הצעה לסדר – טיפול ושיקום שכונת רוממה החדשה

8.8.16

הצעה לסדר – טיפול ושיקום שכונת רוממה החדשה.

בעקבות פניית תושבי השכונה, ערכנו מפגש וסיור ביום ב' -ה-6/6/16 בשעות אחה"צ. בסיור פרשו בפנינו התושבים תלונות רבות ושונות, שהיפנו לעיריית חיפה משך שנים רבות ולא קיבלו כל מענה.

להפתעתנו הגדולה, קיבלנו דיווח למחרת היום שעיריית חיפה שמעה על הסיור שערכנו עם התושבים, ותוך 24 שעות הגיעה לשכונה והתחילה לטפל בחלק מהמפגעים שקיימים בה שנים רבות.

אנחנו שמחים לשמוע שהנוכחות שלנו מאיצה את העירייה לעבודה.

אנו עוקבים אחר עבודות השיקום בשכונות רבות בעיר, מקבלים דיווחים שוטפים מתושבים רבים על ההזנחה מצד אחד, ועל מאמציהם להניע את העירייה לתקן מצד שני. לצערנו נראה ששיטת העבודה של העירייה היא "כל הקודם זוכה", ורצוי "כל הצועק יותר חזק, מקבל ראשון". ראוי היה להוציא תכנית עבודה מסודרת לכל שכונות ורחובות העיר, עם לוחות זמנים וצפי התקדמות – על מנת שהתושבים ידעו למה לצפות.

בעקבות התיקונים והליקויים בהם טיפלה העירייה מאז הסיור שלנו, נביא במסמך זה את הנושאים שכרגע עדיין עומדים פתוחים, בתקווה שהתושבים לא יאלצו לחזר אחרי העירייה עוד שנים רבות כדי לקבל את המובן מאליו.

באופן כללי –

רוממה החדשה היא שכונה קטנה יחסית, כ- 6 רחובות שחלקם ממש קצרים וקשים לתנועת רכב ובעיקר תחבורה ציבורית. במהלך הסיור ראינו בעיות שונות במרחב הציבורי של השכונה (בעיקר מדרכות, כניסות לבתים, מדרגות המחברות בין המרכז המסחרי ורח' הצוללת דקר, אתרי מכלים ובהם פסולת ואשפה). כמו כן ראינו הזנחה בסימון חניות, ספסלים, תחנות אוטובוס, גינון ועוד.

בכל המקומות צפינו במפגעים כמו: חריצים וטלאים באספלט המהווים סכנה להולכי רגל בעיקר למבוגרים, מיכלי אשפה מגובבים ברחוב או על המדרכה שסביבתם מלוכלכת ומוזנחת. הגנים הציבוריים, בפינת רחובות אורן והפרחים, ליד הכיכר, קטנים בשטחם, עם מיעוט מיתקנים. אחד מהגנים הוסב לגינת כלבים, שזה דבר מבורך, אם כי יש איתו גם בעיות עליהן יש לתת את הדעת, גם כדי לפתור אותן במקום זה, וגם כדי להימנע מבעיות דומות בגינות הכלבים הבאות שיוקמו ברחבי העיר. הגן פותר את בעיית שוטטות הכלבים ובעליהם, אך בגלל קרבתו למבני מגורים, הוא גורם למתח בין בעלי הכלבים אלה שסובלים מנביחות ורעש, בעיקר בשעות הלילה.

בהמשך המסמך מצורפות תמונות רבות הממחישות את מצב השכונה.

להלן רשימת מפגעים וליקויים עליהם התלוננו התושבים:

התשתיות הציבוריות:

