"חיים בחיפה" מציגים למועצה הארצית פתרון יצירתי וישים לסילוק מסילות הרכבת מחופי חיפה. בישיבה התברר שלרכבת ישראל עדיין אין פתרון לבעיה

בשבוע שעבר נכחנו, נציגי "חיים בחיפה", בישיבה על "תת"ל 65", תכנית תשתיות לאומיות המקדמת את הכפלת מסילות החוף.

בדיונים אלה הצגנו בפני הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) את עמדתנו הרשמית על תכנית הכפלת המסילות לאורך כל חופי חיפה.

מספר גורמים חיפאים וצפוניים נוספים הציגו את החלופה המועדפת על ידם: עיריית חיפה, עו"ד דביר לנגר בשם תושבי מטה אשר והצפון, אדר' מיכה רטנר, סגן רה"ע לשעבר שמואליק גלבהרט.

רכבת ישראל הציגה את החלופות אותן היא בודקת – ביניהן התוואי הנוכחי, החלופה של עיריית חיפה, וחלופת מיכה רטנר ועו"ד לנגר (בגלל דרישת בג"צ).

screenshot_2

במהלך הדיון התברר שרק שתי החלופות הראשונות (חלופה 8 של הרכבת על התוואי הקיים בסגול, וחלופה 5 של עיריית חיפה באדום) ייבדקו לעומק במסגרת תסקיר ההשפעה על הסביבה. נראה היה שלא כל החלופות עומדות להיבדק ברצינות.

20161120_160014

בישיבה הבעתי תמיכה בכל חלופה שהיא, ובתנאי שתסלק את מסילות הרכבת מחופי חיפה. הודעתי רשמית שנתמוך גם בחלופה המועדפת על ידי עיריית חיפה (חלופה 5, באדום) שהיא החלופה אותה הוצאנו כחלופה הרביעית של "התנועה להחזרת העיר אל חיפה" לפני ארבע שנים, שנבחרה על ידי חברים רבים בקבוצה ההיא, שהוקמה למאבק בחישמול העילי של הרכבת בתחומי העיר. חלופה זו מבקשת להעביר את המסילות במנהרה מתחת לקרית אליעזר ושכונות החוף.

2%d7%97%d7%9c%d7%95%d7%a4%d7%aa-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%a8%d7%94-%d7%94%d7%aa%d7%a0%d7%95%d7%a2%d7%94-%d7%9c%d7%94%d7%97%d7%96%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%a2%d7%99%d7%a8-%d7%90%d7%9c-%d7%97%d7%99%d7%a4%d7%94

בנוסף הודעתי באופן רשמי לאנשי הועדה שאם הרכבת תמשיך בתכניות שלה לפגוע בחופי חיפה, סיעת "חיים בחיפה" מהאופוזיציה החיפאית לראשונה תשתף פעולה עם צוות עיריית חיפה, ובאופן חסר תקדים. ההסכמה על הבעיה והפתרונות היתה משותפת. על הדברים שאמרתי לוועדה השיב ראש עיריית חיפה יונה יהב שלראשונה בחייו הוא מסכים עם כל מילה.

הפתרון של 'חיים בחיפה' לסילוק מסילות הרכבת מחופי חיפה

בקצרה:

 1. הודענו שנקבל כל חלופת תכנון, גם של הגורמים האחרים, ובתנאי שלא יישארו מסילות רכבת (לא במלואן וגם לא בחלקן) בעיר התחתית ועל תוואי החוף של חיפה. דרשנו בכל תוקף מהמועצה הארצית לסלק את המסילות מהחוף ולוודא שיורידו מהפרק את הדיונים על הכפלת המסילות במקומן הנוכחי (חלופה 8 א').
 2. הצענו חלופה מאד לא שגרתית שתפתור את הבעיה החיפאית. החלופה הפתיעה את כל אנשי הועדה, ואת מתכנני הרכבת, ועיקרה: הפיכת תחנת לב המפרץ לתחנה מרכזית עבור כל הקווים המתנקזים מצפון הארץ וחיבורה על מרכז הארץ ודרומה דרך תת"ל 22 (העורק המזרחי). במקביל, הפיכת תחנת חוף הכרמל לתחנת קצה המחוברת רק עם קוי מסילות מישור החוף ועד תל אביב. הוצאת כל החומרים המסוכנים ורכבות המטען משטח חיפה והעברתן למסילות במזרח, לאורך כביש 6. את כל השטח שנמצא בין שתי התחנות הללו אפשר יהיה לפנות לפיתוח עירוני – בין אם בבניית רכבת קלה כמו בירושלים, או חיבור התחבורה עם המטרונית והפיכת שטח זה לפיתוח אחר.
 3. במסגרת ההצעה – הוצג ניתוח מעמיק לשיפור תכנון תנועת הרכבות בכל מדינת ישראל. השינוי הזה יועיל לא רק לחיפה, אלא למדינה כולה.

