מה עומד מאחורי הסכם שיקוע הרכבת בחיפה? בעיקר כלום!

פתרון מסילות הרכבת של חיפה הוא נושא גורלי לעתיד העיר. השבוע הגישה עיריית חיפה לאישור מועצת העיר את ההסכם שלה עם האוצר ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל). מדובר בהסכם מחורר ומלא סתירות, סיפור חד גדיא החיפאי: משרדי האוצר והתחבורה משאירים לעצמם אפשרות להתנער מרמ"י, שמשאירה אפשרות להתנער מהעירייה, שמשאירה את האפשרות להתנער מעצמה, ויש לכך עדויות רבות במסמכים. שני גורמים, שהם אולי החשובים ביותר, כלל לא מיוצגים – משרד הבטחון (שאמור לפנות את בסיס בה"ד חיל הים למימוש ההסכם, פרויקט שמלכתחילה ההיתכנות הכלכלית שלו מוטלת בספק), ומשרד התחבורה הנעדר, למרות שמדובר בפרויקט תחבורתי.

לגופו של עניין, המשמעות לעיר קשה – פרט לשיקוע של קילומטר ורבע, המסילות תישארנה במקומן לאורך כל חופי חיפה, שבנוסף לכל גם יחושמלו בשנים הקרובות. בהסכם אין כל הבטחה שבעתיד יעבירו אל מתחת לאדמה את שתי המסילות הנוספות אותן מתכנן להקים משרד התחבורה יחד עם שתי המסילות הקיימות. יתר על כן, כיוון שעדיין אין תכנון מוסכם לפתרון הרכבת בחיפה, יהיה למוסדות התכנון קשה מאד להתחייב בשלב זה שהשיקוע במקום הנוכחי בכלל יועיל לתיקון המצב בחיפה אי פעם.

אלה הדברים שאמרתי השבוע בישיבת מועצת העיר (3.11.15) –

שיקוע הרכבת – הסכם בלי הסכם.

מבקשת להתחיל מהסוף  –  הייתי שמחה מ-א-ו-ד לברך על ההסכם, אבל רק חבל שאין בו שום הסכם.

נתחיל מהשאלה הטריוויאלית: איפה משרד התחבורה?

ראיתם לפני שבוע את החתימה על פרויקט המגורים הענק באשקלון, במעמד של ראש הממשלה, שר אוצר, שר הבינוי והשיכון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, ולמרות שלא מדובר בפרויקט תשתיות תחבורתיות משמעותי – היה בו גם שר התחבורה?

איך יכול להיות ששר התחבורה לא חתום על ההסכם, שעיקרו הוא עניין תחבורתי?

בפיסקה האחרונה שבעמוד האחרון, במסמך משרד התחבורה והאוצר לרשות מקרקעי ישראל נאמר: "יובהר כי אין באמור משום התחייבות של משרד האוצר למשרד התחבורה לבצע את פרויקט השיקוע בעיר התחתית, אשר טרם אושר סטטוטורית ושעלותו נאמדת כיום ב- 1.3 מיליארד ש"ח…… ההחלטה בנדון תתקבל, מטבע הדברים, לאחר התקדמות התכנון ההנדסי של פרויקט השיקוע והבנת משמעויות הפרויקט".

לא רק שמשרד התחבורה לא חתום, נשמע כאילו הוא והאוצר משאירים דלת פתוחה להתנער מההתחייבות לרמ"י.

בסוף טיוטת ההסכם בין רמ"י, האוצר ועיריית חיפה (עמוד 6, הפיסקה האחרונה): "יובהר כי רמ"י אינה אחראית לביצוע השיקוע, ולא תחול עליה כל אחריות ולא תופנה כלפיה כל טענה מכל סוג שהוא אם השיקוע לא יבוצע מכל סיבה שאינה תלויה בה". נראה שגם רמ"י מחפשת פתח מילוט.

האמת – הם צודקים, בהתחשב שאחד הפרויקטים המרכזיים בהסכם הוא פינוי בסיס הבה"ד של חיל הים. האם מישהו לקח בחשבון את מאות המליונים שיעלה פינוי הבה"ד, על כל מתקני האימון שבו? אגב, קיבלתי מבכירים מאד בחיל הים הערכות מבוססות באשר לגובה עלות הפינוי, שלוותה לרוב בצחוק פרוע. בנתיים, את המספרים ששמעתי על עלות הפינוי הצפויה, אשמור לעצמי. ועוד אגב, בפרויקט המרהיב של שכונת הבה"ד, מתחם המגורים הצפון-מזרחי מיועד על פי התכנית שאתם שלחתם למכללה ימית, המקום שבו ערך הקרקע הוא הגבוה ביותר, ועליו יקום או יפול הפרויקט על חוסר היתכנות כלכלית. זאת בהנחה כמובן, שמשרד הבטחון מלכתחילה מתכוון להשקיע כמה מאות מליונים בהעתקת בסיס חיל הים.

