כתבת פרופיל באתר haifainfo


אתם מוזמנים לקרוא כתבת פרופיל עליי מאת דוד ריכטר, שתורגמה ע"י לאריסו מירו ופורסמה במגזין haifainfo (לגרסת PDF).

זו אני. זו ההיסטוריה המשפחתית שלי, הרקע המקצועי שלי, הלימודים בהצטיינות באוניברסיטאות הטובות בעולם, ולא פחות חשוב – ההובי הלא שגרתי שלי.

יותר חשוב מהכל – איזה ידע וניסיון אני יכולה ומתכוונת להביא לחיפה שהם קריטיים לעתיד העיר, ושכל מועמד אחר, גם לא ראש העיר המכהן, אינם מסוגלים להביא לה.


עינת קליש – ראש העיר הבאה של חיפה?

אתחיל להציג את עינת מהפן הכי לא צפוי שאפשר לדמיין באישה פוליטיקאית בישראל: היא מתאמנת 4 פעמים בשבוע בקראטה, בבית ספר בינלאומי, ובקרוב מקבלת את החגורה השחורה שלה.

למי שעוד לא שמע, ד"ר עינת קליש רותם התמודדה מול יונה יהב על ראשות העיר חיפה בבחירות האחרונות בשנת 2013, והיא מתכוונת להתמודד מולו שוב ב- 2018, והפעם גם לנצח. ואולי הפרט החשוב האחרון שכדאי לדעת עליה, יש לה גנים פולנים-רוסים. אביה, המהנדס-מטלורג ד"ר אברהם רותם, נולד באקטיובינסק בברית המועצות בזמן מלחמת העולם השניה לאחר שמשפחתו ברחה מפולין. לפני כמה שנים הוא ואחותו עו"ד רות רוטנברג (שהפכה לאחת המשפטניות החשובות במדינת ישראל) החליטו לבקר בעיר מולדתם, והתקבלו בטקס גדול וארוחה מפוארת על ידי ראש העיר של אקטיובינסק, שהיום נקראת "אקטובה". לאחר הביקור פירסמו עליהם כתבה גדולה בעיתונות.

לפני 3 שנים ד"ר קליש רותם עוד היתה אנונימית לגמרי, אף אחד לא שמע עליה. למרות זאת היא הצליחה בלי תקשורת ובלי הרבה כסף להיכנס למועצה עם הסיעה השניה הכי גדולה שנקראת "חיים בחיפה", והיא מכהנת כיושבת ראש הסיעה. יהב המוכר, שכיהן עד אז כבר 10 שנים, קיבל 4 מנדטים והיא קיבלה 3. עוד שתי סיעות נכנסו עם 3 מנדטים, אבל באמצעות תמיכה של מפלגות גדולות שהשקיעו בהן סכומי עתק. לטענתה של עינת, אם משקללים כוח, השפעה וכסף – היא היתה הכי חזקה בפוליטיקה של חיפה. מאז הבחירות ועד היום היא אופוזיציה לוחמת. היא לא הסכימה להיות סגן ראש עיר בשכר וגם סירבה להצעה להיות חברת כנסת בעשירייה הפותחת של מפלגה מאד גדולה. "אני לא מחפשת כסף ואני לא מחפשת ג'וב פוליטי. אני נכנסתי לפוליטיקה רק בשביל לתקן את חיפה. נקודה. אף אחד לא יסיט אותי מהמטרה שלי".

