הצעה לסדר: הכרזה על הצורך בהקמת פארק מטרופוליני או רובעי הכולל אטרקציות לילדים ומשפחות, ושדרוג מתקני משחק בחלק מהפארקים הקיימים ברחבי העיר

בעקבות פניות רבות של משפחות צעירות בחיפה, הורים, סבים וסבתות המחפשים לבלות בפארקים עירוניים גדולים כפי שיש במקומות רבים בארץ, אבקש להציג נתונים על המצב בחיפה לעומת ערים אחרות. הצעה זו מבקשת ממועצת העיר לאשר את נחיצותו של פארק עירוני גדול, השונה במהותו מפארק הכט ומשלים אותו במידה רבה, על מנת שעיריית חיפה תוכל להיערך לפרויקט זה בעתיד ולקדם אותו לכשיתאפשר.

רקע: תפקידם של הפארקים וגני המשחק הגדולים בערים

בפניות של תושבים לעיריית חיפה המתלוננים על העדר גני שעשועים מספקים עבורם, מפנה עיריית חיפה את התושבים לפארק הכט, טיילת חוף יפה וחדשה, באומרה כי זה הוא הפארק העירוני הגדול של חיפה. בשיחה של תושב חיפאי עם ראש העיר בתכנית הרדיו, ציין ראש העיר שגן המשחקים המרכזי של חיפה נמצא בהכט.

פארק הכט הינו פארק לינארי יפיפה השרוע לאורך חופי הים של חיפה, המתפקד כטיילת עם אזורי משחק של ילדים. בגלל מיקומו הסמוך לים, ובגלל צורתו הגאומטרית, פארק הכט אינו עשיר בצמחיה מצלילה, אין בו שטחים רחבי-ידיים עבור פעילויות שונות, או מקומות לפיקניקים ואירועים גדולים. בנוסף, מתקני המשחקים בפארק הכט אינם מוצללים ואינם מושקעים כמו בגני שעשועים בערים אחרות, ולכן ההנאה מהם היא מוגבלת.

כמו כן, פארק הכט ממוקם בפאתי חיפה. עבור שכונות רבות כמו נווה שאנן, שכונות הכרמל הדרומיות, הדר וכו', מדובר בפארק מרוחק שמצריך נסיעה ארוכה בין אם ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית. תושבים רבים מעידים שהפארק נמצא מחוץ לטווח החיים שלהם בעיר, וכי נסיעה אליו מסובכת ודורשת זמן רב.

כעיר השלישית בגודלה בארץ, ראוי שיהיו לחיפה מספר פארקים גדולים המפוזרים ברחבי שכונותיה, במקומות אסטרטגיים ונגישים, בנוסף לפארק מטרופוליני גדול כדוגמת 'פארק הירקון' בתל-אביב. בפארקים הגדולים נדרשים מתקני משחקים גדולים, והם צריכים להיות ממוקמים כך שיוכלו להגיע אליהם בנוחות יחסית מהשכונות הסמוכות, במקום לעודד את התושבים לנסוע לגני משחקים מחוץ לעיר.

להלן כמה דוגמאות ראויות לפארקים רחבי ידיים וגני שעשועים מושקעים היושבים במרכזי שכונות בערים שונות בארץ:

