מה קורה לעסקים ברחוב יפו-נתנזון?

עסקים קטנים הם הלב והכוח של הכלכלה העירונית. עלינו לעשות הכל כדי לתמוך בהם ולהגן עליהם. שיפוצים של רחובות עיסקיים הם מבורכים ונדרשים לאחר שנים של הזנחה, אבל כמעט תמיד גם פוגעים בעסקים, כיוון שהולכי הרגל ממעטים לעבור בהם ומכוניות נמנעות מלהתקרב.

בחודשים אלה עובר רחובות יפו ונתנזון שיפוץ, וכמו בכל שיפוץ, העסקים הקטנים סובלים. הסבל הזה מצטרף לקושי כלכלי לאחר שנים של דעיכת העיר התחתית, שעדיין לא מצליחה ממש להמריא.

אבל – יש קושי מובן, ויש סבל מיותר.

שיפוץ של רחוב, ובמיוחד כזה שעשרות משפחות מתפרנסות ממנו – חייב להיות מתוכנן מראש, זריז, מדויק ומקצועי. את הקשיים צריך לצמצם למינימום הנדרש, וחובה להיות קשובים לבעיות המתגלות בשטח.

בשאילתה שהעברנו לעירייה ביקשנו לדעת מה העירייה עושה למען העסקים הקטנים ברחובות אלה, האם היא מתכוונת להקל קצת על חייהם, ואיך היא מתכוונת להמשיך לנהל את הפרויקט.

מצגת זאת דורשת JavaScript.


לכבוד: ברכה סלע, מזכיר העיר חיפה

שאילתה בנושא: משך זמן וקצב העבודה לשיקום רחוב יפו-נתנזון

בשבוע שעבר, במהלך ביקור של כמה שעות בעיר התחתית, הבחנתי שברחוב יפו-נתנזון העובר בימים אלה שיפוץ מאסיבי אין כמעט תנועה של אנשים עובדים בשטח הבניה.

מלבד מחפרון אחד קטן שעבד רק בחלק מהזמן בו שהיתי במקום, כל שאר כלי הרכב עמדו מושבתים, ריקים מאדם, ולא ראיתי עובד אחד בשטח. תיעדתי את המצב במספר צילומים אותם אני מצרפת למייל זה.

ביררתי עם מספר עסקים ברחובות אלה האם מדובר במקרה נדיר, מתוך ניסיון להבין את קצב העבודה וההתקדמות של שיפוץ הרחוב.

לדבריהם, משך ימים שלמים הם לא רואים אף עובד בשטח, לפעמים המקום ריק מעובדים מרבית ימות השבוע. כאשר ישנה פעילות היא נמשכת מספר קטן של שעות ביממה, ולא תוך ניצול מלא של כל שעות העבודה ביום.

נראה שהפרויקט מתנהל לו בעצלתיים, ובלי כל הבנה שכל יום נוסף שבו הפרויקט אינו מסתיים – הוא מסכן את קיומם והישרדותם של העסקים הקטנים הרבים שסובלים מהשיפוץ, ומהעובדה שמיעוט אנשים והולכי רגל עובר ברחובות אלה בתקופת הבניה.

שיפוץ ושיקום רחובות בעיר הוא פרויקט חיובי, ואנחנו בוודאי בעד פרויקטים נוספים כאלה בעוד רחובות רבים בחיפה. מצד שני, תהליכי שיפוץ יכולים להקשות מאד על חייהם של תושבי המקום, ובמיוחד עסקים קטנים.

לשיטתנו, יש לוודא שמנהלי הפרויקט מודעים לנזקים שפרויקט שיפוץ תשתיות יכול לגרום לדיירי המקום – בין אם הם תושבים המתגוררים במקום ובין אם בעלי עסקים, ועל כן פרויקט כזה צריך להיות מנוהל ביעילות, בזריזות, במקצועיות גבוהה ומתוך רגישות רבה לדיירים המקומיים.

עוד אמרו לי העסקים המקומיים כי נודע להם שמשך זמן העבודה על הפרויקט, שאמור היה להימשך כשמונה חודשים, עומד להיארך.

כמו כן הם הצביעו על מספר עסקים ותיקים וחדשים כאחד שסגרו בשבועות האחרונים את דלתותיהם לאחר שהשיפוץ הכריע אותם.

