד אין מדובר בשכונות מגורים צפופות, אלא במקומות ציבוריים ראשיים שצריכים לשרת את כל תושבי מטרופולין חיפה, יש צדק בדבריו.

חיפה כבר שנים אינה יודעת מהי צמיחה כלכלית. אפשרויות התעסוקה בעיר לא גדלות, הצעירים בורחים בגלל היעדר פרנסה וגם בגלל החשש לבריאותם. אי אפשר להיות אטומים לאורח חייהם של תושבי העיר, למצוקותיהם, ולקשייהם, ואי אפשר להקשות עליהם יותר ממה שכבר קשה.

3 תגובות על ״נו באמת… מצאתם עוד תירוץ להוציא כסף מתושבי חיפה?״

 1. כאשר טוענים לפני יהב שהמטרונית, ועוד יותר, הרכבל המתוכנן, משרתים בעיקר את תושבי הסביבה ולא את החיפאים, יש לו תירוץ שגור ומידי: זו דרכה של מטרופולין — לשרת את הפריפריה שלה. אני מניח שאם ישאל על "הסדרת" החניה בחוף הכרמל (מילה מכובסת בה משתמש השודד שעל הגשר כאשר הוא סוחט דמי מעבר) התירוץ יהיה הפוך.

  השאלה היא מה עושים כדי למנוע את הסחיטה, במצב שבו רמת ה"משילות" של יהב גובלת בדיקטטורה ויש לו רוב מוחלט ואוטומטי במועצה, כמו לכל הצעה אנטי-ישראלית במועצת זכויות האדם של האו"ם?

  אני מציע את שיטת ה-shaming: יוקם לוח קלון וירטואלי בו תפורסם כל הצבעה על הצעה הנוגדת את אינטרס התושבים (להבדיל מאינטרס העיריה) ויצוינו הסיעות והנציגים שהצביעו בעדה. צריך כלי פירסומי עבור זה ובהעדר תקציב פירסום אולי ניתן להסתפק בפייסבוק. (אישית אין לי מושג איך עושים את זה.) לפירסום רשימת ההצבעות המלאה, במסגרת מערכת הבחירות הבעל"ט, עשוי להיות ערך אלקטורלי עצום.

  אהבתי

 2. אילו הייתי חבר כנסת הייתי מגיש הצעת חוק שהנדסתי: מס העלאת מחיר. כל העלאת מחיר, בכל רמה בה היא מבוצעת, תניב לאוצר לא רק את ה-17% מקופון מס הערך המוסף, אלא, בנוסף, 90% מההעלאה בחודש הראשון עד ל-30% בתום שנתיים, שאז היא מפסיקה להחשב כהעלאה. בממוצע זה יוצא 60% תוך שנתיים. מטרת מס זה היא ליצב את המחירים כנגד אינפלאציה וחמדנות של מונופולים, ע"י הכנסת "חיכוך" מחירים במקום פיקוח (קביעת) מחירים. (ואני מודע לקשיים הטכניים שיעמדו לפני האוצר בדרך לאכיפת חוק כזה, קשיים שלהם ינתנו פתרונות טכניים.)

  צאו וחשבו כמה תשלם עירית חיפה (או הזכיין) לאוצר תמורת הזכות להעלות את מחירי החניה במרכזית הכרמל ב-167%. כדי לגלם את ההכנסה לה הם שואפים* (25 ש"ח ליום למכונית) הם יצטרכו להעלות את דמי החניה ב-517%! וזה לא יעבור אפילו בעדר הכבשים הישראלי המצוי.

  ————————
  * "שואפים" זו המילה המתאימה, שנאמר "השואפים על עפר ארץ בראש דלים" [עמוס ב' ז'].

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s