תמ"א 38. בעד או נגד מסמך המדיניות?

תמ"א 38.

בעד או נגד מסמך המדיניות?

>> המלחמה על דמות שכונות חיפה בעיצומה.

מלחמת התמ"א הולכת ומתחזקת ברחובות חיפה. מדובר בקונפליקט מסובך, כפי שניכר בטיעונים של שני הצדדים.

האם תוספת של 1.5 קומות זה טוב, ותוספת של  2.5 קומות זה רע? האם אנחנו בעד חיזוק הבניינים, הוספת מעליות והסדרת גישה וחניה, או שאנחנו בעד שימור אופי הרחובות שלנו ובעיקר הירוק? האם זה "או-או"? או האם זה יכול להיות "גם וגם"?

לכולם טיעונים מוצדקים מאוד: הקבלנים מאיימים שבלי תמ"א 38, חיפה תישאר מנוונת והבניינים יקברו אותנו ברעידת אדמה.  תושבים רבים מבקשים להוסיף ממ"ד ומעלית, ולחזק את ביתם כדי לישון בשקט בלילה. לעומתם, תושבים אחרים חיים בחרדה שמא נאבד את צביון העיר הירוקה והפסטורלית, הסיבה בגללה הם חיים בחיפה ואוהבים אותה, חוששים שמא זה יוריד את ערך נכסיהם, ודואגים מהפקקים ההולכים וגדלים ביציאה מהשכונה בבוקר.

ואיפה עיריית חיפה? עסוקה בעיקר במגננה עצמית.

במקום לקחת אחריות ולנתב את התפתחות השכונות וגדילתן, היא מתנהלת כמו עורך דין שחושש מתביעות.

מה משותף לכולם? אף אחד לא רואה את חיפה בעוד כמה שנים. תמ"א 38 יכולה להביא את חיפה למאה ה- 21, ויכולה גם להרוס אותה, וזה לא תלוי בגובה הקומות או בהיקף הרווח של היזמים. תמ"א 38 היא הזדמנות כלכלית לחדש את חיפה, לא רק את הבתים הרעועים, אלא גם את השכונות, הרחובות, הגנים הציבוריים, התחבורה. הכל.

בסיפור הזה אין "רעים" ואין "טובים" בניגוד למה שחלק מהגישות מנסות להציג. יש כאן עירייה שאינה יוזמת אלא רק מנסה לכבות שריפות, ושני צדדים מתוסכלים. היזמים מרגישים חסרי אונים מול עיריית חיפה ומול התושבים כי אין להם אפשרות לעשות את עבודתם. עיר אינה יכולה להתפתח בלי יזמים. עיר ללא מנופי פיתוח תישאר מאחור, תקפא על שמריה, תהפוך ללא-רלוונטית, בדיוק מה שקרה לחיפה משך שנים רבות! גם התושבים הרואים איך המציאות משתנה להם מול העיניים צודקים במחאתם ובתיסכולם כי אין להם עם מי לדבר, אין מי שלוקח אחריות, ואין מי שעושה סדר בבלאגן.

מי אמור וצריך לעשות סדר בבלאגן? רק עיריית חיפה.

מסמך המדיניות שניסחה אמור להסדיר את הקונפליקט בין הצדדים, אלא שהוא מביך בחוסר המקצועיות שלו. גם אם הוא ימנע נזקים מסויימים – הוא יגרום לנזקים חדשים לא פחות.

>> האם מסמך המדיניות שהוציאה העירייה ייטיב עם חיפה?

התשובה היא – לא!

מסמך המדיניות החדש לא עוסק בכלל בתכנון העיר ושכונותיה, לאור השינויים שצפויים לחול בהן, אלא רק נותן הוראות למבנים עצמם. אין הסתכלות כוללת, אלא ראיה צרה המטפלת בפרטים השוליים. איך אפשר לקבוע כיצד ייראו המבנים אם לא יודעים כיצד צריכה להיראות השכונה כולה? מסמך המדיניות עוסק בגודל הבתים, בנפח המותר לתוספות, בגודל הערוגה המגוחכת בחזית הבית (המטעה אותנו לחשוב שחיפה תישאר ירוקה בזכות כמה עציצים). המסמך משקף (בעקיפין) את העיסוק האובססיבי ב"כמה מרוויחים היזמים" ולא ב"מה מרוויחה העיר", שזה  עיסוק בתפל ולא בעיקר.

מדוע אין במסמך המדיניות הסבר מפורט על התכנון המחודש של הרחובות? נטיעת עצים ברחובות? תחבורה ציבורית? שבילי אופניים? שירותי מסחר שכונתיים? מסמך המדיניות הנוכחי הוא כשל תפיסתי החסר את ראיית התמונה הכוללת. הוא לא רואה את טובת העיר בעוד 5 שנים או בעוד 20.

