הצעה לסדר: שמים את נווה פז על המפה – תכנית עבודה רב שנתית לשיקום ולחיזוק השכונה – פיזית, חברתית וכלכלית

חיפה, 19.10.16

לכבוד – ברכה סלע, מזכיר העיר חיפה

הצעה לסדר: שמים את נווה פז על המפה – תכנית עבודה רב שנתית לשיקום ולחיזוק השכונה – פיזית, חברתית וכלכלית.

(למסמך המלא בקובץ PDF)

הצעה זו מבקשת להוביל שיקום וטיפול של מספר בעיות בשכונה בנושאים שאינם סובלים דיחוי, תוך שנה-שנתיים, ולהכניסם לתכנית העבודה של העירייה בהקדם.

אין ספק שהשכונה נדרשת להיכנס לתהליך של התחדשות. אולם, כיוון שמדובר בתהליך ארוך שנים, שנמשך עשור ומעלה, את תהליך החשיבה על ההתחדשות הראויה לשכונת נווה פז אין לתלות בפתרונות המיידיים לבעיות הבוערות, ועל כן גם אין לעצור אותם.

בהצעה זו אנו מבקשים ממוצעת העיר להחליט אם שכונת נווה פז תעלה לסדר היום ואם בעיותיה הבוערות יטופלו ע"י עיריית חיפה בקרוב, ועל כך יכולות להיות רק שתי תשובות – כן או לא. ההצבעה אינה על רשימת הליקויים שדורשים טיפול ומענה, וגם אל על לוחות הזמנים לטיפול בהם נבקש לדון עם הנהלת העירייה בישיבה נפרדת יחד עם נציגים של תושבי השכונה.

מדוע טיפול בבעיות הבוערות ולא התחלה של תהליך תכנון התחדשות עירונית?

ממעקב אחר התכניות להתחדשות עירונית שמקודמות בעיר חיפה, מעשרות פניות של תושבים מתוסכלים שמתגוררים באיזורי ההתחדשות בחיפה (חביבה רייך, ברל כצלנסון, קריית אליעזר, קריית אליהו, נווה דוד), ומהיכרות אישית ועמוקה עם תהליכים דומים כאלה בערים רבות בארץ – אין לי ספק שעיריית חיפה מנהלת את הפרויקטים הללו בצורה חסרת רגישות אנושית, בלי ניסיון לראות את בני האדם לנגד עינייה. להערכתי, היא ככל הנראה תקבל את הציונים הנמוכים מבין הערים לכשיסתיימו הפרויקטים הללו.

נווה פז היא שכונה מאתגרת יותר מכל השכונות החיפאיות שעברו עד היום תהליכי התחדשות, ועל כן הנזק שיכול להיגרם בה הוא גדול עשרות מונים. היא דורשת מציאת פתרונות שככל הנראה אינם נמצאים היום באופק האפשרויות המוגבלות שמספקת ממשלת ישראל. הפתרונות של נווה פז יוכלו להגיע רק מכוחות מקומיים. ההיסטוריה של ההתחדשות העירונית בעולם מוכיחה שתהליכים עמוקים ומערכתיים מתאפשרים רק ע"י אנשים יצירתיים שאינם מוגבלים בחשיבתם, אנשים שיודעים לתכלל את כל ההיבטים העירוניים ולראות את כולם יחד – סביבה, כלכלה וחברה, אנשים שרואים את נפשם של בני האדם ומבינים היטב את חיי היום-יום שלהם, אנשים שביכולתם לראות עתיד טוב יותר, שהם אופטימיים ומאמינים כי חייב להיות עתיד טוב יותר, וכן, אנשים שיש בכוחם להזיז עולמות גם שלא במסגרת האפשרויות הבנאליות אותן מתירה הממשלה כיום.

על כן אחזור ואומר – הדרישה של הצעה זו היא לטפל בבעיות הבוערות של שכונת נווה פז. את תחילתו של תהליך ההתחדשות העמוק של השכונה יש לדחות עד אשר תוחלף הנהגת העיר באנשים שיכולים להוביל תהליך שריר ואמיתי להתחדשות שאינה רק בהיבטיה הפיסיים, אלא גם בהיבטיה החברתיים והכלכליים, ומתוך רגישות אנושית שרואה לנגד עיניה גם בני אדם.

במהלך הביקורים שערכנו עם התושבים, הם דיווחו כי באחד הביקורים שעשה ראש העירייה בשכונה לפני מספר שנים, כמה עובדי עירייה הגיעו יום קודם כדי לנקות, ותקן ולשתול.

אחת הדרישות הבסיסיות מראש עירייה היא היכולת לראות ולהכיר במציאות, בלי ליפות אותה. מי שאינו מסוגל להתמודד עם המציאות, בוודאי אינו מסוגל לתקן אותה.

להלן רשימת בעיות שהפכו בשנים האחרונות לאקוטיות בחיי התושבים, ועל כן הן דורשות התייחסות מיידית. על עיריית חיפה להכין תכנית עבודה לשיקום הנושאים הבאים בתקופה הקרובה, כולל לוחות זמנים. נושאים אלה עלו מפי תושבים רבים.

בהצעה זו אנו מבקשים ממוצעת העיר להחליט אם שכונת נווה פז תעלה לסדר היום ולטיפול של עיריית חיפה בקרוב, ועל כך יכולות להיות רק שתי תשובות – כן או לא.

בנוסף, נבקש תשובות ואת תגובת העירייה לכל אחד מהנושאים שעולים כאן באופן מסודר ולתאם פגישה עם הנהלת העירייה, עם נציגי תושבי השכונה ואיתנו כדי לדון בכל הבעיות הללו לעומק.

בברכה,

אנג' טלי משולם איטח, ד"ר עינת קליש רותם,

סיעת 'חיים בחיפה'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s