אז איפה משרד הבטחון בהסכם?

אבל לא רק רמ"י מחפשת פתח מילוט, למרבה ההפתעה, עיריית חיפה מחפשת אותו בעצמה (סעיף 12) : "והיה ועד לשנת 2020 [תוך 4 שנים!!!] לא התחילה המדינה בביצוע השיקוע ו/או לא הוחל ההיצוע פרויקט חזית הים, ובנתיים אושרו למתן תוקף התכניות המפורטות בהסכם זה, תהא העירייה רשאית (אך לא חייבת) להודיע על ביטול הסכם זה".  מטרידה אותי המחשבה שאולי לשם עיריית חיפה מכוונת.

סיפור החד גדיא החיפאי – האוצר והתחבורה משאירים את האופציה להתנער מרמ"י, דזבין אבא, שמשאירה את האופציה להתנער מעיריית חיפה, דאכלה לגדיא, שמשאירה את האופציה להתנער מעצמה, דנשך לשונרא. חוץ מזה ששני גורמים חשובים במשחק בכלל לא מופיעים בו, התחבורה והבטחון, דהיכה לכלבא… חד גדיא.

דבר אחד מעודד בכל הניירות ששלחתם. כבוד ראש העיר – אתה לא לבד!

תסתכל על מסמכי הבג"צ שנמצאים בסוף החוברת, בשמות העותרות, מס' 9. וואלה – השם שלי! אחרי כל כך הרבה שנים של בכי "אני הייתי לבד במערכה, איפה הייתם?", במסמכים שאתה שולח אתה סותר את עצמך! ממליצה לך להגיד תודה שיש מי שרואה את המגדלור, כי אתה, הרי אין לך מושג איך ולאן לנווט את הספינה. ובשבילי זו הזדמנות נפלאה להודות למאות תושבים בחיפה שהעלו את הנושא לסדר היום הציבורי במסגרת הפעילות שלנו ב'תנועה להחזרת העיר אל חיפה', שתקופה ארוכה עמדתי בראשה, מה שאתה אפילו לא חשבת לעשות.

ומילה אחת על עצם העניין עצמו:

אתם עומדים לשקע 2 מסילות במקטע קצר של קילומטר וקצת, בתוואי שהחלטתם שהוא בכל מקרה התוואי הנכון, גם אם בעתיד יהיה מינהור של 4 מסילות, וגם אם יוחלט שאולי המסילות צריכות לעבור באיזור אחר בעיר. המשמעות היא ברורה: לאורך כל שאר חופי הים של חיפה ישארו המסילות במקומן, יחושמלו, וזאת עד שיגיע פתרון המינהור, אם וכאשר. 5 שנים, אולי 10, ואולי גם הרבה יותר. מישהו מבטיח שחופי הים ישתחררו מהמסילות המחושמלות אי פעם? מישהו מבטיח לנו שבעתיד יכניסו את כל ארבע המסילות לתוך ההר? או אולי חלילה ימנהרו רק את שתי המסילות החדשות, שמטרתן היא למעשה לשרת בעיקר את נמל המפרץ, וישאירו את המסילות הקיימות של רכבות הנוסעים במקומן?

בדף הפתיח שחילקתם אתם אומרים "העירייה פועלת בשני ערוצים מקבילים: האחד, הערוץ התכנוני בו הגיעה העירייה להבנות עם מנהל התכנון במשרד הפנים, משרד התחבורה ורכבת ישראל". האם "הבנות" זה הסכם? לשיטתי, הבנות עושים עם בן זוג, או שותף לדירה. לא עם משרדי ממשלה.

לא תהייה מאושרת ממני לחתום על מסמך שפוטר את חיפה מכבלי המסילות שחונקים אותה.

לצערי הרב המסמך הזה לא מבטיח דבר.

