בשביל מה צריך רכבל בין הצ'ק-פוסט לבין הטכניון והאוניברסיטה, אם אוטובוסים יכולים לתת את אותו השירות בדיוק?

עיר חזקה עם כלכלה בריאה, היא עיר שיש בה תחבורה ציבורית מצוינת שמגיעה לכל פינה ופינה.

אני הראשונה לתמוך בפרויקטים לחיזוק התחבורה הציבורית!

אבל אני גם מאמינה שכדאי, לפני שרצים להשקיע במערכות חדשות ויקרות – לחזק, לשפץ ולעבות את המערכות הקיימות, שכבר הושקעו בהם סכומי עתק.

בימים האחרונים אנו עוקבים אחרי מכרז יפה נוף לתכנון הרכבל מהצ'ק-פוסט לטכניון ולאוניברסיטה.

מדובר על פרויקט של מאות מליוני שקלים. על פי הערכות ישנות, מעל 200 מליון ש"ח. כמו בכל פרויקט תשתיות ענק, בפועל הסכומים יהיו כנראה גבוהים הרבה יותר (רק כדי לסבר את האוזן – המטרונית הוערכה בכמילארד ש"ח, בפועל עלתה 50% יותר, היינו, מליארד וחצי).

כולנו בעד השקעה בתחבורה הציבורית – השאלה היא אם מדובר בהשקעה חכמה שתשרת אותנו, תושבי חיפה – היטב?

עכשיו הזמן לעשות חושבים ולבדוק אם אפשר להשקיע את הכסף שלנו בצורה יותר חכמה.

1. את מי בעיקר ישרת הרכבל? מי הם הנוסעים שישתמשו בקו הזה, (האם רק סטודנטים שמגיעים מהצפון לטכניון ולאוניברסיטה), והאם גם תושבי חיפה יהנו ממנו?

2. האם ישנם פתרונות לשיפור התחבורה בין הצ'ק פוסט זולים יותר?

3. והכי חשוב – האם מדובר בפתרון יעיל?

שימו לב, חיבור הצ'ק פוסט לטכניון באמצעות **האוטובוס** בקו 142 אורך כ- 13-14 דקות (לפי אתר אגד וגוגל מאפס), עם 6 תחנות בדרך, ועוד 6 תחנות בטכניון עצמו. קו 146 שעובר דרך נשר עד הכניסה המזרחית לטכניון – כ 13 דקות. ל**רכבל** המתוכנן יקח 11 דקות לעבור מסלול זה. ברכבל מתוכננות רק שתי תחנות בדרך, ושתי תחנות בתוך הטכניון. אם האוטובוס היה עוצר רק בארבע תחנות (ולא ב- 12) – הרי שזמן הנסיעה יהיה כמעט זהה.

חיבור הצ'ק פוסט לאוניברסיטה באמצעות **האוטובוס** בקו 141 אורך כ- 25-27 דקות (לפי אתר אגד וגוגל מאפס), קו המשרת 18 תחנות! או באמצעות קו 146 שעובר דרך נשר, ואורך 35 דקות. **הרכבל** המתוכנן יסע משך 19-20 דקות, כלומר, יחסוך 5-8 דקות בלבד. הרכבל עד האוניברסיטה יכיל 5 תחנות, כלומר, אם היו מצמצמים לאוטובוסים את כמות העצירות, זמן הנסיעה להערכתנו היה פחות או יותר זהה.

ועוד קצת מידע –

קוים 141 ו 142 עוברים בכבישים בהם אין הרבה עומסי תנועה בשעות השיא, לכן אפילו לא נדרשים מסלולים יעדים לקוים האלה. אולי היה נכון להשקיע הפתרונות תחבורה ייעודיים דווקא בקווים שבהם יש עומסי תחבורה (כפי שרואים בתמונות), כמו שדרות מוריה, רחוב העצמאות, נביאים, ח'ורי, המגינים ופל-ים, ופרויד?

לרכבל יתרון עצום, הוא ידידותי לסביבה! אבל גם אוטובוס חשמלי הוא ידידותי לסביבה, והוא עולה רק 2 מיליון ש"ח לעומת 200 מליון (במקרה הטוב) שעולה הרכבל. בכסף הזה אפשר היה לרכוש 100 אוטובוסים חשמליים!, ולצמצם משמעותית את זיהום האויר בכל העיר, ולא רק בקו הרכבל.

ושתי שאלות אחרונות –

4. מה הן עלויות האחזקה של רכבל, ומי יודע בארץ לתחזק מערכת כזו? האם עיריית חיפה תידרש לשלם מליונים רבים כל שנה עבור תחזוקה ע"י חברות מתמחות? אם לא עיריית חיפה, מי יממן את התחזוקה של המערכת המתוחכמת הזו?

5. מה קורה כאשר ישנה תקלה – האם כל המערכת מושבתת? האם לא נמצא את עצמנו 'קרחים מכל הכיוונים' כי גם כבר לא יהיו אוטובוסים? אם אוטובוס אחד יוצא מכלל שימוש, הרי שאר האוטובוסים ממשיכים לנסוע כרגיל. מה קורה בימים של רוחות חזקות, או סופות בחורף? כמה ימים בשנה צפויה המערכת להישאר מנוטרלת, ומה יהיה הפתרון התחבורתי אז?

לפני שממהרים להוציא מאות מליונים על מערכת חדשה שיעילותה תהייה מוטלת בספק, אני בעד להשקיע במערכות המוכרות והטובות, ולשדרג אותם "כמו שצריך".

אני לגמרי בעד מערכות תחבורה ציבוריות מתקדמות.

השאלה היא איך, ואיפה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

4 תגובות על ״בשביל מה צריך רכבל בין הצ'ק-פוסט לבין הטכניון והאוניברסיטה, אם אוטובוסים יכולים לתת את אותו השירות בדיוק?״

  1. לפני כשנה למדתי בטכניון. התניידתי באוטו מהכרמל – 10 דקות נסיעה במקום אוטובוס שעובר פעם בשעה! כשהייתי שם את האוטו במוסך, שממוקם בצ'ק פוסט, הייתי נוסע מלב המפרץ לטכניון עפי המלצות האפליקציה מובאיט. שני אוטובוסים, כארבעים וחמש דקות. בשלב מסוים עברתי לגט טקסי. אפילו זמן של סטודנט לא שווה את הטרטור הזה. חבל. הייתי שמח לוותר על האוטו… התחבורה הציבורית בחיפה פשוט זוועתית, לא פחות.

    אהבתי

  2. איפה אפשר לראות את התוואי המתוכנן של הרכבל בין הטכניון לאוניברסיטה?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s