ד"ר עינת קליש רותם היא אדריכלית ומתכננת ערים שהתמחתה בשיקום של ערי תעשייה. היא בעלת תואר ראשון ושני בהצטיינות יתרה מהטכניון בחיפה, וסיימה את הדוקטורט שלה בציריך, שוויץ, שם למדה את מקצוע האורבניסטיקה וההתחדשות עירונית. היא מספרת: "ערים עוברות שינויים תמידים משך מאות שנים, הן היו בעולם לפנינו וישארו אחרינו. ערים חכמות צריכות ללמוד איך להתחדש ולהתאים את עצמן לעידן החדש. רק חיפה נשארה תקועה במאה ה-20, ולא יודעת איך להפוך לעיר חזקה מבחינה כלכלית ותרבותית. חיפה היא העיר הכי יפה בארץ מבחינת התנאים ההתחלתיים שלה. ההר, חופי הים, המפרץ – אני מדמיינת אותה כמו אישה יפה אך מוזנחת. רק אני אדע להחזיר לה את הצבע ללחיים ולהפוך אותה לעיר אטרקטיבית לצעירים, לתושבים ולעסקים. זה מקצוע שדורש הבנה עמוקה וראייה רחבה, ויכולת לראות לטווח רחוק. לפוליטיקאים כמו יונה יהב אין את הכישורים האלה, ולכן הם רק הורסים את העיר. הם מבזבזים כסף על שטויות, בלי לדעת לאן הם הולכים, בלי אסטרטגיה, והופכים את חיפה לעיר יותר ענייה, יותר זקנה ויותר חולה".

ד"ר קליש רותם לא הסכימה לנסוע לארצות הברית בשביל לימודי הדוקטורט. היא נחשבה לסטודנטית המצטיינת בפקולטה לאדריכלות בטכניון, שמימנה באופן נדיר את נסיעתה ולימודיה לאוניברסיטה בחו"ל. "דיקן הפקולטה שלי רצה שאסע לאוניברסיטה הכי טובה בעולם – להרווארד (בארצות הברית), כי הוא חשב ששם אקבל את התואר הראוי לי. אבל אני רבתי איתו והתעקשתי לנסוע לאירופה. הערים היפות והמוצלחות בעולם נמצאות באירופה. רק התרבות האירופאית הקלאסית יודעת איך בונים ערים, איך מתכננים אותן, איך מקימים בהן תחבורה ציבורית אמיתית. לשמחתי אני ניצחתי במלחמה הזו, ואכן נסעתי לאחת האוניברסיטאות הכי טובות באירופה – ה- ETH בציריך, שם איינשטיין כתב את הדוקטורט שלו על תורת היחסות". מה התכניות שלה לחיפה? "אני מתכוונת להפוך את חיפה לעיר הכי אירופאית במזרח התיכון. תחבורה ציבורית כמו באירופה, רחובות שכיף לטייל בהם ויש כאלה בחיפה הרבה, מוסדות תרבות רציניים, מסעדות עם אוכל נפלא שמבוסס על שמן זית ותבלינים כמו בלבנט. זה שילוב שאין בשום מקום בעולם, ויהיה רק בחיפה".

במהלך שהייתה באירופה, עינת היתה שותפה בפרויקט שיקום איזור תעשייה באמסטרדם שנקרא westergasfabriek . לקוראי העברית ביננו – באתר שלה תוכלו לקרוא על ההשראה שמובילה אותה בחזון לשיקום חיפה – בזמן שהייתה באמסטרדם, היא הכירה את מיטב אנשי המקצוע שהובילו פרויקטי התחדשות של אזורי התעשייה במקומות שונים בעולם. היא מתכוונת להזמין אותם לחיפה כיועצים בעלי הניסיון המשמעותי ביותר שקיים עד כה בעולם כולו, וזאת מיד כשתהפוך לראשת עיר אחרי הבחירות שיתקיימו באוקטובר 2018. הסיפור של אמסטרדם לימד אותה שחייבים לחשוב מחוץ לקופסא: "כשהגעתי לשם ראיתי מתחם ענק שהיה לפני מאה שנה מפעל תעשייה מזוהם, יותר גרוע ממפרץ חיפה. הלבישו אותי בחליפות ונעליים מיוחדות לפני שנכנסתי לשטח הזה, כי האדמה היתה מלאה בציאניד ורעל, זה היה ממש מסוכן. היום המקום הזה נקי לגמרי והפך להיות פארק תרבות ענק. את מיכלי הגז הפכו לאולמות של מוזיקה, אופרה, תיאטרון, תצוגות אופנה ועוד. הקונצרטים הכי טובים באירופה קורים שם. הפארק כולו ירוק, עם בריכות ותעלות של מים, ילדים ומשפחות מתרחצים בתעלות בימי הקיץ. קשה לדמיין מקום כמו מפרץ חיפה שיהפוך לפארק מודרני יפה כמו גן הקיץ בסנט פיטרבורג או Gorky-park במוסקווה (Централен парк Горки).  אבל אני יודעת שזה אפשרי – אני ראיתי איך עושים את זה בעיניים, ואני אעשה את זה גם בחיפה".

