תמ"א 38: אסון או ברכה? תלוי איך עושים. פרק א'

האם תמ"א 38 הוא אסון או ברכה לעיר? תמ"א 38 עסוקה בשדרוג הבניינים והדירות, ומתעלמת משדרוג העיר עצמה: הרחובות, הכבישים, מבני הציבור, והמרחב שבו אנחנו חיים מחוץ לבית. תמ"א 38 למעשה מגדילה את הפער בין המרחב הפרטי המחודש לבין המרחב הציבורי, המיושן והמתפורר. לכן, לאורך זמן, תמ"א 38 יכולה להיות אסון לחיפה, אם תמשיך במתכונתה הנוכחית. מאידך,  אם אנחנו נשכיל גם לחדש את תשתיות העיר ואת כל מה שמצוי בין הבניינים – אנחנו עשויים להרוויח עיר מתקדמת ששווה לגור בה.

כיום תמ"א 38 הופכת את חייהם של תושבים רבים לגיהנום, לאלה שמתנגדים אליה וגם לאלה שרוצים בה

בשנתיים האחרונות נולדים ועדי פעולה וצצים מוקדי מאבק נגד תמ"א 38 בשכונות רבות בחיפה – בין אם זה נגד פרויקט אחד ובין אם זה נגד התופעה ושינוי פני השכונה כולה. תושבים משקיעים זמן רב, וגם משאבים, בניהול מאבקים נגד תכניות רבות שמקודמות בשכונות אלה. השקעת הזמן והמשאבים במאבקים ללא ספק פוגעת באיכות חיי התושבים הפעילים. רובם הגדול אינו מעוניין לבטל את התכניות, אלא רק מבקש לשמר את איכות החיים הגבוהה שבה הם חיים.

במקביל, גם תושבים המעוניינים בקידום פרויקטי תמ"א 38 הולכים ומתארגנים. הם חוששים לחיות בבית שאין בו ממ"ד ושלא יעמוד ברעידות אדמה חזקות. למעשה, חלק גדול מהתושבים שחוששים מהתמ"א בעצמם, מעוניינים לקדם תכנית כזו בביתם הפרטי. הם רוצים מעלית, הם רוצים חניה מסודרת, והם רוצים לישון בשקט בבטחה בלילה. יחד עם זאת, רובם רוצים לדעת שמדובר בתכנית "שפויה" שלא תשנה את צביון שכונתם לבלי היכר, ובעיקר – שגם אחרי שיקומו עשרות בניינים ברחוב שלהם, עדיין תישמר בשכונתם איכות חיים גבוהה.

אם מנתחים את עמדתם של מרבית התושבים, משני צידי המתרס, קל להבין שמדובר בתכנית המעוררת רגשות מעורבים, ויוצרת הרבה קונפליקטים פנימיים. הרצון לקדם תמ"א 38, בד בבד עם הפחד מפני השינויים שתגרום – יכולים להתקיים בעת ובעונה אחת בתוך אדם אחד.

עכשיו נשאלת השאלה: האם ישנה בכלל אפשרות לקדם תמ"א 38 "שפויה"? האם ניתן לשדרג את הבניינים כך שהפרויקטים יהיו 'כלכליים' ורווחיים מספיק, ומצד שני לא לאבד את איכות החיים הגבוהה ברחוב ובשכונה?

אני טוענת שכן. זה ניתן. במידה ויהיו תכניות לשיקום המרחב והתשתיות הציבוריות – השכונות יוכלו להרוויח ואפילו לשפר את איכות חיי תושביהן בצורה משמעותית. אבל זה ידרוש הסתכלות מחודשת על תמ"א 38 ועל איך שאנחנו מיישמים אותה בחיפה.

תמ"א 38 נולדה מתוך כוונות טובות, אך במשך הזמן עברה עיוות כבד. חייבים לחשוב עליה מחדש

תמ"א 38 היא תכנית ארצית לשיקום מבני מגורים ישנים, על מנת שיעמדו ברעידות אדמה (לקריאת נוסח החוק המלא, לקריאה נוספת ב-ויקיפדיה). התוכנית נולדה ביסודה מתוך כוונות טובות – לחזק מבנים מפני אסונות ולאפשר תוספת של ממ"דים לדירות פרטיות.

עם זאת, החוק עבר כמה שינויים על מנת שהתכנית הזו תהייה בעלת היתכנות כלכלית, ותביא יזמים להשקיע בפרויקטים אלה עד למימושם. בסופו של דבר, בנוסח האחרון שלה, התוכנית מאפשרת תוספת היקפי בניה גדולים על בניינים קיימים. נוסח זה הפך אותה לתכנית צינית, שמטרתה הגלויה היא עשיית רווח מהזדמנויות נדל"ניות עבור אוכלוסיות חזקות בשכונות של מעמד גבוה.

כך, כל קשר בין המניעים של יזמים לקידום תמ"א 38 לבין כוונותיה המקוריות של התוכנית הפך למקרי בהחלט.

לכן התוכנית גורמת לעיוותים קשים, שכבר ניכרים בשטח. למעשה, באמצעות תמ"א 38, המרחבים הפרטיים משתדרגים, בלי להתייחס למרחב הציבורי המיושן שמסביבם: הרחובות, הכבישים, מבני הציבור, והמרחב שבו אנחנו חיים מחוץ לבית.