 •  הכיכר בין רח' הפרחים אורן ובובר, היא כבר זמן רב כיכר ללא פרחים. אמנם ניקו וסידרו אותה בשבועות האחרונים, מיד אחרי הסיור שערכנו, אולם, היא רחוקה מלהיות יפה ומטופחת.
 •  שבילים פנימיים שמובילים לבית הכנסת מלוכלכים ומוזנחים.
 •  ארונות חשמל, בזק והשקייה המפוזרים ברחוב הפרחים – מאחוריהם הצטבר לכלוך רב.
 •  חוסר במיכלי אשפה גורם להצטברות אשפה רבה וזוהמה ברחוב. נראה שאין מספיק עובדי ניקיון שעוברים ומנקים את המדרכות וסביבותיהם.
 •  לצד המכולת קיימת פינת ישיבה קטנה ועגולה שנשתלו בה פרחים אך מחמת חוסר השקייה הם נבלו ומתו.
 •  רח' הצוללת דקר: לאורך העליה מצוללת דקר יש צמחיה פראית גדולה ומוזנחת שלעיתים גם מקשה על הליכה ברחוב. יש לגזום אותה גם בכדי למנוע שרפה ובמיוחד את השיחים הבולטים למדרכה. בזמן אירוע בהיכל הספורט חונים רכבים ברחוב זה, ואז אין מעבר לתחבורה הציבורית. יש להוסיף שלטי 'אין חניה' ולאכוף חניה בלתי חוקית במקרים אלה.
 •  רחוב הפרחים היה מוזנח מאד משך שנים רבות. שמחנו לשמוע שבשבועות האחרונים עיריית חיפה פועלת לסמן את החניות המחוקות, מטפלת במדרכות בשבורות וכו'. בנוסף, יש לסמן את ההפרדות בכביש ואת הנתיבים בפס סימון כיוון שאנשים נוהגים שם בצורה שמסכנת חיי אדם. כמו כן ברחוב זה קיים משרד של פקחי העריה שתופסים לתושבים 8 מקומות חניה. יש לפתור את הבעיה כי יש בשכונה מצוקת חניה.
 •  יש להחליף תאורה בשכונה, לחדש ספסלים וגם להוסיף ספסלים חדשים.
  ברחוב אורן: יש להגדיר את שעות הפעילות של גינת הכלבים. הנביחות מגן זה בוקעות עד חצות, וזה בלתי נסבל עבור דיירי הבניין הסמוך.
 •  תיקון מדרכות וכביש ברחוב אורן סימוני חניה והחלפת תאורה.
 • מגרש ליד בית ספר רוממה יש לסמן חניה .
 •  יש לתקן את כל התמרורים השבורים.
 •  יש לצבוע מעברי חציה.
 •  יש להוציא מכתבי התראה לפינוי חדרי הביטחון בבתים רבי קומות.
 •  יש לנקות את השכונה בתדירות יותר גדולה, ובמיוחד יש לנקות את המקום ליד פחי הזבל.

התחבורה, החניה והתחבורה הציבורית –

 • אין קווי אוטובוס ישירים משכונת רוממה החדשה לשכונת נו"ש הקרובה. לנוסעים בתחבורה ציבורית מדובר בגהנום – שכן, עליהם להחליף אוטובוסים. נסיעה של דקות ספורות ברכב הופכת לנסיעה של כמעט שעה. הם מבקשים שכונתית שתחבר השכונה לנו"ש.
 • נהגי האוטובוסים בשכונה לעיתים נוהגים בצורה פראית. קשה לשבת באוטובוסים בזמן הנסיעה בשכונה הזו. למרות שמדובר בטיפול אגד, יש לבדוק מולם. (אגב, את ההערה הזו שמענו גם על אוטובוסים אחרים בשכונות אחרות).
 •  תנועת האוטובוסים – בשכונה עוברים שני קווי אוטובוס של אגד : קו 24 מתחנה מרכזית כרמל דרך בת גלים והדר, נכנס לשכונת בן גוריון וממשיך לאוניברסיטה. הקו עושה גם את כל הדרך חזרה, קו 136 מקרית אתא (איקאה), דרך מנהרות הכרמל, נכנס לשכונת בן גוריון וממשיך דרך מרכז הכרמל לבת גלים. הקו עושה גם את כל הדרך חזרה.
  משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרות (05:00-23:00) חולפים בשכונה אוטובוסים רבים. עיון בלוחות הזמנים של אגד אשר מופיע באתר האינטרנט מאשש זאת: בימי א-ה 237 אוטובוסים ביום, כלומר סה"כ 1,185 אוטובוסים בחמשת הימים הנ"ל. ביום ו' 140 אוטובוסים. ביום שבת 34 אוטובוסים. חישוב כולל מביא למספר של 1,359 אוטובוסים בשבוע אשר חוצים את השכונה הלוך ושוב !!!
  למרות זאת, השירות התחבורתי לשכונות הסמוכות ולסביבה הקרובה אינו יעיל.
  בשנים האחרונות פנו התושבים וביקשו להפעיל אוטובוס שכונתי קטן כפי שנעשה בשכונות אחרות בחיפה ולהשאיר את שני הקווים הנ"ל בציר המרכזי של דרך פיק"א, או לחלופין לדרוש מחברת אגד להפעיל אוטובוסים ידידותיים לסביבה ללא זיהום ורעש. יש אפשרות לקיים תחבורה טובה ויעילה ובמקביל לעשות הכל כדי לשמור על בריאות ואיכות חייהם של התושבים. השכונה הזו נדרשת לחיבורי קווים אל השכונות הסמוכות, ואל פיק"א וחנקין שם ישנם קווים רבים, וזאת הגיוני לעשות ע"י "שכונתית".
 •  מצוקת חנייה – אל קופת חולים כללית ברחוב מרטין בובר מגיעים כל יום מאות חולים מידי יום (סניף זה הינו מרכזי ונותן שרות לתושבי שכונות רבות נוספות בעיר). מיותר לציין שכל חולה מגיע במכוניתו כשלמעשה אין כל סידורי חנייה לבאי הקופה (מלבד 7 חניות שאחת מהן מיועדת לנכה). כאמור, מצוקת החניה גברה עם הפעלת פארק הכלבים אשר נמצא בצמוד לקופת החולים.

