מסמך ההתנגדות לתכנית חיבורי הנמל, לעיונכם

במהלך החודשים אפריל-מאי-יוני 2016 הובילה 'חיים בחיפה' מאבק להחתמות הציבור על תצהירים משפטיים נגד תכנית חיבורי נמל המפרץ, היא התכנית הרביעית שעומדת לחבר את כל תשתיות התעשייה המורחבות יחד. סך-הכל הוגשו לוועדה המחוזית ולוועדה המקומית כ-750 התנגדויות חתומות על ידי עורכי דין. על התצהירים חתמו תושבים אכפתיים רבים, אליהם התווספו עשרות גם מאזורים שאינם במחוז חיפה (רמת ישי, עמק יזרעאל וכו') שרק מוכיחים את אחת הטענות המרכזיות שלנו – ההשפעה של התכנית היא לאומית, ולכן הפקדתה כתב"ע (תכנית בינוי עיר) מקומית אינה קבילה.

מסמך ההתנגדות המרכזי בן ה-88 עמודים שניסחנו, יחד עם התצהירים החתומים ע"י הציבור, יקשו משפטית וערכית על המבקשים להעביר את התוכנית ההרסנית הזאת. גילינו כמה ליקויים מנהליים רציניים בתכנית, שלמוסדות התכנון לא יהיה קל להקל בהם ראש. על המסמך עמלו מספר אנשי מקצוע וחוקרים המתמחים בנושאים הרלוונטיים, כולל מחוץ לחיפה.

מבין הנושאים שעלו במסמך ההתנגדות –
א. מדובר בתכנית שעוסקת בתשתיות לאומיות, ועל כן היא לא יכולה להיות תכנית מקומית כפי שניסו מוסדות התכנון 'להגניב' מתחת לשולחן.
ב. התכנית סותרת את תמ"א 15 ואת תמ"מ 6, שהן תכניות בהיררכיה גבוהה יותר, ומאושרות.
ג. תסקיר ההשפעה על הסביבה נעשה בצורה שטחית ואפילו 'חפיפניקית'. בדרישות המקדמיות של תסקיר ההשפעה על הסביבה אין התייחסות למנהרת התשתיות, אלא רק לכבישים ולמסילות. בנוסף, בתסקיר חסרה התייחסות להשלכות הרחבות של כל מתקני התעשיות לכשיחוברו יחדיו, שהרי מהות תכנית זו היא "חיבורים".
ד. בדיקת היסטוריית התכנון של מפרץ חיפה בעשרות השנים האחרונות מגלה את השיטה: לא "שיטת הסלאמי" כפי שרבים נוטים לחשוב, אלא שיטת מתוחכמת יותר לה קראנו "שיטת התא הסרטני". המערכת מקדמת תכניות מקומיות קטנות שאותן יחסית קל לאשר כי ההתנגדות להן היא קטנה (והן גם לרוב לא מובנות ע"י הציבור). תכניות אלה משנות את פני המציאות באופן מיידי ובהשקעה כספית מינימלית מיד לאחר אישורן, וכך משפיעות על תכניות רחבות היקף שנמצאות בדרגה גבוהה מהן, בגלל שהן קובעות עובדות בשטח.

עוד מסביר המסמך כי אין אף תכנית מאושרת ומעודכנת שמציגה אינטרגציה מלאה לכל מפרץ חיפה, מלבד תמ"מ 6 (תכנית מתאר מחוזית מס' 6) שאינה מעודכנת בשינויים שנגרמו ע"י תמ"א 13/ב/11 (תכנית נמל המפרץ). התכנית שאמורה היתה לעשות את האינטגרציה המלאה היא תמ"א 30 (תכנית מתאר ארצית מס' 30), שמעולם לא אושרה מסיבות לא ברורות שאין להם תיעוד. ההיסטוריה של תמ"א 30 מעוררת ספקות גדולות לגבי כל הליך קבלת ההחלטות במפרץ. בעקבות זאת דרשנו לקדם ולאשר תכנית אינטגרטיבית לכל מפרץ חיפה לפני שמאשרים תכניות מקומיות הקובעות עובדות בשטח. לא סביר שעד היום אין תמונה מלאה על העומד להתרחש במפרץ חיפה, לאור הסערות התקשורתיות מהשנתיים האחרונות סביב בעיות הזיהום והתחלואה, וההמתנה לדו"חות האפידמיולוגיים. לא סביר שהמדינה תאשר תכנית קטנה ומקומית שתאפשר לכל התעשיות (בכללן גם המזהמות) לגדול ולהתרחב, וזאת מבלי שישנו דיון על ההווה והעתיד של מפרץ חיפה בערוצים הרישמיים.

במסמך מופיעים נתונים חדשים על ההיתכנות של שדה תעופה בחיפה, שיוכל לפתוח את חיפה לכל אירופה בעבור תוספת מזערית של כ- 300 מטרים בלבד. בנוסף, קיימת סקירה היסטורית של השתלשלות תכניות שדה התעופה, מקצועית ופוליטית, הכוללות התבטאויות של ראש העירייה הנוכחי, יונה יהב, בעדו. גם התייחסויות מעמיקות לסכנת קיומו של הפארק המטרופוליני נחל הקישון שעומד להיפגע באופן אנוש מתכנית זו, וכן, היבטים רבים נוספים – כולם מופיעים במסמך זה.

בשורה התחתונה, הטענות מצביעות על ליקויים משמעותיים מאד – מנהליים, חוקיים וערכיים. אנו מקווים שמוסדות התכנון לא יקלו ראש. אנחנו בכל אופן, לא נאפשר להם.

תגובה אחת בנושא “מסמך ההתנגדות לתכנית חיבורי הנמל, לעיונכם”

  1. טוב שאתם פועלים נגד המצב המחמיר של תושבי חיפה וקרית חיים. יש לי 3 שאלות: 1.התוכניות להקמת נמל ענק בחופי קרית חיים ידועות כבר כ-2 שנים, למה נזכרתם רק כעת? 2.מכל האמוניה נמצא כאן הרבה שנים ומסכן אמיתית ועכשווית כ-1 מליון תושבים. בציבור מסתובבות שמועות שמבחינת חוזק החומרים מכל האמוניה פג תוקף, מה גם שכנראה אין לו רשיון עסק.,מדוע לא שומעים את קולכם בענין?

    ידיד ישראל גדול,נסראללה מהחיזבאללה,הכריז לא מזמן שיש בידיו נשק גרעיני וזהו מכל האמוניה המדובר.

    3.האם יתכן שראשי הערים ב"עוטף זיהום מפרץ חיפה" וועד קרית חיים ו- מליון תושבים נרדמו בשמירה.?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s