גם חופים, גם עסקים פורחים? אפשרי במת"מ?

הצעה לסדר: חיבור מת"מ לים והפיכתו למרכז תעסוקה עירוני שוקק חיים

חיפה, 22.05.17

לכבוד: מזכיר העיר, גב' ברכה סלע

הצעה לסדר: חיבור מת"מ לים והפיכתו למרכז תעסוקה עירוני שוקק חיים כדוגמת 'רמת החייל' או 'הרצליה פיתוח', לשם קידום התיירות העיסקית בחיפה ושיפור מעמדו בקרב פארקי ההיי-טק בישראל

מתחם מת"מ יושב בנקודה גאוגרפית נדירה שכמעט ואינה מורגשת מתוך המתחם עצמו: במערב הוא נושק לחופי הרחצה הנפלאים ביותר שיש לחיפה, מצפון הוא מחובר לתחנת הרכבת, מדרום הוא צמוד למתחם התעסוקה הצומח וגדל של טירת הכרמל (שעומד עוד לגדול בעתיד הקרוב בהיקפים נרחבים, וכבר היום מנוהל על פי גישות מתקדמות יותר מאשר מת"מ), וממערב הוא מחובר לאצטדיון הכדורגל העירוני של חיפה ולמקומות תעסוקה כמו חברת חשמל ופארק מדעי החיים בעתיד. למרות קירבתו לשימושים עירוניים חשובים אלה, מת"מ מנותק פיסית מכולם, סגור בגדרות ובשערים. על מנת להיכנס אליו צריך לעבור שומר ומחסומים. בנוסף, ככל שיגדל פארק התעשייה בטירת הכרמל, מת"מ עלול לאבד מיוקרתו ומעמדו ההיסטורי.

מת"מ נמצאת היום בבעלות משותפת של חברת גב-ים (50.1%) המנהלת את הפארק, והחברה הכלכלית לחיפה (49.9%) שבבעלות עיריית חיפה. היות וחברת גב ים מנהלת גם פארקי תעשייה במקומות רבים ושונים בארץ כמו הרצליה, באר שבע ועוד, אין ספק שהיא בעלת ניסיון עשיר בניהול פארקי תעשייה עירוניים בהם ישנם שימושי קרקע מעורבים, שילוב של מסעדות ואתר בילוי, ושהם פתוחים לציבור הרחב.

עובדי מת"מ מדווחים שבמתחם יש בעיית הסעדה קשה בגלל שאין תחרות שוק אמיתית. המבחר דל, המחירים יקרים, האוכל לא טעים ואין מקום נעים לשבת בו, מציאות שיכולה להיות אופיינית למערכת כלכלית מונופוליסטית ולא לעידן שבו אנו חיים היום. עוד הם מספרים על ביקורים של תיירים-עסקיים שמגיעים אליהם. אין להם מקומות ראויים לקחת אותם להפסקה קפה קצרה במהלך יום העבודה, שלא לדבר על ירידה מהמשרדים לארוחת ערב במסעדה קרובה.

יתרה מזאת, האפשרות ללכת ברגל לחופי הים, שהם האטרקטיביים ברמת בינלאומית – לא קיימת. הם היו שמחים לעשות מידי פעם הפסקות קצרות לשם 'חילוץ עצמות' ופעילות כגון הליכה או ריצה קלה. ישנן חברות שמעודדות את עובדיהן להירשם לחדרי כושר במת"מ ולעסוק בפעילות ספורט מספר פעמים בשבוע. אילו אפשר היה ללכת ברגל בתוך מתחם מת"מ ומחוצה לו, אין ספק שעובדים רבים יותר היו נהנים. לדברי עובדי מת"מ, תיירים עסקיים שמגיעים אליהם מחו"ל מתפלאים מיופיים של חופי הים ואוהבים לשוב לחיפה בגללם. אבל, כדי להגיע לחופי הים הנמצאים רק כמה מטרים מהם, הם נדרשים להיכנס לרכב ולנסוע סיבוב גדול מאד.

כיום מת"מ הוא לא יותר מאשר מגרש חניה משמים. מיעוט המסעדות שיש שם והניתוק של המקום מסביבתו – אינם מעודדים אנשים להסתובב בחוץ. לדברי עובדי מת"מ, ימים שלמים במשרדים הסגורים הופכים את ימי העבודה לפחות נעימים, ואת סביבת העבודה בכללותה לפחות אטרקטיבית.

הפיכת מת"מ למרכז שיתחרה ב"רמת החייל" או ב"הרצליה פיתוח" היא עבודה קלה מאד. באופן מפתיע, הוא יכול להיות אטרקטיבי הרבה יותר מפארקי תעשייה אלה, דווקא בגלל קרבתו לים.

עבודה זו יכולה להתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון –

חיבור מת"מ לים - שלב א'

הפעילות הראשונה והמיידית שניתן לעשות – הוא חיבור של מת"מ לחופי הים דרך המנהרה הקיימת מתחת לכביש המהיר, שממוקמת בהמשך לציר המרכזי של מת"מ. מדובר במנהרה שדרכה מתנקזים היום מי הדלוחין ממת"מ, ונוסעות בה מכוניות רבות בדרכן החוצה מחופי הים. בהזדמנות זו, הגיע הזמן לטפל בבעיית הניקוז של המנהרה שכבר שנים רבות נמצאת במצבה הנוכחי המרתיע והמאד-לא "תיירותי".