בשלוש השנים האחרונות, כחברת מועצת עיר באופוזיציה, עינת עובדת בהתנדבות למען הציבור החיפאי, יחד עם צוות גדול שמלווה אותה. מצטרפים אליה תושבים מחיפה כל יום, כולם בהתנדבות, כי מאמינים בה ובחזון שלה. "השינוי שחל במדינה וברשויות כלפי מפרץ חיפה הוא חלק מהעבודה שלנו, יחד עם עוד ארגוני סביבה. אנחנו הקמנו את הלובי הפוליטי בכנסת שהתחיל לחקור מה קורה במפרץ חיפה. בעקבות ההתנגדויות שלנו לתכניות של הממשלה, התחיל להיחשף מידע על התחלואה הגבוהה שיש בחיפה ובסביבה, והעובדה שיש יותר מחלות סרטן, נשימה ולב. אנחנו הקבוצה היחידה שמבינה היום את כל התכניות של ממשלת ישראל להגדיל את מפעלי הפטרוכימיה בחיפה. מיכל האמוניה שהתפרסם בשבועות האחרונים הוא בעייה קטנה ביחס לכל הבעיות שיש במפרץ היום, ולכל הבעיות שעוד צפויות לנו בעתיד. האמוניה היא כמו טיפה בים. ראש העיר של חיפה, יונה יהב, ישב 14 שנה על הכיסא שלו ולא עשה כלום, ושתק למרות שידע שעומדים להרחיב את הפטרוכימיה. כשביקשתי לדון בנושא לפני שנתיים במועצת העיר, הוא אמר לי שאני מביאה נתונים שקריים ולא הסכים לדבר על הנושא. היום הוא כבר מזיע על הכיסא שלו, ומתחיל לפחד, ולכן הוא משנה את צורת הדיבור שלו. עינת בטוחה שיהב עושה הצגה, ושגם אם הוא רוצה לשנות את המצב – הוא לא מסוגל. "בשביל לשקם את המצב הכלכלי של חיפה ולנקות את הזיהום מהמפרץ צריך אדם מקצועי שגם מבין את הבעיות, גם רואה את הפתרונות וגם יש לו אומץ לממש את הפתרונות. לא יונה יהב וגם אף מועמד חדש שהמפלגות יצניחו לחיפה – לא יהיה מסוגל לעשות את מה שאני מבינה היום. וגם לא יהיה להם האומץ".

התחלתי להציג את ד"ר קליש רותם דווקא דרך ההובי שלה – הקראטה. זה חשוב מאד כי בשביל להציל את חיפה היא מסבירה ש"צריך לדעת לתת מכות וצריך לדעת גם לקבל מכות. אני לא פוחדת לא מזה ולא מזה".

תגובה אחת בנושא “כתבת פרופיל באתר haifainfo”

  1. טעות היסטורית קטנה ולא חשובה: את הדוקטורט שלו קיבל אמנם איינשטיין מה-ETH, אך הדיסרטציה שלו לא היתה קשורה כלל לתורת היחסות. את תורת היחסות הוא כתב בבית, בין עריסת התינוק לקערת כביסת החיתולים, בהיותו פקיד זוטר במשרד הפטנטים השוויצרי שלא הצליח לקבל מישרה ב-ETH או בכל מוסד אקדמי אחר.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s