הצעה לסדר – החייאת אזורים ציבוריים חשובים ומרכזיים בחיפה (טיילות וגנים ציבוריים) באמצעות קיוסקים

חיפה, 13.10.16

לכבוד: ברכה סלע, מזכיר עיריית חיפה.

הצעה לסדר – החייאת אזורים ציבוריים חשובים ומרכזיים בחיפה (טיילות וגנים ציבוריים) באמצעות קיוסקים

בהצעה זו לסדר אנו מבקשים לקדם הקמת קיוסקים מעוצבים ברחבי העיר, כחלק מפרויקט החייאת אזורים ציבוריים בחיפה: פארקים, טיילות ומתחמים חשובים. הקיוסקים יכולים להיות פשוטים, כאלה שמוכרים חטיפים ושלגונים, אבל יכולים להיות גם בתי קפה, גלידריות עבודת יד, חנויות לחם ומאפים מיוחדים, ואפילו מסעדות רחוב של מאכלים אקזוטיים, ובתנאי שיטפחו אזורי ישיבה ושהייה מוצללים לצידם.

רקע

חיפה התברכה במקומות יפיפיים שיכולים להיות אטרקציות תיירותיות בינלאומיות כגון טיילת לואי, טיילת בת-גלים, פארק הכט, חוף שקמונה, בוסתן כיאט ועוד. יש ברחבי העיר גם גנים ציבוריים ופארקים שאליהם נוהרים רבים מתושבי העיר והשכונות, מכל הגילאים, שהפכו למפלט של רבים המחפשים בילוי עירוני מחוץ לבית, מקום לנוח לכמה דקות כדי לשוחח בטלפון או לקרוא עיתון. הגדולים והמרכזיים ביניהם הם גן הזיכרון, גן בנימין, גן הבנים בנווה שאנן, טיילת קריית אליעזר, גן שמואל הכהן, גן מניה שוחט, חורשת המייסדים בנווה שאנן (גבעת השבשבת), גן אופירה בשער העלייה, גן אלי כהן בקרית שפרינצק, חורשת הבנים ברוממה הישנה, גן חסידי אומות עולם ברמת אלון, ובוודאי ישנם עוד נוספים שהם הומי אדם.

במרבית המקומות הללו אין היום בתי מסחר ואוכל במרחק הליכה. לפעמים בקבוק מים מינרליים, כוס קפה to go, טילון או קרטיב לילד – יכולים להפוך טיול של אחר הצהריים לאירוע משפחתי שהוא לא פחות מבילוי. היעדרם של מקומות מסחר קטנים בטיילות מקצר את משך השהייה ואת ההנאה של רבים מהמבקרים. הקמתם של קיוסקים קטנים המפוזרים ברחבי העיר יכולה לשנות לגרום לשינוי באופי המקומות, ובמשך זמן השהייה בהם. בחיפה כבר קיימים ניצנים לאזורים ציבוריים שנהנים מעסקי מזון קטנים לצידם. הביקוש ללא ספק קיים. עכשיו יש לטפל בו באופן מערכתי ורחב היקף.

יתרונות של קיוסקים במקומות ציבוריים

הפחת רוח חיים במקומות עירוניים – חלקם הגדול של המבקרים בגנים אלה היה בוודאי שמח לשתות אספרסו אילו היה יכול, או לקנות גלידה לילדים, ואולי לעיתים אף ליהנות מסנדויץ' איכותי לארוחת ערב משביעה. הקמת קיוסקים בסמוך לגנים הציבוריים יכול להפיח רוח חיים בגנים אלה, ולהוות מוקד של מפגש, שיחה ושהייה.

בטחון ובטיחות, בעיקר בלילה ובשעות החשיכה – בגלל שבמקומות אלה תהייה נוכחות של אנשים, אפילו בודדים, המקום ירגיש יותר בטוח ופחות נטוש. תאורה איכותית תוסיף לתחושת הבטחון של הגנים הציבוריים והטיילות הללו גם בשעות החשיכה.