המרחק של מת"מ מחופי הים הוא כ- 200 מטרים בלבד. אורך המנהרה הוא כ- 80 מטרים. מדובר במרחק של כמה צעדים, שיכולים להפוך את חופי הים לחצר הקידמית של מת"מ.

הפתרון פשוט: הקמת של גרם מדרגות קטן שירד ממת"מ, והסדרת מנהרה קצרה למעבר של הולכי רגל. במידה וחשוב לשמור על מעבר לתחבורת כלי רכב ואין פתרון תחבורתי אחר, ניתן להסדיר את המנהרה גם למכוניות וגם להולכי רגל בו זמנית.

חיבור מעבר הולכי רגל ממת"מ לים יאפשר גם ליהנות גם מהמסעדות בים. מדובר בחיבור שיכול להועיל לשני הצדדים (win-win וודאי), שיביא להגדלת התחרות, לשידרוג המטבחים במסעדות שקיימות בים ולהפיכת הטיילת להיות מוקד בילוי משמעותי עוד יותר מאשר היום, משך כל שעות היום. פעילויות ת"ש של חברות ההייטק יכולות להתרחב גם לספורט ימי ולעודד עסקים כגון מועדוני גלישה שיגדלו בהיקפם. במת"מ ישנה אוכלוסייה גדולה ובעלת אמצעים שיכולה ורוצה ליהנות משירותים עירוניים שונים. הם יכולים לחזק משמעותית את העסקים בים, בטיילת ובסביבה.

בנוסף, יתרון נוסף לחיבור – המנהרה תאפשר גישה נוחה למקומות חנייה רבים שקיימים בחוף הסטודנטים, שאינם מנוצלים כלל משך שלוש עונות השנה (סתיו, חוף ואביב), ומנוצלים באופן חלקי בימי חול בקיץ במהלך שעות העבודה. בתכנון נכון, אפשר יהיה לנצל שטחים אלה לפונקציות עירוניות מתחלפות, עם עדיפות לבאי חופי הרחצה וטיילת החוף.

מרחק אווירי
בתמונה: מרחק אוירי מגבול מת"מ אל פתח המנהרה בחופי הים – 82 מטרים.

מרחק אווירי

בתמונה: מרחק אוירי מגבול מת"מ אל חופי הרחצה – 195 מטרים.

גדר

בתמונה: מטרים בודדים ממגרש החניה של מת"מ למנהרה שמובילה לחופי הים.

בשלב השני –

שלב ב'

בתרשים: אדום – שדרה מסחרית. ירוק – שדרת עצים מצלילה.
בתרשים מסומנות השדרות של מת"מ, שקיימות בשטח באופן טבעי. יש לחזק אותן, לאפשר הקמת שטחי מסחר לאורכן, ולנטוע שדרות עצים להצללה על מנת להפוך רחובות אלה לנעימים לשהייה.

  • היות ותכנית המתאר של חיפה לא מאפשרת עירוב שימושים במתחם, יש להכין תב"ע חדשה שתתקן טעות היסטורית זו ותאפשר עירוב שימושים.
  • מבני החניה שנבנים בימים אלה לאורך השדרה המרכזית של מת"מ, יכילו קומת מסחר תחתונה לאורך הרחוב. את מקומות החניה שהמסחר מבטל, ניתן להשלים בתוספת עוד קומת חניה אחת.
  • מת"מ תפתח לסביבה ותאפשרו מספר כניסות ויציאות מכיוונים שונים. לשינוי זה תהייה השפעה חיובית גם על פקקי תנועה בבקרים, וכמובן, על הפיכת מתחם זה לשטח עירוני שמשרת את תושבי הסביבה, תיירים ואנשים שמבקשים לקיים פגישות באחד המקומות הנוחים ביותר של חיפה.

בניין החנייה

בתמונה: בניין החניה שנמצא בבנייה בימים אלה, ממוקם בשדרה המרכזית מפתח הכניסה הראשי של מת"מ ועד לנקודת החיבור אל המנהרה המובילה לים. סגירת חלק מקומת הקרקע שלו לאורך הרחוב, והפיכתו לרצועה מסחרית, היא פשוטה וקלה מבחינה אדריכלית. מחסור במקומות חניה בעקבות שינוי זה יכול להיפתר על ידי קומת חניה אחת נוספת על הגג.

אבקש מחברי מועצת העיר לתת את הדעת על הפתרונות הפשוטים להבטחת עתידה של מת"מ והפיכתה לאטרקטיבית ולתחרותית ביחס לפארקי תעשייה אחרים בארץ, ולהצביע בחיוב להצעה זו.

בברכה,

ד"ר עינת קליש רותם,
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'.

3 תגובות על ״הצעה לסדר: חיבור מת"מ לים והפיכתו למרכז תעסוקה עירוני שוקק חיים״

  1. לפני שהייתי מגיש הצעה כזו על מגש של כסף למועצה וליהב, הייתי דואג לתעד את זכויות היוצרים שלה—גם ציבורית, בתקשורת, וגם משפטית, ע"י הפקדתה אצל נוטריון. די צפוי שההצעה תתקבל על ידו בבוז והמועצה שבכיסו (ליד הממחטה המשומשת) תדחה אותה. מאוחר יותר, לקראת הבחירות, הוא הרי יציג אותה, כדרכו, כרעיון שלו. יהיה נחמד אם יהיה אז בידינו כל התעוד הנדרש להוכיח לציבור מי האיש.

    אהבתי

  2. האם לא עדיף להשקיע בקידום המיזם ולא בהכפשת היריב?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s