פועלים לטיפוח רחובות יעקב חזן ויעקב סלומון והמורדות הצפוניים בנווה שאנן

19.1.16

לכבוד: מזכיר העיר, גב' ברכה סלע

הנדון: הצעה לסדר יום בנושא –
שידרוג וטיפוח רחובות יעקב חזן ויעקב סלומון, וסביבת המורדות הצפוניים בנווה שאנן

הצעה זו מצטרפת למספר רב של פניות לעירייה שנעשו בשנים האחרונות על ידי תושבים מהאזור, וזאת לאחר שנואשו ממציאת פתרון להזנחה של רחובם. הם פנו מספר רב של פעמים הן לפניות הציבור והן לוועד השכונה וכולל פניה גם לראש העיר מר יונה יהב, שאף הנחה לפני קרוב לשנה את מחלקת פניות הציבור לטפל בעניין, אך במבחן התוצאה לא נראה שינוי משמעותי בשטח, וזאת למרות ההבטחות לטפל תוך חודשיים שלושה.

בהמשך המכתב מצורפים צילומים מהמקום. כידוע, תמונה אחת שווה אלף מילים.

לגופו של עניין, הרחוב נדרש לשיקום ושידרוג יסודי. מדובר בשכונה שנבנתה בתחילת שנות ה-90, ולמרות זאת מתחם שני הרחובות שבה נראה על גבול ההזנחה. באם לא יטופל בצורה מקיפה ומעמיקה, תוך שנים ספורות עלולה השכונה להיראות כמו 'סלאמס'. שיקום של שכונות שהדרדרו הוא תהליך קשה עשרות מונים, על כן יש לעשות הכל כדי להימנע מהדרדרות ממושכת וכדי כלל לא להגיע למצב הזה. כיום ניכר שתשתיות הרחובות מתפוררים, אין צמחיה, העצים שנשתלו אינם מצליחים לצמוח, יש הרבה לכלוך, מצד אחד של הרחוב חסרה מדרכה בעוד בצידה השני קיימת מדרכה פתוחה לנוף (שהיתה יכולה להיות טיילת מרהיבה), דלה ומעציבה, בהמשך הרחוב ניצב גן ציבורי ריק מתוכן שאפילו אין לו שם, נטול כל מתקני שהייה אנושיים. בסופו של יום מדובר ברחובות אפורים ומדכאים, שלא כמו רחובות רבים בחיפה, המקבלים יחס והשקעה אחרים.

בהמשך ההצעה מופיעה רשימת בעיות ונושאים שדורשים בחינה מעמיקה, תכנון ושיפוץ. אולם, לפני כן אבקש לבחון את רחוב יעקב חזן דרך הפוטנציאל העצום הלא ממומש שלו, אותו יש לשקול בכובד ראש, ולעשות הכל כדי לא לפספס אותו – לאורך חלק ניכר מהרחוב ישנו מקום להצבת טיילת ארוכה, מישורית לחלוטין, היושבת על מדרון ההר ונהנית מנוף פתוח לכל צפון הארץ. יופיה של הטיילת אינו רק בנוף הנשקף ממנה – אלא במיקומה האסטרטגי כמחברת שני חלקים נפרדים בנווה שאנן, שעד היום לא התחברו: מצד אחד נתיב חן ושכונת יזרעאליה בצפון, מצד שני רחוב גדליהו, בית-ספר עירוני ג' וכל מתחם הספורט של נווה שאנן בדרום. אם טיילת זו תלווה בשביל אופניים מישורי לטובת תושבי שכונת נווה שאנן ובעיקר הדור הצעיר שלה, והרי מדובר בשכונה הגדולה בחיפה ובארץ, אם הטיילת תלווה בנטיעת עצים מצלילים משולבים עם פינות ישיבה, כושר ומשחק – הרי שיתווסף חיבור פיסי להולכי רגל ולרוכבי אופניים לטובת תושבי השכונה, ואולי אף לטובת תלמידי בית הספר שיוכלו להגיע אליו ביתר קלות מהסביבה הקרובה והרחוקה.

לשיטתי, ההזנחה של רחובות יעקב חזן ויעקב סלומון הינה הזדמנות נפלאה לחשיבה אסטרטגית (הכנת תכנית מדיניות ותכניות מתאר סטטוטוריות) לחידוש כל רובע נווה שאנן. אין לי ספק שרחובות אלה יימצאו משמעותיים ביותר בחשיבה המחודשת על עתיד השכונה.