שאלותיי –

 1. מה מצב סטטוס הפרויקט נכון להיום. כמה מהעבודה כבר בוצעה, וכמה עדיין לא?
 2. מתי צפוי להסתיים הפרוייקט? האם יש לוחות זמנים חדשים שאפשר כבר לפרסם לטובת דיירי המקום והציבור?
 3. קראתי את מכתבך לעסקים הקטנים שבו אתה מביע הזדהות עם הקשיים הכלכליים שלהם, ומציע להם 50% הנחה על אגרת השלטים ו-50% על אגרת פינוי האשפה (מצורף גם הוא למייל זה). על פי דברי כמה מבעלי העסקים במקום, מדובר בסכומי כסף קטנים מאד שלא ישנו באופן דרסטי את מצבם הכלכלי הקשה. האם נבדקה גם האפשרות לתת הנחה בדמי הארנונה לעסקים אלה? אם כן, מה עלו תוצאות הבדיקה?
 4. האם עומדת עיריית חיפה בקשר עם העסקים שנסגרו בחודשים האחרונים ברחובות אלה, והאם היא מנסה לתת להם סעד כדי לאפשר להם חזרה לפעילות בעתיד?

אבקש מעיריית חיפה לעשות הכל כדי להקל משמעותית על חייהם של בעלי העסקים ברחובות אלה, שממתינים בסבלנות כבר זמן רב לחזרתו של תור הזהב אל העיר התחתית, ולדאוג לניהול יעיל, זריז ומקצועי של פרויקט שכל יום נוסף עלול להיות הקש המכריע, ששבר עוד גב של גמל.

בברכה,
ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת חיים בחיפה

תגובה אחת בנושא “מה קורה לעסקים ברחוב יפו-נתנזון?”

 1. עינת, מה פה חדש פה?

  למה שתושבי חיפה יהיו שונים בנדון מכל הישראלים? למה מי הם? בעלי זכויות יתר?
  ולמה שערוות חיפה תתנהג בנדון אחרת מכל רשעות אחרת? מה, הם לא אדונים מספיק?

  מי שנוסע באופן שגרתי בכביש החוף בודאי הכיר את הפקק הקבוע שהתקיים עד-לא-מכבר, במשך שנים רבות, בין מחלף חבצלת למחלף נתניה—קטע של כ-3 ק"מ. סיבת הפקק: עבודות הרחבת הכביש מ-2 נתיבים בכל מסלול ל-3. ולמה הרחבה כזו, לאורך כ-3 ק"מ בלבד, והפקק שיצרה, נמשכו שנים? מפני שהקבלן בא, הציב מגבלות תנועה ותמרורים מאיטים, ומלבד עבודות גירוד פדחת סמליות הלך לו לנוח שנים או לעבוד במקומות אחרים. לנוהגים בקטע כביש זה קשה היה להבחין בעבודות של ממש בהתבצעותן, ממש כמו ברח' נתנזון. מה זה פה? סין?

  אני חושד שאת המפתח לתופעות אלה אפשר לחפש במחדלים בחוזי ההתקשרות שבין הרשויות ה"אחראיות" לבין הקבלנים. האם חוזים אלה כוללים סעיפים המגדירים תאריכי התחלה וסיום? משך ביצוע? מגבלות על שיטת הביצוע למיזעור סבל התושבים? האם חוזים אלה מאפשרים קנסות אי-עמידה בזמנים ואפילו הפקעת העבודה מידי הקבלן תוך החרמת הציוד בו הוא תופס את השטח ושימוש בו ע"י אחר? אם כן, מה עושה הרשות בנוגע לאכיפת סעיפים אלה? ואם לא, או אם הקבלן יכול להניח בבטחון שלא תהיה אכיפה, זוהי הסיבה. "לא העכבר גנב אלא החור גנב." והחור הוא פקיד העירייה המדושן שסבל העסקים הקטנים ברח' נתנזון ממש לא מזיז לו.

  עינת, אני מציע שתשיגי את החוזה של עבודות רח' נתנזון ונברר בו את הסיבה האמיתית. אז נוכל גם לנסח שאילתה אפקטיבית וגם לתת לסובלים להבין מי אחראי לסבלם, ושהערווה לא תספר להם על ההקרבה הנדרשת מהם לטובת עתיד טוב יותר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s