האם המטרונית בנווה-שאנן באמת תשפר את חיינו?

למדנו את התכניות של המטרונית במכרז של יפה נוף. לא ראינו מה התועלת בהן. כן ראינו פוטנציאל להרבה נזקים, ותהינו מה הסיבות להוצאה של חצי מליארד שקל.
חיפה למודת סבל מבנייה של קווי מטרוניות בכבישים עירוניים חשובים. מילא אם בסוף התהליך, החיים היו משתפרים. לצערנו, לפעמים הם מתגלים להיות פחות טובים משהיו.
השבוע העברנו שאילתה שהועברה למזכיר העיר נכתבה לאחר לימוד התכניות ובדיקה מול תושבי נווה שאנן המשתמשים בתחבורה הציבורית, וגם מול התארגנות בעלי העסקים המקומיים.

27.6.17

לכבוד: מזכיר העיר, ברכה סלע

שאילתה בנושא: מטרונית נווה שאנן

לפני כחודשיים הוציאה חברת יפה נוף מכרז לתכנון מפורט של תוואי המטרונית בנווה שאנן.

אני מחסידי התחבורה הציבורית, ורוצה מערכת איכותית כזו בעירי. מצד שני, יש מערכות לא נוחות ולא יעילות שעלולות לפגוע בתושבים ובעסקים בסביבתן. את ההקמה של מערכות בינוניות כאלה יש למנוע, ולדאוג שהתכנון יעשה בצורה המיטבית. עיריית חיפה ויפה נוף כבר הוכיחו שיש להן היסטוריה של קידום תחבורה ציבורית בינונית. בגלל ששתיהן עסוקות בהאדרה-עצמית, כל העיר נזעקת.

הניסיון שרכשו התושבים ובעלי העסקים הקטנים עם פרויקטים תחבורתיים ותשתיתיים גדולים בחיפה, כמו למשל בהדר עם המטרונית או במרכז הכרמל עם שיפוץ הכבישים והמדרכות, הביא אותם להבין שעליהם להתארגן ולצאת גם כנגד פרויקט זה. החשש שלהם אינו רק מהשינויים התחבורתיים שיפגעו בהם בתקופת הבניה, אלא בעיקר מההשפעה השלילית על החיים שלהם בעתיד, במידה והפרויקט יתוכנן לא טוב, בלי רגישות, ובלי ראייה רחבה. עיריית חיפה מציגה השכם וערב הצלחה מסחררת בנוגע למטרונית, אולם, אם תשאלו את בעלי העסקים בהדר, תגלו שהמציאות שלהם שונה אלפי שנות אור מזו שהעירייה מציגה.

בפרויקטים מסוג אלה חשוב לדעת שלומדים מטעויות עבר, מבינים את החסרונות, ועושים הכל כדי למנוע נזקים שעלולים להיגרם לתושבים ולעסקים בעתיד.

 1. מדובר בפרויקט שעלותו נאמדת בכחצי מליארד ₪. האם נבדקו חלופות זולות יותר ואולי גם מוצלחות יותר כמו למשל, שדרוג מערכת האוטובוסים? זה יכול לעלות הרבה פחות, אבל לתת תמורה זהה מבחינת תדירויות ומהירות נסיעה.מבחינת תדירות הקווים, נראה שהיא תישאר כמו היום ואפילו תרד. למשל, בשעות העומס בין 7-9 בבוקר מתוכננים לנסוע 8 נסיעות מטרונית בשעה. מטרונית נו"ש-הדר תפעל 4 פעמים בשעה ומטרונית נו"ש-העיר התחתית תפעל 4 פעמים בשעה. כלומר, בשעות העומס, בין 7-9 בבוקר, ינועו 8 מטרוניות לעיר התחתית ו-8 מטרוניות להדר.

  ואילו המצב כיום בשעות אלה, בין 7-9 בבוקר הוא: קו 17 לעיר התחתית – 9 פעמים; קו 18 להדר ולעיר התחתית – 10 פעמים; קו 19 רק להדר – 8 פעמים; סך הכל 27 נסיעות של אוטובוסים כיום מול רק 16 שיהיו עם המטרונית.

  יש משמעות גם להיצע ולאפשרויות שיעמדו בפני התושבים. המטרונית תאפשר חיבור להדר כל 15 דקות, או חיבור לעיר כל 15 דקות. בהשוואה, כיום בין 7-8 בבוקר, מגיעים 5 אוטובוסים קו 17 לעיר התחתית, שזה כל 12 דקות. באותה השעה, מגיעים 4 אוטובוסים קו 19 להדר. כאן התדירות דומה, אבל אליהם נוסף גם קו 18 שעובר 6 פעמים בשכונה בדרך גם להדר ומשם לעיר התחתית. הוא פחות מהיר מקו 17 לעיר התחתית, אבל לא בהבדל ניכר. נוסעים רבים עולים על קו 18 אם הם רוצים להגיע לעיר התחתית ואין להם כוח לחכות לקו 17. במילים אחרות – המערכת היום יותר גמישה מזו שתהייה בעתיד.