צמצום בעיות אלכוהול והפגת שעמום בקרב הנוער – רבים מבני הנוער בעיר מבלים ערבים ולילות שלמים בגנים הציבוריים הללו, לרוב עם בקבוקי אלכוהול באמתחתם, משועממים. קיוסקים, גלדריות, בתי אוכל ובעיקר נוכחותם של אנשים – יפיגו במידה מסוימת את השעמום, ויורידו את הסיכויים לאלכוהוליזם ולהתנהגות חריגה שמתפתחת באופן טבעי במקומות נטושים. הקיוסקים יכולים להפוך למקומות מפגש חשובים מאד לצעירים בעיר.

שינוי דפוס התרבות העירונית החיפאית – מדובר בעוד צעד קטן לשינוי פני התרבות החיפאית שעדיין לא הפכה את השהייה מחוץ לבית לחלק מאורח חיי היום-יום שלה. לאורח חיים זה יכולות להיות השלכות אדירות על מצב העסקים החיפאיים. כיום מעטים הם החיפאים שרגילים לשהות מחוץ לבית, לא כל שכן לאכול בחוץ. כשזה קורה, אצל מרבית מהתושבים, זה כמעט תמיד סביב אירוע מיוחד ו"יציאה" מהבית מכוונת למטרה. בתרבות העירונית בעולם מקובל שהמרחב הציבורי בעיר צריך לענות על צרכים שונים בעת ובעונה אחת ("יציאות רב תכליתיות"), למשל – איסוף ילדים מחוגים, בילוי בפארק, קניות וגם ארוחת ערב בחוץ עת ובעונה אחת. אחד המקרים הקלאסיים הוא גן ציבורי שמספק שעשועים לילדים, שבו הורים יכולים לשבת עם חברים, וגם לקנח בארוחת ערב משפחתית.

חיזוק העסקים הקטנים – שינוי דפוסי תרבות החיים במרחב הציבורי בחיפה יועילו גם לחיזוק מצב העסקים הקטנים בעיר. גם אם במבט ראשון בעליהם של בתי קפה ומסעדות קיימים עלולים להתנגד מחשש לתחרות, הרי שבמבט שני ברור לכל שהיצע העונה על ביקושים, ובמיוחד היצע שבכוחו לשנות דפוסים של אורחות חיים, יוכל עם הזמן לתרום יותר ויותר לכולם.

ההצעה לסדר

  1.  תכנון פיזור הקיוסקים ברחבי העיר, עם אפשרות להקמתם בשלבים. מספר קיוסקים בודדים ומוצלחים נפתחו לאחרונה בעיר חיפה, במקומות אסטרטגיים, ואלה מסתבר עונים לביקוש גבוה. יש למסד את התופעה ולהפוך אותה לתופעה כלל עירונית. יש לאתר את המקומות החשובים שבהם יהיו ביקושים גבוהים (טיילות עירוניות, או פארקים וגנים ציבוריים שכונתיים הומים במיוחד) ולתכנן את מיקום הקיוסקים בשלב הראשון. לאחר תקופת הרצה, ובאם ישנה הצלחה כלכלית, נכון יהיה לקדם קיוסקים במקומות גם פחות הומים.
  2.  קיוסקים מעוצבים הם אטרקציות אסתטיות – יש לשקול הכרזה על תחרות מעצבים ואדריכלים לעיצוב הקיוסקים, שיכולים להפוך לאטרקציה אסתטית. הקיוסקים הללו חייבים להיות גמישים במיקומם ובגודלם, ביכולת שלהם ליפתח ולהיסגר, להתרחב ולהצטמצם, לייצר איזורי הצללה או לאפשר דווקא ישיבה נעימה להתחמם בקרני שמש חורפיות.
  3.  קיוסקים עם אמירה טכנולוגית, מבוססים על אנרגיות ירוקות ושימוש באנרגיה סולרית – בנוסף, הקיוסקים צריכים להסתמך עד כמה שניתן על אנרגיה סולרית ולתפקד היטב גם במקומות שבהם אין חיבור נוח לתשתיות העירוניות כגון ביוב וחשמל. הם יכולים להיות לא רק מוקדי חיים, מזון ותאורה, אלא גם מקור השראה למבנים ירוקים המבוססים על אנרגיות חלופיות ומתקדמות. יש לבחון הקמת שירותים ציבוריים בקרבת מקום אליהם.