כדי להפריד בין חשיבה ארוכת טווח ובין טיפול מיידי בבעיות בוערות, להלן הנושאים העיקריים אליהם יש לתת את הדעת:

 1.  במרכז רחוב יעקב חזן קיימת כיכר מוזנחת, שהוקמה לפני כ 15 שנים, אך לא טופלה מעולם. במקום אדמה ישנו חצץ, אין מקור השקייה ובשל כך נדחה הטיפול פעם אחת, על אף שמקור מים, נמצא במרחק של כ 15 מטרים בלבד. עוד בשנת 2008 לערך הובטח כי הכיכר תטופל ובשל היעדר מקור מים, הובטח לשקול להציב במקום חלוקי אבן. כמובן שגם דבר זה לא בוצע ובפעם אחרת נכתב כי הדבר יידחה עקב שיקולים תקציביים.
 2. מעבר לכך, סביב הכיכר ישנה קשת של מדרכה עם אדמה וחצץ, ללא מדרכה, או צמחים וכך גם כל הקטע המחבר בין שני חלקי יעקב חזן.
 3.  מול יעקב חזן 41 ישנה תחנת אוטובוס מאוד ישנה וחלודה, כשכמעט כל התחנות במסלול קו 38 כבר הוחלפו ושוב הסיבה שיקול תקציבי. בהמשך הרחוב לכיוון נתיב חן ישנה תחנת אוטובוס נוספת ישנה ומוזנחת. על סמך מה מפלים בין תושבים באותו הרחוב?
 4.  מול הבניינים ישנה גדר מבטון לכל אורך הקטע שבין יעקב חזן 41 ל 49, עם שרידים של צינור השקיה חום. עם כניסתם לשכונה, לתושבים הובטח לנטוע צמחיה, פרחים ואמצעי טיפוח, כאשר בעת הקמת הרחוב אף שילמו התושבים בגין הטיפול בחומה והצמחייה שנעדרת ממנה. חשוב לציין כי מעולם לא הוכנסה לשם אדמה, אלא רק פסולת, בחלקה של עבודות שיקום נתיב חן.
 5.  מתקני האשפה ממוקמים כולם, באופן מוזר, בצד הרחוב שבו אין מבני מגורים. משמעות הדבר היא פשוטה – כדי לזרוק אשפה על דיירי הרחוב לחצות את הכביש בלי יוצא מן הכלל. באורח פלא, אין מעברי חציה בסמוך למרבית מפחי האשפה, מה שמחייב את הדיירים לחצות את הכביש בצורה לא חוקית ומסוכנת. יתרה מזאת, דיירי השכונה דיווחו שבגלל מיקום הפחים, אין הם יכולים לשלוח את ילדיהם לזרוק האשפה, כי חציית הרחוב היא מסוכנת. מדובר בעניין פעוט לכאורה אבל קריטי, שללא ספק משפיע על חיי היום-יום של התושבים ודורש חשיבה.
 6.  מקטע הכביש שבין הכיכר לחזן יעקב 49 משובש, עם תיקוני טלאים, ללא סימון נתיבים וללא סימון חניות, וכן, מעטפת החנייה בכניסה לחזן 49 וגם המדרכה בכל קטע זה מתפוררת.
 7.  בכניסה לחזן יעקב 49, ישנו כביש פנימי עד חזן יעקב 41 ואין כל תמרור המסדיר את כיוון התנועה בחנייה זו, המתחברת לכביש שבאחריות העירייה. על אף היות החנייה שטח פרטי, מחובת העירייה להסדיר את כיווני הנסיעה וההשתלבות בכבישיה באמצעות תמרורים ולבטח נדרש גם תמרור הגבלת מהירות, בכניסה לחנייה, שכן ילדים רבים חוצים והכתובת עלולה להיות על הקיר.
 8.  סכנה נוספת הינה סלעים, על צלע ההר, מול חזן 47 וחזן 49, שמדי חורף כמה מהם מתדרדרים לכביש ובנס לא אירע אסון. מהנדסים של העירייה הגיעו למקום ואמרו שאין סכנה וזאת למרות שמספר סלעים כבר התדרדרו. בצילומים בשטח תועדו סלעים רבים שנראים כתלויים על בלימה. אם חלילה יתרחש אסון מי יהיה האחראי על כך?
 9.  ברחוב יעקב חזן חונים רכבים רבים של סוחרים ומשאיות. חניית המשאיות היא דבר שדורש בחינה מעמיקה של הבעיה שנוצרה ברחוב, עם יצירת מגבלות על פי חוק.
 10.  בצמוד לחזן יעקב 49 ישנו גן ציבורי שאפילו אין לו שם וכל פעם שרוצים לדווח על מפגע שבו, קשה למסור כתובת ו/או שם ומספר גן ציבורי. כמו כן פרגולה שהיתה בו בעבר, נהרסה על ידי בני נוער כנראה באחד הלילות והעירייה מסרבת להקימה מחדש, עקב שיקולים תקציביים. מדוע אין במקום סיורים וכן מצלמת אבטחה של "עיר ללא אלימות"?! גן ציבורי זה נדרש לתכנון מחודש, עם תוספת מתקני משחק והצללה, לטובת תושבי השכונה.
 11.  לאחר 3 שנים של פניות התושבים לעירייה נשתלו בשנת 2006 עצים לאורך כל הרחוב, במהלך מלחמת לבנון השנייה, אך למרבה הצער אלה אינם צומחים, שכן הם נשתלו בקרבת גשר חנייה וכמו כן הם עונתיים ונראה שאף לא מטופלים. שווה לשקול נטיעת עצים גם בצד השני של הרחוב, בנוסף לשדרה שנשתלה בעבר אך אינה גדלה, כדי שלאחד האזורים המזוהמים בישראל, תהייה לפחות ריאה ירוקה ומטופחת.
 12.  ולסיום – בנושא התחבורה הציבורית: רחוב יעקב סלומון הינו רחוב ללא מוצא באורך של כ- 600 מטרים, שנמצא במפלס נמוך מרחוב יעקב חזן, ומרוחק עוד יותר מנווה שאנן. ההליכה ממנו למרכז נווה שאנן היא קשה וכמעט בלתי אפשרית. מדובר ברחוב שאינו משורת על ידי תחבורה ציבורית. מבדיקות תושבים נאמר להם שגם מיניבוסים אינם יכולים להיכנס לרחוב זה בגלל שאין באפשרותם להסתובב בקצה הרחוב. למעשה, תושבי הרחוב כלואים בו, חיים בתלות מוחלטת ברכבים פרטיים, סובלים ממצוקת חניה וזקוקים לתחבורה ציבורית. במסגרת החשיבה המחודשת על השכונה, יש לתת את הדעת גם לשירות רחוב סלומון ע"י תחבורה ציבורית.