  שאלות: האם נבדקו והושוו היתרונות של המטרונית בהשוואה לחלופה 'בנאלית' אך מתבקשת – שדרוג מערכת האוטובוסים הקיימת? מה היא הסיבה וההיתכנות להקמת מערכת יקרה זו, והאם היא תשפר את איכות השירות ותדירות הקווים של התחבורה באזור?

 1. עדיפות למטרונית באזורים פקוקים ובצמתים מרומזרים. מה היתרון של המטרונית כאן?לכל אורך מסלול המטרונית שיקום בנו"ש ישנם רק 3 רמזורים (בזיו, כיכר דוד, חליסה).

  מלבד בכיכר זיו, אין כיום פקקים מהותיים לאורך כל המסלול. לא ברור איזה שינוי בזמן הנסיעה תפיק המטרונית.

  שאלות: האם אחת ממטרות המטרונית היא לתת קדימות למערכת התחבורה הציבורית באזורים פקוקים וצפופים, מה יהיה היתרון של הנת"צ אם הקדימות של כלי הרכב תבוא לידי ביטוי רק בשלושה צמתים מרומזרים? האם התכנית למטרונית נו"ש השוותה בין משך זמן הנסיעה באוטובוסים כיום לעומת משך זמן הנסיעה שתתרחש עם המטרוניות בעתיד? מה יהיה ההפרש בזמנים?

 1. האם התושבים ובעלי העסקים ייקחו חלק בתכנון, או שאנו צפויים לעוד תהליך 'שיתוק ציבור' בנוסח עיריית חיפה?לא מובן מדוע בקו המטרונית בנשר נערך בזמנו שיתוף הציבור ואילו בפרויקט הזה לא. אחרי התקוממות של בעלי העסקים במרכז הכרמל, גם בעלי העסקים והתושבים בנווה שאנן מתארגנים. עיריית חיפה ידועה במפגשי 'שיתוק הציבור' שהיא מקיימת, שמותירים את מרבית הציבור עם תחושה קשה שאין אוזן קשבת, אין אמפתיה, ואין אף מבוגר אחראי בסביבה.

  שאלות: האם ישנה כוונה להציג לתושבים ולבעלי העסקים את התכנית החדשה המפורטת, וגם לשמוע את מצוקותיהם וחששותיהם? האם יפה נוף והמתכננים לוקחים בחשבון שיתכן כי יצטרכו לעשות שינוי בתכנון בעקבות בערות התושבים ובעלי העסקים, או שמא עיריית חיפה מתכננת לקיים גם כאן מפגשי 'שיתוק ציבור'?

 1. חיסול החמצן של בעלי העסקים – הורדת כמות החניות לבאים ברכב פרטי וגישה למשאיות אספקה.אחד הרחובות המסחריים הנפלאים שיש בעיר, והאחרונים שעדיין לא מתו, הוא רחוב חניתה. כל תושבי רובע נווה שאנן אוהבים להגיע לרחוב זה, לעצור לחמש דקות, לאסוף כמה עגבניות ולחם טרי, ולהמשיך. אין רחובות מסחריים שכונתיים כאלה בשום מקום בעיר, עם עסקים שתומכים בחי היום-יום של התושבים. לא העיר התחתית, לא הדר וגם לא ציר הרכס. העסקים האלה ניזונים מהעצירות הקצרות של העוברים-ושבים, בזכות החניה שיש משני צידי הרחוב. בנוסף, הם צריכים נתיבים נוסחים כדי שמשאיות יביאו להן אספקה.

  התכניות שמוצגות בדו"ח של יפה נוף סימנו את חתך מספר 3 – כחתך הרחוב של חניתה ושל רחוב הגליל (שאינן זהים מבחינת הרוחב והאופי שלהם). על פי השרטוט, מדובר בתוספת של תוואי נת"צ על הרחוב הקיים, שישמרו בו שני נתיני תנועה ושני נתיבי חניה. כל בר דעת שביקר ברחוב זה יכול להבין שמדובר ברחוב צר, ושאין אפשרות להוסיף את נת"צ במצב הקיים, אלא אם יופקעו שטחים נרחבים מהמדרכות, דבר שישפיע לרעה על העסקים לא פחות. המדרכות שקיימים היום ברחוב אינן רחבות כלל.

