תקציב עיריית חיפה לשנת 2017 – אפס חזון, אפס תכנית עבודה, אפס יכולת מימוש.

התקציב עבר, כצפוי, באמצעות כל עשרות האצבעות שיש ליהב. וגם הרבה פיות שלא הפסיקו להלל ולשבח אותו.
החלטתי לא לדבר בישיבת המועצה, ולא בגלל שאין לי מה לומר, כי יש לי המון.
החלטתי לא לדבר כדי לא לבזבז מילים על אנשים לא חשובים, שלעולם לא יבינו.
החלטתי שהמילים שלי יגיעו ישירות אליכם.

למי שאינו מעורה – התקציב מחולק לשניים. התקציב הרגיל (כל העניינים השוטפים של העיר) והתקציב הבלתי רגיל (פרויקטים מיוחדים שחורגים מ'השוטף').

התקציב הבלתי רגיל (תב"ר)

התקציב הבלתי רגיל צריך להוביל את חיפה אל מחוץ לשגרה האפורה והמנוונת שלה. זה הכסף של ה"שאר רוח". אבל בתב"ר של חיפה – 61% הולך לכבישים ודרכים, 14% לחינוך, ו- 7% לתברואה. 55 מליון ש"ח מיועדים לפינוי אשפה. איך בדיוק תברואה ופינוי אשפה קשורים לעניין?

השווינו את החובבנות של חיפה עם ספרי התקציב של עירייה מתקדמת, תל אביב-יפו. שם רשום לצד כל סכום כסף – היכן ממוקם הפרויקט, מה הסטטוס שלו, כמה הושקע עד כה, מה הושלם ומה עדיין לא. בהוצאות התקציב הרגיל רשום בכל קטגוריה כמה עובדים עוסקים בנושא, ומה השכר שהם מקבלים. כל שקל שנכנס או יוצא לקופת העירייה מסומן.

התב"ר של תל אביב (1,050,000,000 ש"ח) כמעט זהה בגודלו לתב"ר של חיפה (934,000,000 ש"ח), למרות שהתקציב הרגיל של תל אביב כפול מזה של חיפה. מתוך התב"ר התל אביבי, 33% הולך לחינוך, 21% לתרבות, ו… 33% לשיפור פני העיר, לשיפוצים ובניה חדשה.

בתב"ר של תל אביב יש רשימה מפורטת של כל השכונות שעומדות לעבור שיקום, עם סכומים גבוהים הרבה יותר מאלה שמוצגים בעיריית חיפה. יש גם רשימה מפורטת של הרחובות והמדרכות שעומדים לעבור שיפוץ, בציון המיקום המדויק של כל אחד, רשימה של כל מוסדות החינוך שעומדים לעבור שיקום, ואפילו פירוט של הנושאים שיטופלו (מיזוג אוויר, בטיחות, שיפוץ כיתות, מגרשים, ציוד לבתי הספר וכו')

מעבר למקצוענות ולשקיפות, אפשר בקלות להבין מהתקציב לאן מושכת הנהגת תל אביב את העיר, כי סדרי העדיפות שלה ברורים ונכונים: תרבות, חינוך, ושיפור פני העיר. לעומתה, חיפה עסוקה בכבישים ותשתיות, רובם במפרץ חיפה, ובהרחבת תשתיות התעשייה. למעשה, 26% ממימון הממשלה לתב"ר מיועד להקמת חיבורי הנמל, בסך 241 מיליון ש"ח, וזוהי רק ההתחלה, לאור הפירסומים האחרונים ש- 1.6 מיליארד יועברו לפרויקט זה. כך, רבע מהתקציב הבלתי רגיל של עיריית חיפה הוא למעשה צינור להעברת כספים של הממשלה לפרויקט של הממשלה, שעומד לעשות נזק בלתי הפיך לחיפה.

עוד השוואה מעניינת –
ראש עיריית חיפה מתבכיין בלי סוף, מאשים את הממשלה בכל דבר. מתברר ש-61% מתקציב התב"ר מגיע מתמיכות ממשלתיות. גם אם נתעלם מהעובדה שחלק מהתקציב מיועד לפרויקטים הרסניים במפרץ חיפה, חיפה עדיין מקבלת תמיכה כלכלית עצומה. לשם השוואה, עיריית תל אביב נהנית רק מ- 4% השתתפות ממשלה.

הנה דוגמא לסעיף קטן, פרויקט עירוני מבורך: שבילי אופניים לאורך החופים. בתב"ר החיפאי מוקצה לזה 8,100,000 ש"ח (חצי מהסכום ממומן על ידי הממשלה). הפרויקט מופיע בתב"ר של 2017, אבל הוא גם הופיע בתב"ר של 2016, ואפילו של 2015. ובמציאות? כלום! אין שום שביל אופניים באופק. כנראה שהסעיף הזה ימשיך להופיע עוד שנים רבות, או ליתר דיוק, עד שיהב ילך הביתה. לצורך השוואה, בתל אביב הקצו השנה לאופניים לא פחות מ-30 מליון ש"ח. אם נשקלל את עשרות אם לא מאות מליוני השקלים שכבר הושקעו בת"א בשבילי אופניים, ברור לגמרי שאנחנו בפיגור של שנות אור אחריה.

במפתח התקציב של הממשלה (נתוני כל הכספים של המדינה, פרי פיתוח של הסדנא לידע ציבורי) מופיעות כל התמיכות שהגיעו לעיריית חיפה בשנים 2014-2016. מהדו"ח עולה שהממשלה תיקצבה את פיתוח שבילי האופניים בחיפה כבר משנת 2014. ב-2014 היא תיקצבה 3 מיליון ש"ח, ב-2015 תוקצבו 600,000  ש"ח, וב- 2016 עוד 600,000 ש"ח. אף אחד מהסכומים האלה, גם לא משנת 2014, הועבר לחיפה.

