מדוע יהב ממשיך למרוח אותנו עם האמוניה ולמה אתמול במועצת העיר הגיעו הטונים הצורמים עד השמיים?

מכל האמוניה הוא פצצה מתקתקת, עם כוח הרס כמו לפצצת אטום. זה לא חדש.
לפני כשנתיים, כשלמדתי את הנושא לעומק (מאחד החוקרים שכתבו את הדו"ח), התוודעתי לא רק למצב המכל הרעוע, אלא גם לאונייה שמביאה את האמוניה לחיפה, שהקיבולת שלה גדולה מהקיבולת של המכל. היא עוגנת בנמל חיפה אחרי שהגיעה מנמלים קודמים, ולפני שממשיכה לנמלים נוספים. כל העולם ואשתו יודעים מה הוא המסלול שהיא עוברת, כולם יודעים מתי היא נמצאת כאן. בחיפה ישנה לא רק מטרה אחת נייחת, ישנה וסדוקה, אלא גם מטרה ניידת, גדולה יותר, שקל לעקוב אחריה ולפגוע בה. אין כאן שום דבר חדש.

החודש הוציא יהב בקול תרועה רמה את דו"ח הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה במפרץ חיפה. הדו"ח המרשים נכתב על ידי 10 חוקרים מהטכניון, אונ' תל אביב, המכללה למינהל והאונ' העברית בירושלים. הדו"ח מטלטל ומעורר חרדות שלא מאפשרות לעבור לסדר היום. את חלק מהחוקרים אני מכירה באופן אישי שנים רבות, יודעת כמה ידע משמעותי נצבר אצלם. אתמול בישיבת מועצת העיר אמר פרופ' קינן, ראש הוועדה, שהם מחזיקים בידע הזה כבר שנים רבות, ולא ישנים בלילה. הם מבקשים להעביר לנו לציבור את הידע שלהם, כי חייבים לעשות משהו. אני מבינה ללבם, אי אפשר לא לישון בלילה כל כך הרבה שנים, לבד, ולשאת כזו אחריות על הכתפיים. הגיע הזמן שכולנו לא נישן יחד איתם. פרופ' נוטע סיפר שהוא פועל בעניין כבר 30 שנה. שמעתם נכון – 30!

אני מודה לחוקרים על המחקר המקצועי והמרשים שהם פרסמו, אבל עוד יותר מודה על כל עשרות השנים שהקדישו מחייהם למאבק במכל האמוניה. אני מכירה את העבודה של חלקם מקרוב, וכולי מלאת הערכה. למרות שמכל האמוניה עדיין עומד על תלו, העיר הזו חייבת להם בלי סוף.

לעומתם, ישנו אדם אחד צבוע, שלא עשה כלום למען הנושא ולמעננו החיפאים.
הוא יושב על כיסא ראש העיר 14 שנה, הוא נושא את המשרה הפוליטית המשמעותית ביותר שיכולה וצריכה לקחת אחריות על הנושא.
אבל הוא לא עשה כלום. נאדה.
עכשיו, כשהאדמה בוערת, רגע לפני שהמפרץ עומד להרחיב את התעשיות שלו (וכמובן, שנה וחצי לפני בחירות) – הוא נזכר.

אז למה עלו הטונים הישיבת המועצה?
במקום לפעול במישור הפוליטי, מול פוליטיקאים (זה הרי המקצוע שלו, עשרים שנה), החליט ראש העירייה לפעול במישור האקדמי. אבל לפני שנה כבר היינו בסרט הזה – כאשר צוות חוקרים מרשים בראשותו של פרופ' פורטנוב עבד על מחקר אפידמיולוגי מטעם איגוד ערים לאיכות הסביבה (כשיהב עמד בראשו!, ועוד לפני שהספקנו להגיד ג'ק רובינזון, המחקר נגנז. מי גנז את המחקר? פוליטיקאים!

אם המחקר הנוכחי על האמוניה לא ייגנז על ידי פוליטיקאים, הוא עוד עלול להיות מופרך על ידי חוקרים שיביאו אנשי התעשיות, אנשי הממשל ואנשים רעים אחרים מטעם עצמם.

יהב נבחר באופן דמוקרטי כדי לפעול כפוליטיקאי למען העיר חיפה.
אולי בגלל חוסר האונים שלו, ואולי כדי להסתיר את אזלת היד כבר 14 שנה, החליט להתחבא מתחת לסינר האקדמיה, וזאת למרות שהוא צריך לדעת, בוודאות, עד כמה הזירות הפוליטית והמשפטית קשוחות, ועד כמה בקלות הן יכולות לגנוז את עבודת המחקר הזו, חשובה ככל שתהייה.

כשאמרתי את זה, האולם התמלא צרחות. לא רק של יהב, אלא גם של כל חברי הקואליציה שלו שהזדעקו לסייע לו.
כמו זאב חלש ועייף שצריך את השועלים לשמור עליו.

בקיצור, יונה – כחוקר אקדמי אולי יש לך עוד עתיד. ממליצה לך לבדוק את התנאים כדי לבלות את שנות הפרישה שלך שם.
כפוליטיקאי – נכשלת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s