רשימת 13 הנקודות: כך צריך לעשות את תמ"א 38 בחיפה. פרק ה' ואחרון

→ לפרק הקודם – שביל הזהב של תמ"א 38: כללי משחק ברורים בין התושבים ליזמים

 1. בכל רחוב ובכל שכונה שעוברים תהליכי התחדשות באמצעות תמ"א 38, צריך לתכנן כאילו כל בנייני הרחוב הגישו בקשה לתמ"א 38.
 2. יש לקדם תכנון בר-קיימא לכל שכונה שעוברת היום תהליכי התחדשות באמצעות תמ"א 38, ולהציע לתושביהן איכות חיים משופרת, כראוי למאה ה- 21. יש להציג מסמך מדיניות לכל שכונה ושכונה, כאשר בכל אחת התייחסות לתמ"א 38 על פי תנאי המקום וצרכי השטח. ההנחיות המיוחדות המופיעות במסמך המדיניות והחלוקה לפי אזורים אינו מספק. יש לצרף תשריט לכל שכונה עם ניתוח המצב הקיים והצגת המצב המוצע.
 3. יש לאפשר ניוד זכויות בניה. יש לעודד ציפוף יתר ובניה יותר גבוהה ברחובות ועורקים ראשיים, מסחריים, ולא בהכרח רק למגורים, אלא גם לעסקים קטנים ולמשרדים, כגון קליניקות, וחנויות. ברחובות שכונתיים שקטים יישמר ציפוף נמוך ובניה נמוכה. יש להקים מנגנון לניוד זכויות בתוך השכונות ולדאוג שלרחובות השונים יהיה אופי שונה, בהתאם למיקומם, ולהתאים את הנפחים של הבניין לפי המיקום בעיר.
 4. יש לנצל את כלי ניוד זכויות הבניה לעידוד פרויקטי התחדשות של תמ"א 38 גם בשכונות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר. יש להכין דו"ח שמאי יסודי כדי להבין את פוטנציאל הרווח הטמון בפרויקטים שבכל שכונה ושכונה, ולהוציא תכנית ניוד זכויות שבעקבותיה – הרווח היזמי בכל השכונות יהיה קרוב ואף כמעט זהה, עד כמה שניתן.
 5. בשכונות הראויות לשימור – יש להוסיף שטחי בניה מינימליים בלבד (עד קומה וחצי לכל היותר) ולנייד את שאר זכויות הבניה. בפרויקטים המקודמים בשכונות עתירות אדריכלות היסטורית, במבנים לשימור, או במרקם לשימור כמו בשכונת הדר, יש לוודא שהמרקם העירוני בהן אינו משתנה באופן דרסטי אלא נשמר על פי כל הקריטריונים לשימור. יש לנייד זכויות של פרויקטים מאזורים אלה לאזורים שבהם רצויה בניה גבוהה במיוחד, כגון אזורי מסחר ותעסוקה, או לשכונות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, שבהן ההטבות הכלכליות ליזמים צריכות להיות גבוהות יותר.
 6. יש לעצב את המקומות המרכזיים של העיר מחדש, באמצעות הנפחים הנוספים שמאפשרת התמ"א. לראות את תמ"א 38 כחומר ביד היוצר, בראייה של רחובות ולא של בניינים בודדים. התוספת של הנפחים יכולה לאפשר שימושי קרקע מגוונים. באזורים מרכזיים, יש לאפשר עירוב שימושי קרקע, ולא רק תוספת של מגורים. ברחובות ועורקים ראשיים, יש לבחון הקצאת מספר קומות עבור תעסוקה שקטה לאנשי המקצועות החופשיים. ברחובות מסחריים וראשיים יש לאפשר מגורים רק בקומות גבוהות, ולהימנע מקירבה של שימושים עירוניים מרעישים או מטרידים בצמוד למגורים.
 7. יש לשמור על הצמחייה הותיקה בתוך מגרשי המגורים ככל שאפשר, ולהקצות שטחים מהותיים עבור עצים חדשים, שיוכלו לגדול לגובה רב ולהצמיח שורשים עמוקים. יש לצמצם את שטח מגרשי החניה התת-קרקעית עבור סימון מרחב מחיה לעצים גדולים.
 8. יש להוסיף עצים וצמחיה גם ברחובות העיר, לאורך המדרכות ובמרחב הציבורי, ולא רק בשטח המגרשים הפרטיים.
 9. יש לתכנן עבור המחר את מערכת התחבורה הציבורית, כאילו כל תושבי העיר כבר מאסו בתחבורה הפרטית: להתייחס לכל רחוב ולכל שכונה בהנחה שהיום כל תושביהם תלויים בתחבורה פרטית, אבל בעתיד יוכלו להסתמך אך ורק על תחבורה ציבורית – מתוך כוונה להביא לשינוי דפוסי החיים של התושבים באופן הדרגתי במשך כמה שנים. יש לבחון את כל קווי האוטובוס הקיימים והעתידיים, כניסה של אוטובוסים גדולים או מיניבוסים קטנים, מיקום תחנות אוטובוס כיום ותוספת תחנות בעתיד.
 10. יש להציג פתרונות חניה יצירתיים. ברחובות היושבים על מורדות, יש אפשרות לנצל חלק משטחי הקרקע שמתחת לכבישים, שממילא צריכים לעבור חידוש של המערכות והתשתיות שלהם, ולהשית את ההוצאות על היזמים. יש להעביר שטחי החניה אל מתחת לקרקע ומתחת לכבישים העירוניים, בצורה גורפת, בניהול של גופים מקצועיים ומנהלות ייעודיות. בכך ישוחררו הקבלנים והיזמים ממציאות פתרונות חניה בתוך המגרשים, נפחי הבניה וגבהי הבניינים ירדו, יישאר שטח גדול יותר לעצים ולצמחיה, הרחובות יישארו לרשות הולכי הרגל והתחבורה ציבורית, והדירות לא בהכרח יעלו הרבה יותר. לקריאה נוספת: פתרונות חניה יצירתיים במקביל לחיזוק התחבורה הציבורית.
 11. יש להקים מנהלה שתקדם את פתרונות החניה. המנהלה תאתר מגרשים לבנייני חניה או פתרונות חניה יצירתיים אחרים בשכונות בעלות צביון מסחרי ועירוני, ואפילו גם בשכונות מגורים, במידה והסיטואציה מאפשרת. יש לקחת "כופר חניה" רק אם יהפוך להיות "כסף מסומן" המיועד לפתרון חניה ספציפי בסמיכות לפרויקט, רק כאשר ישנה היתכנות חוקית להקימו, ורק אם הוכנה תכנית עבודה עם לוחות זמנים מוגדרים לפרויקט.
 12. ברחוב שעובר התחדשות על פי תמ"א 38, יש לתכנן את מרחב הולכי הרגל, ולדאוג לחיבורים עם מבני חינוך, בתי ספר וגני ילדים, ועם מרכזים ציבוריים קהילתיים ומסחריים. יש לבדוק את התנועה של ילדים ושל מבוגרים ולוודא שהניידות בשכונה היא בטוחה ובטיחותית. יש לדאוג שמעברי הולכי הרגל מספיק רחבים כדי להכיל גם נטיעות עצים והצללות לאורך הדרך.
 13. ברחוב שעובר התחדשות על פי תמ"א 38, יש לתכנן מערכת שבילי אופניים היכן שהשיפועים מאפשרים זאת, וכן, לתכנן את חיבור השבילים האלה לשבילי אופניים בעורקים ראשיים בעיר.