ההצעה הזו עוררה מהומות רבות. היא מבוססת על אחת החלופות שקידמנו עוד במסגרת פעילותינו ב"תנועה להחזרת העיר אל חיפה". כיום אנו מבינים שזו החלופה הכי ריאלית, זולה ופשוטה מבחינה הנדסית. היא דורשת חשיבה פתוחה ולא שמרנית, שככל הנראה אין למוסדות התכנון בארץ.

תגובת הועדה שנמסרה לנו במהלך הישיבה ובמכתב לאחריה:

רכבת ישראל באמצעות נתיבי ישראל מתכננים בימים אלה את חיבור לב המפרץ אל תת"ל 22. הרעיון להוציא את רכבות המטענים מחיפה ולהעביר אותם למסילה המזרחית הוא נכון וראוי, וזה תהליך שמתוכנן להתרחש. הרעיון לענין הרשת הארצית מעניין ושונה, והועבר לידיעת משרד התחבורה ועורכי תמא/42.

הפתרון של חיים בחיפה לשיפור מערך הרכבות הארצי. מכתב למהנדסי הרכבת וחברי הוועדה

שלום לצוות הות"ל.

ברצוני להודות לכם על הישיבה אתמול, אנחנו לא לוקחים זאת כמובן מאליו ומעריכים מאד את ההזמנה של גורמים חיפאיים להביע דעתם, ואת עריכת הישיבה בחיפה.  תודה מקרב לב. היה נדמה לי שבשלב מסוים, הדיונים על החלופות מעט חרגו משיח מקצועי ענייני, ולכן אבקש להעביר כמה הבהרות בקצרה:

בהקשר החיפאי:

כל חלופת מנהור/שיקוע שהוצגה בישיבה אתמול תהייה מקובלת עלינו, ובתנאי שיישארו בחיפה שתי תחנות מרכזיות לכל הפחות.
המיקום המדויק של המנהרה, השיטה ההנדסית, העומק, הזויות – נשאיר לכם ולאנשי המקצוע. החלופה המקובלת על עיריית חיפה (5) מקובלת גם עלינו, ואפילו שורטטה על ידי והוצגה כחלופה הנבחרת של "התנועה להחזרת העיר אל חיפה" שאותה הובלתי. רק דרישה אחת לנו אליכם – שחררו את חופי הים ממסילות הרכבת, ואל תתפתו לספק לחיפה פתרון חלקי.

בהקשר הארצי:

אמנם זה לא מקומנו להתערב בתכנון תחבורה ברמה ארצית, אנחנו עוסקים בחיפה והיא בראש מעייננו, אבל יחד עם זאת נדמה לי שההגיון מאחורי ההצעה שלנו לא הובן עד הסוף, וחשוב לי להבהיר:

 1. לדעתנו הוא יכול להועיל לא רק לחיפה אלא גם לכל המדינה (גם חיבור טוב יותר של הפריפריה וגם הקלה מהעומס שיש היום על המרכז)
 2.  היות וכולנו חרדים שרכבת ישראל ומשרד התחבורה יחליטו בסופו של דבר לא לשקע או למנהר את המסילות בחיפה, מסיבות כלכליות ו/או מסיבות הנדסיות ו/או משפטיות ולוגיסטיות, מכיוון שאנחנו יודעים שהמסילות בחיפה משרתות היום ובשנים הקרובות את התעשיות ואת הנמל באופן אינטנסיבי, וגם בגלל קשיים הנדסיים לא פשוטים לפתור את הכניסה והיציאה מתחת לאדמה – ההצעה שלנו למעשה מייתרת את המנהרה בכלל.

