חיפה תהיה מודל לניהול עירוני חכם: שיתוף פעולה ביני לבין פרופ' שכטמן וחברת מדלן

זיכרו את מה שאני אומרת: בעתיד אפשר יהיה לבנות ערים בצורה כל כך חכמה, שנהנה מהן הרבה יותר ונשלם הרבה פחות. הראשונה בארץ תהיה חיפה.

שיתוף פעולה מקצועי ביני לבין זוכה פרס נובל המדען פרופ' דני שכטמן, יחד עם חברת הסטרטאפ מדלן שמעניקה לציבור מידע על שכונות ונדל"ן ברחבי הארץ – מוליד בימים אלה פיתוח כלים ממוחשבים לניהול ותכנון עירוני עתידי יותר חכם, יעיל ומתחשב בציבור. כשני חיפאים, חשוב לנו לפתח כלים שיבחנו מספר שכונות חיפאיות. זה יהיה ניסוי שיאפשר בעתיד לתכנן ולנהל כל עיר בעולם בשיטות מתקדמות המבוססות על מסד נתונים עצום (big data). הפרויקט יוצג כחלק מעבודת הביתן הישראלי שיוצג בביאנלה לאדריכלות בוונציה באביב הקרוב.

כמה מילים על הביאנלה בוונציה –

הביאנלה לאדריכלות ותכנון ערים מתקיימת אחת לשנתיים בוונציה, ברוח תערוכת האמנות העכשווית הבינלאומית שנערכת מאז שנת 1895, ונחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם. נבחרים להשתתף בה אדריכלים ומתכננים בולטים מכל מדינה, אשר יוצרים במיוחד עבורה.

את הביתן הישראלי מתכננים האדריכלים נוי לזרוביץ, אריאל בלונדר, בניה בואר, והמדענים ד"ר עידו בצלת וד"ר יעל אילת ון-אסן, מטעם משרד התרבות והספורט, החוקרים את החומר הביולוגי כמשאב מתחדש וזמין, שמתחיל לשמש כחומר גלם לבנייה בטכנולוגיות חדשות, וכמקור אנרגיה חלופי. במסגרת זו הוזמנתי להציג גישות עירוניות חדשות השואבות בסיס ידע מתחום הקריסטלוגרפיה, "מדע הגבישים", שאותו חקר פרופ' דן שכטמן מהטכניון, ועליו גם קיבל פרס נובל.

כמה מילים על הפרויקט החיפאי –

פרופ' שכטמן גילה שהסדרים בעולם החומרים והגבישים הינם מורכבים יותר ממה שידעה האנושות עד התגלית. למעשה, כשמסתכלים על העיר, אפשר לומר שגם היא סוג של גביש. בנוסף, אנחנו יודעים שמה שרואות העיניים הוא לא חזות הכל, העיר הרבה יותר מורכבת ממה שנדמה לנו, וזה בא לידי ביטוי באזורים שלא מתפקדים טוב לעומת אזורים שמתפקדים מעולה, אזורים שנעימים לנו לעומת אזורים שבהם אנחנו לא אוהבים לחיות. כפי שפרופ' שכטמן גילה את המורכבות הקיימת בעולם הגבישים אך לא ראו אותה עד כה, כך גם אנחנו, בשיתוף פעולה איתו, מחפשים כלים להבין את העולם המורכב יותר של הגביש הענק הזה שנקרא "עיר".

אל הצוות נרתמה חברת הסטרטאפ מדלן שהוקמה כדי להנגיש מידע לציבור בכל הקשור לשכונות ולנדל"ן. החברה נותנת מענה למצב שאינו מתקבל על הדעת: מצד אחד אנחנו עושים מחקר מעמיק כאשר אנחנו מחליטים איזו טלוויזיה לקנות, או להיכן לטוס לחופשה. מצד שני, באופן מוזר, חלקנו לא עושים בדיקה מספיק מעמיקה על הסביבה והשכונה שלנו לפני שאנחנו קונים דירה, וזאת למרות שלבחירת מקום המגורים יש השלכות מרחיקות לכת על איכות החינוך שיקבלו הילדים שלנו, סגנון החיים, הבריאות, ועוד. מדל"ן באה לפתור בדיוק את זה, ומכאן שיתוף הפעולה בינינו.

איך זה יכול להועיל יום אחד לחיפה?

המטרה שלי היא להפוך את חיפה לעיר יותר נוחה ויעילה המציעה איכות חיים גבוהה, שתאפשר לכולנו לחסוך בצורה ניכרת בהוצאות שלנו. אני מאמינה שבעתיד אפשר יהיה לבנות ערים בצורה כל כך חכמה, שנהנה מהן הרבה יותר ונשלם הרבה פחות – נוציא פחות כסף על נסיעות, על תחזוקת כלי רכב, על ארנונה, על שירותים עירוניים, ומאידך ,נחסוך זמן משמעותי מידי יום שמתבזבז על פקקים, נסיעות מיותרות וכו'. המטרה שלי היא להפוך את חיפה לעיר הראשונה שנבנית בשיטות מתקדמות בארץ.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

2 תגובות על ״חיפה תהיה מודל לניהול עירוני חכם: שיתוף פעולה ביני לבין פרופ' שכטמן וחברת מדלן״

  1. נראה מושלם מלבד פרט קטן: עד שהתכנית תצא לפועל , לא ישארו תושבים בחיפה בגלל זיהום האוויר והעיר תהפוך , לא עלינו , למודל מוביל אבל חסר תועלת. מרבית המשאבים כרגע צריכים ללכת למלחמה על הזכות לנשום אוויר נקי. קודם כל בריאות התושבים ורק אחר כך שירותים עירוניים אחרים. זו דעתי הצנועה . מקווה שאת מסכימה עמי ופועלת בנושא זה בכל המישורים ובמלוא המרץ והכח .

    אהבתי

  2. אפשר לנהל את העיר הזאת אחרת.כדי לעשות את זה טוב,צריך תחילה להחליף את הראש דהיינו
    להחליף את ראש העיר ואת כל הצוות המוביל של העיר,וזאת לא רק המלצה אלה חובה,הצוות החדש חייב להיות מורכב מאנשי מקצוע שיתנו מענה לזיהום אויר הבא ממפעלים מעשן מכוניות מכל מיני דשנים כימיים שמזיקים לחקלאות,מקנסות כבדים לעבריינים מזהמי סביבה,להנגשה מסיבית לנכים בכל צורה של תחבורה ,הפיכת החיים על פני כל הארץ לחיים ירוקים ובריאים יותר תוך הקפדה של שטחי מחיה לבעלי חיים בטבע אם ניישם חלק מהדברים נוכל לחיות בסביבה אורבנית בריאה יותר

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s