סעיפים אחרים, חשובים לא פחות: שיקום שכונת הדר מערב. פרויקט שעלותו 2 מיליון ש"ח, אבל אפילו לא מצוין מה מקור ההכנסה שלו. אם חלק גדול ממה שמופיע בתקציב הזה הוא 'דיבורים בעלמא', הפרויקט הזה הוא כנראה גם 'חלומות באספמיה'. גם הפרויקט הזה תוקצב ב-2017, ב-2016 וב-2015. "העתק-הדבק" משנה לשנה. וכמובן גם פרויקט "שכונת הדר מזרח", שמתוקצב בסכום גבוה יותר, 7 מיליון, כבר 3 שנים, ובלי שום צפי למקור הכנסה. חבל על כל אלפי הניירות שעיריית חיפה מדפיסה ושולחת אלינו עם שליח הביתה. היו צריכים במקום כל הספרים האלה להוציא מייל קצר "נשתדל. יהיה בסדר". היינו-הך.

תקציב הפיתוח של עיריית חיפה הוא עלוב ועצוב. 60% מגיע מהמדינה כשבפועל 26% מיועד לתשתית חיבורי הנמל.
והמקור השני הכי גדול להכנסות הוא… הלוואות! וזה מבלי להזכיר את הגירעון העצום של עיריית חיפה, יתרת מלוות שעומדת מעל למליארד ש"ח וכבר שנים רבות אינה יורדת.
בשנה הבאה עומדת עיריית חיפה לקחת הלוואות בסך 120 מליון ש"ח, מתוכם 55 מיליון לטובת תברואה (פינוי זבל).
כן, קראתם נכון.

התקציב הרגיל

כאמור, זה התקציב השוטף של העירייה – ההכנסות וההוצאות הרגילות (ארנונה, משכורות, וכו'). מה שהכי בולט בו הוא עלייה מזערית של רק 0.3% (5.6 מיליון) בין הצעת התקציב 2017 לתקציב המעודכן של 2016. היות והארנונה עלתה השנה ב-1.77%, נוספו שכונות חדשות, ובכלל אמורה להיות צמיחה (במיוחד אם נשווה עם הצמיחה בישראל שעומדת על 3.8% ב-2016) התקציב הזה מבטא קיצוץ. מדוע?

ב-2015 ההכנסות מהארנונה היו 1.410 מיליארד. ב-2016 הארנונה עלתה ב-1.27%. הכנסות העירייה מארנונה ב-2016 היו בשיעור דומה – 1.23%. בעיר בריאה שיש בה פיתוח, העלייה בהכנסות העירייה מארנונה לא אמורות להיות כמעט זהות לשיעור העלאה בתעריף הארנונה, אלא גבוהות יותר. למשל נאות פרס התחילה להתאכלס השנה והתושבים אפילו העלו עצומה נגד זה שהם משלמים ארנונה באתר בנייה. איפה כל העסקים שנוספו לעיר התחתית הפורחת? האם ראש העירייה לא אמר בתקשורת שמת"מ גדלה ב-30% השנה?
איפה הכסף שאמור היה להגיע מכל אלה?


בתקציב העירייה רב הנסתר על הגלוי. אי אפשר להבין ממנו מהו החזון של העירייה לשנה הבאה, אין בו סדרי עדיפויות וגם לא תכנית עבודה. יש רשימה של פרויקטים, שבחירתם נראית שרירותית, ויש רשימה של רחובות לשיפוץ, שבחירתם נראית בלתי תקינה.

זה אופייני לעירייה שעובדת בשיטת כיבוי השריפות: 'כל דאלים גבר' ומי שצועק יותר חזק מקבל. התקציב מאשר את מה שאנחנו רואים בעיניים, שומעים ברחוב ומבינים: אפס חזון, אפס תכנית עבודה, אפס יכולת מימוש.
ציון אפס.

4 תגובות על ״תקציב עיריית חיפה לשנת 2017 – אפס חזון, אפס תכנית עבודה, אפס יכולת מימוש.״

 1. מימון תברואה ופינוי אשפה מהתב"ר אינו אלא "בישול" הספרים. במדינה מתוקנת זה צריך להיות פלילי. כמו כן אי ביצוע פרוייקטי תב"ר מובהקים; הרי התקציב שלהם נצרך איכשהו ע"י ההוצאות השוטפות—גניבה! באשר להלוואות, הרי הן יביאו את העיר לבסוף לסף פשיטת רגל, (ע"ע דטרויט). ואז מה יקרה? האוצר יתן אישור מיוחד לחיפה להעלות את שיעורי הארנונה, למשל, ב-120%. חבר'ה—תארזו!

  אני חושב, ותמיד חשבתי, שהמשימה החשובה ביותר של העירייה בראשותנו תהיה איזון ורציונליזציה של התקציב, מלבד שיפור הגביה זה מחייב קיצוץ בכח אדם טפילי. ואללה, זה קשה!

  אהבתי

 2. למה אין פחי מיחזור כתומים?
  אני נאלצת לנסוע עם שקיות הזבל לפחים ברוממה, השכונה היחידה שיש בה פחים כתומים שאני מכירה.
  וגם שם הפחים מלאים

  אהבתי

 3. רק דוד עציוני יציל את חיפה כנסו כנסו newhaifa.co.il

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s