מכתב ליהב: האם אתה לא מבין מה קורה במפרץ? או שאתה לא רוצה להבין, או שאתה עושה את עצמך לא מבין? תגובתי לעמדה התמוהה של ראש העיר בנושא מפרץ חיפה

אחרי שלושה חודשים של עבודה קשה נגד תכנית חיבורי נמל המפרץ, שהיא אחת מתכניות הרחבת תשתיות התעשייה במפרץ, שיגרתי לראש עיריית חיפה שאילתה כדי להבין אחת ולתמיד: מה היא עמדתו על התכנית הזו בפרט ועל הרחבת התעשיות בכלל, שעומדים לקרום עור וגידים בשנים הקרובות במפרץ חיפה?

כצפוי, הוא ענה כי מדובר בתכניות טובות שרק יפחיתו את הזיהום.

על תשובתו זו השבתי במכתב, כי באמת כבר לא יכולתי להתאפק. הנה הוא לפניכם:


לכבוד – ראש העירייה יונה יהב,

ובעיקר לכל חברי המועצה.

הנדון: תגובה לתשובות העירייה על שאילתה בנושא חיבורי נמל המפרץ

אני מודה לך על התשובות המפורטות והמושקעות לשאילתה על תכנית חפ'/1833.
היעדרותנו מישיבת המועצה האחרונה נבעה מסיבות משמחות – קבלת פרס הגלובוס הירוק בכנסת, יחד עם גופים וארגונים רבים, על פעילותנו לשינוי פני מפרץ חיפה.
שיחה קצרה עם השופטת דורנר, מי שעמדה בראש צוות השופטים, הבהירה לי עד כמה מעריכים את השינוי במודעות הציבורית שחל בנושא זה, גם אם המציאות עוד רחוקה מלהשתנות.

על הבמה עמדו כמה חיפאים יקרים שהצליחו היכן שכל הרשויות נכשלו. אני מקווה שאתה גאה.

image002

ואם בשינוי פני המציאות עסקינן, אחזור לענייננו – תכנית חיבורי נמל המפרץ.

בפגישות עם תושבים שואלים אותי אינספור פעמים מה היא דעתך הרישמית על מגמת הרחבת התעשיות שעומדת להתרחש במפרץ חיפה, לכשיאושרו כל התכניות – בז"ן, קרקעות הצפון, חיבורי הנמל, הקמת נמל הדלקים וכו'. היות ואינני יכולה (גם לא רוצה) לשמש כדוברת שלך, אני מפנה את האנשים ישירות אליך, ומסבירה שעד היום לא הצלחתי לפענח אם אתה מבין את העומד להתרחש במפרץ, או שאולי אתה לא רוצה להבין, או שאולי אתה עושה את עצמך כלא מבין, או שאולי אתה חושב שהרחבת התעשיות הצפויה לנו היא דבר חיובי. ישנה עוד אפשרות אחת, חמישית – שאני לא מבינה שום דבר, ושהתעשיות לא עומדות להתרחב. הלוואי וזו תתגלה כמציאות, כי לקרוא תכניות אני יודעת, זה מקצועי.

כדי שלא נמצא את עצמנו בעוד חודשים ושנים במשבר חדש, מתראיינים יחד בתקשורת הארצית, ואתה כהרגלך מתבכיין "הממשלה עשתה בלי לשאול אותי", "לא אמרו לי", "אף אחד לא מדווח לי", "איפה גורמי הממשלה כשצריך אותם", וכו' וכו', מצאתי לנכון להעביר אליך את המידע המצוי אצלי, קבל עם ועדה, וכך אולי למנוע יללות מיותרות בעתיד.