 •  פארק ארבע העונות בהוד השרון – מדשאות ענקיות, הרבה עצים גבוהים ומצלילים, מקומות למנגלים, מקום לקבוצות שרוצות לעסוק בפעילות ספורטיבית, בריכת מים גדולה, ומתקני שעשועים מושקעים במיוחד.
 •  'פארק הוד השרון' שגודלו יהיה 1700 דונם ויהיו בו מיזמים אקולוגיים, טיהור מים, ניקוי אתרי פסולת וכד'.
 •  פארק רעננה שגודלו 200 דונם, במרכזו אגם בו ניתן לשוט, אמפיתיאטרון שאירח זמרים ולהקות בינלאומיות ידועות, מתקנים לילדים בעלי קשיי נגישות, בית קפה-מסעדה, גלריה, שבילי הליכה ורכיבה על אופניים, מגרשי ספורט, פינת חי, מתקני משחקים לילדים, פסלים, גן ורדים, גן תבלינים, משטחי דשא נרחבים ואטרקציות נוספות.
 •  פארק כפר סבא יושב בלב ליבן של שכונות מגורים, 250 דונם של מדשאות ענקיות, בריכות אקולוגיות, גני פסלים, מגרשי החלקה, מבוכי שיחים גדולים לילדים, מתקני משחק הנגישים חלקם גם לבעלי מוגבלויות, מגרשי ספורט (כדורסל, קט-רגל והוקי), מתקן סקייטפארק, מתחם רכיבה אתגרי, מסעדה, וכן, הרבה חניה, שירותים ציבוריים וכו'.

בכתבה ב- YNET, "הסקר הגדול: איזה פארק עירוני במרכז הכי שווה?" משנת 2012, ניתן לראות מה הם הסטנדרטים של הפארקים הגדולים והראויים שעליהם אנו מדברים. תושבים מבוגרים רבים שילדיהם עברו לגור במרכז הארץ מדווחים בקנאה ובתסכול על הנאות הבילוי שלהם עם הנכדים בפארקים אלה, שואלים מדוע אין כאלה בחיפה.

רקע: האם בכלל יהיו פארקים עירוניים וגני משחק גדולים בחיפה? אם כן, היכן?

על פי תכנית המתאר של חיפה, הפארק המטרופוליני הגדול של חיפה מתוכנן להיות "פארק מטרופוליני קישון", המחובר אל "פארק גדות הקישון", והוא כולל שני שטחים עיקריים – אחד סביב נחל הקישון המשוקם, בשטח של 586 דונם לפחות, ואחד למרגלות בתי הזיקוק בצידם הדרומי. בעוד פארק גדות הקישון הפך בשנים האחרונות למקום יותר נקי ונעים, הרי שהמתחם המיועד לפארק מטרופוליני הצמוד לבתי הזיקוק הינו בבחינת לעג לרש. הריח קשה מנשוא ואין ״אמיצים״ רבים שיסכימו לסכן את ילדיהם בביקור במקום. הקמת פארק עירוני בלב אחד האזורים המזוהמים באזור הינה בבחינת זריית מלח בעיני הציבור. בנוסף בחודשים האחרונים אנו מדווחים שחנ"י מבקשת לצמצם את שטח פארק גדות הקישון עוד יותר, לכדי 160 דונם, שעליהם יעברו עוד גשרים של רכבות ושל משאיות לנמל, הנכללים במסגרתי "תכנית חיבורי נמל המפרץ". במילים אחרות, גם ה- 160 דונם יפגעו קשות בגלל התשתיות התעשייתיות שיעברו מעליהם. נראה שהפארק המטרופוליני המיועד נמצא היום בסכנה גדולה. בכל מקרה, מדובר בפארק מרוחק המחייב גישה ברכב פרטי, דבר שמצמצם את אפשרות ההגעה של אוכלוסיות רבות.

בנוסף, תכנית המתאר מייעדת שני אזורים לפארקים רובעיים חדשים – אחד במורדות הדרומיים ואחד בקרית חיים. נראה שחלקים גדולים משכונות חיפה תישארנה מיותמות או מרוחקות מאד מפארקים הכרחיים אלה. לעומתם, קיים מתחם ספורט גדול ממדים ומוזנח כבר שנים רבות – הספורטק בנווה שאנן, שיכול לתפקד כפארק רובעי עשיר באטרקציות לשימוש מספר שכונות גדולות בחיפה. במציאות בה תקציבים גדולים לפרויקטים מסוג אלה אינם זמינים, ישנה משמעות לתיעול של משאבים קיימים, לחידוש ולניצול תשתיות מיושנות, ולחסכון של כסף. מסיבה זו ראוי להעלות את שיפוץ הספורטק לסדר עדיפות עליון. ברמה הערכית, המסר של חידוש הישן חשוב לעין ערוך מהשקעת הון גדול לבניה של חדש, כאשר התשתיות הישנות עומדות מוזנחות.