פארק לשחרור כלבים –

בעוד מדובר על יוזמה מבורכת, יש ללמוד מתקדים זה גם כדי לשפר ולתקן את הקשיים שהוא יוצר במקום, וגם כדי למנוע מפגעים בפארקים הדומים שיוקמו באזורים אחרים בעיר בעתיד. פארק זה הוקם לאחרונה ע"י העיריה בתחום מגרש אשר שימש בעבר כגן שעשועים לילדים, והוא נמצא בלב השכונה (רחובות פרחים, מרטין בובר ואורן מקיפים אותו וברובם רבי קומות עם מאות משפחות). על העירייה אשר אחראית להקמת הפארק לפעול במלוא אמצעי הבקרה והאכיפה לשמירת חוקי העזר.

הקצאת השטח וגידורו לפארק כלבים יצר מספר מפגעים:

 • רעש מתמשך של נביחות כלבים במהלך כל שעות היום כולל בשעות המנוחה בצהרים ובשעות הערב המאוחרות (כולל בשבתות).
 •  בעיות חניה – מאחר והפארק מהווה מקום מפגש לבעלי כלבים, מגיעות וחונות מכוניות רבות גם משכונות אחרות הפורקות מספר כלבים כל אחת ומקשות על בעיות החניה בשכונה שקיימות בין כך.
 •  לכלוך של צואה ושתן במדרכות הסמוכות לפארק שנוצר כתוצאה מאי אכיפת החוק.

תושבי השכונה ואני נודה לקבלת תכנית העבודה של עיריית חיפה לטיפול ושיקום שאר הסוגיות הבעייתיות בשכונה, כולל לוחות זמנים. נבקש לדעת מתי תיכנס שכונת רוממה החדשה לתכנית העבודה, מה מהרשימה המצויינת כאן יטופל, ומתי, מה הם לוחות הזמנים לטיפול במפגעים שצוינו כאן, ומתי אנו צפויים לראות את שיקום התשתיות הציבוריות.

בברכה,

ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מתוך "כלבו", 26.8.2016
מתוך "כלבו", 26.8.2016

תגובה אחת בנושא “הצעה לסדר – טיפול ושיקום שכונת רוממה החדשה”

 1. אפשר לבנות חניון שמגיע לקופת חולים במרטין בובר יש לקופת חולים שטח ענק בתחתית הבניין שלא מנוצל , בנוסף בן אורן 35 לגן לשחרור כלבים יש שטח לא מנוצל שאפשר להגדיל את הגן או להקצות אותו לחניה על ידי בניית אי
  בחנייה שממול אורן 35 משתמשים גם הבאים לבית כנסת בימיי חו"ל, בן הנטקה לרחוב אורן ופיקה אפשר לבנות שמורת טבע מגודרת ולשלוח לשם את כל החזירים או פארק שמורת טבע , יש לבנות נתיב לאופניים לילדי בתי הספר ובכלל לאורך כל רחוב הנטקה ינקיטון ,לאסור חניה על המדרכות , יש ליצור חניות לרחוב אורן מהצד השני של הבתים , את גן דניאל יש לפתח כפארק מרכזי ולפנות את מעונות הסטודנטים משם , שיש אירוע בהיכל הספורט רוממה החדש והישנה סובלות יש לבנות חנייה נוספת להיכל הספורט במיוחד שרוממה הישנה גדלה ויש לפנות את משאיות האשפה של העירייה משם ,יש לבנות במה מרכזית בגן דניאל ולסלק משם את החזירים , יש לבנות מגרשי ספורט מאחורי בית ספר רוממה ,טניס,כדורגל,קט רגל שטח שלא מנוצל ,יש להוציא את האנטנה מהמרכז המסחרי , יש ליצור כיכר להורדת תלמידים לבתי הספר שלא יהיו פקקים בבוקר ,פחי אשפה צריכים להיות בבורות שאיבה ולא צפרדעים או מכולות יש לדאוג לפח לנייר ופסולת אלקטרונית בפחים של אורן 29-33 , יש לשלול ממשאיות להגיע למרכז המסחרי בשעות הבוקר 7-8 ובשעות 13-14 מתי שמביאים תלמידים , תחבורה ציבורית אחרי 8 בערב הופכת לבעיה , יש לייצר אפליקציה או במענה טלפוני שעל פיה יהיה אפשר לקבוע באיזה תדירות לשלוח אוטובוסים וכמה שאוטובוסים לא יסעו ריקים ויגיעו מתי שנדרש במקרה ואן נוסעים בחצי שעה המיועדת ישלח מונית שירות ,

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s