יצא מכרז להקמת תשתיות עורף הנמל, שיחסל את פעילות שדה התעופה. ראש עיריית חיפה נותן יד להרס כלכלת חיפה והצפון.

 

מכרז יפה נוף להסדרת חיבור נמל המפרץ אל העורף, שיצא לפני שבועיים, עומד לסתום את הגולל על מה שיכול לשנות את הגורל הכלכלי של חיפה והצפון – שדה תעופה בינוני. הסיבה: מסילות רכבת וכבישים יכנסו לתוך טווח הטיסות, ולא יאפשרו נחיתות והמראות. ההפסדים יהיו ברורים: לא נהיה מחוברים עם אירופה, לא יגיעו אלינו תיירים, לא נהנה מחיבורים בינלאומיים בין אנשי התעשיות המתקדמות והאקדמיה, וגרוע לא פחות – לא תהייה בישראל תעופה פנים ארצית. מדוע נותן ראש עיריית חיפה יד להרס כלכלת הצפון, ומדוע הוא עושה את זה בשקט?

בשבועות האחרונים מתחוללת דרמה ענקית סביב שדה התעופה בחיפה, שנעשית, כמו כל הדברים הגדולים והחשובים באמת, מעל לראש של כל תושבי חיפה והצפון. לדרמה הזו יהיו השלכות עמוקות על העתיד הכלכלי של האזור ועל רווחת החיים של תושבים רבים. ראש עיריית חיפה מסייע לשינוי פני המפרץ מאחורי הגב של כולנו, הציבור ונבחרי הציבור, בלי לערב או לדווח על כך לאף אחד.

יש רק שתי אפשרויות עם שדה התעופה: או שהוא יהיה, או שהוא יחדול; או שהמסלול שלו יוארך, כי היום הוא לא חי ולא מת, או שהוא ייסגר. למעשה, סגירת השדה אינה מצריכה לעשות דבר, אלא רק לעמוד מנגד: אם השדה לא יקבל קצת חמצן (בצורת תוספת של כמה מאות מטרים למסלול), תוך שנים ספורות הוא יתייתר.

לפני מספר שבועות הודיע ראש עיריית חיפה על עתירה בבג"צ נגד שדה התעופה בחיפה, ומיד אחר-כך פורסם המכרז של יפה נוף, חברת הבת של עיריית חיפה, שאינו משאיר מקום לספק: אלה ימיו האחרונים של שדה התעופה בחיפה. אני פונה ליהב בשאלה: מהי עמדתך? האם יהיה בחיפה שדה תעופה – כן או לא? מדוע אינך מדווח על בחירתך?

אם בעבר דיברו גורמים שונים במשרד התחבורה ובעיריית חיפה בקולות מעורפלים, והבטיחו שנמל המפרץ ושדה התעופה יוכלו לחיות זה לצד זה, המכרז החדש משנה את כל התמונה. אם גורמים רבים במשרד התחבורה ועיריית חיפה הבטיחו שדה תעופה בינלאומי גדול בצפון, ברמת דוד או במגידו, היום ברור ששדה בינלאומי גדול יתממש במקרה הטוב תוך 10-15 שנים, במקרה הרע לא יתממש לעולם, ובינתיים ישאיר את תושבי חיפה והצפון קירחים מכל הצדדים.

ניתוח התרשים שפורסם במכרז של חברת יפה נוף מראה בבירור כניסה אחת צרה וצפופה לנמל המפרץ, דרכה יעברו כל התשתיות התחבורתיות, הכבישים ומסילות הרכבת, צנרות הדלקים והחומרים המסוכנים – מתחם קטן מאד שנמצא ממש בקצה מסלול הנחיתה. כל איש תכנון יודע שהקמת מסילות רכבת וכבישים עם משאיות לא יאפשרו למטוסים להמריא ולנחות במקום. ברגע שהם יוקמו, שדה התעופה ייחתם בגודלו הנוכחי, לנצח.

לשדה התעופה דרושים עוד 300 מטרים נוספים, מעבר ל-300 שכבר אושרו לתכנון לפני כשנה, כדי שיהיה שדה בינוני מוצלח, ויחבר אותנו עם כל אירופה, יביא הרבה תיירות ופרנסה לחיפה ולצפון המדינה. מכיוון שבגודלו הנוכחי הוא קצת נכה, והפעילות שלו לקויה, הוא יישאר תלוי על חוט השערה וייסגר מהר מאוד. השטח הכולל שעליו יושב שדה התעופה הוא שטח גדול ויקר ערך שנמל המפרץ צריך מאוד. אין ספק שהתעשיות הנמליות ישמחו לרכוש את עתודת הקרקע הזו בשביל להקים עליה עוד תשתיות לעורף הנמל. אני מהמרת שתוך זמן קצר שדה התעופה הנכה ימכר לתיפקודי עורף הנמל, ובלי כאב לב, כי הוא לא יהיה כלכלי. זהו. מאותה שניה הכל היסטוריה.