כמומחית להתחדשות עירונית, אני מאמינה שיש מקום להוסיף עוד תושבים לשכונות הקיימות בעיר במקום לבנות שכונות חדשות ולהרוס שטחים ירוקים פתוחים, זה חשוב ואף מתבקש. הם יגדילו את כוח הקניה ויחזקו את המסחר, יאפשרו את שיפור התשתיות הציבוריות, יצדיקו את הרחבת מערכת התחבורה הציבורית ועוד. זה חשוב מפני שכיום חיפה יוצאת קירחת מכל הכיוונים – מצד אחד היא יקרה כמו עיר, ומצד שני מספקת שירותים ציבוריים דלים יותר מאשר ביישובים כפריים. אין לכך הצדקה! השאלה הנותרת היא רק אחת – האם אפשר להוסיף דירות, להסדיר את התחבורה והחניה, וגם לשמור על האופי המיוחד החיפאי? התשובה היא – בהחלט כן!

>>איך אפשר להפוך את תמ"א 38 לברכה?

אפשר להוסיף תושבים לשכונות הקיימות בצורה שלא תעשה נזק, ואפילו תועיל מאד!

תמ"א 38 יכולה וצריכה להיות אמצעי להתחדשות של השכונות המיושנות שלנו.

תוספת של שלוש קומות יכולה להיות נהדרת אם היא תאפשר לשדרג את הרחובות והשכונות שלנו. מנגד, תוספת של קומה אחת בלבד יכולה להתברר הרסנית אם הרחובות יישארו מנוונים ומתפוררים, ואם נמשיך להסתובב כמו סהרורים בלילה כדי לחפש מקום חניה. ישנם מקומות בעיר, לפעמים אפילו בתוך אותה שכונה, בהם תוספת קומה אחת יכולה לעשות נזק, ומקומות אחרים בהם תוספת של שלוש קומות יכולה להביא תועלת. ניהול עירוני חכם שחולש על התוכנית הכוללת ידע לכוון את היזמים לערוצים הנכונים, ובאופן שעבודתם תועיל לעיר. באופן הזה כולם ירוויחו.

כך אני רוצה לראות את חיפה בעתיד הקרוב: עם בתים חזקים ונוחים, עם מדרכות רחבות נטועות בעצים, שבילי אופניים, עם תחבורה ציבורית טובה ויעילה יותר בשכונות, עם יותר תחנות אוטובוס ועוד קווים, עם פארקים וגנים מפוזרים ברחבי השכונות, עם רחובות ראשיים שיש בהם דואר, מספרה ומכולת, וגם עם חניה נוחה ליד הבית. הדיון אם לבתים יהיו 5 או 6 או 7 קומות הוא דיון עקר, כי הוא לא מבטיח לנו עיר יותר טובה. אני מעדיפה 6 קומות בעיר טובה מאשר 5 קומות בעיר מנוונת.

>> מה נכון לעשות?

בשבועות הקרובים תוכרע במועצת העיר ההחלטה על מסמך המדיניות.

המאבק בין שתי העמדות הולך ומחריף, ומגיע למחאות ברחובות, התכתשויות קולניות ברשתות והחברתיות ובתקשורת.

בטווח הארוך, מסמך המדיניות החדש יסב נזק בלתי הפיך לחיפה לא פחות ממנזק שנוצר בהיעדרו.

איך מתירים את הפלונטר? מחייבים הכנת תכנית לכל שכונה בנפרד, כי אף שכונה אינה זהה לאחרת. בשלב הראשון מוציאים (בזריזות) מסמכי מדיניות לכל אזור בעיר באופן נפרד, המקודמים בשיתוף ושקיפות מלאה גם עם התושבים וגם עם היזמים (היום באמצעים הדיגיטליים, אפשר לקיים שיתוף אונליין ללא הפסקה), ורק לאחר מכן, מתקדמים להכנת מסמכים סטטוטוריים. מתכננים את רחובות העיר בעתיד, ואת תהליך השינוי, כך שיהיה הדרגתי. מוציאים תכנית רב-שנתית לשדרוג הרחובות ומציגים תקציבי עירייה עבורם. פותרים את בעיות החניה בצורה יצירתית, ויש דרכים רבות לעשות זאת. יושבים עם חברות התחבורה הציבורית כדי לתכנן את מערכת התחבורה כאשר כמות התושבים תגדל.

