לחיפה יש עבר מפואר – בואו נשכיל לשמר אותו, כדי לצעוד קדימה

אחד הנכסים הנפלאים ביותר שיש לחיפה הוא ההיסטוריה שחקוקה ברחובות ובבתים הנפלאים המפוזרים בה. אין ערים רבות בארץ שהתברכו בהיסטוריה מרשימה, שנעצה את עקבותיה בשטח. רוב הערים בארץ נבנו במחצית השניה של המאה ה-20. גם בעוד מאה שנה הן תישארנה משעממות וחסרות ייחוד.

לעומתן, חיפה היא עיר ייחודית. יש בה אלפי בניינים היסטוריים מתקופות שונות – ארכיטקטורה ערבית, בריטית, מודרניסטית. בניינים בסגנון הבאוהאוס הנפלא, שהתפתח בחיפה מעט שונה מאשר בשאר מקומות הארץ, מפוזרים ברחבי העיר בשכונות רבות ושונות. יש האומרים שבחיפה יש יותר בניינים היסטוריים מאשר בתל-אביב. למרות זאת, תל אביב השכילה להכריז על עצמה כאתר מורשת עולמית והפכה למוקד תיירות ששואב אליו מליוני תיירים בשנה.

חיפה היא לא פחות מתל אביב, והיתה יכולה להיות אף יותר.

אני חברה בועדת השימור של עיריית חיפה, ויוצאת פעם אחר פעם מדוכאת מישיבות הוועדה. היום כבר אין לי ספק שעיריית חיפה אינה מעוניינת בשימור ההיסטוריה של העיר. בשקט בשקט, מאחורי הגב של כולנו, מתעטפת העירייה בנימוקים של יועצים משפטיים ובהתפלפלות פקידותית וביורוקרטית מה מתאים לשימור ומה לא – ובסופו של דבר, עיריית חיפה עומדת למחוק את הנכס הנפלא ביותר שקיבלנו בירושה מדורות קודמים כאן בעיר: את ההיסטוריה שלנו.

בישיבת ועדת השימור האחרונה שהתקיימה בשבוע שעבר, הוצג בפנינו תיקון סעיף השימור כפי שיופיע במסמך המדיניות של תמ"א 38 המגובש בימים אלה על ידי העירייה. מדובר במסמך שיטחי, בלתי מקצועי ואפילו מעליב ברמתו הנמוכה. המבנים המוכרזים היום לשימור, המונים כמה מאות בלבד, אמנם ישומרו, אבל כל אלפי המבנים שעיריית חיפה מסרבת להכניס לרשימת השימור, יכנסו להגדרה אחרת, "מרקם לשימור", בזמן שהמדיניות תאפשר את הריסתם ואת הבנייה של מבנים חדשים במקומם.

מה בדיוק רוצה עיריית חיפה לשמר ב"מרקמים לשימור"? את האווירה במקום? את הרחובות המיוחדים? את הסביבות הירוקות הנפלאות? בפועל, גם הבניינים יהרסו, גם הירוק, גם האווירה, וגם הרחובות. אין במדיניות עיריית חיפה שום הוראה אפקטיבית שתשמור אפילו על תכונה אחת מכל תכונותיה הנפלאות של חיפה, שנדרשות לשימור.

אני בעד תמ"א 38. אני מאמינה שתכנית ארצית זו, למרות שהיא מלאה בבעיות, יכולה להצעיד את העיר קדימה ולפתח אותה בצורה חכמה. פיתוח חכם אינו מוחק את העבר ואת ההיסטוריה של העיר. להיפך, פיתוח חכם מנצל את הנכסים ההיסטוריים של העיר כדי להפוך אותה לעיר תיירותית אטרקטיבית. בידקו את כל הערים הנפלאות והחזקות ביותר בעולם. הכוח שהוביל אותן לעתיד הוא העבר המפואר שלהן. גם לחיפה יש עבר מפואר. לצערי היום הוא בסכנה קיומית.

לקריאה נוספת: "אלפי מבנים לשימור עלולים להיהרס בחיפה בגלל תמ"א 38", הארץ, 28.2.16

IMG-20160225-WA0009

תגובה אחת בנושא “לחיפה יש עבר מפואר – בואו נשכיל לשמר אותו, כדי לצעוד קדימה”

  1. מצטייר מצב שאינו של טעות או פיספוס נקודתיים פה ושם, אלא של שיטתיות של טעויות ופיספוסים. והעובדה שהגב' אלמוג מתחמקת מהחובה לבצע סקר מקיף והכנת תוכנית שימור רשמית ומעדיפה "להסתדר עם הנהלים הקיימים" רק מראה שתחת שלטונה מה שהיה הוא שיהיה, אלא שאין בטחון שאת הפיספוסים הבאים עלינו לרעה נתפוס בזמן.

    לזה קוראים "שיטת מצליח" ועירית חיפה נראית כמעורבת בה מעל לראש.

    והתירוצים מדוע עירית חיפה לא יכולה להרשות לעצמה תוכנית שימור רשמית באים אך ורק כמסך עשן להסתרת הסיבה האמיתית—אגו! לא עשיתי תוכנית שימור, מזה נובע שאין צורך בתוכנית שימור!

    יש לבעוט בדחיפות את האנשים האלה מהשלטון. "וביערת [האלמוג] הרע מקירבך".

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s