שר הבריאות, ראש שירותי בריאות הציבור ואני – בפגישה על עתיד מפרץ חיפה

בשבוע שעבר הוזמנתי לפגישה אישית בפורום מצומצם עם שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן. לפגישה הגיע גם פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרדו.

השיחה עסקה בעתיד מפרץ חיפה ולא בעברו. דיברנו בעיקר על התכניות להרחבת התעשיות במפרץ שמקודמות בימים אלה על ידי הממשלה, ופחות במאמצי המשרד להגנת הסביבה להוריד את רמות זיהום האוויר שנפלט כעת. הפנים שלנו פונות קדימה. בפגישה התרשמתי ששר הבריאות הקשיב לדבריי קשב רב.

במהלך השיחה, עלתה המסקנה המתבקשת שאין לחיפה "בית" פוליטי. לאחר אינספור שיחות שערכתי עם חברי כנסת ושרים נוספים בחודשים האחרונים, נוכחתי לראות שאין אף שר או חבר כנסת מהקואליציה שמוכן להתאמץ ולהניע את הממשלה לשנות את החלטותיה למען תושבי המפרץ. כך, למשל, שוחחנו על אחת המפלגות החזקות בממשלה הנוכחית, הקשורה קשר אישי ובלתי אמצעי עם חיפה – מפלגת כולנו. שר האוצר ממפלגה זו, החיפאי משה כחלון, והשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, דוחים באופן מתמשך את בקשותיי להתערבותם בנושא עתיד המפרץ – למרות שנפגשתי עם כל אחד מהם מספר פעמים והסברתי להם את ההשלכות הקשות הצפויות מהתוכניות המקודמות. (בישיבת המועצה שהתקיימה בחודש פברואר במועצת העיר חיפה, בה נכח גם השר ליצמן, אף התנהלו חילופי דברים קשים ביני לבין השר גבאי בנושא זה.) ישנם חברי כנסת מוערכים ונפלאים שעוזרים מהאופוזיציה ככל יכולתם, ועושים עבודה נאמנה וחשובה מאוד בהעלאת המודעות הציבורית והתקשורתית. עם זאת, למרבה הצער, אין באפשרותם לשנות את המציאות שעומדת לפתחנו. לכן פניתי לשר ליצמן בבקשה אישית – להיות ההורה האחראי שלנו, חצי מליון התושבים המתגוררים במטרופולין חיפה.

לשר ליצמן הסברתי כי המשרד היחיד שהפגין עד היום אומץ לב יוצא דופן הוא משרד הבריאות, ומבין עובדיו בולט במיוחד פרופ' גרוטו באופן אישי. את נתוני התחלואה הקשים ריכז פרופ' גרוטו, שעמד בלחצים פוליטיים בלתי סבירים לאחר שפורסמו ברבים. לאחר מכן, הגדיל המשרד לעשות והציג לפני כמה חודשים עמדה רשמית באחד מדיוני ועדות התכנון, ובה דרש לבחון את נתוני הבריאות לאור מכלול התכניות המקודמות היום במפרץ חיפה. נציגו של פרופ' גרוטו אמר אז בפה מלא שיש לראות את שלוש התכניות המקודמות היום במפרץ חיפה באופן אינטגרטיבי לצורך קבלת ההחלטות התכנוניות. עובדי ציבור כל כך אמיצים מפיחים בנו תקווה: אולי גם נבחרי הציבור המנהיגים אותם הם אמיצים לא פחות?

במהלך הפגישה, העברנו מידע לפרופ' גרוטו על התכניות המקודמות על ידי מוסדות התכנון בימים אלה, בתקווה שמשרדו יעמיק בהם עד שיגיעו לאישורי ועדות התכנון.

מצאתי אוזן קשבת אצל השר ליצמן. בסיום הפגישה אמר השר שיבחן את שאלת עתיד מפרץ חיפה, על שלל תכניותיה, עם חברי הממשלה הרלוונטיים. בלי לקבל הבטחות, מבט העיניים שלו אמר הכל. מבט עיניים שלא ראיתי עד היום על פניו של אף פוליטיקאי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s