מן הראוי להבין את תכניות עיריית חיפה לעתיד הפארקים העירוניים והמטרופוליניים בעיר, מה קיים ומה מתוכנן, בהתייחס לבעיות הטופוגרפיה, היעדר השטחים הפתוחים, הדרמות המתרחשות בחודשים אלה במפרץ חיפה בין התעשיות ובין רשות נחל הקישון, ולאור קידומם של פרויקטי מגורים על שטחים שהיו יכולים לאפשר הקמת פארקים נוספים, כמו למשל בכרמל הצרפתי.

מה מבקשים תושבי חיפה הצעירים לראות בגני המשחק הגדולים בחיפה?

בנוסף לחובתה של עיריית חיפה לדאוג לעתיד הפארקים, משפחות לילדים צעירים מבקשות לעשות חשיבה מחודשת על אופי מתקני השעשועים. לדבריהם, הם מאסו בגני משחקים המבוססים על חבלים מכיוון שהינם מסוכנים, הילדים לא נהנים מהם, והם אף משדרים לחלק מהתושבים השקעה שיצאה ידי חובה.

להלן דוגמאות לגני משחקים הכוללים מתקנים מושקעים אליהם נוסעות משפחות חיפאיות רבות:

 •  פארק המשפחה בכרמיאל, הכולל מתקני טיפוס ואתר מיני גולף, ג'ימבורי ומזרקות מים להרטבת הילדים בימי הקיץ.
 • פארק גבעת רם בקרית אתא, הכולל מגוון מתקני משחקים, מגרשי כדורגל ,כדורסל וטניס.
 • שני גני משחקים בשכונת נוה גנים במוצקין הכולל מתקנים מרהיבים.
 • פארק "גיל לכל גיל" בנהרייה, הכולל מתקנים מפלסטיק ומעץ המיועדים לפיתוח יכולות מוטוריות שונות, פרחים עצים ומדשאות, נדנדות, מגלשות וספסלים, סככות צל, וברזיות. הפארק שמור ובטוח בגלל תחנת המשטרה הצמודה. הקמת תחנות שיטור קהילתי בסמוך לפארקים יכולה להועיל לתחושת הבטחון של התושבים בו.

מה ראוי שיהיה בפארקים וגנים אלה :

 • פתרונות חניה טובים וגדולים, ועדיפות למיקום במרכזי השכונות או בנגישות טובה.
 • שירותים ציבוריים (ילדים תמיד צריכים שירותים)
 • פחים לזרוק לכלוך וחיתולים משומשים.
 • מתקני שתיה
 • איזורי ישיבה להורים.
 • מתקנים מרובים מסוגים שונים: מגלשות , טיפוס אתגרי , מתקנים לקטנים , נדנדות.
 • איזורים מוצלים.
 • מדשאות ירוקות.
 • מתקני נעילה לאופניים.
 • מגרשי קט רגל ו/או כדורסל ו/או מגרשי החלקה ומשחק לגלגליות.
 • מזרקות לצינון ושעשועי מים.
 • אפשרות למיני גולף (כפי שיש בכרמיאל).
 • קיוסק עממי (בפיקוח על מחיריו).
 • משטח להתקהלות, מקום שאפשר יהיה להקרין עליו סרטים בחופש הגדול ובסופי שבוע.
 • מתחם לימי הולדת: אזור תחום ומופרד עם ספסלים להורים ולילדים, ושולחנות שיוכלו לפרוס בהם כיבוד, ויכלו להשמיע מוסיקה ולערוך הפעלות (בעבור תשלום סמלי שיממן את צורכי ניקיון המקום ותיפעולו הנדרש). כיום הורים רבים מוציאים כסף רב על השכרת אולמות של בתי ספר ומתנ"סים, בעלות של מאות רבות של שקלים. שירות זה של העירייה יכול לחסוך כסף רב להורים.
 • יש לתכנן היטב את נושא הבטחון בפארקים, בין אם ע"י מצלמות אבטחה, או תיחום חלקים ממנו כדי למנוע ונדליזם בלילות.