רשומה זו מסתמכת על התייחסות "חיים בחיפה" למסמך המדיניות של עיריית חיפה בנושא תמ"א 38.  להורדת המסמך המלא.

 

3 תגובות על ״רשימת 13 הנקודות: כך צריך לעשות את תמ"א 38 בחיפה. פרק ה' ואחרון״

 1. נהדר, רק חסר הבסיס -וזה מיגון אמין של המבנים לאירוע רעידת אדמה. הטיפול ההנדסי,כפי שמבוצע היום בבתים בחיפה, במיוחד באלה הבנויים בטון "דבש" (בטון דליל בצמנט, עם צדפים או אגרגטים גדולים וחול וללא/כמעט ללא מוטות זיון מפלדה) הוא שגוי ולא יבטיח עמידות נאותה. צריך להוסיף נקודה 14 -הגברת הידע ההנדסי בתחום מיוחד זה.

  Liked by 1 person

 2. אנשים לעולם לא יוותרו על מכונית פרטית, זה סטדרט התחבורה המודרנית. לא יחזרו לאופניים, לא לכרכרות, וגם לא לסטנדרטים התחבורתיים של שנות הצנע, בהן לאנשים לא היה כסף למכונית. אם התחבורה הציבורית תהיה טובה הם ישתמשו בה מדי פעם. צריך לתכנן מקומות חניה לפי צפי המכוניות במאה העשרים ואחת ואילך, ובמקביל, כן במקביל, לא במקום – לייעל את התחבורה הציבורית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s