בברכה,
ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'

5 תגובות על ״פועלים לטיפוח רחובות יעקב חזן ויעקב סלומון והמורדות הצפוניים בנווה שאנן״

 1. כל הכבוד על ההירתמות, ניסיתי לייצר דיאלוג בנושאים אילו עם גורמים מהעיריה ללא הצלחה.
  בעייה אמיתית ובטיחותית בכל קנה מידה קיימת בסמיכות לבית הדירות שלנו, אשמח למסור פרטים ולשוחח
  תודה
  דינה חזן 0503151101

  אהבתי

 2. שלום ,
  כל הכבוד על הרצון והעשיה בהחלט דברים חשובים.
  הנני מתגוררת ברחוב יעקב סולומון שהינו אף מוזנח הרבה יותר מרחוב יעקב חזן.
  המדרכות מלוכלכות ,מתחמי פחי האשפה מוזנחים
  צלע ההר מול הבתים מוזנחת מלאת צמחיה פראית וקוצים גם מדרון ההר מתחת לרחוב עמוס קוצים וצמחיה יבשה ,ממש מזבלה וגם בקצה הרחוב ישנה גישה להר שהפכה למזבלה .
  אשמח אם בנוסף לכל השיפוצים ברחוב יעקב חזן גם יעקב סולומון יושקע ולא יוזנח

  אהבתי

 3. ההזנחה ברחובות הפנימיים של שכונות חיפה אינה היוצא מן הכלל אלא הכלל. בעוד שעורקי התנועה מתוחזקים פחות או יותר (אולי כעורקי תנועה יש לכך גם מימון מדינתי) כניסה לשכונות מביאה אותך מיד לרחובות ברמת תחזוקה של העולם השלישי. אפילו אם נניח שהעירייה תחלץ (אולי בשנת הבחירות) לתקן את מפגעי רחובות חזן וסולומון בנו"ש, תושביהם יזכו בצ'ופר (מאברוך) אך כל האחרים ישארו בחרא.

  לכן אני מציע ש"חיים בחיפה" תיקח על עצמה פרוייקט נוסף: להכין ולהפיץ מפת העיר שבה ממופים-כמותית (רמת הרעידות המושרות ברכב נוסע) כל מפגעי תחזוקת הרחובות. למפה כזו יהיה ערך מעשי, כתמריץ לתושבים להתלונן ולעיריה להתבייש ואולי להשקיע יותר, וערך תעמולתי בקמפיין הבחירות (השוטף והסופי).

  אהבתי

 4. עניי עירך קודמים לכל. גם מהאופוזיציה אפשר לדאוג לתושבי העיר. את מפרסמת נתונים שאת לא כל כך בודקת אותם בשטח. את מתיימרת להיות בעתיד ראש עיר תגידי את האמת בבקשה. לידיעתי יש תיעדוף לרחובות האלה ויש מי שעושה לעניי עירו.

  אהבתי

 5. כמי שנולד וחי בהדר 35 שנים ולאחר מכן נהלתי 10 שנים משרד ברח' מסדה אני תמה על יונה יהב שאינו משקיע מסםיק משאבים לשיקום רחובות הדר.
  כשאני מגיע לאזור גן בנימין איני עולה לכיוון הספריה העירונית בבית פבנזר
  רוצה למנוע מעצמי
  מראות של עליבות לו אבא חושי היה קם לחיים הוא היה מתפלץ

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s