זו לא סתם עצומה. זו החתמה עם כוח להשפיע!

בימים האחרונים שואלים אותי כמה שאלות שאני רוצה להתייחס אליהן כאן:

מדוע אי אפשר לחתום באינטרנט, כפי שעושים כולם?

ההתנגדות שלנו היא לא 'עצומה'.
לעצומות אין מעמד חוקי, לא בכלל, ולא מול מוסדות התכנון.

לעומת זאת, ההתנגדויות הן תצהירים שהנוסח שלהם קיבל אישור של עורכי דין, ומילוי הפרטים האישיים של החותמים צריך להיעשות גם הוא במעמד של עורכי דין. מוסדות התכנון חייבים, על פי חוק, לזמן את כל מי שחתם על התנגדות רשמית, לבוא ולהציג את התנגדותו באופן אישי. זו ההזדמנות שהחוק מקנה לנו להביע את דעתנו ולהשמיע את קולנו.

(להגיע לדבר מול הוועדות זו זכות, ולא חובה. אנחנו נהיה שם כדי לעזור, לתמוך ולהנחות. מי שירצה לעמוד ולדבר מול אנשי ועדות התכנון – יבורך. מי שלא ירצה – לא חייב. אין לחץ! אפשר גם להעביר את זכות הדיבור לנציג אחר.)

גם הוספת נימוק אישי להתנגדות הוא חשוב ביותר. אנו לא מעוניינים בחתימות "אוטומטיות", אלא בהתנגדויות שמעלות טיעונים חכמים המראים כי אתם מבינים במה מדובר.

בשביל שכל זה יקרה, אנחנו צריכים להזמין אתכם לשמוע על התכנית, לראות אותה, להבין לעומק את פרטיה, לשאול שאלות, לקבל תשובות ולחתום על התנגדות במעמד עורך/ת דין.

נכון, קמפיין ההחתמות נגד תכנית חיבורי נמל המפרץ הוא עסק לא פשוט מבחינה לוגיסטית. אבל חייבים להבין דבר אחד:
עצומה אינטרנטית לא תשנה את הכיוון שאליו העיר הולכת!
חייבים לחתום בנוכחות עורך/ת דין אם רוצים שוועדות התכנון יתחשבו בהתנגדות שלכם!

האם זה בכלל יעזור?

אנחנו קוראים טענות (ואפילו הכפשות) ברחבי הרשת, שמדובר במאמץ מיותר, שאין סיכוי להשפיע עליו, ושזה הכל נעשה בשביל הרעש הפוליטי. גם התקשורת כבר לא מאמינה להליכי השימוע. אנחנו מכירים היטב את המציאות, ובכל זאת, נתחיל מהסוף עם נימה של אופטימיות – כבר היו כמה תוכניות בארץ שהתנגדות ציבורית הצליחה לעצור אותן. ישנם תקדימים מעוררי השראה.

נכון, לא בטוח שתהיה הצלחה מלאה, אבל כן סביר שתהיה לפחות הצלחה חלקית. סביר שככל שההתנגדות שלנו תהייה מקצועית ורחבה יותר, כך נוכל לעכב את התהליך למשך זמן רב יותר. והכי חשוב – אם המאמץ שלנו יתגלגל לעתירה משפטית, והוא בהחלט יכול להגיע לשם – שלב ההתנגדויות צריך להיעשות במלוא הרצינות האפשרית. כדי שלא ישאלו "איפה הייתם? למה לא הגשתם התנגדויות כשהיה אפשר?".

לשם השוואה, בקמפיין תכנית המתאר של חיפה הגשנו כ-500 התנגדויות של הציבור, שהתלוו להתנגדות מקצועית מעמיקה מטעם 'חיים בחיפה', ספר של 200 עמודים שנכתב על ידי 23 אנשי מקצוע. במקביל אלינו הגישו גורמים רבים התנגדויות גם כן – החברה להגנת הטבע, ארגוני הקבלנים, פורומים, עמותות, רשויות וגופים ממשלתיים, חברות מסחריות ועוד. למרות שכולם זלזלו בהתנגדויות והבטיחו שהתכנית תאושר תוך כמה חודשים "כי המערכת רוצה להעביר אותה", כבר עברו שנתיים ועדיין כולם ממתינים להחלטה.

למה דווקא התכנית הזו?

בשנים האחרונות הופקדו עוד תכניות הקשורות לתעשיות ולנמל במפרץ חיפה, ורק לחלקן התנגדנו באופן רשמי. אי אפשר להתנגד לכל התכניות. אנחנו בוררים מביניהן את החשובות יותר עבורנו, ושמחים לדעת שעל התכניות האחרות גופים נוספים מגישים התנגדויות גם הם, כי במציאות הקשה של מפרץ חיפה, לאור ריבוי תכניות ההרחבה של התעשיות בשנים האחרונות – פיזור מאמצים וכוחות הוא הכרחי. במפגשים אנחנו מסבירים מדוע זו התכנית החשובה ביותר בעינינו, "המסמר האחרון בארון הקבורה של המפרץ". בואו לשמוע.

האם זה רק רעש פוליטי?

בחודש האחרון הזמנו עוד גורמים פוליטיים וסביבתיים נוספים לקחת חלק בהתנגדויות, בלי קשר אלינו, ובנוסף אלינו. אנו מעודדים את כל הגופים הרלוונטיים להגיש התנגדויות ולהחתים את הציבור גם כן, וממש לא מחפשים 'בלעדיות'. ככל שיהיו יותר גורמים מעורבים, כך הסיכוי שלנו להשפיע על מוסדות התכנון גדל. טיעוני ההתנגדות שלנו משקפים כמובן את האג'נדה העירונית שלנו ב'חיים בחיפה', אבל מטרת הקמפיין היא לעשות הכל כדי להציל את העיר.

זה בסדר להיות סקפטי. זה לא בסדר להרים ידיים.
לוותר מראש ולא להילחם? לא בבית-ספרנו!

השבוע התקשר אלי חבר יקר ירושלמי וסיפר איך הם הצליחו לאסוף 10,000 חתימות נגד תכנית שהירושלמים לא רצו. אנחנו החיפאים לא ירושלמים. סדרי הגודל של התושבים הפעילים בחיפה הוא קטן לאין שיעור. אז אם אתם קוראים את הסטטוס הזה והגעתם עד כאן – בואו עם עוד חבר או שכנה או בן-זוג או מכרה – ותעשו הרבה למען העיר.

בואו.
בואו עם עוד מישהו.
בואו כמה שיותר.
זה ממש חשוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s