בהמשך נספח ארוך עם צילומים של קיוסקים שונים ונפלאים מהארץ ומחו"ל, שיכולים להוות השראה לפרויקט זה.

ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'


מימין קיוסק מיצים בשד' רוטשילד תל אביב. ישנו קיוסק מיצים חדש שקם לאחרונה בשוק תלפיות, כן ירבו. משמאל קיוסק מיץ תפוזים, שכה מתבקש אצלנו בארץ (או לימונים, רימונים וכו')!

image1

image2

הקיוסק הראשון בתל אביב יפו. ההחלטה ההיסטורית הזו עשתה היסטוריה בעיר. היום שדרות רוטשילד הוא מקום שוקק חיים במידה רבה בזכות הקיוסקים המפוזרים לכל אורך השדרה.

image4

image3

הקיוסק הראשון בשדרות רוטשילד. (צילום: אברהם סוסקין 1909)

image5

"כתבה נפלאה ב YNET "מקיוסק לבר בשדרה: דייטינג בנעלי בית" על היתרונות של מוקדים עירוניים אלה בשדרה.

הגרסה המקומית לאוכל רחוב וייטנאמי בדיזינגוף פינת בן גוריון

image6

קיוסקים ותיקים בעיצוב קלאסי נמצאים ברחבי העולם כבר שנים רבות. אפילו ברחבי חיפה ישנם מבנים ישנים מעניינים שניתן למקם לידם או בתוכם קיוסקים (גן בניימין למשל)

בתמונה – Bethnal Green Gardens בלונדון

image7

image8

קיוסקים נפתחים ונסגרים לפי הצורך. קיוסק עשוי ממכולה שנפתחת תוך 90 שניות (במקרה זה לדירה)!

ArchDaily

image11

image12

קיוסק שהוא חנות לחם בניו יורק (מימין) וקיוסק בפארק בליסבון (משמאל)

image14

image13

קיוסק בהלסינקי esplanade park הכי פשוט שיש

image15

קיוסקים מעוצבים מודרניים –בווברלי פארק באוסטרליה (מימין) ו- choux d'enfer בפריז (משמאל)

image17

image16

קיוסק בוורשה לצד המוזיאון לאמנות מודרנית (מימין) ובאוניברסיטת פלורידה (משמאל)

image19

image18

קיוסק שהוא ספריה נפתחת. יכול להיות אטרקציה גדולה, במיוחד אם אפשר לשתות לידו מיץ או קפה.

image20

קיוסק מרכז מידע לתייר עם רחבה מוצללת בעיר פרת'

image22

image21

קיוסק "רב-קומות" –תחרות עיצוב במלזיה (מימין) וקונספט לקיוסק המעודד פעילות עירונית בצרפת (משמאל)

image23

image24

קיוסק עם מקום ישיבה זוגי בקיר, וגם מקום לאופניים

image25

image26

כוחו של קיוסק אחד: רחוב בלי חיים הפך לרחוב עם חיים

image27

קיוסקים שנפתחים כמו נייר מתקפל (בלונדון)

image29

image28

image30

קיוסקים יכולים להיות גם חסכוניים מבחינה אנרגטית, ומתקדמים מבחינה טכנולוגית –

image32

image31

בעיצוב מודרני, ליברפול 2008

image33

image34

מידטאון פארק, יוסטון

image36     image35

תגובה אחת בנושא “הצעה לסדר – החייאת אזורים ציבוריים חשובים ומרכזיים בחיפה (טיילות וגנים ציבוריים) באמצעות קיוסקים”

  1. יופי של רעיון ויופי של ישומים קיימים ואפשריים. אוסיף רק שקיוסקים אינם צריכים להיות מוגבלים למשקאות קלים ועיתונים. למה לא פלפליות, סושיות, תירס-חם-יות, דג-מלוח-יות (כמו באמסטרדם) וכל נקודת מכירת מזון מיוחד שמבחינת גודלה עולה על מדרכה. העיריה יכולה לקבוע מדיניות עידוד שתביא לגיוון סוגי הקיוסקים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s