 1.  אתה צודק – תכנית חיבורי הנמל היא אכן תכנית חשובה. היא חשובה מאד לחיבור של נמל הדלקים אל כל מתקני התעשייה שבמפרץ, מה שיאפשר את הגדלת כושר הייצור של התעשיות, והיא חשובה גם כדי לתת שירות לנמל המפרץ שעומד להביא כמליון מכולות בשנה למפרצנו. אתה טועה – היא לא תמנע מעבר של משאיות בחיפה, אלא דווקא תביא לחיפה ובעיקר לקריית חיים יותר משאיות משקיימות היום, ברגע שנמל המפרץ יתחיל לעבוד. להזכירך, מדובר ברציף המתווסף לקיים, שתוכנן לאוניות ענקיות של 18 אלף מכולות ושיתבסס על היקפי שינוע עצומים, הרבה מעבר למה שקיים היום. תכנית חיבורי נמל המפרץ לא מסוגלת למנוע כניסת משאיות לחיפה, כי זה לא במנדט שלה להכתיב למשאיות היכן הן תעבורנה בדרכן למפרץ. מרגיע לחשוב שנמל המפרץ יפחית את מעבר המשאיות בחיפה, אבל מדובר במשפט מגוחך ולא אחראי.
 2.  נמל המפרץ כולל נמל דלקים ועוד איך. כך כתוב במפורש בהוראות התכנית המאושרת (אם טרם ראית אשלח לך את מראה המקום), וכך אף מופיע בתשריט המכרז שיצא על ידי חברת הבת של עיריית חיפה – יפה נוף, ביולי 2015. אני מאמינה שתצליח לקרוא את התשריט המצורף בהמשך – אי אפשר לטעות בסימון צוברי הנוזלים שעומדים בחלקו הדרומי של הרציף. בנוסף לשרטוט המאד ברור הזה, תכנית חיבורי נמל המפרץ כוללת גם מנהרת תשתיות, אתה עצמך הרי כותב זאת. אם מקימים מנהרת תשתיות – מה עומדים לשנע בתוך הצנרות שיהיו במנהרה הזו? אני בטוחה שהציבור החיפאי ישמח לשמוע.image004
 3.  זה מצוין להחליף מנהרת תשתיות חדשה במקום צנרות ישנות ודולפות. כשזה מגיע לתעשיות מיושנות – חשוב לחדש ולהתקדם עם הטכנולוגיות. רק שכחת לציין שההיקפים של התעשיות והתשתיות שלהן עלולים לגדול באופן דרסטי, ובעיקר – שהם יחברו מפעלים יותר גדולים (אם יאושרו), עם מחסנים יותר גדולים (אם יאושרו), ועם נמל דלקים גדול הרבה יותר (שכבר אושר), שיאפשר הרבה יותר ייצוא. במילים אחרות, השאלה העומדת לפתחה של העיר חיפה היא לא אם לחדש את הישן ולשמור על אותם היקפי ייצור, אלא האם להגדיל באופן דרסטי את המתקנים הישנים הקיימים, ולאפשר את הגדלת כושר הייצור של המפעלים במפרץ.
 4.  רק כדי שלא תגיד שלא ידעת – נמל הדלקים המתוכנן (אותו ראינו גם על תכניות חנ"י) יוכל לשנע עד פי 6 דלקים ממפרץ חיפה לייצוא למדינות אחרות. הרציף שלו ארוך פי 2 מהקיים, אפשר יהיה לעגון משני צידיו, ובריכת המים בו תהייה עמוקה הרבה יותר מזו של רציף הדלקים בנמל הקיים. תבדוק.
 5.  בחודשים האחרונים השקענו זמן רב בלימוד ההיסטוריה העגומה של שדה התעופה בחיפה, שעומד להיפגע בגלל נמל המפרץ (שאגב, או יהפוך לפיל לבן, או יהפוך את נמל הכרמל לפיל לבן – את זאת נדע בעוד מספר רב של שנים. מאחלת לכולנו בריאות טובה כדי שנזכה לראות את אחד מהפילים הלבנים הללו). בשנים הראשונות לכהונתך דיברת בהתלהבות רבה על הרחבת שדה התעופה לגודל של נתב"ג. שינויים פוליטיים במשרד התחבורה, אובססיה עם הקמת נמל שני ומיותר – הביאו אותך לשנות את מילתך מקצה לקצה. אין ספק ששינוי דעה היא תופעה מקובלת בקרב פוליטיקאים, במיוחד אם אין להם חזון משל עצמם, ולא על זה נבוא בטענות. יחד עם זאת, נכון יהיה אם תבקש ממשרד התחבורה להסביר לך היכן יעברו הבואינגים הגדולים בדרך לרמת דוד, והאם הרעש שלהם לא יפגע גם בתושבי קריית חיים וערי הקריות. דווקא שדה תעופה קטן, שההמראות והנחיתות שלו מעל הים – יכול לחסוך רעש מתושבי קרית חיים, מתושבי חיפה והכרמל, תושבי בקעת עכו, וגם מתושבי כל העמק. מזמינה אותך לקרוא קצת על שדה התעופה הקטן והחדש יחסית בדוקלנדס בלונדון, ממש במרכז העיר. הוא מביא 4.5 מליון איש למרכז לונדון מידי שנה, בעיקר אנשי עסקים. מפליא, אבל מאז פתיחתו בשנות השמונים, הוא עובר רק שדרוגים והרחבות. יש בעולם מי שמבין את הכוח הכלכלי של שדה תעופה. אגב, יש לשדה הזה חוקים נוקשים מאד בעניין הרעש.
 6.  אבקש לתקן את המידע השגוי שנמצא אצלך – שדה התעופה עומד להיפגע בגלל חיבורי נמל המפרץ. באופן שבו התשתיות מתוכננות כעת – המסלול של שדה התעופה לעולם לא יוכל להתארך עד קו המים בלבד (עוד כ- 300 מטרים), פרויקט צנוע שיכול היה לפתוח את חיפה לכל אירופה. התוספת של 226 מטרים בתכנית הנוכחית לא תאפשר הרחבת טווחי טיסות, אלא רק שיפור בטיחות בשדה הקיים. במילים אחרות – התכנית מנציחה את שדה התעופה כשדה נכה, לא אפקטיבי ובוודאי לא כלכלי. אני מבינה שאתה בטוח כי קום יקום שדה תעופה ברמת דוד. אני לעומתך, סבורה שאין לדעת. כרגע הרוחות סוערות, ודווקא בדרום הארץ רוצים את השדה המשלים של נתב"ג אצלם, לעומת אנשי הצפון והעמק שדוחים אותו במאבק מתוקשר. הצפון עלול למצוא את עצמו בלי פתרונות תעופתיים, ובדרך לעוד דעיכה כלכלית קשה.