  שאלות: האם חתך מספר 3 הוא אכן החתך המאפיין את רחוב חניתה? כיצד ישולבו משאיות אספקה ברחוב זה? כיצד יתנהלו בו עוברי האורח, כולל המבקרים הרבים שמגיעים ברכבם הפרטי לרחוב?

  האם בדקה יפה נוף את הרגלי הקנייה של התושבים כשהם נוסעים עם רכב פרטי או בתחבורה ציבורית? קניות אפילו בינוניות בגודלן לא ניתן לעשות כשמתנהלים עם תחבורה ציבורית, אלא רק קניות קטנות יחסית. כמה מבקרים יהיו ברחוב בעתיד, לעומת היום? כמה יגיעו בכלי רכב וכמה בתחבורה ציבורית? ואיך זה ישפיע על הרגלי הקנייה של הציבור?

 1. כיצד תשתלב המטרוניות עם קווי האוטובוס הקיימים שעוברים בסביבה, והאם נלמדו הטעויות מהמטרונית בעיר ובמפרץ שביטלו קווי אוטובוס רבים וחשובים?מסמך הדו"ח הפרויטקלי המציג את פרטי התכנית לוקה בחסר ולא מובן בחלקים גדולים ממנו. מהמידע שהוצג שם הבנו כי בשונה מהמטרונית שאנו מכירים בעיר ומפרץ, במסלול המטרונית בנו"ש כן יתאפשר כפי הנראה לקווי אוטובוס אחרים לנוע על הנתיבים גם כן. הקווים שיבוטלו הם 17, 18 ו- 19, שעיקרם הוא נסיעה להדר או לעיר התחתית. אולם, קווים רבים נוסעים בתוך השכונה, ואל שכונות סמוכות – ופתרונות אלה אינם מוצגים על ידי תוואי המטרונית החדש. הנוסעים מהסביבה חשובים לא פחות מאשר הנוסעים להדר ולעיר.

  אחת הבעיות הקשות עם המטרונית בעיר ובמפרץ היא הסילוק של קווי אוטובוס רבים מהתוואי. אנשים שבעבר נהגו לנסוע באוטובוס אחד ליעדם, נדרשים היום להחליף אוטובוסים ומטרוניות לפעמים פעמיים ואף שלוש. זמן הנסיעה שלהם התארך באופן משמעותי. האם מלבד הקווים שיבוטלו (ובמקומם תיסע המטרונית) – כל שאר הקווים, ובמיוחד אלה שחוצים את המסלול – יישארו וייסעו כהרגלם?

  שאלות: כיצד תשפיע המטרונית על קווי האוטובוס הקיימים שעוברים בסביבה? האם קיימת תכנית מסודרת לכל קווי האוטובוס שיראה את החיבור שלהם אל המטרונית?

 1. כיכר זיו.במסמך הדו"ח הפרויטקלי אין שום התייחסות לתכנון של כיכר זיו, שהפך במרוצת השנים לצומת חשוב ומרכזי ביותר בעיר. חתך הכביש מספר 5, שעובר מכיכר זיו לטרומפלדור, מציג שני נתיבי נסיעה סה"כ, בעוד היום יש בו ארבעה לפחות.

  שאלות: כיצד תתוכנן כיכר זיו העמוסה והחשובה? האם קיימת תכנית מסודרת לכיכר זיו?

 1. טכנולוגיית כלי הרכב, והפחתת המפגעים שמהם סובלת נווה שאנן – בעיקר זיהום אוויר.חצי מליארד ₪ היו יכולים להיות מושקעים למשל בשדרוג כל צי האוטובוסים של חיפה והחלפתם לרכבים המונעים על חשמל המפחיתים את הפליטות שלהם. פרויקט המטרונית בעיר ובמפרץ חשף את הקושי של האוטובוסים הדו-מפרקיים בטיפוס על ההר, והרי בתוואי של נווה שאנן ישנם רחובות משופעים על טופוגרפיה קשה. בסופו של יום, המטרונית בחיפה כוללת כלי רכב שלא מפחיתים את זיהום האויר.

  שאלות: מה היתרון של הרכבים החדשים על פני האוטובוסים הקיימים בנושא הפליטות וזיהום האויר? האם כלי הרכב של המטרונית יוכלו לטפס על ההר, ואם יציגו טכנולוגיה מתקדמת שמשפרת את תנאי הסביבה וזיהום האוויר? בנוסף, לכלי רכב ציבוריים ישנן השלכות גם על מפגעי רעש. האם כלי הרכב של המטרונית ישפרו את התנאים גם בנושא הרעש?

