הממשלה פועלת למינוף חיפה כמעצמה של זיהום – הירתמו להתנגדות לתוכנית חיבורי נמל המפרץ

בחודש האחרון הפקידה הממשלה את תכנית חיבורי נמל המפרץ שמספרה 1833/י"א/1. מטרתה הרשמית היא "להקים מסדרון תחבורה ותשתיות לנמל המפרץ". על פי התכנית, האזור יהווה מוקד לשימושי נמל עירוניים בשרשרת הלוגיסטית מהנמל ואליו והיא מתווה כבישים, מסילת ברזל, מנהרת תשתיות, וגשרי רכבת וכביש שיחצו את נחל הקישון.

התכנית תהפוך את מפרץ חיפה למרחב הלוגיסטיקה והפטרוכימיה מהגדולים בארץ, ותחסל את האפשרות להרחיב במעט את שדה התעופה על-מנת לאפשר את פתיחתו לאירופה. למרות שמדובר בתכנית קטנה כביכול, אין ספק שיהיו לה השלכות משמעותיות על דמותה של העיר חיפה בעתיד, מכיוון שהיא מתחברת לשלוש תכניות משמעותיות. במבט רחב על כולן יחד, מתקבלת תמונה מבהילה:

 1. הגדלת מתקני בתי הזיקוק שבמקור ביקשו לגדול פי שלושה (היום תחת ניהול התכנית ע"י משפטניהם, דרישותיהם לוטות בערפל).
 2. תכנית קרקעות הצפון המבקשת להכפיל את שטח מחסני הדלקים במפרץ פי שניים ל 1200 דונם ע״י הקמת חוות מיכלי דלקים חדשה שמאגדת את כל מחסני הדלקים במפרץ.
 3. ונמל דלקים שיאחסן תכולה של פי שישה יותר דלקים מהכמות המיוצאת היום ממפרץ חיפה.

כיום, בין 50% ל- 85% מתוצרי המפעלים במפרץ חיפה מיועדים לייצוא ומשרתים מדינות אחרות. מכיוון שצרכי המדינה לא עומדים לגדול באופן דרסטי בעתיד הנראה לעין, ואולי עשויים אפילו להצטמצם עם המעבר לשימוש בגז, הרחבת התשתיות האלה מצביעה על כוונות ברורות להפוך אותנו לעיר נחשלת ומזוהמת שמייצרת עבור מדינות אחרות.

אם בשנים האחרונות קידמה הממשלה את הרחבת המתקנים הלוגיסטיים של התעשיות המזהמות, היום היא מבקשת לחבר אותם זה לזה. מדובר בחיבור של המערכת 'לשטקר'. כל מה שנדרש זה להכניס את התקע לשקע כדי שמפעל התעשייה הגדול יתחיל לעבוד.

אלא שזה רק חלק מהתמונה העגומה: התכנית משתלטת על שטח קריטי במיוחד שנמצא בקצה מסלול שדה התעופה. היא מייעדת אותו לצנרות דלקים, מסילות רכבת וכבישים עבור משאיות תובלה – במקום היחידי שבו יוכל שדה התעופה לגדול בעתיד. רק עוד 300 מטרים נחוצים למסלול לשם הרחבה קלה של שדה התעופה שתאפשר את פתיחת חיפה לאירופה, ותכונן שדה תעופה אזורי קטן שיגיע ליעדים כמו פריס, אמסטרדם, סטוקהולם, אוסלו, ליסבון, ברצלונה, קופנהגן, המבורג או סן-פטרבורג.

מדובר בהחמצה היסטורית!

כל עוד אין שדה תעופה חלופי לצפון, אסור בשום אופן לסכל את עתיד השדה החיפאי.

לתכנית זו השלכות עירוניות מרחיקות לכת על בריאות התושבים, על הכלכלה העירונית, ועל כל היבטי הנדל"ן בעיר.

 1. זיהום מועצם מתעשייה – הגדלת ייצור כמויות הדלקים והחומרים הפטרוכימיים במפרץ חיפה תשפיע באופן טבעי על הדרדרות בריאות התושבים.
 2. חיסול עתידה הכלכלי של העיר – סיכול האפשרות להרחיב את שדה התעופה יביא לגסיסתו האיטית של השדה הקטן הקיים וישפיע על כלכלת העיר ומקומות התעסוקה בה. המהלך ימצב את חיפה כעיר המעודדת עוד מפעלים מזהמים ומסכלת את סיכויי פרנסת העיר מתיירות. בנוסף, הנצחת חיפה בדמות עיר תעשייתית, ולא עיר של ים, חופים וריביירה – תהייה בעלת השלכות מרחיקות לכת גם על הנדל"ן העירוני.
 3. חיסול פוטנציאל לשכיית חמדה ירוקה – בפארק הקישון המטרופוליני של חיפה, שכבר היום עומד בלחצים אדירים של חנ"י (חברת נמלי ישראל) המנסה להשתלט על שטחיו, תעבור מסילת רכבת בגשר כפול ענק, שיפגע אנושות בשמורה ובפארק.

לאחר הפסח נקיים מפגשי הסברה לציבור, בסופם יחתמו התושבים על התנגדויות לתכנית.
אנו סבורים שתושבי חיפה צריכים אחת ולתמיד לומר לממשלה אם ברצונם עיר תעשייה או עיר תיירות – "חולירע או רביירה?".

אם אנחנו חפצים בחיים, בבריאות, בכלכלה פורחת ובתיירות למטרופולין חיפה ולכל הצפון, הרי שהגיעה השעה האחרונה להילחם על דמותה של חיפה ועל הפיכתה לעיר מטרופולין עם עתיד כלכלי חדש.

הרשמו לקבלת עדכונים, ועקבו אחרינו: info@bhaifa.org

הסבר בקובץ PDF

4 תגובות על ״הממשלה פועלת למינוף חיפה כמעצמה של זיהום – הירתמו להתנגדות לתוכנית חיבורי נמל המפרץ״

 1. לחיפה יש חוף ים יפהפה וטיילת מדהימה – + יערות הכרמל – מקום נפלא לתיירות. L)

  אהבתי

 2. כמה שנשמור זה לא מספיק. יש לשמור עוד ועוד ועוד על ערכי הטובע. כאשר מפשלים אין דרךף חזרהץ

  אהבתי

 3. חיפה היא עיר יפיפייה אשר לא יכולה להתפתח בגלל התעשייה נפטרו כימית המזהמת, כדי לפתח את חיפה העיר חייבת להתחדש לפתוח שדה תעופה בינלאומי על מנת לחבר את אירופה לעיר לעסקים ותיירות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s