אינני כותבת כל זאת כדי לשכנע אותך.
אני כבר מזמן לא חושבת שאתה נספר – לא בממשלה, לא במוסדות התכנון, ולא בשום מקום משמעותי שמשפיע על פני העיר.
יש עוד תושבים שחושבים שאתה הוא הכתובת להשפיע על נושאים גדולים אלה, אבל לשמחתי אני רואה שהם הולכים ומתמעטים מידי יום.

אני כותבת לך, ובעיקר לחברי המועצה, כדי להדגיש עד כמה עתיד מפרץ חיפה ישפיע על עתיד העיר כולה,
ועד כמה העתיד הזה עובר מעל לראש של כל מי שנמצא היום בבניין העירייה.

ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת חיים בחיפה

3 תגובות על ״מכתב ליהב: האם אתה לא מבין מה קורה במפרץ? או שאתה לא רוצה להבין, או שאתה עושה את עצמך לא מבין? תגובתי לעמדה התמוהה של ראש העיר בנושא מפרץ חיפה״

 1. בהזדמנות אזכיר ליהב את הסצנה האחרונה בסרט "הגשר על נהר קוואי", סיפור ממלחמת העולם השניה.

  הגיבור ה"אחר" של הסרט הוא הקולונל הבריטי ניקולסון (אלק גינס), שבשם פרפקציוניזם, משמעת ותעסוקה מחזקת לאנשיו השבויים הוא משתף פעולה עם האויב ועושה כל שביכולתו לבנות גשר החשוב למאמץ המלחמה היפני. הוא כל כך גאה ומלא סיפוק מהגשר הנהדר שבנה, שכאשר מגיעה יחידת קומנדו מכוחותיו לפוצץ את הגשר, הוא חושף אותה ליפנים. רק כאשר הוא רואה את חייליה נטבחים ע"י האויב הוא קולט מה עשה. מילותיו האחרונות, בטרם פוצץ את הגשר בעצמו ומת, היו
  "What have I done!!!"

  אינני מאחל ליהב גורל כשל ניקולסון, כי הרי את חיבורי נמל המפרץ שעזר לבנות עבור אויבי חיפה הוא לא יפוצץ. ואם, לאסוננו, חיבורי נמל המפרץ אכן יתגשמו, אני מאחל לו חיים ארוכים ושיבה טובה ושיזכה לומר "What have I done!!!".

  אהבתי

 2. למנהל הבלוג: מאחר שאין בבלוג זה אפשרות של עריכה לאחר התגובה, אבקש להחליף עבורי את הפיסקה האחרונה של תגובתי הקודמת כדלהלן:

  אינני מאחל ליהב גורל כשל ניקולסון, כי הרי את חיבורי נמל המפרץ שעזר לבנות עבור אויבי חיפה הוא לא יפוצץ. להפך, אני מאחל לו חיים ארוכים ושיבה טובה ושאם, לאסוננו, חיבורי נמל המפרץ אכן יתגשמו, שיזכה לומר "What have I done!!!".

  אהבתי

 3. אני אוהבת את ראש העיריה, מר יונה יהב, על התנהלותו והתנהגותו. המכתב שלך 'כאילו’ מופנה אליו, אבל נועד להקטינו ולהשפילו– האם כך, בשיטה הזאת, בדרך הנלוזה הזאת , יש בדעתך לפעול ? אותי –זה לא קונה ! גם על סיגנון וניסוח ראוי לשמור…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s