3 תגובות על ״מה עומד מאחורי הסכם שיקוע הרכבת בחיפה? בעיקר כלום!״

 1. מה עומד מאחורי ההסכם לשיקוע הרכבת בחיפה?
  כך שאלה חברת מועצת העיריה ד"ר עינת קליש-רותם, שגם השיבה: בעיקר כלום.
  דעתי מעט שונה: מאחורי ההסכם עומדות/ים אלפי יח"ד, ומאות אלפי מ"ר מסחריים, שמהם יבוא כביכול המימון ל"שיקוע" הרכבת. ומדוע רק "כביכול"? מאחר ולא יתבצע שום שיקוע, בכל אופן לא עפ"י תכניתו של מהנדס עירנו. אולם בינתיים זהו כבר תרוץ, "אליבי" קרא לזה היצ'קוק, לנפח וליצור יש מאין זכויות בניה מפליגות ברחבי העיר.
  כי ממה נפשך – אם מסות הבניה האלו כה נחוצות לחיפה, מדוע "לחכות לרכבת", לפי הבדיחה הידועה על הנגר… ואם אינן נחוצות, ואולי אפילו פוגעות, שיקוע הרכבת ישנה אותן לחיוב? אולם בחיפה הנדל"ן הינו תרופת פלא לכל, ללא מירשם רופא.
  קבלו דוגמא: בזמנו הוציאו מכרז לתחנת רכבת חדשה עבור קרית הממשלה, כולל אלפי מ"ר מסחריים, בתקווה לקבל מהזכיין "תחנת חינם" בזכות הזכויות האלו. אולם לאור מטראז' ענק העומד בחיפה ריק ומשווע לקונים, המינוף התגלה כגבנון, והמכרז נכשל. מה עשו? חזרו על המכרז, עם עוד יותר שטחי מסחר, ועובדה שנכשל שוב, כי עתה, בהסכם ה"שיקוע", שוב הופיעה תחנת הרכבת החדשה… עם שטחי מסחר
  כפולים ומכופלים! לא בסיפורי חלם ולא בכתריאליבקה – כאן בחיפתנו, מיוזמתם של מנחם-מנדל ושות', פיתוח בערבון בלתי מוגבל.
  כזכור, גם את האיצטדיון החדש בחיפה ביקשו למנף באמצעות שטחים מסחריים, ואני רק שאלה: כמה מתוכם מכרו או השכירו במשך שנתיים? אולי לכן הוסיפה רמ"י, רשות מקרקעי ישראל, סעיף בהסכם, "הכנה לנסיגה" ממנו…
  חייב לכם הסבר, מדוע שמתי את ה"שיקוע" במרכאות ולכאורה: מהנדס העיר בונה על שיקוע בתוואי הקיים, לפחות בחלקו, בשיטת "Cut & Cover". אולם בכך תשותק תנועת הרכבות לצפון, למספר שנים. מהנדס עירנו טוען שאין בעיה, הכל נבדק ונפתר. אין לו נסיון במייזמים כאלה, והוא עוד אינו יודע מה מחכה לו! כל יום שני וחמישי יזדעקו תושבי הצפון, לאחר שכל יום ראשון ורביעי יושבתו המסילות. מר יהב ומהנדסיו ויוע"מיו לא מודאגים: "הנהלת הרכבת חתומה על ההסכם", אולם אינם מבינים את משמעותו: הנהלת הרכבת רוצה רק שני דברים – הכפלת המסילות לפי תת"ל 65, וחישמול עילי לפי תת"ל 18, עם כמה מעברים אל החוף מעל ומתחת המסילות, מהסוג שמשאירים לבעלי חיים מתחת אוטוסטרדות.
  חיפה כעיר נוגעת להנהלת הרכבת כשלג דאשתקד, וחזית הים – אשתקד דאשתקד (ביטוי שלמדתי ממר יהב בהקשר אחר). ההסכם יאפשר להם להתחיל מיד בעבודות ההכפלה והחישמול. כאשר יגיע הזמן לממש את יתר חלקי ההסכם, יגיעו גם הבעיות, ובראשן שיתוק הרכבות לצפון, ויגיעו גם ראשי רשויותיו, ויעשו עבור הרכבת את העבודה. מנהליה יתקשו להסתיר את חיוכיהם: "בטח שאנחנו רוצים לשקע, איזו שאלה! אך לא נותנים לנו". להם ישארו מסילות מוכפלות ומחושמלות. וחיפה תישאר מנותקת מחזית
  הים שלה, כמיתחם פטרוכימי על אם הדרך בין הגליל למדינת ת"א.
  צריך, ואולי עוד אפשר, להגיע להסכם אחר: במקום הכפלת מסילות החוף – השלמת המסילות המזרחיות לפי תת"ל 22, שגם יוציאו מתוך העיר את שינוע החומ"ס. ובמקום ה"שיקוע" – מינהור מלא של שתי המסילות שישארו בתחומי חיפה.

  שמואליק גלבהרט

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s