מה אפשר לעשות? אפשר לתכנן את חיבור רציף הנמל בצורה שלא תזיק לשדה התעופה, גם אם יוחלט להגדיל את המסלול בעתיד. רואים בבירור שהכבישים והמסילות עושים עיקוף גדול כדי להגיע לרציף, נכנסים לטווח הטיסה, כאילו בכוונה. המדהים הוא שאין בעיקוף הזה שום צורך! התשתיות היו יכולות להיכנס בקו ישר, בלי להפריע. התכנון שמוצג במכרז לא נראה סתמי, כאילו שמתכנני הנמל רוצים בכל דרך אפשרית לחסל את שדה התעופה. הכבישים והמסילות היו יכולים להישאר קרובים לקו מסלול הנחיתה ולא להיכנס לתוכו, בלי להפריע אחד לשני, לא עכשיו ולא בעתיד. תכנון שלא יפגע בשדה התעופה הוא יותר הגיוני, יותר קומפקטי, ולא יוריד מרציף נמל המפרץ כמעט דבר.

אנו מתכוונים לפנות לכל הגורמים האפשריים על מנת שידרשו תכנון הגיוני. אלה החלטות גורליות שצריכות לעלות לדיון ציבורי, אלה נושאים שהשלכותיהם על הכלכלה האזורית לא נבדקו לעומק. לא ניתן שיהרגו לנו את שדה התעופה! כל מה שנדרש זה להשאיר את העתיד פתוח, לא לסגור את האפשרויות.


מכרז של יפה נוף ל"ניהול התכנון של פרויקט חיבורי נמל המפרץ"

מטרת המכרז: הסדרת הנגישות התחבורתית בתוך מרחב חיפה לנמל המפרץ, וזאת על ידי הקמת מסדרון תחבורה ותשתיות לנמל המפרץ הכולל בין השאר:

– סלילת כביש אל נמל המפרץ בהמשך לכביש 12 ועד הכניסה לנמל
– תכנון שתי מסילות רכבת
– ביצוע מסילה אחת ממסילות החוף באזור גשר פז ועד למסוף הרכבת בנמל
– בניית מנהרת תשתיות לאורך יוליוס סימון ומשה דיין
– העתקת תשתיות חומ"ס
– בדיקת התכנות לחיבור עתידי למסילת העמק

המכרז:
http://www.yefenof.co.il/upload/1436693152.pdf

תשריט המכרז:
http://www.yefenof.co.il/upload/1436693587.pdf

הסכם ההתקשרות:
http://www.yefenof.co.il/upload/1436692950.pdf


כתבות ברוח ידיעה זו פורסמו ב"ידיעות חיפה" וב"כלבו" ביום 31.7.15.

11800055_954720481217206_1186090531613817029_n 11811552_954720494550538_5613281962349367061_n

2 תגובות על ״יצא מכרז להקמת תשתיות עורף הנמל, שיחסל את פעילות שדה התעופה. ראש עיריית חיפה נותן יד להרס כלכלת חיפה והצפון.״

 1. ומה הקשר למינוי של אריה פרידנזון לתפקיד יו״ר יפה נוף?
  אחיו של אריה פרידנזון הוא הבעלים של חברת פרידנזון לוגיסטיקה, שעיקר עיסוקה תלוי בהובלת ושינוע מטענים.
  אריה פרידנזון שהורשע בעבר בגין מעשה מרמה ונדון למאסר, הוא בעליה של חברת שלדות, המספקת גם לנמל חיפה.
  שווה בדיקת מבקר המדינה!

  אהבתי

 2. דבר והיפוכו – מפרץ חיפה ומפרץ שארם א-שייך.
  כותרת משנה : איך היתה לזונה קריה נאמנה.
  הטרגדיה של התרסקות מטוס הנוסעים הרוסי בחצי האי סיני הציפה גם בתיקשורת את הצלחתו המסחררת של מפרץ שארם א-שייך כאתר שמושך אליו מיליוני תיירים בשנה.
  הנתונים הטופוגרפיים של מפרץ חיפה ומפרץ שארם דומים למדי: בשני המקרים מדובר ברכס הרים שמכתר כאמפיתאטרון טבעי מפרץ ימי.
  בשארם א-שייך בנו סביב המפרץ הקטן עשרות מלונות פאר אשר, יחד עם שדה התעופה הבינלאומי החדיש שצמוד לעיר, מכניסים לעיר מיליארדי דולרים בשנה. המדבר הפך לגן פורח.
  במפרץ חיפה, שיש לו פוטנציאל תיירותי גדול בהרבה, בחרו במקום זאת להשקיע במגרשי מכולות ומתקנים פטרוכימיים. הגן הפורח הפך לסחי ומאוס.
  לאחר שיוסקו המסקנות בעיקבות הטרגדיה תחזור התיירות המשגשגת לשארם.
  במפרץ חיפה, לעומת זאת, אנו חווים טרגדיה שעתידה להביא על האזור חורבן גמור: מפעלים מסרטנים ונמל מטענים שיהפכו אותו לאדמה חרוכה.
  שדה התעופה הבינלאומי בשארם א-שייך, שנושק לעיר ולמפרץ, צריך לשמש דוגמא מרכזית לחיפה, כי הוא הגורם המרכזי שהפך שממה מידברית נידחת למרכז בינלאומי גדול.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s