ידוע שעיריית חיפה משקיעה בימים אלה 15 מיליון ש"ח בהקמת פארק מאחורי בית נגלר. יוקמו שם מגרשי כדורגל עם במות ישיבה ומקלחות. האם לא קיימים במקום זה כבר מספר מגרשי כדורגל וטניס? גן המשחקים הגדול והמרשים בתיאטרון הצפון לא מכיל מספיק מתקנים לאוכלוסיה הרבה שבאזור. נראה שעומד להיות עודף של מגרשי כדורגל בק. חיים, כאשר בשאר העיר יש מחסור חמור. האם פיזור המתקנים ברחבי העיר נעשה בצורה מושכלת?

חיפאים רבים נאלצים לשכור כיום מגרשי קט רגל באוניברסיטה או במקומות אחרים, בתשלום. אין מגרשי חובבים בעיר, אין מגרשי כדורגל קטנים או קט רגל על קיצוף קשיח. גם תושבים המחפשים מגרשי החלקה לגלגליות ולהוקי גלגליות נודדים הרחק מחיפה. במסגרת תכנון של הפארקים הרובעיים, מן הראוי היה להתייחס לכל המתקנים הללו, ולפזר אותם בצורה נוחה ברחבי העיר. בנוסף, צריכה להיבדק גם האפשרות לפתוח את מגרשי הכדורגל והכדורסל בבתי הספר לפעילויות עבור הציבור הרחב.

הצעתנו למועצת העיר

אנו סבורים שעל מועצת העיר להכיר ולהכריז כי מדובר בנושא ראוי, הדורש תשומת לב מיוחדת, ולפעול בשני ערוצים במקביל:

 1. להוציא דו"ח ותכנית מסודרת לפארקים ולגני משחק גדולים בחיפה, הקיימים היום והמתוכננים לעתיד. היכן יהיו ואת מי הם ישרתו? לאור הבעיות שהוזכרו כאן עם הפארק המטרופוליני בנחל הקישון, על שני חלקיו, ולאור העובדה ששכונות רבות בחיפה אינן נהנות מפארקים קרובים כפי אפשר למצוא בערים רבות בארץ, על עיריית חיפה להציג את תכנית הפעולה שלה לשנים הבאות כדי לשנות מצב זה. משיחות עם משפחות לילדים צעירים, זה הוא אחד השיקולים שדוחפים משפחות צעירות לעזוב את חיפה למקומות אחרים, ועל כן עלינו לתת לכך את הדעת.
 2. להוציא תכנית מסודרת לחידוש ושדרוג המתקנים של מספר גני משחק לילדים ולמשפחות בתוך פארקים קיימים, בפיזור הגיוני בין שכונות העיר, ועל פי הקריטריונים הנהוגים בערים המובילות את הנושא הזה בארץ.

ד"ר עינת קליש רותם
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'

תגובה אחת בנושא “הצעה לסדר: הכרזה על הצורך בהקמת פארק מטרופוליני או רובעי הכולל אטרקציות לילדים ומשפחות, ושדרוג מתקני משחק בחלק מהפארקים הקיימים ברחבי העיר”

 1. בין הפארקים המצויינים, כאלה החסרים בחיפה, אפשר למנות את "פארק בעברית" של ראשון לציון, שהוקם על שטח גדול שהתפנה ממחנה צריפין. בכלל, בראשון יש גני ופינות משחק לילדים ופינות חמד על כל שעל.

  בעיה נוספת עם פארק הכט היא החנייה. במספר מקרים נתקלתי שם במצוקת חנייה. מלבד המחסור, צורתו הקווית של הפארק גורמת לצורך בהליכה רגלית ארוכה מהחניון ואליו, דבר קשה בימים חמים עם ילדים קטנים וללא צל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s