היא הכי פשוטה הנדסית, וגם הכי זולה (אפס שקלים למען האמת). היא אפילו תפנה נדל"ן עצום לרכבת לפיתוח עירוני כזה או אחר, הכי "שווה" בחיפה (שעליו כולנו נלחמים בחירוף נפש כי הוא יכול לשנות את גורלה של העיר מקצה לקצה). אני לא בטוחה שרכבת ישראל שיקללה את התועלת הכלכלית שיש באופציה שהצגנו – לעיר ולעצמה. נכון שההמשך הצפוני של תת"ל 22 גם הוא דורש פתרונות הנדסיים כמו מנהרה, אבל כיוון שאין ספק שהמשך קו זה הוא כורח המציאות, ואפילו זה נאמר אתמול במפורש, הרי שיש כאן כפילות מיותרת. בשתי מנהרות לעקיפת את הכרמל (בין אם ממזרח או מערב, מלמטה דרך ההר או מלמטה לאורך החוף) – אין שום הגיון.

ההצעה שלנו, מעין 'ביצת קולומבוס', גם אינה בסמכות תת"ל 65, וגם נוגדת כמה הנחות יסוד שלכם לפי הבנתנו. למרות זאת אני מקווה שתקדישו רק עוד דקה אחת לקרוא את המייל עד סופו ועוד שתי דקות של מחשבה לפני שאתם זורקים את הרעיון:

הקונספציה שבאה להכפיל את המסילות במקום הכי צפוף בארץ, נשמעת על פניו הגיונית, אבל היא מבוססת על שתי הנחות יסוד בעייתיות מאד.

א. אתם מתכננים לפי ביקושים, בעוד בדקתם ביקושים שהיום כפופים להיצע. וההיצע שיש היום במדינה הוא דל מאד. האמת היא, שלא באמת נבדקו הביקושים, אלא נבדקו הרגלי הנסיעה של הישראלים שאין להם ברירות רבות והם שבויים של המערכת הקיימת. כדאי לומר את האמת. יש לי הרגשה שאם היו עושים סקר בקרב תושבי לונדון במאה ה 19 כדי לבדוק היתכנות למעבר מהיר שלהם בקרונות מתחת לאדמה, אולי תמונת הביקושים לא היתה משקפת את המציאות שנוצרה אחרי שהמערכת הזו פתחה לאנשים את הראש ואת החיים. תכנון לא תמיד צריך להיות רק מענה לביקושים, אלא לפעמים להציג חזון שלא חשבו עליו קודם.

ב. ההחלטה המקדמית ש"תדירות" היא הערך העליון בתכנון מערך התחבורה שגויה לטעמי. אם אדם צריך להמתין 4.5 דקות לרכבת, או 7.5 – לא על זה יקום ויפול. אם יהיו שתי מסילות צפון-דרום במדינה, התדירות בכל אחת אולי תרד אבל חופש הבחירה של הציבור יהיה עצום (ואני מתייחסת לכל מי שנוסע מכל מקום לכל מקום, ולא רק לתל אביב), והחסכון בזמן הנסיעות – יגדל.

כחיפאית שנוסעת לירושלים לא פחות מאשר לתל אביב, אין אבסורד גדול יותר מאשר להכריח אותי לעבור במקום הכי סואן בארץ. אני מכירה כמה מתושבי גוש דן שישמחו שלא להיכנס לתל אביב בבוקר כדי להגיע לרכבת, ואם היתה להם חלופה מזרחית היו אולי מוותרים על הרכב שלהם. אתם מתייחסים לגוש דן כאילו כל תושביו חיים בתוך העיר תל אביב, ואין רחוק מהמציאות הזו. אני מאמינה שתושבי גוש דן יודו לכם אם תייצרו עבורם חלופה נוספת, שפויה יותר, שלא מחייבת אותם להיכנס לתוך המקום הכי סתום בארץ. לשם כך צריך לבדוק את הרגלי היוממות של תושבי כל הארץ, גם ברכבים פרטיים, ולא רק יוממות של נוסעי הרכבות (שכאמור מציגים תמונה שנכפתה עליהם).