לסיכום, לא ברור מה הוא השיפור משמעותי הצפוי בשירות של המטרונית, מעבר למה שיש כיום.  לדברי תושבים שמשתמשים בתחבורה הציבורית בסביבת נו"ש היום, בנסיעות בשעות העומס מרחוב הגליל עד חליסה אין בכלל פקקים. כיצד תקצר המטרונית את זמן הנסיעה בהרבה כאשר רוב העיכוב היה בהדר? נסיעה מהתחנה ברח' הגליל למשרד בבניין סולל בונה ארכה מקסימום 20-25 דקות. ההיגיון בהשקעה הכה גדולה בפרויקט הזה אינו מובן, ונדרש להסביר אותו לציבור.


4 תגובות על ״האם המטרונית בנווה-שאנן באמת תשפר את חיינו?״

 1. מסכימה מאוד, ותוהה:
  האם יעבירו את הקווים לחניתה? כיום 17, 18, 19 עוברים בגליל ו/או בתיכון.
  שני אלה רחובות בעלי נתיב אחד לכל כיוון (התיכון חד סטרי) כך שאי אפשר לבצע שם
  נת"צ בלי לפגוע בדיירי הרחוב. בשביל מה זה טוב?

  חניתה רחוב עמוס וגם ברכב אני משתדלת לא להיכנס אליו סתם לנסיעה, אלא אם אני
  צריכה לקנות שם משהו. אבל זה בסדר, כי בגליל אין כמעט עסקים והנסיעה די חלקה.
  זאת חלוקה נוחה וטובה וחבל לשנותה.

  לא צריך לתקן מה שלא מקולקל.

  עינת

  אהבתי

 2. תודה לעינת קליש שחשפה את הבלוף הבא של חברת יפה טי-נוף. איך לשדוד מתקציב חיפה עוד חצי מליארד שקל, זה כל הסיפור. מצאו לעצמם מטמון אמיתי, עיריה מושחתת שעושה יד אחת ואפשר להלביש עליה תוכניות יקרות למחלפים, מנהרות, מטרונית, רכבלים ולשדוד בלי הפסקה. חייבים לסמן נת"צים רק בנתיב ימין, לא לאפשר להם לחפור כבישים לחינם.
  הם רוצים את החלופה הכי יקרה והכי מסוכנת להולכי רגל ולרכבים פרטיים של העברת אוטובוסים ללא כל סיבה ברורה באמצע הכבישים.. אסור לתת לזה שוב יד.

  אהבתי

 3. הי עינת,להבנתי לא הוצגו לציבור ולמועצת העיר חלופות בנושא זה וכנראה גם לא בפרויקטים גדולים אחרים…

  אהבתי

 4. עבור עינת קליש,
  גם 40 אוטובוסים בשעה לא יפחיתו עומסים או יקצרו את זמן הנסיעה מסיבה פשוטה – אין להם מסלול ייעודי. הם עומדים בפקקים וברמזורים בדיוק כמו רכב פרטי, ואין להם שום יתרון על פניו. בנוסף לכך אוטובוס מעלה ומוריד נוסעים, בכל תחנה כמעט בשעות הבוקר, וזה גוזל עוד זמן רב מהנסיעה (לעיתים רק העלאה והורדה של נוסעים הינה כרבע מזמן הנסיעה הכולל).
  לעומת זאת למטרונית יש יתרון אדיר (כמו קווי רכבת קלה) היא נוסעת על מסלול ייעודי בלעדי והיא לא תלויה בתנועה מסביב. הדבר הזה שלעצמו חוסך זמן רב, ויביא את הנוסעים ליעדם בזריזות. יחד עם זאת, למטרונית יש מספר רב יותר של כניסות ויציאות מה שהופך את כל התהליך של הכניסה והיציאה של הנוסעים למהיר הרבה יותר, מכל אוטובוס אחר. המטרוניות בקריות הן סיפור הצלחה אדיר, והן תמיד עמוסות נוסעים ותענוג לנסוע בהן, במיוחד בפקקים האינסופיים של שדרות ההסתדרות. אני חושב שזה רעיון נהדר וזול באופן משמעותי, מלהקים רכבת קלה או מטרו, ובטווח הארוך מדובר על מערכת להסעת המונים יעילה, מהירה, זולה יחסית, ושזוכה לאמון הציבור.
  לגבי כל אלה המתריעים על שיפוצים ופגיעה בעסקים. אין מה לעשות, בשביל להתקדם ולשפר צריך לערוך שינויים. מדובר על מערכת להסעת המונים ברת קיימא, שתשרת גם אותם בעתיד. בזמן העבודות, שלדעתי ניתן לערוך מהר באופן יחסי, ניתן ליצור מערכת פיצויים ו/או הקלות שונות על מנת לצמצם את הפגיעה בעסקים למינימום האפשרי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s