התהליך הזה יכול להימשך רק כמה חודשים, אם יתבצע בנחישות ובמקצועיות. רק חישבו כמה זמן בזבזנו בשנה האחרונה על מסמך מדיניות לא מקצועי! בינתיים, מכיוון שלא ניתן להקפיא את כל הפרויקטים שנמצאים בהליכים – מאשרים רק את הפרויקטים הצנועים יחסית, ודוחים את אלה שמתעקשים על תוספת מאסיבית של יחידות דיור. בנוסף, מבטיחים שטח עבור שדרוג הרחובות. היזמים המבקשים לקדם פרויקטים סבירים בהיקפים, יוכלו להמשיך לקדם את הפרויקטים שלהם. אלה שמנסים לקדם פרויקטים גדולים במיוחד יצטרכו לחכות עד להבנת התמונה הכוללת, ולהנמיך ציפיות.

בסופו של תהליך, כשמסמך המדיניות יעשה טוב לעיר – הוא יעשה טוב גם לתושבים, וגם ליזמים. אלה האחרונים יקפצו על העגלה ברגע שיהיה ברור כי העירייה יודעת לאן היא מכוונת. זה בדוק.

>> האם לאשר או לדחות את מסמך המדיניות?

התשובה היא לא זה ולא זה. חייבים להכין מסמך מדיניות מקצועי חדש שייטיב עם חיפה.

במקום לריב על התפל, במקום לעסוק בכיס של היזם או בהפחדות של הציבור – עלינו לדרוש מהנהגת עיריית חיפה להתחיל לעשות עבודה מקצועית, אחת ולתמיד. אם היא לא מסוגלת – עליה לפנות את מקומה.

לחיפה מגיע שינהלו אותה אנשים מקצועיים הרואים לטווח הארוך. היא כבר הרבה מאד שנים מחכה לזה.

ד"ר עינת קליש רותם


מסמכי מדיניות תמ"א 38: 1, 2

3 תגובות על ״תמ"א 38. בעד או נגד מסמך המדיניות?״

 1. היי עינת

  פורום ציבורי כרמל , שאני חבר בו, והיו"ר שלו
  הוא רמי חן, מציעים פתרון לבעיות שיוצרים בנינים בודדים שעברו תמ"א, באמצעות
  תמ"א ברמת הרחוב והבלוק: לקחת רחוב, או מתחם רחובות, ולבנות אותם מחדש. לא
  חייבים לתכנן ולבנות מחדש שכונה שלמה, אם כי זה בהחלט רצוי.
  רמי חן ארגן הפגנות ברחבי חיפה לפני שבועות אחדים.

  בברכה
  אבינועם

  אהבתי

 2. אני נגד המסמך. הוא נוגד את החוק ומאפשר שיקול דעת לפקידות. עדיף החוק, כאשר למהנדס העיר יש עדיין שיקול דעת לדחות פרויקטים.
  הדרישות של המסמך מנוגדות וחונקות את האפשרויות לתמ״א

  אהבתי

 3. שכונת כבביר או הרחובות הקטנים המחברים בין רענן לכבירים הם רחובות בני כ4 בתים בכל צד של הכבישים הקטנים והחד סיטריים. הבתים מוקפים גינות ירוקות וגדרות חיות ובחצרות עיצים בני עשרות שנים. השכונה נוסדה ב1920 והתפתחה ב1942. אין בה מרכז מסחרי , גני ילדים , בתי ספר, קופת חולים ובית מרקחת פרטי. בשביל כל אלה תושבי כבביר חולקים את המוסדות בכרמליה ובמרכז הכרמל וצריכים לנסוע באוטובוסים או במכונ יות פרטיות. הבתים ברחובות אלה הם בני 6 דיירים או פחות..חלקם בני שתי קומות וחלקם בני קומת עמודים ו2 או 3 קומות. עירית חיפה מבצעת מחטפים וממהרת לאפשר ליזמים לבנות תוך כריתת רוב העיצים העתיקים עבור חניות. החצרות הירוקות הופכות למגרשי חניה ענ קיים וזאת על אף התנגדויות של שכנים המרגישים נפגעים מהקלות וחריגות בניה. העיריה מאשרת הקלות וחריגות מקווי בניין מבלי להתחשב בסביבה קרובה ובטופטגרפיה של המגרשים השכנים. העירייה חד צדדית. נלחמת במתנגדים בצורה חד צדדית בועדה המחוזית. לא מזמינה את השכנים לועדות מקומיות ולא לועדות שכנים….ההתנגדות היא לא לתמא..אלא לכוחניות ולחוסר ההתחשבות בסביבה בתשתיות ובדיירים הסמוכים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s