הגישה האסטרטגית שראינו היום, היא שהופכת את מדינת ישראל להיות צרה לא רק ברוחב, אלא בחשיבה. במקום להפוך את שטח כל המדינה לרשת, המספקת חופש להגיע מכל מקום לכל מקום, צמצמתם את מערך התחבורה לעורק אחד שחייב לעבור דרך תל אביב ובקו המסילות עם הכי הרבה תחנות בארץ.

שאלנו אתמול שאלה שעליה לא קיבלנו תשובה – כמה זמן באמת יחסך לנוסעים ברכבת המהירה בין נהריה לבאר-שבע בתנאים הקיימים היום לאורך מישור החוף, עם כל ריבוי התחנות שבדרך? במילים אחרות – בכמה קילומטרים אפשר יהיה לנסוע 240 קמ"ש, ובכמה קילומטרים יוכלו לנסוע רק 150 קמ"ש? את הנתונים האלה כדאי להשוות עם משך זמן נסיעה בקו המזרחי שחלק מהקוים שלו יכולים להסתיים בתל-אביב כמובן (גם אם הם מגיעים מדרום וגם אם מצפון). זוהי אולי השאלה החשובה ביותר שעליה לא קיבלנו תשובה.

אני מצרפת בתחתית המייל מפה של כל מדינת ישראל עם הסקיצה שניסיתי לצייר אתמול באופן אולי לא ברור. לא מדובר על מפה מדויקת, לצערי אין לי את התכניות האמיתיות. רואים בבירור שהקו הארוך בישראל – הוא הקו המזרחי. מה ההגיון בקו קצר מהיר ובקו ארוך איטי? ריכוז האוכלוסייה אינה תשובה, כי כאמור – גם תושבי מטרופולין חיפה וגם תושבי מטרופולין גוש דן יכולים ליהנות גם מהקו המזרחי וגם מקו החוף. אני מקווה שיום אחד תגיעו למסקנה שאולי כדאי לשדרג את המהירות של תת"ל 22. שימו לב שניתן להוסיף תחנות בצד המזרחי של גוש דן (מסומן בעגול ריק) לאורך תת"ל 22 (אולי כבר יש שם כמה, אינני יודעת), דבר שיכול להועיל למטרופולין הסתום ביותר בארץ.  הרי גם שם חיים מאות אלפי אנשים, וגם שם ישנם מוקדי תעסוקה רבים וחשובים.

בכל מקרה, חשוב היה לי לסכם את גישתנו, שהיא אולי מהפכנית אבל לדעתנו שווה עוד דקה של חשיבה. את הפתרונות הארציים נשאיר לכם. רק נבקש למצוא פתרון למסילות הרכבת בעיר חיפה, כך שלא יעברו לאורך החוף, מעל פני הקרקע, חלילה.

רוב תודות,

עינת קליש רותם
נחשון צוק
"חיים בחיפה"

trains2-model
מפת רכבות ארצית

תגובה אחת בנושא “"חיים בחיפה" מציגים למועצה הארצית פתרון יצירתי וישים לסילוק מסילות הרכבת מחופי חיפה. בישיבה התברר שלרכבת ישראל עדיין אין פתרון לבעיה”

 1. הפתרון המוצע ע"י "חיים בחיפה" נראה לי די אופטימלי, אך לא ברור לי איך תהיה
  מערכת הכבישים והמסילה הקלה בין שתי התחנות החיפאיות, תחנות הביניים העירוניות
  המתבקשות וחיבוריהן לשכונות.
  כמו כן לא ברור לי איך תתבצע תנועת המטענים מהנמל המערבי ואליו, בהנחה שנמל זה
  לא במהרה יסגר, ולא במהרה ישוב לשנע מטענים באורחות גמלים. השד הוא בפרטים
  והתכנית חייבת לכלול אותם, לפחות ברמה עקרונית.
  לגבי יתרון המסילה המזרחית מבחינת צפיפות התחנות והאוכלוסין, יתרון זה הוא
  זמני, אם בכלל. אין ספק שכשתסלל המסילה המזרחית ידרשו תחנות בכל ערי מזרח
  השפלה וה"משולש" (יקנעם, בקה אל גרביה, טייבה, קלנסווה, כפר קאסם, ג'לג'וליה,
  כפר סבא, וכו'.) שכיום אין להן רכבת ישירה. העובדה שכיום אין שם תחנות היא רק
  בגלל שלא עוברת שם רכבת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s