בכך התוכנית עושה נזק עצום לערים. ציפוף עירוני יכול להיות אסון, אם לא נערכים אליו כראוי: עוד פקקים, מצוקת חנייה חריפה יותר, מחסור נוסף במקומות עבודה, יותר תלמידים בכיתות ובגנים, צפיפות בחצר בית הספר, פחות מקומות לבילוי ומנוחה, וכו'. זה הכיוון שאליו חיפה צועדת אם נמשיך לפעול במתכונת הנוכחית.

מאידך, אם חיפה רוצה לשמור על איכות חיים גבוהה, היא חייבת לנצל את ההזדמנות לקדם התחדשות עירונית איכותית, ולהפוך את תמ"א 38 ממנגנון שרואה את העולם בקטן, דרך משקפיים צרים (בניין-בניין) למנגנון שרואה את העולם בגדול, בראייה הוליסטית של רחובות ושכונות.

ציפוף עירוני נכון וזהיר יכול להיות ברכה לעיר

חייבים לזכור שאם נשכיל ליישם את תמ"א 38 נכון, נקבל הזדמנות פז לתכנון מחודש של הרחובות והשכונות שלנו. דמיינו את עצמכם גרים בשכונה שגם ילדים, בני נוער, וקשישים יכולים לנוע בה בצורה עצמאית ובטוחה, בלי להצטרך להחזיק רכב פרטי. יש בה מדרכות להולכי רגל, שבילים, שבילי אופניים, ועצים שנותנים צל בחום הכבד. גן הילדים, גני משחקים, בית הספר, החנויות השכונתיות ואפילו בית מרקחת וטיפת חלב נמצאים בתוך שכונות המגורים. כולם נגישים לרוב השכונה בהליכה קצרה ובטוחה ברגל במדרכה מוצלת, בנסיעת אופניים בטוחה, או בקווי אוטובוסים ומיניבוסים אמינים ונוחים, שעוברים בתדירות גבוהה.

כל זה אפשרי רק אם נצופף את השכונות בחיפה בצורה חכמה. ככל שיהיו יותר משתמשים בשירותים הציבוריים של העיר, כמו למשל התחבורה הציבורית, כך הם יהפכו ליעילים וטובים יותר. לכן תמ"א 38 יכולה להיות גם ברכה גדולה לעיר חיפה, ואחת הדרכים שלה לקפוץ ישר לתוך המאה ה-21. למעשה, ציפוף יעיל ומאוזן של השכונות בחיפה, יכול בהחלט לחזק את העיר – כלכלית, תרבותית, חברתית וסביבתית. אם נשכיל לצופף את חיפה נכון, היא אפילו תהפוך לעיר חזקה, משפיעה ומושכת יותר גם ברמה הארצית.

תמ"א 38 היא מנגנון שעובד בצורה יעילה מבחינת ההיתכנות הכלכלית שלה, ולכן הוא יכול להאיץ את השינוי באיזורים רבים בעיר. עכשיו כל שנותר הוא רק לוודא שתמ"א 38 גם עובדת לטובת התושבים ולטובת העיר – הרחובות והשכונות –  ולא רק לטובת בעלי הנכסים, בעלי הבתים, וחשבונות הבנק שלהם.

מכיוון שממשלת ישראל לא דאגה לרחובות, לשכונות או לערים – את זה צריכה ויכולה הרשות המקומית לעשות, שעדיין אחראית בלעדית על המרחב הציבורי בעיר. זה אפשרי בהחלט.

מה אנחנו מבקשים בסך הכל? שנבין ונפעל ב-"סוף מעשה במחשבה תחילה".

רשומה זו מסתמכת על התייחסות "חיים בחיפה" למסמך המדיניות של עיריית חיפה בנושא תמ"א 38.  להורדת המסמך המלא.

לפרק הבא – שכונות טובלות בירוק – המשיכה והסכנה ←

2 תגובות על ״תמ"א 38: אסון או ברכה? תלוי איך עושים. פרק א'״

  1. אני מסכים שתמ"א 38 -1 היא בבחינת אקמול בלבד. לעומת זאת תמ"א 38-2 ותמ"א 38-3 ( פינוי בינוי של בנינים בודדים , מספר בנינים או שכונות ) , אם אכן יעשו בתכנון אורבני נכון, בהכרח תצרכנה תשתיות אזרחיות חדשות כגון ביוב, חניה תת קרקעית, שטחים ירוקים ציבוריים , בניה ירוקה ועוד. אך סוגייה זו של תמ"א 38 ובעיית הדיור היא ממש בעייה שולית לעומת החרב המתהפכת המאיימת על תושב חיפה והסביבה בדמות הרחבת בז"ן . אם ההחלטה על הרחבת בז"ן על כל זרועותיה השטניות תתממש , רוב המשפחות הצעירות עם ילדיהן הרכים/רכות ( ולא רק הן) יעזבו את האזור הנגוע שלנו ויבנו את בתיהן וחייהן באזור בריא יותר , מה שיותיר את פיתוח חיפה והסביבה כאבן שאין הופכין. כל המאמצים של תושבי חיפה והסביבה , צריכים להיות מופנים כרגע לביטול התוכניות הרעות האלה בפרט ולהוצאת המפעלים המזהמים והמסוכנים הן לבריאות והן בטיחותית מאזורנו לצמיתות בכלל.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s